Φυσίγγια μικρών διαμετρημάτων

Χθες ξαναεριξα τασκοφ cobra Cal 20 με σκατό καιρό νοτια ατμοσφαιρα γιαούρτι... νομίζω το καλύτερο φυσίγγι αναλογικά με τα λεφτά του !παντού θάνατος μόνο μια μου ξεπουπουλιασε και εφυγε αλλά φάνηκε ότι έμεινα πισω γιατί συνέχισε χωρίς ουρα . Από ότι μου είπε ο ίδιος είναι και γεμισμενα ένα ένα στο χερι φαντάζομαι παίζει και αυτο τον ρολο του.
 
Χθες ξαναεριξα τασκοφ cobra Cal 20 με σκατό καιρό νοτια ατμοσφαιρα γιαούρτι... νομίζω το καλύτερο φυσίγγι αναλογικά με τα λεφτά του !παντού θάνατος μόνο μια μου ξεπουπουλιασε και εφυγε αλλά φάνηκε ότι έμεινα πισω γιατί συνέχισε χωρίς ουρα . Από ότι μου είπε ο ίδιος είναι και γεμισμενα ένα ένα στο χερι φαντάζομαι παίζει και αυτο τον ρολο του.
Σίγουρα αν γεμίζει έτσι θα είναι ποιό προσεγμένα , με τι υλικά ξέρουμε?
 
IMG-20190205-195142.jpg
IMG-20190205-195255.jpg
IMG-20190205-195438.jpg
IMG-20190205-195508.jpg

Ωραια τα σκάγια και σκληρα
 
think δεν είμαι σίγουρος csb1, Στέλιο τα φώτα σού. Ό καλυκας πάντως έχει τα χρονάκια του χάρτινη πατουρα.
CSB-1 ή CSB-1P ... δεν είμαι 100% σίγουρος, η MAXAM τα'χει κάμει λίγο περίπλοκα τελευταία ... Μάλλον η δεύτερη, ταιριάζει κιόλας καλύτερα στο 20αρι ... Την ίδια έχω βρει στο RIO GAME LOAD 32gr .
IMG-20180820-215235.jpg

Ενώ στο Ρουμελιώτης CSB 32 gr. η CSB-1 είναι λίγο πιο σκούρα:
IMG-20181101-204744.jpg
IMG-20181101-205119.jpg

think
 
Σήμερα πήρα ένα πολύ ενδιαφέρον φυσίγγι για το διαμέτρημα 20 και συγκεκριμένα αυτό....


Cheddite Amarcord T3 JK6 BOFORS
Χάρτινος κάλυκας,28 γραμμάρια σκάγια,μάλλινη τάπα και αστεροειδές κλείσιμο!

Δοκιμή σε θήραμα αλλά και χαρτί προσεχώς...
 
Σήμερα πήρα ένα πολύ ενδιαφέρον φυσίγγι για το διαμέτρημα 20 και συγκεκριμένα αυτό....


Cheddite Amarcord T3 JK6 BOFORS
Χάρτινος κάλυκας,28 γραμμάρια σκάγια,μάλλινη τάπα και αστεροειδές κλείσιμο!

Δοκιμή σε θήραμα αλλά και χαρτί προσεχώς...

Καλοριχτα Γιωργο..Βγαζουν ματι..:):)
προσεχε ομως μην τυχον παρουν υγρασια στο κυνηγι η καπου αλλου κ ψιλοφουσκωσουν γιατι ενδεχεται να σου διμηουργησουν θεματα εμπλοκων με την καραμπινα..
Τα πρώτα φυσίγγια που αγόρασα όταν μπήκα στον μαγικό κόσμο των (μικρων; διαμετρηματων μιας και τότε ήταν τα μόνα μάλλινα που υπήρχαν στην Ελλάδα . Θυμάμαι παράγγειλα μια 10αρα κούτα για να μου το φέρουν στο νησί, έριξα πολλά σε μπεκατσες αλλά και κιχλοκότσυφα. Άριστο φυσηγγιο σε απόδοσή αλλά το αποχωρηστικα τελικά γιατί στα μπεκατσοκυνηγια με τα νερά φούσκωναν σε σημείο να μην μπαίνουν ουτε στη θαλαμη του δίκανου τότε. Εχω ακόμα δύο κουτάκια και κάποια στιγμή θα τα ρίξω και αυτά.
 
Όπως έγραψε και ο φίλτατος Γιάννης, εξαιρετικό φυσίγγιο! Νομίζω ότι δεν ξαναβγαίνει και αν δεν έχεις συλλεκτικές ανυσηχίες για να το κρατήσεις, τότε ρίξε το στην πέρδικα ή στην μπεκάτσα με μέρες χωρίς υγρασία.
 
Τα βρήκα Θεσσαλονίκη και έχει καμιά δεκαριά κουτιά 6άρια και 5άρια.
Εγώ τα προορίζω για καμία φάσσα ή για παπιά το σούρουπο στην βοσκή.
Αν μου το επιτρέψει ο καιρός θα τα δοκιμάσω στο χαρτί μαζί με άλλα φυσίγγια και θα τα παρουσιάσω...
 
Τα βρήκα Θεσσαλονίκη και έχει καμιά δεκαριά κουτιά 6άρια και 5άρια.
Εγώ τα προορίζω για καμία φάσσα ή για παπιά το σούρουπο στην βοσκή.
Αν μου το επιτρέψει ο καιρός θα τα δοκιμάσω στο χαρτί μαζί με άλλα φυσίγγια και θα τα παρουσιάσω...
Καλοριχτα φίλε, παλιό φυσιγγι όπως λέει ο Νικηφόρος δεν ξαναβγαινουν και κρίμα πηξαμε στην πλαστικουρα και το κίτρινο .
 
Λοιπόν σήμερα ειχαμε παράξενη μερα ...πολύ ζεστη χωρις υγρασια και ελαφρυ νοτιαδακι....

Είχα πάνω στην Μπαλάσκα μισά τασκοφ μισά ναβαρο.... Ξεκινάω με τασκοφ cal20 πήγε το αίμα και το ξεπουπουλιασμα σύννεφο!!! Και όλες ζωντανες δεν πιστευα στα ματια μου πουλί που λες ανατινάχτηκε να πηγενεις κοντα και να περπαταει με 3 τρυπες να σταζουν αίμα .....πριν 3 μερες με υγρασία βροχή θεριζανε.

Μετά βάζω Ναβάρο και αρχίζουν οι πατσαβουρες και τα καθαρα σκοτωματα , δεν τα είχα σε εκτίμηση αλλά τελικα σε τέτοιους καιρούς κανουνε δουλειά.

Είχα και 5-6 σάγκα 28 γρ τα ίδια και αυτό 3 πουλια όλο αίμα και ζωντανα τα 2

Και τα 3 νο8.

Ο φιλος μου με ριο32 τα ιδια όλα με αιματα η ζωντανά.
 
Λοιπόν σήμερα ειχαμε παράξενη μερα ...πολύ ζεστη χωρις υγρασια και ελαφρυ νοτιαδακι....

Είχα πάνω στην Μπαλάσκα μισά τασκοφ μισά ναβαρο.... Ξεκινάω με τασκοφ cal20 πήγε το αίμα και το ξεπουπουλιασμα σύννεφο!!! Και όλες ζωντανες δεν πιστευα στα ματια μου πουλί που λες ανατινάχτηκε να πηγενεις κοντα και να περπαταει με 3 τρυπες να σταζουν αίμα .....πριν 3 μερες με υγρασία βροχή θεριζανε.

Μετά βάζω Ναβάρο και αρχίζουν οι πατσαβουρες και τα καθαρα σκοτωματα , δεν τα είχα σε εκτίμηση αλλά τελικα σε τέτοιους καιρούς κανουνε δουλειά.

Είχα και 5-6 σάγκα 28 γρ τα ίδια και αυτό 3 πουλια όλο αίμα και ζωντανα τα 2

Και τα 3 νο8.

Ο φιλος μου με ριο32 τα ιδια όλα με αιματα η ζωντανά.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν φταίει η πυρίτιδα !!! Αφού όλα τα παραπάνω έχουν την ίδια, ή έστω της ίδιας οικογένειας (MAXAM) ... :D:cool:
Και τα Navaro ισπανική έχουν, και βύσμα Gualandi !!! ;)
Για μένα πρόκειται για απλές συμπτώσεις ... Αλλά φυσικά, δεν έχω την απαίτηση να αποδεχτούν όλοι την άποψη μου ...:cool: :)
 
Λογικά είναι θέμα στησίματος!
Αλλά το τασκοφ δεν μου δουλευε ούτε στα περιστέρια στην ζέστη πάλι πολλά αίματα και ζωντανα πουλιά δεν υπάρχει περίπτωση να είναι συμπτωση.

Και μην ξεχνάμε ότι οι csb είναι καπως διαφορετικές.. Η p είναι πολύ ποιο ζωηρή , έτσι μου είπε τουλαχιστον ο Δουβρης για αυτό την βάζει στο "frost".
 
Καλημέρα ...τον τελευταίο μήνα λόγω δουλειάς δν προλαβαίνω να γεμίζω μόνος τα φυσίγγια και αγόρασα κάποια για δοκιμή .
1)Lambro classic 25gr με το σ.ποζε κάνουν απίστευτα σκοτωμτα ενώ με την καραμπίνα πολύ αδύναμα και μου κάνει πολύ εμπλοκή η καραμπίνα
2) GB 28gr δν το είχα ποτέ σε εκτίμηση σαν φυσίγγι Γτ πριν τρεις χρόνια είχα πάρει κάτι εξαρια και δεν μου άρεσαν ...φέτος τα πήρα με κρύα καρδιά και έπαθα πλακα κυνηγάω μόνο με οκτώ ή οκτώμισι το φυσίγγι κατά την προσωπική μου άποψη είναι κορυφή (δν έχω κάτι να κερδίσω για αβάντα κάποιου ) απλά και σε περπατητο αλλά και σε καρτέρι κάνει κάτι σκοτωματα που δν θα σήκωνα όπλο το όπλο που κυνηγάω είναι franchi affinity sporting 71cm και 16 άυλο με έσω-έξω τσοκακια
Και αφού βρήκα το φυσιγγι μ σταμάτησα και τις δοκιμές γιατί είναι και η τιμή στα αλλά φυσίγγια που είναι πολύ τσουχτερή για το κυνηγι της τσίχλας ...η τιμή των φυσιγγίων είναι 7€ που παίρνω ..καλημέρα
 
Back
Top