Φυσίγγια για Λαγό

Αυτο με την ασταθεια συμβαινει σε ολες τις πυριτιδες? Δηλαδη πιστευετε οτι ειναι μια πυριτιδα την οποια καλο θα ηταν να την αποφευγω στα φυσιγγια που αγοραζω?
Ναι, είναι γενικό φαινόμενο στις Ευρωπαϊκές πυρίτιδες λόγο ελλιπής χημικής επεξεργασίας. Μόνο οι Αμερικανικές πυρίτιδες είναι χημικά επεξεργασμένες να είναι σταθερές.
*Οταν ο Ελευθέριος Ειρηναίος Ντιπόν ντε Νεμούρ μετανάστευσε από τη Γαλλία στην Αμερική σίγουρα δεν φανταζόταν πως η εταιρεία, που έμελλε να ιδρύσει εκεί με το κεφάλαιο που μετέφερε από την πατρίδα του, θα έφτανε κάποτε στις τρεις μεγαλύτερες χημικές βιομηχανίες του κόσμου. Από την παρασκευή πυρίτιδας.
 
Last edited by a moderator:
Ναι είναι γενικό φαινόμενο στις Ευρωπαϊκές πυρίτιδες λόγο ελλιπής χημικής επεξεργασίας
Εγω παραπονα για πυριτιδες τις bp κ cheddite δεν εχω ακουσει ολα αυτα τα χρονια,ουτε απο οσους αγοραζαν ετοιμα φυσιγγια αυτων των εταιριων,αλλα ουτε κ απο οσους ιδιογωμοτες τις δουλευαν..οκ μικροδιαφορες μπορει να υπαρχουν...
Εγω πιστευω οτι η nsi τα εχει κανει χαρμανι κ αυτο θεωρω οτι εγινε στην προσπαθεια της να κανει οσες περισσοτερες αλλαγες μπορει παρουσιαζοντας κατι νεο..
Τόσο πολύ χάλασε και το coturnice...;;;
Ετσι ακουσα απο γνωστο..εριξε δυο χωρις αποτελεσμα κ τα υπολοιπα τα εβαλε στην ακρη..του ειπα οτι βιαστηκε να το κρινει κ μου ειπε οτι ειχαν μεγαλυτερο λακτισμα απο τα παλια..
Τωρα τι να σου πω δεν ξερω..
 
Εγω παραπονα για πυριτιδες τις bp κ cheddite δεν εχω ακουσει ολα αυτα τα χρονια,ουτε απο οσους αγοραζαν ετοιμα φυσιγγια αυτων των εταιριων,αλλα ουτε κ απο οσους ιδιογωμοτες τις δουλευαν..οκ μικροδιαφορες μπορει να υπαρχουν...
Εγω πιστευω οτι η nsi τα εχει κανει χαρμανι κ αυτο θεωρω οτι εγινε στην προσπαθεια της να κανει οσες περισσοτερες αλλαγες μπορει παρουσιαζοντας κατι νεο..

Ετσι ακουσα απο γνωστο..εριξε δυο χωρις αποτελεσμα κ τα υπολοιπα τα εβαλε στην ακρη..του ειπα οτι βιαστηκε να το κρινει κ μου ειπε οτι ειχαν μεγαλυτερο λακτισμα απο τα παλια..
Τωρα τι να σου πω δεν ξερω..
Τασο και καλα να ειναι μονο και μονο η ιδεα που του κολησε φτανει και εγω το ιδιο θα εκανα
 
Εγω παραπονα για πυριτιδες τις bp κ cheddite δεν εχω ακουσει ολα αυτα τα χρονια,ουτε απο οσους αγοραζαν ετοιμα φυσιγγια αυτων των εταιριων,αλλα ουτε κ απο οσους ιδιογωμοτες τις δουλευαν..οκ μικροδιαφορες μπορει να υπαρχουν...
Πάντα οι εταιρείες ανακοινώνουν αν υπάρχουν διαφορές στα λοτ (στην Ευρώπη) και διορθώνετε στο τελικό σεταπ.
 
Ετσι ακουσα απο γνωστο..εριξε δυο χωρις αποτελεσμα κ τα υπολοιπα τα εβαλε στην ακρη..του ειπα οτι βιαστηκε να το κρινει κ μου ειπε οτι ειχαν μεγαλυτερο λακτισμα απο τα παλια..
Τωρα τι να σου πω δεν ξερω..
Δεν έχω ρίξει το καινούριο όποτε πρέπει να μπει στο πρόγραμμα δοκιμών... Αλλά αν λάβω υπόψιν το lepre...
 
Πάντα οι εταιρείες ανακοινώνουν αν υπάρχουν διαφορές στα λοτ (στην Ευρώπη) και διορθώνετε στο τελικό σεταπ.
Αυτο ειναι αλλο κομματι Νικο..το θεμα ειναι με το νεο λοτ ο ιδιογομωτης η αυτος που αγορασε τα φυσιγγια να βλεπει την ιδια αποδοση.. κ οχι να ψαχνει να βρει τι φταιει..
Θα ξαναπω κ κατι που ειχει γραψει ο χατζιωτης για τα φυσιγγια γενικα:
Παρε ενα κουτι φυσιγγια απο το ραφι κ δοκιμασε το,αν σου κανει τοτε επεστρεψε κ παρε οσα περισσοτερα μπορεις...
 
Συμφωνώ Τάσο με αυτο που λες, ότι τα φυσίγγια μας πρέπει να ειναι πάντα καλά και σταθερά. Αν τύχη και δεν ειναι δεν το θεωρώ κακό να ψάξουμε ή να ρωτήσουμε και ανάλογα πράττουμε.
 
Αυτο με την ασταθεια συμβαινει σε ολες τις πυριτιδες? Δηλαδη πιστευετε οτι ειναι μια πυριτιδα την οποια καλο θα ηταν να την αποφευγω στα φυσιγγια που αγοραζω?
Απο το 2015 , τουλαχιστον απ΄οσο γνωριζω , την παραγωγη της S4n . SipeN και TECNAn εχει αναλαβει η LOVEX στο εργοστασιο της EXPLOSIA A.S στην Τσεχια για λογαριασμο της Nobel Sport , με οτι αυτο συνεπαγεται !!
Ενημερωσε λοιπον το καταναλωτικο της κοινο για τις αλλαγες που εγιναν , και ενω αυτοι εχουν την τεχνογνωσια και την υποδομη να γεμισουν ενα φυσιγγι με τις προδιαγραφες που αυτοι θετουν , σε εμας τους ιδιογομωτες ερχονται τα πανω κατω.
Απο προσωπικη εμπειρια εχοντας προμηθευτει Lot 2017 για τη SipeN , την οποια θεωρω μια απο τις σταθεροτερες πυριτιδες , δεν ειδα διαφορες , με την TecnaN ομως τα αποτελεσματα ηταν εντελως διαφορετικα !!
Και για να μην παρεξηγηθω δεν λεω οτι ειναι αχρηστη απλα λογω μεγαλης ποοδευτικοτητας θα εξυπηρετησει και θα την χαρουν οσοι γεμιζουν semi και magnum γομωσεις.
Για αυτο το λογο ανεβηκε και η ιδια κατα 1gr στην γομωση του Lepre.
 
Last edited:
Απο το 2015 , τουλαχιστον απ΄οσο γνωριζω , την παραγωγη της S4n . SipeN και TECNAn εχει αναλαβει η LOVEX στο εργοστασιο της EXPLOSIA A.S στην Τσεχια για λογαριασμο της Nobel Sport , με οτι αυτο συνεπαγεται !!
Ενημερωσε λοιπον το καταναλωτικο της κοινο για τις αλλαγες που εγιναν , και ενω αυτοι εχουν την τεχνογνωσια και την υποδομη να γεμισουν ενα φυσιγγι με τις προδιαγραφες που αυτοι θετουν , σε εμας τους ιδιογομωτες ερχονται τα πανω κατω.
Απο προσωπικη εμπειρια εχοντας προμηθευτει Lot 2017 για τη SipeN , την οποια θεωρω μια απο τις σταθεροτερες πυριτιδες , δεν ειδα διαφορες , με την TecnaN ομως τα αποτελεσματα ηταν εντελως διαφορετικα !!
Και για να μην παρεξηγηθω δεν λεω οτι ειναι αχρηστη απλα λογω μεγαλης ποοδευτικοτητας θα εξυπηρετησει και θα την χαρουν οσοι γεμιζουν semi και magnum γομωσεις.
Για αυτο το λογο ανεβηκε και η ιδια κατα 1gr στην γομωση του Lepre.
Δεν το ηξερα αυτο! Πιστευα οτι την παραγει η nsi στην Ιταλια!
 
Το εχουν κανει και αλλες εταιριες στο παρελθον , απο οσα τουλαχιστον μπορουμε και μαθαινουμε , χωρις απαραιτητα να σημαινει οτι ειναι κακο.
Και η B&P καποια στιγμη οταν ειχε καει το εργοστασιο της στην Ιταλια ειχε κανει το ιδιο.
 
Back
Top