Οι κήποι μας..

Από ποιο νομό George? Εμένα ένας φίλος από Ιωάννηνα μας έστειλε τον σπόρο
Κορινθια.. Δυστηχως δεν έχω φωτογραφία πρόχειρη να σου δείξω.. φέτος δεν έβαλα τόσο μεγάλη γιατί δεν είχα πολύ χώρο.. θέλουν και 1 στρέμμα η καθεμία..:rolleyes:
 
Δεν την μπορω την γλυκια κολοκυθα με τιποτα. Εχω δοκιμασει να τη φαω σε διαφορες πιτες, με τιποτα. Ουτε τηγανητη ουτε με οποιοδηποτε τροπο. Μονο σουπα την εφαγα καποτε και μου αρεσε, αλλα ειχε τοσα πολλα μεσα, που και την στρατιωτικη αρβυλα να εψηνες, παλι νοστιμη θα ταν
 
Γλυκοκολοκύθες από τον Καναδά. 102.4kg , 94kg, 27.5kg!!! Έτσι για να φωτογραφίζεται ο μικρός με τις τουρίστριες!!!


online image hosting




screen shot on pc

Μπράβο!!! Έτοιμες για το Iowa State Fair contest !!! Εκεί που οι Αμερικάνοι μαζεύουν κάτι τέρατα και τα μεταφέρουν με κλαρκ και μπουλντόζες!

Καλοφάγωτες! Εντυπωσιακή παραγωγή αν αναλογιστεί κάποιος ότι είναι συμβατική γεωργία χωρίς κόλπα και τεχνάσματα!
 
Κάνει ωραία πίτα?

Παραδοσιακή αλμυρή με φέτα και πιο σύγχρονη εμπλουτισμένη με bacon ham και πιπεριες...

Γλυκιά σκέτη ή και εμπλουτισμένη με σταφίδες και σουσάμι

Γλυκό κουταλιού βρασμένη σε περιμέζι αντί για ζάχαρη

Σούπε βελουτέ και γαρνιρισμένη με γιαούρτι και πασπαλισμένη με πάπρικα και τουλάχιστον ακόμα 7-8 τρόποι που κάποιους τους έχουν ήδη αναφέρει κάποιοι
 
Σκέτη τηγανητή όπως λες φαντάζομαι θα λιγουριάζεις εύκολα, ρουφάνε και πολύ λάδι όλα αυτά...

Αν αλευρωθεί σωστά, κοπεί σε λεπτές φέτες και πέσει σε καυτό λάδι και βγει γρήγορα ούτε που καταλαβαίνεις λαδιλα... Αν το συνδυάσεις και με κανένα περίεγο ντιπ καυτερό ή λιπαρό ας πάρουν τα doritos και ας τα ρίξουν στα γουρούνια...

Ήμουν πριν ένα μήνα Μεξικό και εκεί την δουλεύουν πολύ την κολοκύθα με αυτά τα περιέργα ντιπ...
 
Μπράβο!!! Έτοιμες για το Iowa State Fair contest !!! Εκεί που οι Αμερικάνοι μαζεύουν κάτι τέρατα και τα μεταφέρουν με κλαρκ και μπουλντόζες!

Καλοφάγωτες! Εντυπωσιακή παραγωγή αν αναλογιστεί κάποιος ότι είναι συμβατική γεωργία χωρίς κόλπα και τεχνάσματα!

Και για να επεξηγήσω αυτό το σημείο, θα έχετε δει ή ακούσει φυσικά τις κολοκύθες τέρατα (από 500-900 κιλά) των Αμερικανών... Κάνουν μάλιστα και μεγάλους διαγωνισμούς και κρατάνε λεπτομερή πρακτικά...

Αν αναρωτιέστε πως βγαίνουν έτσι είναι αποτέλεσμα των εξής παραγόντων:

1) Ο σπόρος. Διαλέγουν πολύ προσεκτικά το σπόρο από φυτά που έχουν στο παρελθόν δώσει κολοκύθες που έχουν κερδίσει βραβεία (μόνο pedigree που δεν έχουν φτιάξει)

2) Τρομερή προετοιμασία του εδάφους με αναλύσεις και εμπλουτισμό με πολύ οργανική ουσία (κοπριά) καθώς και απολυμάνσεις

3) Φύτεμα πολύ νωρίς ώστε να έχει η κολοκύθα το χρόνο να μεγαλώσει και ωριμάσει στο μέγιστο βαθμό... Σε πολλές πολιτείες φυτεύουν από τον Μάρτη κιόλας και τοποθετούν μικρά θερποκήπια και λάμπες για να προσομοιάσουν τις ευνοϊκές συνθήκες βλάστησης του φύτρου.

4) Διαφυλλικός ψεκασμός με άζωτο, ασβέστιο και κάλιο (βοηθά πολύ όχι μόνο σε ανάπτυξη και καρποφορία αλλά κάνουν και το φυτό ανθεκτικό σε μύκητες που το προσβάλουν στη ρίζα και τη βάση) και διοξείδιο του άνθρακα (επιταχύνει τρομερά την φωτοσύνθεση και τροφή του φυτού)

5) Ψεκασμός με σκευάσματα για να μην χτυπήσει τα φύλλα περονόσπορος (κίτρινα και καφέ στίγματα) και ωίδιο (στάχτισμα/βαμβάκιασμα) που θα καθυστερήσουν τη ανάπτυξη του φυτού και αύξηση του καρπού

6) Πότισμα με περίπου 120 κυβικά το μήνα ανά ρίζα με αισθητήρες υγρασίας και περισσότερα από 80 μπεκ για να μεγαλώσουν σε όλη την έκταση οι ρίζες, για να μην διψάσει ποτέ το φυτό, αλλά ούτε να σαπίσει.

7) Χρησιμοποίηση ανεμιστήρων και ψεκασμού με κρυο νερό για να μην "ανάψει" το φυτό όταν η θερμοκρασία ανέβει πολύ και να μην σκληρύνει νωρίς η φλούδα και σκάσει καθώς αναπτύσσεται το κολοκύθι...
 
εμείς αυτή την κολοκύθα τη λέμε και λίρα στο χωριό μου

Εδώ υπάρχει και μια παρανόηση... Πολλοί την λένε λίρα και νομίζουν ότι προέρχεται από το χρυσαφί/κίτρινο της χρώμα που προσομοιάζει το νόμισμα...

Το σωστό ετοιμολογικά είναι το λύρα, που παραπέμπει στο όργανο που είναι κάπως οβάλ/αχλαδόσχημο και στο οποίο μοιάζουν οι κολοκύθες (οι ελληνικές όχι οι αμερικανόφερτες halloween pumkin!)

H προέλευσή της, ως προσδιορισμός, είναι μάλιστα από Σκιάθο και Βόρεια Εύβοια από τα χρόνια που εγκαταστάθηκαν εκεί Μικρασιάτες..

Μάλιστα και η έκφραση το "μυαλο σου και μια λίρα" πολλοί ισχυρίζονται πως σωστά είναι το "μυαλο σου και μια λύρα" προσομοιάζοντας το μυαλό με το κολοκύθι και την αξία του... topic.
 
Last edited:
Back
Top