Πόσο χρήσιμα είναι τα ψιλά νούμερα σκαγίων στα κυνήγια

Σαν καθαρά κυνηγός μόνο στο παπί θα πω το εξής .
Δεν υπάρχει καθαρός παπιατζης που να μην δουλευει ψιλά νουμερα , εγώ προσωπικά τα δουλεύω καθημερινά με της απαιτουμενες αλλαγές όταν χρειάζεται.

Δεν νοητε πιο καθαρή τουφεκιά από ένα νούμερο π.χ 8αρι από 31,32,33,34,35,36 γραμμάρια στα 15-25 μέτρα . Φυσικά με μια πυρίτιδα της εποχής.
Έχω πάρει με 32γραμαρια μέχρι 4 μεγαλα με 8ρια κοντά στα 20 μέτρα με μια τουφεκιά μπουλούκι τα πουλιά. με 4ρι τσοκ.

Και δεν υπάρχει για μένα σε θέμα αναλογία σκαγιων , φονικό, επιτυχία ,κ.λ.π από το νούμερο 5 από τα 34,35,36,38,40 γραμμάρια σε αποστάσεις 30-45 μέτρων .

Τώρα κάτι 7ρια και κάτι 6ρια τα περνώ γιατί πολλές φορές μας αρέσει και το διαφορετικό κ.λ.π ..... Στην ουσία αυτά τα 2 νούμερα για μένα θα έκαναν όλο το κυνήγι μου .

Παράδειγμα στα πρωινά ,η τα απογεύματα ένα 8αρι πρώτο,,, δεύτερο πάλι 8αρι ,,,και τριτο 5αρι είσαι κομπλέ με κλειστά τα μάτια , και αν θες κάτι παραπάνω κανε και το δεύτερο 5αρι.

Τώρα στα ημερήσια είναι δίκοπο μαχαίρι γιατί έχει καρτερία που παίζεις ανάλογα ,

Παράδειγμα έχω καρτερι που μεν είναι ημερισιο , μην πω μερα μεσημέρι, αλλά τα πουλιά στο πρώτο ζυγωμα μπαίνουν πολύ κοντά και γρήγορα , έχω χάσει άπειρα πουλια με τασεις αυτοκτονίας με τα 5ρια , που μόλις επερναν μέτρα τα πουλιά μετα την πρώτη αστοχη τουφεκιά επερνα πουλί γιατί τα 5ρια άρχιζαν περνάν σχήμα, έστρωναν και εγώ πιο πολύ την τουφεκιά.
Ενώ με ένα 8αρι πρώτο σε τετοιες περιπτωσεις ,,γιατί τα ψιλά σκάγια κάνουν πιο γρήγορα ,,,,το άνοιγμα και οι πληθώρα σκαγιων τα κάνει ανίκητα στης γρήγορες τουφεκιές και κοντινές στα μεγάλα παπιά.

Μια περίοδο είχα τρέλα και κυνηγουσα απόγευματινο με 10ρια μια χαρα τα γαζωνε τα μικρά.

Αλλά να πω την αλήθεια δεν έκανε για συστατικό κυνήγι , εγώ απλά τρελενα κόσμο επιτιδες πήγαινα στο κυνήγομαγαζο ενώ με ξεραν που πήγαινα μόνο στα παπιά και επερνα 10ρια και μέναν..... Και ο άλλος στην τσίχλα επερνε 7ρια χαχαχαχα και τους έδειχνα και τα αποτελέσματα.
Αλλά αυτό ήταν πείσμα , οχι το σωστό .
 
Χρονια και χρονια στα τσιχλακια περπατητο, μονο νο10 με spreader,μια φορα ειχα βρει κατι 28αρια σε νο11(5κουτια)κιτρινα, νομιζω οτι ηταν τα
alectoris δεν ειμαι 100% σιγουρος κηδεια σκετη ηταν τα ατιμα.
Λιγο τις προσκοπευσεις(υποκειμενικο για τον καθενα)να συνηθισει καποιος, πχ προσωπικα τσιμπαω πιο μπροστα την καννη
στα 10ρακια σε σχεση με τα 8αρια.
Το μεγαλο ατου κατεμε ειναι οτι τα πουλια πεφτουνε πεντακαθαρα δεν τα χαλαει αν ειναι αρκετα κοντα ιδιως τις μαυρες.
Περυσι στα τελειωματα επαθα πλακα με τα 9.5αρια τα skeet του lambrou σχεδον μηδενικες προσκοπευσεις πολυ ωραιο
φυσιγγι.:)
 
Χρονια και χρονια στα τσιχλακια περπατητο, μονο νο10 με spreader,μια φορα ειχα βρει κατι 28αρια σε νο11(5κουτια)κιτρινα, νομιζω οτι ηταν τα
alectoris δεν ειμαι 100% σιγουρος κηδεια σκετη ηταν τα ατιμα.
Λιγο τις προσκοπευσεις(υποκειμενικο για τον καθενα)να συνηθισει καποιος, πχ προσωπικα τσιμπαω πιο μπροστα την καννη
στα 10ρακια σε σχεση με τα 8αρια.
Το μεγαλο ατου κατεμε ειναι οτι τα πουλια πεφτουνε πεντακαθαρα δεν τα χαλαει αν ειναι αρκετα κοντα ιδιως τις μαυρες.
Περυσι στα τελειωματα επαθα πλακα με τα 9.5αρια τα skeet του lambrou σχεδον μηδενικες προσκοπευσεις πολυ ωραιο
φυσιγγι.:)
Κατα την γνωμη μου το νουμερο στο κυνηγι της τσιχλας στα μπασιματα πρεπει να ειναι το 9
και αργοτερα το 10,πολλες φορες εχω κυνηγησει με ιδιογομωση 11 στα 28γρ με φοβερα αποτελεσματα.
 
Κατα την γνωμη μου το νουμερο στο κυνηγι της τσιχλας στα μπασιματα πρεπει να ειναι το 9
και αργοτερα το 10,πολλες φορες εχω κυνηγησει με ιδιογομωση 11 στα 28γρ με φοβερα αποτελεσματα.
Στα μπασιματα Αλεξ οταν παω για τσιχλα βαζω παντα 8ρακια και Full φετος μιας και εχει καποιο ενδιαφερων η φασσα δεν εκανα μπαμ σε τσιχλα.
Τα νουμερα στα σκαγια κοινος ειναι τι δινει σιγουρια στον καθενα.
Ιδιογομωση τι ωραια λεξη!:);)
Να δω εγω ο αχαιρευτος ποτε θα ασχοληθω ολο λεω λεω....:D.sarcastic.
 
Στα μπασιματα Αλεξ οταν παω για τσιχλα βαζω παντα 8ρακια και Full φετος μιας και εχει καποιο ενδιαφερων η φασσα δεν εκανα μπαμ σε τσιχλα.
Τα νουμερα στα σκαγια κοινος ειναι τι δινει σιγουρια στον καθενα..
Ιδιογομωση τι ωραια λεξη!:);)
Να δω εγω ο αχαιρευτος ποτε θα ασχοληθω ολο λεω λεω....:D.sarcastic.
Aπο την στιγμη που βαζεις φουλ τσοκ στην τσιχλα πια η διαφορα 8-9 στην φασσα.sarcastic.
αν ειναι η ντουφεκια πανω της σκονη θα γινει μεχρι 30 μετρα.
 
Το αγαπημένο μου νούμερο για την τσίχλα πλην των Μπασιματων είναι το νούμερο εννια,με ένα σωστό τσοκακι μέχρι τα 40 μέτρα είσαι καλυμμένος!Σε μεγάλα κρύα ή υγρασίας κατεβαίνω ένα νούμερο!
 
Δεν ειναι θέμα ανεπαρκειας του 9 σε σχεση με το 8.
Αλλαζουν κατα τι οι προσκοπευσεις και πιο πολυ....η ψυχολογια!
Μάστορα το έχω βιώσει αυτό και καταλαβαίνω την μικρή διαφορά στις ταχύτητες....πιστεύεις ότι με πιο σφιχτό τσοκ εξασφαλίζεις αυτήν την διαφορά στις ταχύτητες?
 
Μάστορα το έχω βιώσει αυτό και καταλαβαίνω την μικρή διαφορά στις ταχύτητες....πιστεύεις ότι με πιο σφιχτό τσοκ εξασφαλίζεις αυτήν την διαφορά στις ταχύτητες?
Το ψιλο σκαγι εχει την χρησιμότητα του ελαφρου διορθωματος.
Με τα πολυ στενα τσοκαρισματα,δεν εχουμε και την ποιοτικοτερη ροζετα!
Κοντα,θα κανουν δουλεια εστω και παραμορφωμενα,μακρυα θα εχουμε πιο πολλες περιπτωσεις τραυματισμενων.
Το πιο στενο τσοκαρισμα,εχει μεγαλυτερες ταχυτητες.
Το γηπεδο δειχνει!:)
Σε μπασιματα,προτιμω το 7.5 απο το 8, με λιγο πιο πολυ φορτίο και το 2*.
Λογω ύπαρξης μπλε κυριων,ενιοτε....;)
 
Το ψιλο σκαγι εχει την χρησιμότητα του ελαφρου διορθωματος.
Με τα πολυ στενα τσοκαρισματα,δεν εχουμε και την ποιοτικοτερη ροζετα!
Κοντα,θα κανουν δουλεια εστω και παραμορφωμενα,μακρυα θα εχουμε πιο πολλες περιπτωσεις τραυματισμενων.
Το πιο στενο τσοκαρισμα,εχει μεγαλυτερες ταχυτητες.
Το γηπεδο δειχνει!:)
Σε μπασιματα,προτιμω το 7.5 απο το 8, με λιγο πιο πολυ φορτίο και το 2*.
Λογω ύπαρξης μπλε κυριων,ενιοτε....;)
Το έχω ακουστα ότι φτύνει τα ψιλά σκάγια ένα σφιχτό τσοκ!Σε περίπτωση που γέμιζα μόνος μου φυσίγγια θα ήταν μονόδρομος το 7,5αρι στα Μπάσιματα αλλά σε φυσίγγια εμπορίου δεν έχεις αυτή την πολυτέλεια!ενώ πριν τις οκτώ έχω το 4αρι επάνω μετά τις οκτώ μπαίνει ένα σφιχτό δυαρακι!
 
Aπο την στιγμη που βαζεις φουλ τσοκ στην τσιχλα πια η διαφορα 8-9 στην φασσα.sarcastic.
αν ειναι η ντουφεκια πανω της σκονη θα γινει μεχρι 30 μετρα.
Και αν ειναι στα 30.5?:p
Απλα οταν παω για φασσα παω μονο για αυτες,τσιχλες εχεις πιο πολλες ευκαιριες μεχρι τελους σεζον.
 
Όντας υπέρμαχος πάντοτε των ψιλων σκαγιων έχω να παραθέσω την μικρή προσωπική μου εμπειρία...Κυνηγάω όλα τα κυνηγια(τρυγονι,φάσσα,παπί) μου με το kicks .30(lf).Το δεκάρι είναι το αγαπημένο μου νούμερο σκαγιων.Δεν συζητάω εκρήξεις σε φασσα τρυγονι...το θεωρώ εξαιρετικά φονικό μέχρι τα 30 μέτρα στη φασσα και στο τρυγονι αρκετα παραπάνω λόγω συνθηκων...αγαπημένο δε φυσιγγι rc 32 και j&b commando 32gr.
 
Και αν ειναι στα 30.5?:p
Απλα οταν παω για φασσα παω μονο για αυτες,τσιχλες εχεις πιο πολλες ευκαιριες μεχρι τελους σεζον.

Αμα πας μονο για φασσες,περισσοτερες πιθανοτητες εχεις να τις δεις οταν μιλας στο τηλ,πινεις καφε,κατουρας
σηκωθεις ορθιος να ξεμουδιασεις και ας εχεις οτι νουμερο σκαγια θελεις.sarcastic.
 
Αμα πας μονο για φασσες,περισσοτερες πιθανοτητες εχεις να τις δεις οταν μιλας στο τηλ,πινεις καφε,κατουρας
σηκωθεις ορθιος να ξεμουδιασεις και ας εχεις οτι νουμερο σκαγια θελεις.sarcastic.
Εμ για αυτο δεν λεγονται και ξεκω@λιαρες.:D
 
Όντας υπέρμαχος πάντοτε των ψιλων σκαγιων έχω να παραθέσω την μικρή προσωπική μου εμπειρία...Κυνηγάω όλα τα κυνηγια(τρυγονι,φάσσα,παπί) μου με το kicks .30(lf).Το δεκάρι είναι το αγαπημένο μου νούμερο σκαγιων.Δεν συζητάω εκρήξεις σε φασσα τρυγονι...το θεωρώ εξαιρετικά φονικό μέχρι τα 30 μέτρα στη φασσα και στο τρυγονι αρκετα παραπάνω λόγω συνθηκων...αγαπημένο δε φυσιγγι rc 32 και j&b commando 32gr.
Φασσα με ν10 ούτε οι Ιταλοί...yelling..sarcastic..sarcastic.
Αλλά αν είσαι "συγκρατημένος" στις βολές σου γιατι όχι..
Έχεις δει τα τραύματα πάνω στις φασσες πόσο βαθιά ειναι?
Λογικά πρέπει να καταβάλλονται απο τα πολλά τραύματα σε διάφορα σημεία κ όχι γιατι ήταν ικανοποιητική η διατρηση(σε αυτό το θηραμσ)..
 
Back
Top