Blaser Team

Ωραία και καλά τα Blaser αν και εμένα δεν μου πολύ αρέσουν. Κατά προτίμηση μάλλον θα επέλεγα ένα σαν αυτό της φωτογραφίας του Στέλιου Πολύζου, τα άλλα τουλάχιστον για τα δικά μας γούστα νομίζω παρά είναι! Έχω δει και πιάσει πραγματικά πανάκριβα όπλα και Αγγλικής και Ιταλικής αλλά και Αυστρογερμανικής προέλευσης. Και απαλά σε σκάλισμα και βαρύ φορτωμένα. Τα Αυστρογερμανικά υπερσκαλισμένα όπως των ποιο πάνω φωτογραφιών τουλάχιστον στα μάτια μου όταν τα αντίκρισα ήταν πραγματικά εντυπωσιακά στην πρώτη ματιά αλλά μετά μου έδειχναν ποιο άσχημα και αποκρουστικά από όλα.
Την αρμονία που βρίσκω όταν βλέπω και πιάνω οποιασδήποτε μάρκας Boss στυλ αλληλεπίθετου με απαλό σκάλισμα, δεν νομίζω να την φτάνει κανένα υπερσκαλιστό προς το γλυπτό μάλλον πανάκριβο λόγο τέχνης όπλο.
 
Και η μινιμαλιστική σχεδίαση έχει τη χάρη της:
flodman
Άμα πιασουμε το τζακποτ .pray to God.
Πολλάκις φθηνότερο από τα γλυπτά άνωθεν, αλλά με αρχική όσο μία Cosmi, είναι όντως το ποιο απλό σε κατασκευή δίκαννο, με τα ποιο κορυφαία υλικά!
Εύχομαι να πιάσεις Γιάννη το τζόκερ μπας και πιάσουμε και εμείς το Caprinous!
 
Πολλάκις φθηνότερο από τα γλυπτά άνωθεν, αλλά με αρχική όσο μία Cosmi, είναι όντως το ποιο απλό σε κατασκευή δίκαννο, με τα ποιο κορυφαία υλικά!
Εύχομαι να πιάσεις Γιάννη το τζόκερ μπας και πιάσουμε και εμείς το Caprinous!

Αμήν!
 
Με το Blaser F16 χθες ο αδελφός μου πήρε 20 πουλιά και είχε και 2-3 χαμένα..έκανε πραγματικά πολύ ωραιες τουφεκιές και αρκετα μακρινές.εριξε gm3 Ρουμελιωτη κατά το πλείστον και μερικά A1 πάλι Ρουμελιωτη.τα δουλεψε άψογα το Blaser με καθαρά σκοτωματα.ειναι πολύ ωραίο όπλο πραγματικά.
 
Και μια φωτό από την φετινή περίοδο του λαγού.
WkNM8sQ.jpg
 
Με το Blaser F16 χθες ο αδελφός μου πήρε 20 πουλιά και είχε και 2-3 χαμένα..έκανε πραγματικά πολύ ωραιες τουφεκιές και αρκετα μακρινές.εριξε gm3 Ρουμελιωτη κατά το πλείστον και μερικά A1 πάλι Ρουμελιωτη.τα δουλεψε άψογα το Blaser με καθαρά σκοτωματα.ειναι πολύ ωραίο όπλο πραγματικά.
Γιάννη οσο ωραίο και να ναι τ όπλο το χέρι από πίσω μετραει;)
 
Γιάννη οσο ωραίο και να ναι τ όπλο το χέρι από πίσω μετραει;)
Ετσι είναι συμφωνώ απόλυτα! Απλα πιστευω ένα ωραίο όπλο με καλη σκανδάλη,ζύγισμα,ώραια κίνηση, και καλη κάνη,μεγιστοποιεί τις δυνατότητες του οποιουδήποτε κυνηγού,σκοπευτή!
 
Πολύ όμορφο όπλο. Γενικά τα ποζε τα γουστάρω και περιέργος δεν έτυχε να τουφεκίσω ποτέ κανένα o_O
Το F16 τι χαρακτηριστικά έχει Γιάννη?? κάνη - αυλό - κώνο ?
Κώστα ο αδελφός μου έχει το sporting ,βγαίνει και σε κυνηγετική έκδοση με πιο χαμηλό κοντάκι και χωρίς ρυθμιζόμενη σκανδάλη,όλα τα αλλα είναι ίδια.το sporting βγαίνει σε 76 και 81 cm κανη.το game (κυνηγετικό) σε 71 και 76cm.αυλο έχει 18,6 και στις δυο κανες και κώνο 7,62 cm.εχει την καλύτερη αίσθηση σκανδαλης από όλα τα όπλα που εχω ρίξει.η ποιότητα του είναι κατα την γνώμη μου μοναδική σε αυτά τα χρήματα.ο αδελφός μου το πήρε 3100€ με grade 3 ξύλα.δεν κυνηγάει ποτέ με καραμπίνες μόνο με δικανα και συνηθως έχει ένα όπλο που τα κάνει όλα.και πιστευω με αυτή την αγορά έχει χτυπήσει κέντρο..από τότε που το πήρε κάνει όλα τα κυνήγια με αυτό και ρίχνει και σκοπευτήριο μόνο με αυτό.ειναι πολύ μανιτζεβελο όπλο παρολο,που είναι 76cm.. εχει ένα από τα χαμηλότερα προφίλ βάσης παγκοσμίως σε αλληλεπιθετα δικανα.
Εννοειται ότι θες αλλα και οποίος αλλος θέλει να ρωτήσει κάτι για το όπλο μην διστάσει.
 
Last edited:
Εγώ να δεις .....καλημέρα

View attachment 11748

View attachment 11749
Βέβαια εμένα μου αρέσουν χωρίς σκαλίσματα κτλ....

Τα ξύλα Ναι όσο πιο ωραία τόσο καλύτερα!!!

Βέβαια γούστα είναι αυτά και το καταλαβαίνω!!!

Ωραίο όπλο!

Μου αρέσουν τα όπλα με χαμηλό προφίλ και γι αυτό μου άρεσαν τα blaser μόλις τα πρωτοειδα σε εξώφυλλο περιοδικού.
Τότε ήταν καινούργια ακόμη δεν τα ήξεραν.

Σαν τις γκομενες ρε φίλε.
Που την βλέπεις και λες ντάξει όλες καλές αλλά αυτή τη θέλω!!!

Μανίκι Ε!!!

Έρωτας τα όπλα έρωτας!!!
 
Πριν έρθει αυτός ο διάολος στην ανθρωπότητα είχα προλάβει και έκλεισα ένα Blaser F16 θα είναι όπως έχω πει λίγο αλλιώτικο από τα άλλα όπως το έχω στο μυαλό μου....όταν με το καλό το παραλάβω (να είμαστε καλά πρώτα απ'όλα) θα το δούμε....με γοήτευσε και εμένα το χαμηλό προφίλ, το ζύγισμα του, οι γραμμές τους καθαρές και η αίσθηση του γενικότερα....τώρα τεχνολογικά είναι γραμμένα και δεν χρειάζεται να αναφέρω τί στοιχεία έχει, όπως το πώς δουλεύουν οι εξωλκείς του ή την αίσθηση της σκανδάλης του....να είμαστε καλά και θα το δούμε. Εγώ έχω μια αγάπη για το english scroll acanthus...αν και ελληνικό είναι το σχέδιο....μου αρέσει στα όπλα...και η βάση του F16 προσφέρεται για....σκάλισμα.
 
Back
Top