Fabarm Team

Σας ευχαριστώ παιδιά. Η τιμή του όπλου είναι στα 1650 κι από κει και πέρα ότι καταφέρετε με το μαγαζί.
Ηλία αντε να δούμε, πάντως στις πρώτες επωμισεις θέλω να τη σηκώσω και cast on.
Μάνο να είσαι γερός να το χαρείς . Κούκλα είναι . Εμφανής η διαφορά με την δικιά μου initial ιδιαιτερα στα ξύλα. Πραγματικά υπέροχα νερα μπράβο. Εύχομαι να το φέρεις εύκολα στα μέτρα σου γιατί εγώ ταλαιπωρούμαι. Αλήθεια το δικο σου με πόσες φλάντζες είναι; Γιατί εμένα η sx left -5 mm δεν μου φτάνει θέλω κι άλλο καστ οφ και ψάχνομαι.
Και πάλι καλοτούφεκο.
 
3 φλαντζες έχει. Μόλις βγάλω την άκκο θα αρχίσω τις δοκιμές και θα επανέλθω.
Πήγαινε την σκοπευτήριο.εκει δεν τα ψάχνει κάνεις.και στη μεταφορά σιγά μη σου ψάξουν αυτοκίνητο.εγω δεν αντέχω αυτήν την αναμονη με ΤΙΠΟΤΑ χαχαχαχαχχα
 
Πήγαινε την σκοπευτήριο.εκει δεν τα ψάχνει κάνεις.και στη μεταφορά σιγά μη σου ψάξουν αυτοκίνητο.εγω δεν αντέχω αυτήν την αναμονη με ΤΙΠΟΤΑ χαχαχαχαχχα
Θα το είχα ρίξει ήδη δυο φορές έως τωρα:D:D
 
Επειδή βλέπω όλο και καινούριους ιδιοκτήτες L4s παραθέτω την εμπειρία μου της ρύθμισης του κοντακιού . Λοιπόν παίδες εγώ έχω κοντά χέρια και το κοντάκι ήταν 36,7 cm. Τα κοντάκια μου όλα είναι 35,2cm . Δυστυχώς λοιπόν αναγκάστηκα να κόψω καινούριο κοντάκι. Έγινε και όλα καλά ως προς το μήκος. Μετά άρχισα τις δοκιμές με churchill test για να βρω τις κλίσεις του κοντακιού που για τον καθένα μας είναι διαφορετικές. Εδώ να υπογραμμίσω ότι το όπλο συνοδεύεται με τρεις φλάντζες που σε κάθε πλευρά τους γράφουν και κάτι. DX RIGHT , SX LEFT ,-5mm , +5mm κλπ.
Εδώ συνιστώ ο κάθε ιδιοκτήτης να κάνει δοκιμές με όλες τις φλάντζες , μια μια και να αγνοήσει το τι γράφουν απάνω τους οι φλάντζες. Εμένα οι φλάντζες που γράφουν right μου βγάζανε την τουφεκιά αριστερά !!! Ήθελα να βάλω παραπάνω cast off και τελικά την έβαλα με την φλάντζα sx left!!!. Εδώ να σημειωθεί ότι είμαι δεξιόχειρας έτσι;
Θα ανεβάσω και φωτογραφίες. Τελικά έφερα την τουφεκιά μου κέντρο χρησιμοποιώντας μαζί την sx left και sx left -5mm.
Τώρα αν δεν πρέπει να έχω δύο φλάντζες μαζί δεν το γνωρίζω. Δεν βλέπω να καταπονείται κάπου το κοντάκι και δεν γράφει στις οδηγίες αν αντενδεικνυται η ταυτοχρονη χρήση δύο φλαντζών εγώ όμως έτσι έβγαλα άκρη. Αν κάποιος συνάδελφος ξέρει κάτι παραπάνω ας μας το πει.

Κατα τα άλλα το όπλο έχει πολύ καλό ζύγισμα αλλά η τουφεκιά του είναι αρκετά κλειστή. Προς το παρόν κατέληξα στο ic το εργοστασιακό που στα 35 m μου έκανε πολύ καλή κατανομή . Θα επανέλθω με φωτογραφίες.
 
Last edited:
Μήτσο φαντάζομαι να ρίχνεις εμπορίου φυσίγγι και όχι ιδιογόμωσης σωστά ; θα ήθελα να δω τις τουφεκιές στα 35m με το IC


Αν και γράφω επάνω στην φωτογραφία τα στοιχεία μπορεί να μην φαίνεται καλά και τα αναφέρω κι εδώ . Το τσοκ είναι το IC , η απόσταση 35m και το φυσίγγι είναι το nsi percorso #6 που μου το σύστισε ο Μάριος και μου άρεσε πολύ. Θα ανεβάσω και με Full τσοκ και με demi. Γενικά δεν είχα στρώσει ακόμα το κοντάκι και από τα 35 m η τουφεκιά δεν βρήκε όλο το χαρτόνι αλλά μια άποψη για την ποιότητα της κατανομής θα βγεί.
Γενικά το παραπάνω φυσίγγι με το συγκεκριμένο τσοκ μου άρεσε.
ΥΓ το χαρτόνι είναι 65Χ65 περίπου.
 
υπάρχει παχύμετρο να μετρήσεις τα τσοκ ; επίσης το ίδιο φυσίγγι μπορείς να το ρίξεις με το 9/10 στα 40 μέτρα ;
Υπάρχει θα τα μετρήσω και θα σου πω. Επίσης το full τσοκ το δοκιμασα στα 35m με το ίδιο φυσίγγι κάτσε να κατεβάσω τις φωτογραφίες τις έχω ακόμα στην μηχανή ... πριν από λίγο επέστρεψα Θεσ/νίκη κι ακόμα ξεφορτώνω :confused:.
 




Αυτές είναι οι δοκιμές με τα εργοστασιακά FULL και DEMI της L4S. Μαζί μου έχω μόνο αυτά τα δύο και μετρώντας με παχύμετρο βρήκα το FULL (που πάνω του γράφει 9/10) τελική διάμετρο 17,48mm και το DEMI ( που απάνω γράφει MEDIUM 5/10) 17,93mm. Δυστυχώς με το κοντάκι αρρύθμιστο δεν αποτυπώθηκε στο χαρτόνι όλη η τουφεκιά αλλά μια εικόνα για την ανάπτυξη της κατανομής βγαίνει.
 
Last edited:
το IC 2/10 έβαλε παραπάνω σκάγια από το full 9/10 στα 35μ το οποίο με βάση αυτά που έδειξε το IC έπρεπε να το πάει μπάλα το Percorso,,,το Mod 4/10 μέτριο βέβαια είναι και το Winter ιδιότροπο φυσίγγι ( δεν ξέρω τι θερμοκρασία έχετε επάνω στις δοκιμές που έκανες ),,,κάτι δεν μου καθόταν καλά με τα μαμά τσοκ γι'αυτό πήρα τα Kicks

τα δικά μου ,,δεν έχουμε αποκλίσεις στα ίδια είμαστε λογικά και στο IC

IC 2/10 18.02
Mod 4/10 17.92
Full 9/10 17.49

εδώ με το 9/10 και Percorso No6 στα 40μ 185 σκάγια
inner%20hp%209.10%2040m%20Percorso%20No6_zpsuoztmsqc.jpg


και εδώ ίδιο φυσίγγι ίδια μέτρα με το Kicks Mod 220 σκάγια
Kicks%20M%2040m%20Percorso%20No6_zps9gvygzy0.jpg
 
Last edited:
Η τελική μου απόφαση για αγορά όπλου ήταν το fabarm l4s sporting. Το όπλο το παρέλαβα σήμερα.
IMG-193023b9a3fda31909b42f6af595cf4d-V.jpg

IMG-035d1b3566dfb9826b37c5227a2fb308-V.jpg

IMG-6785b1049624497e1ea58162a2804967-V.jpg

IMG-51aaf59b9fab4c5f43749030cfd2f123-V.jpg

IMG-c5edd364d4b6ae4a961953e866abd6b3-V.jpg


Έχουμε δουλίτσα για να το φέρουμε το όπλο αλλά αυτά είναι ευχάριστα πράγματα.
Καλοριζικο καλοριχτο να το χαρεις στο επακρο Μανο , πολυ ομορφο οπλο..!!!!
 
το IC 2/10 έβαλε παραπάνω σκάγια από το full 9/10 στα 35μ το οποίο με βάση αυτά που έδειξε το IC έπρεπε να το πάει μπάλα το Percorso,,,το Mod 4/10 μέτριο βέβαια είναι και το Winter ιδιότροπο φυσίγγι ( δεν ξέρω τι θερμοκρασία έχετε επάνω στις δοκιμές που έκανες ),,,κάτι δεν μου καθόταν καλά με τα μαμά τσοκ γι'αυτό πήρα τα Kicks

τα δικά μου ,,δεν έχουμε αποκλίσεις στα ίδια είμαστε λογικά και στο IC

IC 2/10 18.02
Mod 4/10 17.92
Full 9/10 17.49

εδώ με το 9/10 και Percorso No6 στα 40μ 185 σκάγια
inner%20hp%209.10%2040m%20Percorso%20No6_zpsuoztmsqc.jpg


και εδώ ίδιο φυσίγγι ίδια μέτρα με το Kicks Mod 220 σκάγια
Kicks%20M%2040m%20Percorso%20No6_zps9gvygzy0.jpg
Ωραία σύμπτωση . Δοκιμάσαμε με το ίδιο φυσίγγι και περίπου από την ίδια απόσταση. Πάντως κι εμένα μου έκανε εντύπωση που το IC έδωσε μαζεμένη τουφεκιά. Μου άρεσε. Για το winter έχεις απόλυτο δίκιο. Παράξενο φυσίγγι για καλό καιρό. Απ' ότι θυμάμαι όταν το έριξα πρέπει να ήταν γύρω στους 3 - 4 βαθμούς αυτό θέλει πολύ κρύο για να αποδώσει.
Το Kicks πολύ καλό αλλά προς το παρόν θα βολευτώ με τα υπάρχοντα γιατί ξεφύγαμε οικονομικά.
 
το IC 2/10 έβαλε παραπάνω σκάγια από το full 9/10 στα 35μ το οποίο με βάση αυτά που έδειξε το IC έπρεπε να το πάει μπάλα το Percorso,,,το Mod 4/10 μέτριο βέβαια είναι και το Winter ιδιότροπο φυσίγγι ( δεν ξέρω τι θερμοκρασία έχετε επάνω στις δοκιμές που έκανες ),,,κάτι δεν μου καθόταν καλά με τα μαμά τσοκ γι'αυτό πήρα τα Kicks

τα δικά μου ,,δεν έχουμε αποκλίσεις στα ίδια είμαστε λογικά και στο IC

IC 2/10 18.02
Mod 4/10 17.92
Full 9/10 17.49

εδώ με το 9/10 και Percorso No6 στα 40μ 185 σκάγια
inner%20hp%209.10%2040m%20Percorso%20No6_zpsuoztmsqc.jpg


και εδώ ίδιο φυσίγγι ίδια μέτρα με το Kicks Mod 220 σκάγια
Kicks%20M%2040m%20Percorso%20No6_zps9gvygzy0.jpg
κανει την διαφορα το kikcs ,σωστα επραξες.πιο μαζεμενη τουφεκια.
 
Εμενα δεν μου κανει εντυπωση η διαφορα αναμεσα στο IC και στο full με αυτον τον τυπο συγκεντρωτηρα....
Σε πολλα οπλα εχω δει να δουλευει πολυ πιο σφιχτα με ανοιχτα τσοκ, δεν θελει μεγαλες συσφιξεις στομιου το συγκεκριμενο κυαθιο...

Μανο, καλοτουφεκο κ τυχερο να ειναι να το χαρεις...
 
Back
Top