Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αν δούμε τα πράγματα καθαρά μαθηματικά η φασσα για να καταβληθεί ακαριαια απαιτεί 130-140 σκαγια εντός του κύκλου των 76 εκατοστών... Εγω έτσι πλέον αξιόλογω τα φυσιγγια, άσχετου κατανομής θέλω συγκεκριμένο αριθμό σκαγιων στον κύκλο των 76 εκατοστών... Ωστόσο το φουλ είναι το πλέον ακατάλληλο τσοκ για το percoso κ γενικά για τα κυαθια με αποσπομενο πάτο της nsi...
 
Αν δούμε τα πράγματα καθαρά μαθηματικά η φασσα για να καταβληθεί ακαριαια απαιτεί 130-140 σκαγια εντός του κύκλου των 76 εκατοστών... Εγω έτσι πλέον αξιόλογω τα φυσιγγια, άσχετου κατανομής θέλω συγκεκριμένο αριθμό σκαγιων στον κύκλο των 76 εκατοστών... Ωστόσο το φουλ είναι το πλέον ακατάλληλο τσοκ για το percoso κ γενικά για τα κυαθια με αποσπομενο πάτο της nsi...
Άρη θυμάμαι που είχες πει σε ένα post πως τα βύσματα αποσπόμενου πάτου δουλεύουν καλύτερα από 3* κ πάνω.....δηλαδή τα ρίχνεις κ με 5* αν τύχη....;;;
 
Άρη θυμάμαι που είχες πει σε ένα post πως τα βύσματα αποσπόμενου πάτου δουλεύουν καλύτερα από 3* κ πάνω.....δηλαδή τα ρίχνεις κ με 5* αν τύχη....;;;
Είχα πει ότι για μένα πάντα την βέλτιστη απόδοση την έχουν με τσοκ όπως 4 άστρα, Lm η 3...
Αυτο που έχω δει να κάνουν χοντρικά είναι ότι βγάζουν τουφεκιες ένα με δύο τσοκ πιο σφιχτες, ανάλογα τα οπλα... Με κυλινδρο δεν τα έχω ρίξει ποτέ, αλλά με 4 άστρα που εριχνα τέτοια φυσιγγια παλιότερα τα 40 μετρα τα είχαν...
Με φουλ κ δύο άστρα έπαιρνα πάνω κάτω ότι κ με τα άπλα κυαθια...
 
Μια δοκιμή θα μας πείσει .my man.Αραγε δν εχει δοκιμάσει κανείς αυτό το συνδυασμό να μας πει εντυπώσεις??? .think.
Εχω κανει εγω Κωστα αλλα στο Περκορσο δεν ειχα φτιαξει κυκλο, οι δοκιμες ηταν με buckkicker xfull στα 51και 61 μετρα σε νο5 και νο6, το νο5 στα 61 μετρα ειχε βαλει 118 σκαγια σε χαρτονι 1×1 περιπου και το νο6 140 σκαγια.
 
Είχα πει ότι για μένα πάντα την βέλτιστη απόδοση την έχουν με τσοκ όπως 4 άστρα, Lm η 3...
Αυτο που έχω δει να κάνουν χοντρικά είναι ότι βγάζουν τουφεκιες ένα με δύο τσοκ πιο σφιχτες, ανάλογα τα οπλα... Με κυλινδρο δεν τα έχω ρίξει ποτέ, αλλά με 4 άστρα που εριχνα τέτοια φυσιγγια παλιότερα τα 40 μετρα τα είχαν...
Με φουλ κ δύο άστρα έπαιρνα πάνω κάτω ότι κ με τα άπλα κυαθια...
Θα δοκιμάσω λες να ρίξω με 5* ένα nsi Classica 32gr No8 ή ένα Nobel Speed 34gr No6......think.
Η περιέργεια σκότωσε τη γάτα λένε.....sarcastic..sarcastic.
 
Θα δοκιμάσω λες να ρίξω με 5* ένα nsi Classica 32gr No8 ή ένα Nobel Speed 34gr No6......think.
Η περιέργεια σκότωσε τη γάτα λένε.....sarcastic..sarcastic.
Κωστα στο δικο μου οπλο ολη αυτη η σειρα με αποσπομενο πατο δουλευει κανονικα με βαση το τσοκαρισμα που εχω, δηλαδη οσο σφιγγω τσοκ σφιγγει και η τουφεκια, μπορει να ειναι περιπτωση το οπλο.
 
Τα classica σε 7.5 τα έριχνα με kicks 4* και σκότωνα πολύ μακρυά με την browning παρόλο το φρενάτο,,, αντιθέτως το patternmaster decoy,φρένου επίσης,δεν μου έκανε τα ίδια γούστα στην 930 με το συγκεκριμένο φυσίγγι,,,και στις δύο περιπτώσεις αναφέρομαι σε κυνήγι τρυγόνι
 
Εχω κανει εγω Κωστα αλλα στο Περκορσο δεν ειχα φτιαξει κυκλο, οι δοκιμες ηταν με buckkicker xfull στα 51και 61 μετρα σε νο5 και νο6, το νο5 στα 61 μετρα ειχε βαλει 118 σκαγια σε χαρτονι 1×1 περιπου και το νο6 140 σκαγια.
Έχεις κρατήσει φοτο να την δούμε μήπως? Ακούγεται πάρα πολύ καλο.RESPECT.
 
Αν δούμε τα πράγματα καθαρά μαθηματικά η φασσα για να καταβληθεί ακαριαια απαιτεί 130-140 σκαγια εντός του κύκλου των 76 εκατοστών... Εγω έτσι πλέον αξιόλογω τα φυσιγγια, άσχετου κατανομής θέλω συγκεκριμένο αριθμό σκαγιων στον κύκλο των 76 εκατοστών... Ωστόσο το φουλ είναι το πλέον ακατάλληλο τσοκ για το percoso κ γενικά για τα κυαθια με αποσπομενο πάτο της nsi...
Τι προτείνεις εσύ Αρη?
 
Κωστα στο δικο μου οπλο ολη αυτη η σειρα με αποσπομενο πατο δουλευει κανονικα με βαση το τσοκαρισμα που εχω, δηλαδη οσο σφιγγω τσοκ σφιγγει και η τουφεκια, μπορει να ειναι περιπτωση το οπλο.
Και σε μένα το ίδιο αν και το ντεμι ***σε σχέση με το φουλ * υστερεί μόλις κατά 15 σκάγια εντός του κύκλου των 76εκ
 
Τι προτείνεις εσύ Αρη?
Από θέμα τσοκ ? Τι προτείνω με ποια έννοια ?
Γενικά μπορεί με τα δύο άστρα να έπαιρνες περισσότερα σκάγια στο χαρτί, κάθε όπλο έχεις τις ιδιαίτεροτητες του κ θέλει δοκιμουλες για να βγάλεις άκρη... Μπορεί ας πούμε με τα 3 άστρα να έπαιρνες στα 50 μετρα θα ίδια σκαγια με το φουλ με το συγκεκριμένο φυσιγγι...
 
Κωστα στο δικο μου οπλο ολη αυτη η σειρα με αποσπομενο πατο δουλευει κανονικα με βαση το τσοκαρισμα που εχω, δηλαδη οσο σφιγγω τσοκ σφιγγει και η τουφεκια, μπορει να ειναι περιπτωση το οπλο.

Τα classica σε 7.5 τα έριχνα με kicks 4* και σκότωνα πολύ μακρυά

Συμφωνώ απόλυτα, κυνηγάω πάνω από 20 χρόνια με classica 32gr (παλια τα λέγανε Maionchi AZ-20) νούμερο 8 και 9 1/2 και συνήθως τεσσάρι ή Briley skeet σε Benelli. Επιτυχίες σε ανέλπιστα μεγάλες αποστάσεις.
Σε δοκιμές στον πίνακα όντως σφίγγει η τουφεκιά σφίγγοντας το τσοκ. Δυστυχώς δεν έχω φωτό.
 
Last edited:
Από θέμα τσοκ ? Τι προτείνω με ποια έννοια ?
Γενικά μπορεί με τα δύο άστρα να έπαιρνες περισσότερα σκάγια στο χαρτί, κάθε όπλο έχεις τις ιδιαίτεροτητες του κ θέλει δοκιμουλες για να βγάλεις άκρη... Μπορεί ας πούμε με τα 3 άστρα να έπαιρνες στα 50 μετρα θα ίδια σκαγια με το φουλ με το συγκεκριμένο φυσιγγι...
Οχι το φουλ * μου δίνει τα περισσότερα σκάγια εξακριβωμένα. Εννοώ τι προτείνεις από τσοκ (aftermarket) για να σφιξουμε την τουφεκιά σε αυτά τα μέτρα αν ξέρεις
 
Ούτε η φασσα γλυτώνει όπως το βλέπουμε στο χαρτί σαν εικόνα. Βέβαια το 6αρι πιστεύω δν εχει την απαιτούμενη κιν ενέργεια για να καταβάλει πράσινο ή φασσα σε αυτά τα μέτρα. Ίσως με ένα φρενατο που δν θα έκανε ουρά στα σκάγια να γινόταν η δουλειά μας (καταβολή θηράματος)
Τουλάχιστον μ αυτο το φυσίγγι μην παιρνεις όρκο γι αυτο . ;)
 
Οχι το φουλ * μου δίνει τα περισσότερα σκάγια εξακριβωμένα. Εννοώ τι προτείνεις από τσοκ (aftermarket) για να σφιξουμε την τουφεκιά σε αυτά τα μέτρα αν ξέρεις
Δοκίμασε πρώτα το long που πήρες να δεις τι σου δίνει... Εγω αν ήθελα κάτι για τουφεκιες 45-50-55 μέτρα θα έπαιζα σε kicks smoke lf από αυτά που έχω δει στην benelli με 18,4 αυλο αλλά αβυσσος η ψυχή του κάθε όπλου
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top