Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Φοβερος ο Κώστας με πολλές γνώσεις..κρίμα που έφυγε νωρίς..
Τα cosmos πράσινα 32γρ με gm3 είχαμε πάρει παλιά με κάτι φίλους κάμποσα κουτια..πολύ καλό φυσίγγι..κ τα puma 32γρ πάλι με gm3 στα ίδια επίπεδα..
Τώρα δυστυχώς ανήκουν στα συλλεκτικά..έτσι συμβαίνει με ότι χάνετε κ δεν υπάρχουν συνεχιστές..

Αυτος ο ανθρωπος καθε απογευμα εκανε βολες στην λαμαρινα (επερνε και τον πατερα μου παρεα γιατι ηταν φιλοι), αμετρητες ντουφεκιες και σχεδια στο μυαλο του για το καλυτερο φυσίγγι που μπορει να υπαρξει ειτε ηταν για τον εβρο ειτε ηταν για τα λοιπα μερη.

Πριν κανα 2 εβδομαδες ενα απογευμα περασα απο την φυλαχτρα του, υπηρχαν ακομα αυτοι οι καλυκες κατω, δεν την κυνηγησαν αυτη τη φυλαχτρα οι κυνηγοι και ο τοπος εκλεισε απο τις πευκες, εικονες που μου εφεραν ρηγος,

Ο μονος που μπορει να το κανει αυτο ειναι ο ανιψιος του ο Σπυρος Καβαθθας καθος πιστευω οτι αφησε αντικαταστατη πισω.
 
και σχεδια στο μυαλο του
Οταν ο ανθρωπος κανει σχεδια ο θεός γελάει λέει η παροιμία..Δυστηχως..
Πριν κανα 2 εβδομαδες ενα απογευμα περασα απο την φυλαχτρα του, υπηρχαν ακομα αυτοι οι καλυκες κατω, δεν την κυνηγησαν αυτη τη φυλαχτρα οι κυνηγοι και ο τοπος εκλεισε απο τις πευκες, εικονες που μου εφεραν ρηγος,
:(:(:(:(:(
Με τα φυσίγγια που γεμίζονται με πυρίτιδες της B&P ξέρει κανείς τι θα γίνει φέτος ;
Η g3000 είναι από τις πλέον διαδεδομένες για τα "τσιχλοφύσιγγα" .
Θα τα γεμίσουν με οτι τους έρθει στο μυαλο κ δεν θα ρωτήσουν κ κανέναν.
Αυτο θα γίνει Γιάννη...
 
Λάμπη αυτά ειναι για τα ήρεμα μυαλα..τα ανήσυχα μυαλά δεν μπορούν να κάτσουν σε ησυχία κ ψάχνονται συνέχεια..
Τωρα τι ψάχνουμε ένας θεός ξέρει..το μόνο σίγουρο ειναι οτι φυσιγγι με αυτόματο πιλότο που να στέλνει τα σκάγια μόνο του στον στόχο δεν εχει βρεθεί κ ούτε πρόκειται..
 
Οταν ο ανθρωπος κανει σχεδια ο θεός γελάει λέει η παροιμία..Δυστηχως..

:(:(:(:(:(

Θα τα γεμίσουν με οτι τους έρθει στο μυαλο κ δεν θα ρωτήσουν κ κανέναν.
Αυτο θα γίνει Γιάννη...
Αυτό πιστεύω και εγώ Τάσο θα γίνει με τους περισσότερους παραγωγούς.
Πάντως ο Μητσάκος(alectoris club) και ο Oscar έχουν ήδη ενημερώσει για αλλαγες σε φυσίγγια που μέχρι τώρα γέμιζαν με μπαρούτες της b&p.
 
Παρτε το χαμπάρι εμπορικό τρικ ειναι.
Διάσημες μπορεί να γίνονται, το αν αξίζουν θα το δείξει το πεδίο του κυνηγιού
Παντός καλες ειναι για να γεμίζουν η τσέπες μερικών, εμενα Πρωσοπικα αν και της δοκίμασα μόνο η csb5 με ευχαρίστησε όπως και άλλες και κύριος γιατί ήταν ποιο οικονομική.
 
το αν αξίζουν θα το δείξει το πεδίο του κυνηγιού
Το εχει δείξει εδώ κ χρονια...Με τον κατάλληλο συνδυασμό όπως συμβαίνει κ με καθε πυριτιδα..πολύ λένε οτι δεν κάνουν για κρύο υγρασία κ είναι για γλυκούς καιρούς..μα και η sipe πχ είναι δυνατόν να μην αποδώσει στην υγρασία αν η συνταγή είναι για άλλες συνθήκες..
Πρωσοπικα αν και της δοκίμασα μόνο η csb5 με ευχαρίστησε
Μάλλον αναφέρεσαι στο 20αρι..ίσως γιατί είναι για χαμηλές γομωσεις..
Υποθέτω..δεν ασχολούμαι με ιδιογομωση..
 
Παρτε το χαμπάρι εμπορικό τρικ ειναι.
Διάσημες μπορεί να γίνονται, το αν αξίζουν θα το δείξει το πεδίο του κυνηγιού
Παντός καλες ειναι για να γεμίζουν η τσέπες μερικών, εμενα Πρωσοπικα αν και της δοκίμασα μόνο η csb5 με ευχαρίστησε όπως και άλλες και κύριος γιατί ήταν ποιο οικονομική.
Το εχουν αποδειξει,η δορκας χρονια ολοκληρα.
 
Δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει όλο αυτο κ αν.. Αλλά βλέπω τις ισπανικές πυρίτιδες να γίνονται περισσότερο διάσημες..
Δεν είναι θέμα διασημότητας είναι θέμα κόστους.π.χ το ariston ξεκίνησε σαν φυσιγγαρα γεμισμένο με c7 μετα για να χαμηλώσει το κόστος το άλλαξε σε g 3000 δεκτον γιατί για χρόνια ήταν το αγαπημένο μου τσιχλοφυσιγγο και τρυγονοφυσιγγο όταν το classica έπαιρνε την ανιούσα.θυμαμαι τιμή στο ariston τ οποίο δεν καταλάβαινε από καιρούς 4,60 και μέχρι πριν 3 χρόνια 5,50 και 5,70.τωρα γεμισμένο με ισπανική και 8 ευρώ.ελεος δηλαδή.γι αυτό πέρασα σε άλλα πάλι με ισπανική αλλά σε 6 ευρώ.αλλο φυσιγγι θρύλος το tordo της nsi.παει κι αυτό το κόψανε.αναγκαστικα λοιπόν πρέπει να ψάχνεται στα φυσίγγια.πολυ καλά του δορκα αλλά στα ύψη.οι ισπανικές λοιπόν έχουν επικρατήσει λόγω κόστους στις μικρές βιοτεχνίες και αναγκαστικά αυτα τα φυσίγγια θα προτιμώ αφού δε γεμίζω κι ούτε σκοπεύω να αρχίσω τώρα.οσοι γεμίζουν έχουν επιλογες
 
Το εχει δείξει εδώ κ χρονια...Με τον κατάλληλο συνδυασμό όπως συμβαίνει κ με καθε πυριτιδα..πολύ λένε οτι δεν κάνουν για κρύο υγρασία κ είναι για γλυκούς καιρούς..μα και η sipe πχ είναι δυνατόν να μην αποδώσει στην υγρασία αν η συνταγή είναι για άλλες συνθήκες..

Μάλλον αναφέρεσαι στο 20αρι..ίσως γιατί είναι για χαμηλές γομωσεις..
Υποθέτω..δεν ασχολούμαι με ιδιογομωση..
Δεν θα ήταν και πολυ καλό να βάλεις 28αρα πυριτηδα στ εικοσαρι
 
Και για να μην παρεξειγουμε δεν τα κατήγορο τα ισπανικά υλικά, μια Χαρα ειναι απλά δεν ειναι για ολους γιατί δεν έχουν τη γνώση να τα δουλέψουν και δεύτερων με νευριάζει που μερικη λόγο ελλείψης άλλον υλικών προσπαθούν να τους δώσουν μαγικες ιδιότητες.
Δεν ειναι έτσι βαιβαια και για αυτό το λόγο υπάρχουν τόσες πολλές και διαφορετικές πυριτηδες. Το ιδανικό θα ήταν να είχαμε μια ,δυο και να κάνανε τα παντα, αλλα ευτυχώς η δυστυχώς δεν ειναι έτσι.
 
Το εχουν αποδειξει,η δορκας χρονια ολοκληρα.
Ακομα και ο τρόπος που κλείνει τα φυσιγγια του ειναι διαφορετικός. Πρέπει χωρίς να είμαι σίγουρος να εχει στροφειο βασινη η κατι τέτοιο για να βγάζει τέτοιο προφίλ στα φυσιγγια του. Ειναι πολυ σημαντικό αυτό για την απόδοση τον φυσιγγίων
 
Και το κλείσιμο της Dorkas αλλάζει κατά καιρούς...
Έχει κάτι Rottweil Νο 6 ο πατέρας μου από δεκαετία ' 70 και είναι κλεισμένα με κεντρική σύντηξη...
Σε κάποια φάση τα έβγαζε με ''κουκουλωτο'' προς τα έξω το αστέρι...
Τώρα τα έχω δει πάλι με επίπεδο αστέρι...
Εκείνο που θυμάμαι ότι κρατάει σαν στάνταρ είναι το σχετικά χοντρό, βαθύ ρέλι με αρκετή κυρτότητα στην εξωτερική περίμετρο του...
Παρόλο που δείχνουν πιεσμένα στο κλείσιμο είναι...στην πλειοψηφία τους...φυσίγγια με μαλακά χαρακτηριστικά...
 
Όσο αφορά της μπαρούτες...η άποψή μου είναι...ότι όλες μπορούν να ανταποκριθούν σε όλους τους καιρούς με λίγες ή πολλές δοκιμές στο ''μαγείρεμα'' τους...
Διάφορες υπάρχουν βεβαία...και κάποιες είναι πιο "εύκολες" σε κάποιες συγκεκριμένες καιρικές συνθήκες...

Το κυριότερο...για μένα...δεν είναι η αναλογία (αυτή λίγο πάνω-λίγο κάτω) θα τη βρεις...
το θέμα είναι να βρεις πως καίγεται σωστά και παράγει σωστή καμπύλη καύσης...
Πόσο πάτημα θέλει και το κυριότερο πόση αντίσταση στο κλείσιμο...σε συνδυασμό βεβαία με το καψούλι και το φόρτωμα σκαγιών...
..."Μαγειρική"....sarcastic.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top