Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Παλικάρια θέλω να αγοράσω ένα κλειδί τσοκ beretta. Επειδή έχω και τσοκ χωρίς εγκοπές υπάρχει κάποιο κλειδί που να κάνει ταυτόχρονα για τα κλασσικά τσοκ αλλά και για αυτό ή πρέπει να πάρω δυο κλειδιά; Το τσοκ χωρίς εγκοπές είναι έσω έξω...
 
Από τα πρώτα μου όπλα σε 70 εκ κάννη, δισκάνδαλο. Ωραίο και λιτό ταυτόχρονα σε ότι αφορά την εμφάνισή του. Άριστες ντουφεκιές και από μηχανισμό ο κλασικός που χρησιμοποιούν οι αφοί Rizzini. Στα μείον του οι σκληρές σκανδάλες και η ευλαβική περιποίηση που ήθελε μετά από κάθε εξόρμηση γιατί με κάθε ευκαιρία οι κάννες πέταγαν στίγματα σκουριάς. Το είχα αγοράσει από την οπλοτεχνική που ήταν ο αντιπρόσωπος των Emilio Rizzini. Πλεόν η εταιρία έχει εξαγοραστεί και ονομάζεται Fausti Stefano. Σε τι τιμή το βρήκες αν επιτρέπεται?
Στα 450€....
Αλλού το βρείκα ακριβώς-ακριβώς το ίδιο μοντέλο στα ίδια χαρακτηριστικά....Κάνες και τσοκάρισμα στα 950€.....Πιστεύω πως είναι καλή η τιμή που πωλείται και λέω να το κλείσω το όπλο.
 
Στα 450€....
Αλλού το βρείκα ακριβώς-ακριβώς το ίδιο μοντέλο στα ίδια χαρακτηριστικά....Κάνες και τσοκάρισμα στα 950€.....Πιστεύω πως είναι καλή η τιμή που πωλείται και λέω να το κλείσω το όπλο.
Emillio ειναι.δεν ειναι Batista.Tόσο παίζουν.
 
Παιδιά μπήκα στο τρυπάκι να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο Super Poze μάρκας RIZZINI HOMBRA 66cm με σταθερά τσοκ 3* & 4* άστρα και βάρους 3,200kg....Το όπλο το προορίζω για κυνήγια φέρμας και περπατητό τσίχλας.
Θέλω να μου πείτε την άποψή σας γι'αυτό το όπλο.
Κώστα είχα το Omnium με σταθερό τσοκ 1-3 κι 71 cm . Δισκανδαλο με απλούς εξοκλεις . Μετάνιωσα πολύ που το έδωσα . Απλό - καλό - γερό . Κοιτά το κι αν είναι άριστο παρτο με κλειστά μάτια .
 
Οι μπαταρίες εμένα μου κρατάνε 1.5 χρόνο περίπου με συνεχή χρήση όπως σου έγραψα είτε είναι κυνηγετική περίοδος είτε είναι εκπαιδευτικά και το βρίσκω πιο πρακτικό από εκείνα που τα φορτίζεις . Χρησιμοποιώ όμως μόνο το καμπανάκι (προειδοποιητικό ήχο) σε συνδυασμό με την σφυρίχτρα και μόνο για να τα καλώ να έρχονται πίσω . Η σωστή χρήση απαιτεί εμπειρία , βαθειά γνώση και και σωστή κρίση του πότε και πως θα το χρησιμοποιήσεις . Έτσι στα χέρια σου θα είναι ένα πραγματικό εργαλείο χωρίς να κινδυνεύεις να φέρεις τα αντίθετα αποτελέσματα .

Μιχάλη σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου. Έχεις άποψη η έχεις ακούσει κάτι για τα κολλάρα του Ρούσσου ;;; Είναι αξιόπιστα ;; Τα έχεις δουλέψει ποτέ ;;;
 
Emillio ειναι.δεν ειναι Batista.Tόσο παίζουν.
Έχω στη κατοχή μου Batista από το 93 και το έχω ξεφτυλισει στο car..
Ο περισσότερος κόσμος δεν ξέρει..Είναι καλά όπλα μεσαίας κατηγοριας.Δεν είχα κανένα παράπονο και πολύ καλό βλητικα.
Στα λ7 που το δίνει για την δουλειά που το θέλεις,καλά είναι κατόπιν ελέγχου.Παρτο.
 
Στα 450€....
Αλλού το βρείκα ακριβώς-ακριβώς το ίδιο μοντέλο στα ίδια χαρακτηριστικά....Κάνες και τσοκάρισμα στα 950€.....Πιστεύω πως είναι καλή η τιμή που πωλείται και λέω να το κλείσω το όπλο.
Καλή τιμή είναι αν είναι σε καλή κατάσταση. Βέβαια το batista που δίνει ο Άρης που το είδα τώρα στο ιντερνετ δεν συγκρίνεται σαν αρχική ποιότητα κατασκευής. Βέβαια αυτά τα λέω με κάθε επιφύλαξη γιατί ούτε τον Άρη προσωπικά ξέρω, ούτε το όπλο έχω δει και το τσοκάρισμά του είναι πιο δεσμευτικό. Απλά επισημαίνω ότι η ποιότητα κατασκευής των δύο εταιριών είναι σε άλλο επίπεδο.
 
Μιχάλη σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου. Έχεις άποψη η έχεις ακούσει κάτι για τα κολλάρα του Ρούσσου ;;; Είναι αξιόπιστα ;; Τα έχεις δουλέψει ποτέ ;;;

Δεν τα έχω δουλέψει ούτε μπορώ να εκφέρω γνώμη για την αξιοπιστία τους .
Δεν θα τα επέλεγα όμως από άποψη πρακτικής , για τον πομπό τους και για τα κολάρα τους που είναι επαναφορτιζόμενα .
 
Κύριοι τα φώτα σας. Φίλος σκέφτεται να αγοράσει το παρακάτω όπλο. Την γνωρίζει κανείς σαν εταιρεία; το θέλει για καρτέρι και το σκέφτεται γιατί έχει ήδη μονοκανο boito. (μην με ρωτάτε γιατί δεν παίρνει Baikal του το έχω προτείνει πολλές φορές )
https://fantomoutdoors.gr/index.php?route=product/product&path=69_74_226&product_id=331
 
Τα boito εχουν αποδειξει την αξιοπιστια τους εδω κ πολλα χρονια,γερα οπλα..αφου το θελει για καρτερι οκ..γιατι ειναι βαρυ οπλο για περπατητο..καλο ειναι να επιλεγει δισκανδαλο για μεγιστη αξιοπιστια(οπως κ οποιοδηποτε παρομοιο οπλο σε αυτα τα χρηματα) ...
 
Κύριοι τα φώτα σας. Φίλος σκέφτεται να αγοράσει το παρακάτω όπλο. Την γνωρίζει κανείς σαν εταιρεία; το θέλει για καρτέρι και το σκέφτεται γιατί έχει ήδη μονοκανο boito. (μην με ρωτάτε γιατί δεν παίρνει Baikal του το έχω προτείνει πολλές φορές )
https://fantomoutdoors.gr/index.php?route=product/product&path=69_74_226&product_id=331
Το συγκεκριμένο βραζιλιάνικο τυγχάνει να το έχει ένας συνάδελφος στη δουλειά.
Το όπλο το έχω δει από κοντά είναι ένα κλασικό poze με ωραίο ζύγισμα....(71cm).
Ο φίλος βέβαια το έχει τεμπέλικο διότι δν πολύ κυνηγάει παρά μόνο συνολικά να ρίχνει τη σεζόν 10 κουτάκια φυσίγγια στις τσίχλες. Ευχαριστημένος είναι....Και μέχρι τώρα δν του έχει παρουσιάσει πρόβλημα.

(οι κάννες είναι λίγο παραπάνω ευαίσθητες στην υγρασία & θέλουν παραπάνω προσοχή)....

Βαγγέλη.....:D Πιστεύω θα ήταν και καλή επιλογή και για σ'ένα που θες να ρίχνεις σε trap.....:D;)
 
Κύριοι τα φώτα σας. Φίλος σκέφτεται να αγοράσει το παρακάτω όπλο. Την γνωρίζει κανείς σαν εταιρεία; το θέλει για καρτέρι και το σκέφτεται γιατί έχει ήδη μονοκανο boito. (μην με ρωτάτε γιατί δεν παίρνει Baikal του το έχω προτείνει πολλές φορές )
https://fantomoutdoors.gr/index.php?route=product/product&path=69_74_226&product_id=331
Φίλε δεν ξέρω αν το ξέρουν και οι Βραζιλιάνοι....sarcastic.
Σόρρυ πλακιτσα κάνουμε ,...!
 
Επωμισα μια καραμπίνα σήμερα και οφείλω να ομολογήσω ότι ελαφροερωτευτηκα.
Άκουω μαντέψιες ποια ηταν.....
Aν δεν την καψουρεύτηκες ΤΕΡΜΑ.. δεν αξίζει να ασχοληθύμε.ελαφροέρωτες μας τυχαινουν καθε φορά που επωμίζουμε τα ξένα.:D.:):):)
 
Το συγκεκριμένο βραζιλιάνικο τυγχάνει να το έχει ένας συνάδελφος στη δουλειά.
Το όπλο το έχω δει από κοντά είναι ένα κλασικό poze με ωραίο ζύγισμα....(71cm).
Ο φίλος βέβαια το έχει τεμπέλικο διότι δν πολύ κυνηγάει παρά μόνο συνολικά να ρίχνει τη σεζόν 10 κουτάκια φυσίγγια στις τσίχλες. Ευχαριστημένος είναι....Και μέχρι τώρα δν του έχει παρουσιάσει πρόβλημα.

(οι κάννες είναι λίγο παραπάνω ευαίσθητες στην υγρασία & θέλουν παραπάνω προσοχή)....

Βαγγέλη.....:D Πιστεύω θα ήταν και καλή επιλογή και για σ'ένα που θες να ρίχνεις σε trap.....:D;)
Μωρέ λες; think
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top