Παλιά κουτιά πυρίτιδας

καλησπερα στην ομαδα θελω να ακουσω την γνωμη σας για την πυριτιδα πυρκαλ σπεσιαλ για οσους την εχουν δουλεψει για εμενα ειναι μια απο τις καλυτερες πυριτιδες που εβγαζε η χωρα μας!
Την ideal special ενοης???
Μάλλον τη σκέτη Special εννοεί. Το μόνο που ξέρω είναι αυτό:
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παλιά-κουτιά-πυρίτιδας.1521/post-398129
Δε θυμάμαι πολλά πράματα γιατί ήμουν μικρός, πάντως ο πατέρας μου σκότωνε και πουλιά και λαγούς ... Υποθέτω ότι τη χρησιμοποιούσε όχι λόγω κάποιας ιδιαίτερης προτίμησης, αλλά απλώς αυτήν εύρισκε στο χωριό (από το μοναδικό μαγαζί - καφενείο και "γενικού εμπορίου" ...) αλλά και στο Καστέλλι. Μαζί και καψούλια 6.45 "βροντώδους υδραργύρου", επίσης του ΕΠΚ, σε στρογγυλά μεταλλικά κουτάκια των 100. Σαν να θυμάμαι κάπου να είχε ξεμείνει κι ένα τέτοιο κουτάκι αλλά όσο κι αν έψαξα τελευταία δεν το βρήκα ...
 
Σαν υλικο η Ιντεαλ επασχε απο ελλειψη σταθεροτητας ανα παρτιδα. Μπορει αυτη που εχεις να ειναι πολυ καλη, μπορει να ετυχες και σε κακη παρτιδα. Δεν καταλαβαινω παντως σε καμμια περιπτωση τη χρηση πυριτιδας και καψυλλιων που ειναι αποδεδειγμενα κατωτερης ποιοτητας και πιο διαβρωτικα απο τοα συγχρονα υλικα.
 
Δεν καταλαβαινω παντως σε καμμια περιπτωση τη χρηση πυριτιδας και καψυλλιων που ειναι αποδεδειγμενα κατωτερης ποιοτητας και πιο διαβρωτικα απο τοα συγχρονα υλικα
Προφανως εχει να κανει με καποια νοσταλγια στα παλια υλικα..η τα υλικα που χρησιμοποιουσε ο πατερας η ο παππους...
Επισης θεωρω πως δεν υπαρχει συλλεκτης κυνηγετικων ειδων που να τυγχανει κ ιδιογομωτης κ να μην του αρεσει να βρισκει κ να γεμιζει με παλια υλικα γομωσης..
Ενας ακομα λογος( ισως κ ο τελευταιος..)πιστευω οτι εχει να κανει με την πολυ καλη φημη των διαφορων παλαιων πυριτιδων που κυριαρχει μεχρι κ στις μερες μας..
 
Last edited:
Προφανως εχει να κανει με καποια νοσταλγια στα παλια υλικα..η τα υλικα που χρησιμοποιουσε ο πατερας η ο παππους...
Επισης θεωρω πως δεν υπαρχει συλλεκτης κυνηγετικων ειδων που να τυγχανει κ ιδιογομωτης κ να μην του αρεσει να βρισκει κ να γεμιζει με παλια υλικα γομωσης..
Ενας ακομα λογος( ισως κ ο τελευταιος..)πιστευω οτι εχει να κανει με την πολυ καλη φημη των διαφορων παλαιων πυριτιδων που κυριαρχει μεχρι κ στις μερες μας..

Θα στα απαντησω αναποδα, ολα τελειωνουν και ξεκινανε απο την φημη του καθε υλικου. Αυτο σε κανει να ασχοληθεις και να το γομωνεις, ειτε ειναι παλιο ειτε νεα εκδοση που κυκλοφορει ακομα. Μεσες ακρες συμφωνω ομως οτι τα παλια υλικα, ειδικα καλυκες και βυσματα ηταν συνηθως καλυτερης ποιοτητας, αλλα οχι παντα ομως. Αντιθετως οι πυριτιδες πλεον ειναι σαφως πιο σταθερες απο παρτιδα σε παρτιδα, ενω τα καψουλια επισης απειρως λιγοτερο διαβρωτικα απο παλια. Παρολα αυτα καταλαβαινω την αναγκη να ξαναζησει κανεις λιγο απο την αιγλη του παρελθοντος, απλα οχι με υλικα που με την παροδο του χρονου εχουν γινει πολυ πιο ασταθη απο οσο ηταν οταν πρωτοπαρηχθησαν
 
Παιδια γεμιζω με παλια υλικα ομως δεν κυνηγω αποκλειστικα με αυτα απλα αφιερωνω καποια κυνηγια μου με αυτα τα υλικα και το ευχαριστιεμαι πολυ εννοειτε οτι μετα το οπλο καθαριζεται σχολαστικα λογο των καψουλιων 6.45
 
Οι πυριτιδες που χρισιμοποιω ειναι πολυ καλα φυλαγμενες και εννοειται δεν εχουν παρει υγρασια μπορω να πω μαλιστα αν γεμιστουν με τα σωστα υλικα και το σωστο κλεισιμο δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο πολλες συγχρονες
 
Σπυρο δεν ειναι θεμα υγρασιας. Οι πυριτιδες ειναι χημικες ενωσεις, με καποια ποσοτητα υγρασιας ηδη μεσα στη συσταση τους, καθως και καποιους διαλυτες, οι οποιοι δινουν νομιζω και τη χαρακτηριστικη τους μυρωδια στην πυριτιδα. Με την παροδο του χρονου αυτα τα συστατικα χανονται, και τα υλικα γινονται πιο εκρηκτικα απο οτι επρεπε να ειναι κανονικα.
 
Βικτωρα σχετικο ειναι αυτο Με αυτη τη λογικη και τα φυσιγγια που ειναι 30 και παραπανω χρονων δεν θα δουλευαν , Εχω ριξει πολλα IMPERIAL ΣΟΥΠΕΡ Χ του 80 και μια χαρα δουλευουν και σκοτωνουν,
 
Σπυρο δεν ειναι θεμα υγρασιας. Οι πυριτιδες ειναι χημικες ενωσεις, με καποια ποσοτητα υγρασιας ηδη μεσα στη συσταση τους, καθως και καποιους διαλυτες, οι οποιοι δινουν νομιζω και τη χαρακτηριστικη τους μυρωδια στην πυριτιδα. Με την παροδο του χρονου αυτα τα συστατικα χανονται, και τα υλικα γινονται πιο εκρηκτικα απο οτι επρεπε να ειναι κανονικα.
Συμφωνω φιλε γιαυτο και εγω οπου χρειαζεται ελαττωνω η αυξανω την πυριτιδα παντως ειμαι αρκετα ευχαριστημενος καθως εχω βγαλει ντουφεκιες περαν πασης προσδοκιας και εχω μεινει με το στομα ανοιχτο
 
Οι πυριτιδες που χρισιμοποιω ειναι πολυ καλα φυλαγμενες και εννοειται δεν εχουν παρει υγρασια μπορω να πω μαλιστα αν γεμιστουν με τα σωστα υλικα και το σωστο κλεισιμο δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο πολλες συγχρονες
Σπυρο εχεις να προτηνης κανενα σεταπ με καλυκα παλιο χαρτηνο 6,45 καψουλι με παλια μαληνη , που εχω , αλλα με συχρονες πυρητηδες που εχω , ρελιαστο παραδοσιακο , με S4 , SIPE , GRANOYLAR , MB32 , F2X32, γιατι δεν εχω παλιες πυρητηδες , εκτος απο 80 γραμμαρια παλια VELOX του 1980 σε μεταλικο κουτι , και 2 κουτια πλαστηκα των 100 γραμμαριων παλυ VELOX ποιο καινουρια απο την αλλη αγοραζμενη το 2000
 
Back
Top