Baikal Team

Ελεγα μηπως οι πιεσεις των φυσιγγιων κανουν τη διαφορα... Αν και πιο λογικο ακουγετε ετσι οπως το λες...

Σε οπλα αδρανειας .......χιλιοστα του δευτερολεπτου πρην ξεκληδωσει το κληστρο τα bar μεσα στην κανη εχουν πεσει στο 0...
Τωρα.....
Αναλογα τα μπαρ....που εχουν δημιουργηθη θα παρεις και την αναλογη ταχυτητα στα σκαγια.....
Απο την ταχυτητα των σκαγιων σηναρτηση του βαρους της γομωσης δημιουργητε η αναλογη αντηδραση προς τα πησω που θα μεταφραστει αμεσως μετα την εξοδο της γομωσης σε κλωτσιμα.....

Αν ηπηρχε εστω και μια πηθανοτητα να εχει ξεκληδωσει το κληστρο και μεσα στην κανη να ηπαρχουν εστω και 10-20 bar φανταστητε τη θα πεταγωταν προς τα πησω οταν το κληστρο θα ειχε ανοιξει .......
 
Τασο στη βαση το γραφει ξεκαθαρα, στην αρχη νομιζα οτι ηταν τουρκογλου..
Βρηκα και το unboxing ελα Τασουλη ριξε 500 ευρωπαικα στη Ρωσιδα...sarcastic..sex hard.
Καλή ρε παιδιά και όμορφη αλλά οι εμπλοκές στο βίντεο δεν είναι αρκετές; να παίρνεις καινούριο όπλο από το κουτί και η πρώτη βολή να είναι εμπλοκή έ δεν λέει. Βέβαια και οι τύποι που την δοκιμάζουν την παίρνουν από το κουτί και τουφεκάνε πράγμα που για τα Baikal δεν ενδείκνυται. Κάπου διάβασα οτι τα λάδια αποθήκευσης της Baikal είναι χοντρά και θέλει ένα καυτό μπάνιο για να φύγουν, αλλά νόμιζα οτι αυτό αφορά στα δίκαννα. Αν ισχύει και για τις καραμπίνες κάπως δικαιολογούνται οι εμπλοκές. Επίσης ενδεχομένως τα φυσίγγια που δοκιμάζουν να είναι άλλα αντί άλλων. Εχει ρύθμιση το όπλο για βαριά και ελαφριά φυσίγγια - τουλάχιστον η προηγούμενη 155 έτσι ήταν- και δεν είδα να κάνουν καμία ρύθμιση οι τύποι. Στην δικιά μου πάντως 155 δεν είχα ποτέ εμπλοκή και ούτε της έκανα καυτό μπάνιο, ούτε έκανα καμιά ρύθμιση στα βαριά - ελαφριά φυσίγγια.
Πάντως είναι όμορφο όπλο και από εμφάνιση ξεπερνάει τα δεδομένα της εταιρείας που στα ατού της είναι η αξιοπιστία και όχι το φινίρισμα.
 
Ακριβως ετσι εχουν τα πραγματα με την 155. Η δικια μου ειχε λαδι απ το εργοστασιο και χρειαζοταν ενα καλο καθαρισμα στην αρχη. Εμπλοκες δεν ειχα απο 28 εως και 36 γραμμαρια φυσιγγια που εχω ριξει.Του πατερα μου το MP43 ειχε κατι παραπανω και με ζορισε λιγακι στο πρωτο το καθαρισμα...
 
καλησπέρα. μπορείτε να μου προτείνετε ασφαλή μονόβολα για ΙΖ27 ΕΜ με αυλό 18,2 mm και τσοκαρίσματα Full και demi για πάνω και κάτω κάνη αντίστοιχα? ευχαριστώ.

image.jpg

image.jpg

Αυτό βγαζει μονο 710 πιεση, ειναι εξαιρετικά ευθύβολο το χρησιμοποιεί φιλος με κλειστά τσοκ δίκανου ugartechea ( αν το γραφω καλα ) . Ειναι τύπου brenneke
Το βρισκει δυσκολα απο οτι ξερω ...το παραγγέλνει
 
Last edited by a moderator:
καλησπέρα. μπορείτε να μου προτείνετε φισυγγια για τσιχλα για τον ΒΑΙΚΑl IJ27
Καλησπέρα!
Πήγαινε στην ενότητα φυσίγγια για τσίχλες και διάβασε εκεί.
Επίσης είναι δύσκολο να σε βοηθήσει κάποιος γιατί παίζει ρόλο ο καιρος ή η σκοπευση ή και τα γούστα.
Με αυτό το όπλο μου αρέσουν τα lambro τα 30 και 32 γρ σε ν9 και τα mezzo τα 30ρια. Επίσης τα express 32 και φέτος τα Ρουμελιώτης 30 γραμ.
Θα πρέπει να δοκιμασεις διαφορα και να σχηματισεις μια άποψη!
Ελπίζω να βοηθησα λίγο
 
Καλησπέρα και καλές γιορτές.
Μπορεί κάποιος να μου πει αν γίνεται και πως να σκουραινω την πάπια από ένα иж 58 мае γιατί αντικαταστάθηκε το κοντά κι με ένα από καρυδιά και η πάπια είναι από οξια; Θέλω να φέρω τον χρωματισμό όσο πιο κοντά γίνεται μεταξύ τους για να μην υπάρχει αυτή η αντίθεση.
Ευχαριστώ πολύ! !!
 
Αφού περάσεις την πάπια μέ ενα διαβρωτικό (remover) για να αφαιρέσεις όσο το δυνατόν περισσοτερο το βερνίκι εμποτισμού του κατασκευαστή, θα αγορασεις το υδροχρωμα της birchwood casey και με ένα πανακι θα περάσεις όσα χέρια χρειάζονται γιά την απόχρωση που θες.
 
Αφού περάσεις την πάπια μέ ενα διαβρωτικό (remover) για να αφαιρέσεις όσο το δυνατόν περισσοτερο το βερνίκι εμποτισμού του κατασκευαστή, θα αγορασεις το υδροχρωμα της birchwood casey και με ένα πανακι θα περάσεις όσα χέρια χρειάζονται γιά την απόχρωση που θες.
Και με κασια (νεροχρωμα)θα κανεις τη δουλεια σου κ πολυ οικονομικα.
 
Καλησπέρα και καλές γιορτές.
Μπορεί κάποιος να μου πει αν γίνεται και πως να σκουραινω την πάπια από ένα иж 58 мае γιατί αντικαταστάθηκε το κοντά κι με ένα από καρυδιά και η πάπια είναι από οξια; Θέλω να φέρω τον χρωματισμό όσο πιο κοντά γίνεται μεταξύ τους για να μην υπάρχει αυτή η αντίθεση.
Ευχαριστώ πολύ! !!
Σταυρο,αυτο που σου προτινει ο Γιωργος θα αφησει μια αποχρωση που κοκκινιζει.
Η κασια,που προτινει ο Βασιλης βγαζει μια σκουρα καφε αποχρωση.
Το πιο κοντινο μεταξυ των,θα το πετυχεις αν χρωματισεις και φινιρεις τα δυο κομματια με τα ιδια υλικα.
Μπορει να χρειαστει περισσοτερα περασματα ,με χρωστικη,η παπια.
Ειναι και θεμα δεκτικοτητας του ξυλου.
Οπως και να'χει,να ξερεις πως οι ψαθες ΑΝ καθαριστουν-φρεσκαριστουν και περαστουν με νεροχρωμα,θα φουσκωσουν και θα χασουν κατα πολυ το σχημα τους!
Τις ψαθες ή τις μονονεις και ασχολεισαι με το υπολοιπο ή ψαχνεις ενα βερνικι(οπως αγιογραφιας),που να εχει ιδια αποχρωση.
Γενικοτερα,οταν περναμε με νεροχρωμα,ενα τριμμένο απο παλιο φινιρισμα ξυλο ή ενα καινουριο,θα σηκωθει ινα.
Χρειαζεται "ξυρισμα"με ατσαλομαλλο,οταν στεγνωσει και ξαναπερασμα με το χρωμα,επειδη θα μεινει αχρωματιστο στα σημεια που θα εχουν αφαιρεθει οι ινες.
Το πιο σωστο ειναι να βραχει με σκετο νερο,να στεγνωσει,να αφαιρεθουν οι ινες,να κλεισουμε τους πορους και να χρωματιστει πριν το τελικο φινιρισμα.
 
Μαλλον τα μετρα του κοντακιου ειναι, μια τοποθετηση πελματος ειναι γρηγορη κ φθηνη δουλεια για εναν οπλουργο,μπορεις να βαλεις κ καποιο ποιοτικο πελμα αν χρειαζεται μονο αυτη την επεμβαση.Εμενα μαζι με το κοντεμα κ το πελμα μου πηρε 40 ευρω,απο τα οποια γυρω στα 15 εκανε το πελμα.Μπορεις να βαλεις αν θελεις κ καλυτερο κ με ενα 50αρικο να εισαι κομπλε

χαιρετω το Baikal team, Γεια σου Μανωλη επιστρεφω σχεδον ενα χρονο μετα στο θεμα με το κοντακι μου σε s.pose NK-27... τελικα εβαλα το Beartooth’s Recoil Pad Kit 2.0, εψαξα λιγο ποιους αποστατες να χρησιμοποιησω και πραγματικα τα παντα μεταμορφωθηκαν!! αισθητη η μειωση στο λακτισμα (πλεον μου ειναι πολυ ανετο) πιο ευκολη και γρηγορη η επωμιση και σημαντικη αυξηση στην ευστοχια μου.. σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου!!
 
Καλησπέρα παίδες,
φίλος εχει το πλάγιο μπαικαλ, 30+ ετών. Πριν κανένα 20ήμερο σε κυνήγι φάσσας, τραβάει την πίσω σκανδάλη και ήταν σαν να μην όπλισε, παταει την μπροστινή και ρίχνει κανονικα...
Ξαν'ανοίγει το όπλο, αδειαζει,γεμίζει, πατάει την πίσω, παλι χωρις να όπλισε...
Εγω υπέθεσα πως ίσως έσπασε αυτό που "κοντράρει" τη σφύρα (δεν θυμάμαι και όνομα), όπως και να χει, του ειπα να βγάλει το κοντάκι, και να δεί μες το μηχανισμό τι ειναι σπασμένο ωστε να παραγγείλουμε ανταλακτικό... Εκατσε προχθές να το ανοίξει, εβγαλε το πίσω "τακούνι", αλλα δεν υπάρχει η βίδα που ενώνει το κοντάκι με τη βάση του όπλου, ειναι μασίφ το ξύλο στο πισω μερος... απο κοντά δεν το εχω δει, αλλα σε φωτο που μου έστειλε δεν εβγαλα ακρη,ουτε βίδα φαίνεται ουτε τιποτα...υπάρχει στα παλιότερα μοντέλα καπου αλλου βίδα για να βγεί το κοντάκι και να φανερωθεί ο μηχανισμός;

49669449_2310303642342610_4154417888557531136_n.jpg
 
Καλησπέρα παίδες,
φίλος εχει το πλάγιο μπαικαλ, 30+ ετών. Πριν κανένα 20ήμερο σε κυνήγι φάσσας, τραβάει την πίσω σκανδάλη και ήταν σαν να μην όπλισε, παταει την μπροστινή και ρίχνει κανονικα...
Ξαν'ανοίγει το όπλο, αδειαζει,γεμίζει, πατάει την πίσω, παλι χωρις να όπλισε...
Εγω υπέθεσα πως ίσως έσπασε αυτό που "κοντράρει" τη σφύρα (δεν θυμάμαι και όνομα), όπως και να χει, του ειπα να βγάλει το κοντάκι, και να δεί μες το μηχανισμό τι ειναι σπασμένο ωστε να παραγγείλουμε ανταλακτικό... Εκατσε προχθές να το ανοίξει, εβγαλε το πίσω "τακούνι", αλλα δεν υπάρχει η βίδα που ενώνει το κοντάκι με τη βάση του όπλου, ειναι μασίφ το ξύλο στο πισω μερος... απο κοντά δεν το εχω δει, αλλα σε φωτο που μου έστειλε δεν εβγαλα ακρη,ουτε βίδα φαίνεται ουτε τιποτα...υπάρχει στα παλιότερα μοντέλα καπου αλλου βίδα για να βγεί το κοντάκι και να φανερωθεί ο μηχανισμός;

49669449_2310303642342610_4154417888557531136_n.jpg
όπως σου είπε και ο Τασοσ το κοντάκι δεν εχει τζαβετα , εχει εγκάρσιες δίδες στην μπασκουλα που συγκρατούν το κοντάκι .
ο οπλουργός ειναι η σωστότερη επιλογή αλλα αν δεν ειναι εύκολα προσβάσιμος και θέλεις να ρίξεις μια ματια στο μηχανισμό μπορείς να πάρεις μια ιδέα απο το παρακάτω βίντεο και το pdf για το μοντέλο 26 που υποθέτω οτι είναι του φίλου σου

http://www.eightnonn.appspot.com/shema-razborki-izh-26.html

 
όπως σου είπε και ο Τασοσ το κοντάκι δεν εχει τζαβετα , εχει εγκάρσιες δίδες στην μπασκουλα που συγκρατούν το κοντάκι .
ο οπλουργός ειναι η σωστότερη επιλογή αλλα αν δεν ειναι εύκολα προσβάσιμος και θέλεις να ρίξεις μια ματια στο μηχανισμό μπορείς να πάρεις μια ιδέα απο το παρακάτω βίντεο και το pdf για το μοντέλο 26 που υποθέτω οτι είναι του φίλου σου

http://www.eightnonn.appspot.com/shema-razborki-izh-26.html

Να σαι καλά φίλε, απ οτι βλέπω στο βίντεο ακριβώς το ίδιο μοντέλο ειναι.
Δεν ξέρω αν γίνει η "εγχείριση" μιας και δεν ειναι δικό μου το όπλο, αλλα απ οτι βλέπω δεν ειναι ιδιαίτερα περίπλοκο.
Ευχαριστώ πολυ!
 
Back
Top