Φυσίγγια για Λαγό

οτι εχει πολλα χρονια το ξερω,το ποτε δεν ξερω,τωρα ποσο καιρο ειχε κ αυτος τα φυσιγγια ειναι αλλο θεμα,αλλα τοσο παλια δεν φαινοταν το κουτι τουλαχιστον,εκτος αν δεν εχει αλλαξει το κουτι σχεδιο εδω κ 20 χρονια
Aν ηταν αυτη η συσκευασια τοτε ναι,μπορει να τα ειχε κ 20ετια γιατι κυκλοφορησαν ετσι αρκετα χρονια...

Αν ηταν η σημερινη συσκευασια τοτε δεν υπαρχει τετοιο θεμα..
Αυτο που θυμαμε κ το εχω ξαναγραψει ειναι οτι το 2001 γεμιζοταν με m92s και πιεσεις γυρω στα 500bar,ολα αυτα μεσα απο τεστ του κ+φ...
Μαλιστα το ηθελαν να εχει λιγο περισσοτερες πιεσεις για 36γρ κ ειδικα για τους χειμερινους μηνες..
ΥΓ Ισως κ για αυτο να υπαρχει η φημη οτι ειναι αργα φυσιγγια πλην ομως παντα αποτελεσματικοτατα..
 
Last edited:
Aν ηταν αυτη η συσκευασια τοτε ναι,μπορει να τα ειχε κ 20ετια γιατι κυκλοφορησαν ετσι αρκετα χρονια...

Αν ηταν η σημερινη συσκευασια τοτε δεν υπαρχει τετοιο θεμα..
Αυτο που θυμαμε κ το εχω ξαναγραψει ειναι οτι το 2001 γεμιζοταν με m92s και πιεσεις γυρω στα 500bar,ολα αυτα μεσα απο τεστ του κ+φ...
Μαλιστα το ηθελαν να εχει λιγο περισσοτερες πιεσεις για 36γρ κ ειδικα για τους χειμερινους μηνες..
ΥΓ Ισως κ για αυτο να υπαρχει η φημη οτι ειναι αργα φυσιγγια πλην ομως παντα αποτελεσματικοτατα..
οχι,με το σημερινο σχεδιο ειναι
 
Aν ηταν αυτη η συσκευασια τοτε ναι,μπορει να τα ειχε κ 20ετια γιατι κυκλοφορησαν ετσι αρκετα χρονια...

Αν ηταν η σημερινη συσκευασια τοτε δεν υπαρχει τετοιο θεμα..
Αυτο που θυμαμε κ το εχω ξαναγραψει ειναι οτι το 2001 γεμιζοταν με m92s και πιεσεις γυρω στα 500bar,ολα αυτα μεσα απο τεστ του κ+φ...
Μαλιστα το ηθελαν να εχει λιγο περισσοτερες πιεσεις για 36γρ κ ειδικα για τους χειμερινους μηνες..
ΥΓ Ισως κ για αυτο να υπαρχει η φημη οτι ειναι αργα φυσιγγια πλην ομως παντα αποτελεσματικοτατα..
τασο έχεις 2 κουτακια;
 
Καλησπερα σε ολους με Υγεια! Η Lambro κατηργησε το φυσιγγιο διασπορας direct 34γρ. Νο.3! Φιλος μου λαγας το δουλευε με πολυ επιτυχια και τωρα θα ηθελα τις αποψεις σας για το αν υπαρχει φυσιγγιο διασπορας σε Νο.3 ή Νο.4!! Η καραμπινα του ειναι μια Beretta Α304 με στανταρτ Full choke και κυνηγαει καβαλα στα σκυλια! Ευχαριστω εκ των προτερων!
 
Καλησπερα σε ολους με Υγεια! Η Lambro κατηργησε το φυσιγγιο διασπορας direct 34γρ. Νο.3! Φιλος μου λαγας το δουλευε με πολυ επιτυχια και τωρα θα ηθελα τις αποψεις σας για το αν υπαρχει φυσιγγιο διασπορας σε Νο.3 ή Νο.4!! Η καραμπινα του ειναι μια Beretta Α304 με στανταρτ Full choke και κυνηγαει καβαλα στα σκυλια! Ευχαριστω εκ των προτερων!
Πολλοί κυνηγοί εδώ ρίχνουν το gorilla Elix 36γρ,σε νούμερο 4.ειναι όλοι πολύ ευχαριστημένοι.μου είχε δώσει 2 ένας φίλος που πάμε καμία φορά μαζί,και πήρα δυο λαγούς.μου φάνηκε μαλακό για 36 και διασπορας που ανεβάζουν παραπάνω πιέσεις.
 
Πολλοί κυνηγοί εδώ ρίχνουν το gorilla Elix 36γρ,σε νούμερο 4.ειναι όλοι πολύ ευχαριστημένοι.μου είχε δώσει 2 ένας φίλος που πάμε καμία φορά μαζί,και πήρα δυο λαγούς.μου φάνηκε μαλακό για 36 και διασπορας που ανεβάζουν παραπάνω πιέσεις.
Ευχαριστω! Θα ψαξω να το βρω!
 
Πολλοί κυνηγοί εδώ ρίχνουν το gorilla Elix 36γρ,σε νούμερο 4.ειναι όλοι πολύ ευχαριστημένοι.μου είχε δώσει 2 ένας φίλος που πάμε καμία φορά μαζί,και πήρα δυο λαγούς.μου φάνηκε μαλακό για 36 και διασπορας που ανεβάζουν παραπάνω πιέσεις.
Ξερουμε με τι πυριτιδα ειναι γεμισμενο?
 
Ξερουμε με τι πυριτιδα ειναι γεμισμενο?
Με mb36 τα γέμιζε.οι νέες παρτίδες δεν ξερω.εδω ένα που είχα σφάξει το 2015.
vXzm9XH.jpg
 
Καλησπερα σε ολους με Υγεια! Η Lambro κατηργησε το φυσιγγιο διασπορας direct 34γρ. Νο.3! Φιλος μου λαγας το δουλευε με πολυ επιτυχια και τωρα θα ηθελα τις αποψεις σας για το αν υπαρχει φυσιγγιο διασπορας σε Νο.3 ή Νο.4!! Η καραμπινα του ειναι μια Beretta Α304 με στανταρτ Full choke και κυνηγαει καβαλα στα σκυλια! Ευχαριστω εκ των προτερων!
εγω θα σου προτεινα για τον λαγο με κλειστο συγκεντρωτηρα και με σταυρο γιατι κραταει και μετρα,παρε το λαμπρο το κιτρινο σε ν5.
 
εγω θα σου προτεινα για τον λαγο με κλειστο συγκεντρωτηρα και με σταυρο γιατι κραταει και μετρα,παρε το λαμπρο το κιτρινο σε ν5.
Καλημερα! Μεχρι ποσα μετρα πιστευεις απο την εμπειρια σου εχει αποτελεσμα?
 
Μια χαρα ειναι μεχρι τα 35! Ο ελικοειδης δλδ ειναι μεχρι τα 20m που γραφουν καποιες εταιρειες?
Ο ελικοειδής Αλέξανδρε ακόμη και στα 25m θα σου δώσει το επιθυμιτό αποτέλεσμα....Πόσο μάλλον σε χοντρά σκάγια που κρατάνε μέτρα και κρούση....
Ο διασπορέας με σταυρό όπως έγραψε κ ο Κώστας (outlander) θα σου δώσει άαανετα τέλεια κατανομή με 1* στα 35m και με χοντρά σκάγια διότι με στενά τσοκ οι διασπορείς στέλνουν τα σκάγια πιο (τακτοποιημένα) :D δηλαδή πιο μαζεμένα επάνω στο θήραμα...Αν κυνηγάει σε ανοικτό τερέν πιστεύω είναι το πιο κατάλληλο βύσμα διασποράς...;)
 
Ο ελικοειδής Αλέξανδρε ακόμη και στα 25m θα σου δώσει το επιθυμιτό αποτέλεσμα....Πόσο μάλλον σε χοντρά σκάγια που κρατάνε μέτρα και κρούση....
Ο διασπορέας με σταυρό όπως έγραψε κ ο Κώστας (outlander) θα σου δώσει άαανετα τέλεια κατανομή με 1* στα 35m και με χοντρά σκάγια διότι με στενά τσοκ οι διασπορείς στέλνουν τα σκάγια πιο (τακτοποιημένα) :D δηλαδή πιο μαζεμένα επάνω στο θήραμα...Αν κυνηγάει σε ανοικτό τερέν πιστεύω είναι το πιο κατάλληλο βύσμα διασποράς...;)
Καταλαβα και ευχαριστω! Ο φιλος μου δεν ασχολειται με φυσιγγια μονο με σκυλια :)!! Και ειχε πολλες αποτυχιες στο πεταγμα!! Κ πριν χρονια που ειχαμε κανει κουβεντα του ειχα παρει δωρο μια κασετινα lambro direct no.3 και απο τοτε επαιρνε μονο αυτα και ειχε επιτυχιες! Φετος του τελειωσαν και μου λεει παρε μου απο τα καλα φυσιγγια! Εψαξα εχθες τηλεφωνικα σε πολλα καταστηματα και δεν ειχαν και μετα πηρα Ναυπλιωτη και μου ειπαν οτι τα κατηργησαν:(
 
Καλημερα σας! Πολυ καλο ειναι το lambro το κιτρινο,αλλά κατα την γνώμη μου ειναι ημιδιασπορας.ειδικα με φουλ τσοκ θα πηγαίνει μπάλα(για διασποράς) και για αυτό θα κόβει μέχρι τα 35 μέτρα ισως και παραπάνω με το φουλ.
Ακριβώς το ίδιο θέμα είχε συνάδελφος αποκλειστικός λαγάς.ειχε πολλές αποτυχίες στο ξεπέταγμα.δοκιμασε το elix και οι αποτυχίες σχεδόν μηδενίστηκαν.εγω θα του προτεινα gorilla elix 36 N 5 πρώτο και δεύτερο lambro κίτρινο διασποράς.τριτο ένα με συγκεντρωτηρα αμερικανικό κατα προτίμηση με πρώτη επιλογή rem nitro semi N 4.
Κατα την γνώμη μου ο άνθρωπος για να είχε μείνει ευχαριστημενος με το direct η πρώτη τουφεκια του ήταν 10-20m Max..
 
Back
Top