Πόσο χρήσιμα είναι τα ψιλά νούμερα σκαγίων στα κυνήγια

Συμφωνω μαζι σας για το νο7 αλλα ειμαι φανατικος οπαδος του νο6 στη φασσα απο περυσι, εχω παρει και με 7αρι και με 8αρι φασσα αλλα το 6 κραταει και συγκεντρωση και διατρηση πολυ μακρια, υπαρχει και η θεωρια που λενε μερικοι οτι τα ψιλα σκαγια την τρυπαν πιο ευκολα τη φασσα ενω τα χοντρα μαζευουν πουπουλα και δυσκολευονται.sarcastic. δεν αφορα εσας φιλοι μου αυτη η θεωρια αλλα αυτους που μου το ειπαν!
 
αυτο το εχω ακουσει απο πολλους , αλλα και τα χοντρα μαζευουν πουπουλα , αλλα και τα ψηλα εαν τουφεκιστουν τα πουλια σε μεγαλη αποσταση ,και δεν ειναι ικανα να τρυπησουν το σωμα τους , εκτος εαν χτυπησουν κεφαλι . Εδω ο αλλος τουφεκιστηκε χειμωνα με μπουφαν και πουλοβερ στα 25 μετρα με 10 αρια σε κυνηγι τσιχλας , και δεν περασε ουτε ενα σκαγι στο σωμα του , και ηταν και ψηλα , και ειπε ευτηχος που δεν ηταν ποιο χοντρα
 
αυτο το εχω ακουσει απο πολλους , αλλα και τα χοντρα μαζευουν πουπουλα , αλλα και τα ψηλα εαν τουφεκιστουν τα πουλια σε μεγαλη αποσταση ,και δεν ειναι ικανα να τρυπησουν το σωμα τους , εκτος εαν χτυπησουν κεφαλι . Εδω ο αλλος τουφεκιστηκε χειμωνα με μπουφαν και πουλοβερ στα 25 μετρα με 10 αρια σε κυνηγι τσιχλας , και δεν περασε ουτε ενα σκαγι στο σωμα του , και ηταν και ψηλα , και ειπε ευτηχος που δεν ηταν ποιο χοντρα
Αν ηταν ομως 6αρια θα ειχαμε νταβαντουρια, αυτη η θεωρια δεν στεκει για κανενα λογο, αλλη κινητικη ενεργεια εχουν τα 9αρια αλλη τα 6αρια και παει λεγοντας, αν ισχυε αυτη η θεωρια θα ριχναμε στις φασσες με 8-9 στα 60 μετρα και θα επεφταν
 
οπως το καθε θυραμα θελει το δηκο του σκαγι 10αρια μεχρι 8αρια στης τσιχλες με καλυτερο για εμενα το 9αρι , 8αρια , για τρυγονι , αγριοπεριστερο , περδικα 7αρι με 6αρι , με καλυτερο το 7αρι , φασα ,6αρι , 5αρι , με καλυτερο το 6αρι , λαγο με 6αρι μονο καβαλα στα σκυλια , και με αλλο τροπο , 5αρι , 4αρι , μπεκατσα μονο 8αρι , παπια απο 6αρι μεχρι 4αρι , αυτα
 
οι περισοτεροι ατζαμηδες ρηχνουν παντα ψηλα σκαγια ,σε ολα τα θυραματα , με την λογηκη οτι ειναι ποιο πολλα και θα εχουν μεγαλητερες επυτηχιες ετσυ . Εμ δεν ειναι ετσυ γιατι το ψηλο σκαγι εχει ποιο πυκνη δεσμη βολης , και οχι ποιο ανοιχτη , οποτε ητε χοντρα , ητε ψηλα σκαγια , και τα δυο εχουν τον ιδιο κυκλο , εαν ρηχτουν με το ιδιο τσοκ , μονο οτι τα χοντρα ειναι ποιο αρεα , γιαυτο πρεπει να ρηχνοντε σε πουλια με ποιο μεγαλο σωμα , εαν για παραδηγμα ρηξουμε 4αρι σε τσιχλα , υπαρχει περηπτοση να την κουκουλοσουν τα σκαγια χωρης να την παρει ουτε ενα, και παντα μηλαμε για σωστο φυσιγγιο , γιατι εχω δει φυσιγγιο με 9αρια που κουκουλονουν την τσιχλα χωρης να την παρει ουτε ενα
 
Εγώ πάντως όταν ήμουν ποιο μικρός και εβραζε το αιμα μου, πήγαινα για λαγό και μερικές φορές δεν κρατιομουν και έριχνα σε τσίχλες που με καβαλουσαν. Μια δύο τρεις δεν άντεχα και τους έριχνα με 3αρια και 4αρια σκάγια. Δεν θυμάμαι ούτε μια φορά να πέρασε η τσίχλα ανάμεσα απ την τουφέκια μου.
 
Καλημερα λεβεντες, προπερσι που ειχε πολλες τσιχλες ειχα παρει μερικα κουτια 9αρια και πηγαινα σχεδον καθε μερα περπατητο και μετα καρτερι με ενα φιλο μου με φουλ τσοκ παντα γιατι το περπατητο ηταν σε ανοιχτο μερος και μπορουσες να τουφεκισεις στα 50 μετρα ανετα το ιδιο και στο καρτερι που περνουσαν ψηλωμενες. Μετα απο αρκετα πειραματα κατεληξα οτι το 9 δεν με καλυπτε για τετοια μετρα γιατι εχανε πολυ σε ταχυτητα αλλα και σε κινητικη ενεργεια, μετα πηγα σε 8 7.5 η 7 και ολα ηταν μια χαρα, αγαπημενο φυσιγγι τοτε το nsi sipe no7 που εκανε παπαδες στο δικο μου οπλο. Στις φασσες παλι μεχρι πριν δυο χρονια εριχνα φανατικα το νο4 σε 40γρ παντα γιατι με ειχαν παρασυρει καποιοι...μετα ανακαλυψα αυτο το υπεροχο φορουμ και διαβασα σχεδον ολα τα θεματα. Αποφασισα να παω στο percorso no6 κι ας μου ελεγαν οτι δεν θα κρατησει τη φασσα μακρια, τελικα οταν πηγαμε για φασσες στα μπσιματα και πηρα αρκετες μακρινες με το 6αρι αναθεωρησαν τις αποψεις τους. Η δικη μου ταπεινη αποψη ειναι οτι και τα ψιλα σκαγια ειναι πολυ αποδοτικα αλλα μεχρι καποια μετρα, αν το εχεις λιγο με τις μακρινες τουφεκιες και σου αρεσουν θα πρεπει να πας σε πιο χοντρο νουμερο.
Για τσιχλες προτιμω το 8 για τρυγονι το 7 η 7.5 αν και εχω ριξει διαφορα κατα καιρους 7/4 6/4 6αρια και 5/3 περυσι που ηθελα να τα ξεφορτωθω, για φασσα 6 φανατικα και σπανια 7 η 5 και λαγο 4-3-2, ολοκληρο σεντονι εγραψα πρωι πρωι.
 
Δεν υπαρχει θεμα επαρκειας, για μακρυνες καταβολες,απο το #9(Φ2.10mm).
Σκοτωνει και το κανει παααρα πολυ καλα!
Αν το επιχειρουμε με σφιχτα τσοκαρισματα,δεεενν!
Στραγγαλιζουμε τα σκαγια,στην ουσια αναιρουμε το 1/3 της γομωσης.
Μακραινουμε την ατρακτο.
Δεν ενδεικνυται για υπερβολικες αρχικες ταχυτητες.
Ουτε για πολλα φορτωματα.
Η διαφορα που υπαρχει και ειναι εντονη,απο χοντρυτερο σκαγι,ειναι οι μενουσες ταχυτητες και κατ'επεκταση οι προσκοπευσεις.
Το 9ρακι θα σκοτωσει την τσιχλα,ακαριαια,σε αποστασεις που δεν"του το 'χουμε"!:)
Συν το γεγονος πως δεν θα στραπατσαρει το πουλι οπως ενα 7αρι π.χ.
Τα παραπανω σαν προσωπικη παρατηρηση...
Το ριχνω 25 χρονια,με τσοκαρισμα μεχρι 6/10 και θα συνεχίσω να το κανω!
Θα μου δωσει και πουλια σε μικροτερες αποστασεις,πιο ανετα.
Το #8,το θεωρω υπερβολη γι'αυτο το θηραμα.
Εχω δοκιμασει πολυ και το #7-full!
Αυτο κανει γι'αλλες δουλειες!;)
Το βασικοτερο:
Η επιλογη φυσιγγιου ειναι,βασικα,θεμα ψυχολογιας και αυτοπεποίθησης!
Αλλο ομως αυτο κι αλλο η βλητικη επαρκεια!!
 
Last edited:
Δεν υπαρχει θεμα επαρκειας, για μακρυνες καταβολες,απο το #9(Φ2.10mm).
Σκοτωνει και το κανει παααρα πολυ καλα!
Αν το επιχειρουμε με σφιχτα τσοκαρισματα,δεεενν!
Στραγγαλιζουμε τα σκαγια,στην ουσια αναιρουμε το 1/3 της γομωσης.
Μακραινουμε την ατρακτο.
Δεν ενδεικνυται για υπερβολικες αρχικες ταχυτητες.
Ουτε για πολλα φορτωματα.
Η διαφορα που υπαρχει και ειναι εντονη,απο χοντρυτερο σκαγι,ειναι οι μενουσες ταχυτητες και κατ'επεκταση οι προσκοπευσεις.
Το 9ρακι θα σκοτωσει την τσιχλα,ακαριαια,σε αποστασεις που δεν"του το 'χουμε"!:)
Συν το γεγονος πως δεν θα στραπατσαρει το πουλι οπως ενα 7αρι π.χ.
Τα παραπανω σαν προσωπικη παρατηρηση...
Το ριχνω 25 χρονια,με τσοκαρισμα μεχρι 6/10 και θα συνεχίσω να το κανω!
Θα μου δωσει και πουλια σε μικροτερες αποστασεις,πιο ανετα.
Το #8,το θεωρω υπερβολη γι'αυτο το θηραμα.
Εχω δοκιμασει πολυ και το #7-full!
Αυτο κανει γι'αλλες δουλειες!;)
Το βασικοτερο:
Η επιλογη φυσιγγιου,ειναι βασικα,θεμα ψυχολογιας και αυτοπεποίθησης!
Αλλο ομως αυτο κι αλλο η βλητικη επαρκεια!!
Α ρε Γιαννη!!
Εισαι δασκαλος...
 
Η μικρή μου εμπειρία έχει δείξει ότι λέει ο κύριος Γιάννης, σ ένα μονο έχω δει τ ανάποδα. Με νο7 δεν έχω στραπατσαρει ποτέ πουλί. Με 9-9,5-10 πολλές φορές!
Αναλογα στην αποσταση που το χτυπας Bill και πως το χτυπας.
 
Back
Top