Οι κήποι μας..

Χθες και σήμερα μετά το κυνήγι του λαγού επικεντρωθήκαμε στο λαχανόκηπο και τη συγκομιδή καρπών...

Χθες μάζεψα ό,τι υπήρχε στο σπίτι...








Σήμερα μάζεψα ό,τι είχε το περιβόλι χαμηλά στο ρέμα έξω από το χωριό (οι φώτο με ντομάτες και κολοκύθια είναι στην Αθήνα πριν λίγο)...





Βγάλαμε ένα πεζούλι πατάτα που ήταν για το σπίτι...



Επιτέλους κάρπησαν και δυο διαφορετικές ποικιλίες φουντουκιάς που έβαλα πριν 7 χρόνια (στρογγυλό και αμυγδαλωτό) και θα φτιάξουμε δική μας merenda...



Βρήκα και στο παρατημένο πατρικό του πατέρα μου ένα ωραίο αητονύχι που φαίνεται να είναι ανθεκτικό σε ασθένειες καθώς σε μια πολύ κακή χρονιά από άποψη συνθηκών και ασθενειών χωρίς καθόλου περιποίηση είχε το θησαυρό επάνω και θα πάρω σίγουρα κεντράδια του χρόνου...


 
Last edited:
Φίλε Βασίλη,

Στο χωρίο μου λένε "όποιος φυτεύει σίγουρα θα έχει, ο τεμπέλης να προσέχει"... Συνεπώς ακόμα και αν τα δέντρα είναι μικρά, ήδη δίνουν ελπίδα, καρπούς και τα καλύτερα είναι μπροστά... Μιας και τα δέντρα σε λίγο προετοιμάζονται για να ρίξουν τα φύλλα, καλό είναι όταν αρχίσει να πέφτει το μεγαλύτερο μέρος των φύλλων τους να τους κάνεις ένα ψεκασμό με χαλκό και να θάψεις μερικά χαλικάκια χαλκού ώστε όλο το χειμώνα με κάθε βροχή να εμπλουτίζουν το έδαφος με προστασία... Με τον ψεκασμό θα προστατέψεις τις αχλαδιές από βακτηριακό κάψιμο και ροδακινιές και βανίλιες από μύκητες καθώς είναι τρομερά ευαίσθητες και ο κορμός μαυρίζει εύκολα ή βγάζει κόλλα... Μπορείς να συνδυάσεις πράσινο χαλκό με θερινό πολτό (ο συνδυασμός μπλε χαλκού και θερινού πολτού είναι φυτοτοξικός) που είναι και τα δυο βιολογικά και να καταπολεμήσεις διαχειμάζοντα έντομα μαζί με μήκυτες και να μην έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις την άνοιξη...

Οι ροδακινίες είναι τα μόνα δέντρα που όση φυτοπαθολογία και αν έχω διαβάσει ερασιτεχνικά και όσα βιολογικά σκευάσματα και αν έχω χρησιμοποιήσει δεν έχω καταφέρει να τις σώσω για πολύ και να φάω καρπούς... Αν μένουν κάποιοι έχουν πάντα προσβολές από έντομα και ασθένειες...

Είναι γεγονός πως τα κυδώνια είναι στυφά, αλλά δεν είναι όλα τα κυδώνια ίδια. Ένα δέντρο που έχω πιο πάνω και τα κάνει στρογγυλά έρχεται πιο ζουμερό και πιο αρωματικό και αφού ωριμάσει αρκετά τρώγεται και σκέτο... Τα άλλα τα συνηθισμένα είναι hardcore να τα φάει κάποιος ωμά, αλλά πάντα είναι θέμα γεύσης...

Το κυδώνι πάντως είναι παρεξηγημένο... Όλοι το έχουν στο μυαλό με το παλιομοδήτικο γλυκό κουταλιού... Μπορεί να γίνει 100 άλλα πράγματα... Ακόμα και ως ψητό έχει πολλές παραλλαγές...

Μια από αυτές, ψητό με αλουμινόχαρτο που θα κλείσει καλά για να μην έχει διαρροές σαν μπάλα στο τζάκι με ζάχαρη ή μέλι, κανέλα και τσίπουρο... Φάλτε και μια μπάλα παγωτό βανίλια στο σερβιρισμα και ελάτε πείτε μου...

Μπορεί να γίνει γλυκό κυδωνόπαστα.

Επίσης μπορεί να αντικαταστήσει ή να συνδυαστεί και να συμπληρώσει μήλα και πατάτες ως πηγή αμύλου όταν θα φτιάξετε ένα παχύ χοιρινό κρέας ψητό στο φούρνο ... Τραβάει το λίπος και γίνεται ένα εντελώς διαφορετικό φαγητό...

Χθες και σήμερα μετά το κυνήγι του λαγού επικεντρωθήκαμε στο λαχανόκηπο και τη συγκομιδή καρπών...

Χθες μάζεψα ό,τι υπήρχε στο σπίτι...








Σήμερα μάζεψα ό,τι είχε το περιβόλι χαμηλά στο ρέμα έξω από το χωριό (οι φώτο με ντομάτες και κολοκύθια είναι στην Αθήνα πριν λίγο)...





Βγάλαμε ένα πεζούλι πατάτα που ήταν για το σπίτι...



Επιτέλους κάρπησαν και δυο διαφορετικές ποικιλίες φουντουκιάς που έβαλα πριν 7 χρόνια (στρογγυλό και αμυγδαλωτό) και θα φτιάξουμε δική μας merenda...



Βρήκα και στο παρατημένο πατρικό του πατέρα μου ένα ωραίο αητονύχι που φαίνεται να είναι ανθεκτικό σε ασθένειες καθώς σε μια πολύ κακή χρονιά από άποψη συνθηκών και ασθενειών χωρίς καθόλου περιποίηση είχε το θησαυρό επάνω και θα πάρω σίγουρα κεντράδια του χρόνου...


Είσαι μερακλής και μαθαίνω πολλά από εσένα! Και πάλι ευχαριστώ :)
 
Εδώ και 6 μήνες το λουσιντουμ παρουσιάζει αυτήν την εικόνα

Του έβαλα βιταμίνες το ψεκασα για μελιγκρα το ποτίζω το περιποιούμαι και αυτό αντί να βελτιώνεται χειροτερεύει
Έχω απελπιστει σκέφτομαι στο τέλος να το φουνταρω γιατί δεν βλέπω βελτίωση
Τι να φταίει ?
 
Εδώ και 6 μήνες το λουσιντουμ παρουσιάζει αυτήν την εικόνα

Του έβαλα βιταμίνες το ψεκασα για μελιγκρα το ποτίζω το περιποιούμαι και αυτό αντί να βελτιώνεται χειροτερεύει
Έχω απελπιστει σκέφτομαι στο τέλος να το φουνταρω γιατί δεν βλέπω βελτίωση
Τι να φταίει ?

πόσο καιρό είναι σ αυτή την γλάστρα;;;;;κάθε πότε το ποτίζεις;;;;
 
Εδώ και 6 μήνες το λουσιντουμ παρουσιάζει αυτήν την εικόνα

Του έβαλα βιταμίνες το ψεκασα για μελιγκρα το ποτίζω το περιποιούμαι και αυτό αντί να βελτιώνεται χειροτερεύει
Έχω απελπιστει σκέφτομαι στο τέλος να το φουνταρω γιατί δεν βλέπω βελτίωση
Τι να φταίει ?
Κώστα κάνε έναν έλεγχο αν βγήκαν ρίζες έξω κάτω από τη γλάστρα περνώντας από τις τρύπες της και κόψ' τες...
 
πόσο καιρό είναι σ αυτή την γλάστρα;;;;;κάθε πότε το ποτίζεις;;;;
Μακη ειναι γυρω στα 2 χρονια σιγουρα και το ποτιζω 2 φορες την εβδομαδα αλλα ηταν καταπρασινο εβγαζε καινουργια φυλλα
Κώστα κάνε έναν έλεγχο αν βγήκαν ρίζες έξω κάτω από τη γλάστρα περνώντας από τις τρύπες της και κόψ' τες...
Χρηστο θα το τσεκαρω αυριο
Γιατι να τις κοψω δημιουργουν προβλημα ?
 
Χρηστο θα το τσεκαρω αυριο
Γιατι να τις κοψω δημιουργουν προβλημα ?
Κώστα, δεν είμαι ειδικός αλλά σε μένα που έτυχε η ίδια περίπτωση, βρήκα ρίζες αρκετές που βγήκαν από τις τρύπες της γλάστρας. Θεώρησα ότι η "μόνιμη" υγρασία και τα κρατημένα νερά στο πιατάκι, θα έβλαπταν και έκρινα σωστό να τις κόψω. Το φυτό μετά από λίγο καιρό ξανάνιωσε. Ίσως να ήταν και σύμπτωση αλλά εκτός από το κόψιμο των ριζών, κάτι άλλο διαφορετικό δεν είχα κάνει. Ας περιμένουμε και τις γνώμες των ειδικών... :)
 
Κώστα, δεν είμαι ειδικός αλλά σε μένα που έτυχε η ίδια περίπτωση, βρήκα ρίζες αρκετές που βγήκαν από τις τρύπες της γλάστρας. Θεώρησα ότι η "μόνιμη" υγρασία και τα κρατημένα νερά στο πιατάκι, θα έβλαπταν και έκρινα σωστό να τις κόψω. Το φυτό μετά από λίγο καιρό ξανάνιωσε. Ίσως να ήταν και σύμπτωση αλλά εκτός από το κόψιμο των ριζών, κάτι άλλο διαφορετικό δεν είχα κάνει. Ας περιμένουμε και τις γνώμες των ειδικών... :)
Θα το δοκιμασω ισως να φταιει και αυτο ;);)
 
Οι αποχρωματισμος στα φύλλα των φυτων συνήθως είναι ένδειξη τροφοπενιας. Λογικα λείπει κάποιο συστατικό στο χώμα.

Δεν ξέρω τι εννοείς με τον όρο βιταμίνες που είπες πριν... Προσέθεσες άζωτο, σίδηρο, βόριο και τα λοιπα συστατικα και ιχνοστοιχεία;

Επίσης αν παραποτιζεις τα θρεπτικά συστατικά που βαζεις αλλα και τα υπαρχοντα στο χωμα, ξεπλένονται χωρίς απορρόφηση από το φυτό ... Ειδικά αν έχεις καιρό να αλλάξεις χώμα και γλάστρα, το φυτό διαβιει σε μια έρημο με ταυτόχρονη παρουσία μικροβίων στη γλάστρα από την έλλειψη αερισμού.

Τελευταία παράμετρος που θα με απασχολούσε πολύ είναι αν υπάρχει καλή αποστράγγιση στη γλαστρα. Χρειαζεται συγκεκριμένη περιεκτικότητα σε ελαφρόπετρα μέσα σε αυτη. Πρέπει να είναι μαζεμένη η ελαφρόπετρα τοσο στον πάτο της γλάστρας οσο και ανακατεμένη με το υπόλοιπο χώμα. Αν δεν υπάρχει ελαφρόπετρα στην τωρινή γλαστρα, η αλλαγή γλάστρας γίνεται ακόμα πιο επιτακτική...
 
Last edited:
Μακη ειναι γυρω στα 2 χρονια σιγουρα και το ποτιζω 2 φορες την εβδομαδα αλλα ηταν καταπρασινο εβγαζε καινουργια φυλλα
Εδώ και 6 μήνες το λουσιντουμ παρουσιάζει αυτήν την εικόνα

Του έβαλα βιταμίνες το ψεκασα για μελιγκρα το ποτίζω το περιποιούμαι και αυτό αντί να βελτιώνεται χειροτερεύει
Έχω απελπιστει σκέφτομαι στο τέλος να το φουνταρω γιατί δεν βλέπω βελτίωση
Τι να φταίει ?
Είμαι 90% σίγουρος ότι είναι <<αλευρώδεις>>.....μικροσκοπικά ασπρογκρίζα ιπτάμενα έντομα που ρουφάνε περισσότερο χυμούς από τα φύλλα
αν θες να το σώσεις:
αφαίρεση όλων των φύλλων και κλάδεψε το αυστηρά
βγάζεις την μπάλλα χώματος από την γλάστρα την τινάζεις καλά καλά την χτυπάς περιμετρικά με ένα χοντρό ξύλο με επιμονή να φύγει όσο το δυνατόν παλιό χώμα
καλό είναι να το κάνεις όταν το φυτό είναι στεγνό
το φυτεύεις και προσθέτεις καινούργιο φυτόχωμα με υψηλή περιεκτικότητα σε τύρφη
αν βρείς αυτό είναι πολύ πολύ καλό για γλάστρες 3 ευρώ το 20λιτρο 6 ευρώ το 50λιτρο καλύτερα πάρε 50 λίτρα
https://agricult.gr/proionta/erasitexnika-fytoxomata/natura-detail/
ψεκάζεις με confidor κάθε 5 μέρες για 20-25 μέρες
ποτίζεις λιγότερο από πρίν αφού χωρίς φύλλα και κλαδεμένο δεν έχει τι να θρέψει ;)
μπορείς ποτίζεις 2 φορές την εβδομάδα πάλι αλλά σε μικρότερες ποσότητες
σε ένα μήνα το πολύ θ αρχίσει νέα βλάστηση εκτός μπει κάποιος δυνατός χειμώνας και φρενάρει
τα έξοδα όλα είναι το πολύ 15 ευρώ που μπορείς να πάρεις καινούργιο
εσύ αποφασίζεις
καινούργιο η το ίδιο το χωμα natura είναι φοβερό :)
υ.σ. δεν είμαι Γεωπόνος τα είπα όσο πιο απλά και ερασιτεχνικά μπορούσα
 
Χθες και σήμερα μετά το κυνήγι του λαγού επικεντρωθήκαμε στο λαχανόκηπο και τη συγκομιδή καρπών...

Χθες μάζεψα ό,τι υπήρχε στο σπίτι...








Σήμερα μάζεψα ό,τι είχε το περιβόλι χαμηλά στο ρέμα έξω από το χωριό (οι φώτο με ντομάτες και κολοκύθια είναι στην Αθήνα πριν λίγο)...





Βγάλαμε ένα πεζούλι πατάτα που ήταν για το σπίτι...



Επιτέλους κάρπησαν και δυο διαφορετικές ποικιλίες φουντουκιάς που έβαλα πριν 7 χρόνια (στρογγυλό και αμυγδαλωτό) και θα φτιάξουμε δική μας merenda...



Βρήκα και στο παρατημένο πατρικό του πατέρα μου ένα ωραίο αητονύχι που φαίνεται να είναι ανθεκτικό σε ασθένειες καθώς σε μια πολύ κακή χρονιά από άποψη συνθηκών και ασθενειών χωρίς καθόλου περιποίηση είχε το θησαυρό επάνω και θα πάρω σίγουρα κεντράδια του χρόνου...


Τι να λεμε τωρα?...μπραβο σου δεν παιζεσαι λεμε!!!
 
Είμαι 90% σίγουρος ότι είναι <<αλευρώδεις>>.....μικροσκοπικά ασπρογκρίζα ιπτάμενα έντομα που ρουφάνε περισσότερο χυμούς από τα φύλλα
αν θες να το σώσεις:
αφαίρεση όλων των φύλλων και κλάδεψε το αυστηρά
βγάζεις την μπάλλα χώματος από την γλάστρα την τινάζεις καλά καλά την χτυπάς περιμετρικά με ένα χοντρό ξύλο με επιμονή να φύγει όσο το δυνατόν παλιό χώμα
καλό είναι να το κάνεις όταν το φυτό είναι στεγνό
το φυτεύεις και προσθέτεις καινούργιο φυτόχωμα με υψηλή περιεκτικότητα σε τύρφη
αν βρείς αυτό είναι πολύ πολύ καλό για γλάστρες 3 ευρώ το 20λιτρο 6 ευρώ το 50λιτρο καλύτερα πάρε 50 λίτρα
https://agricult.gr/proionta/erasitexnika-fytoxomata/natura-detail/
ψεκάζεις με confidor κάθε 5 μέρες για 20-25 μέρες
ποτίζεις λιγότερο από πρίν αφού χωρίς φύλλα και κλαδεμένο δεν έχει τι να θρέψει ;)
μπορείς ποτίζεις 2 φορές την εβδομάδα πάλι αλλά σε μικρότερες ποσότητες
σε ένα μήνα το πολύ θ αρχίσει νέα βλάστηση εκτός μπει κάποιος δυνατός χειμώνας και φρενάρει
τα έξοδα όλα είναι το πολύ 15 ευρώ που μπορείς να πάρεις καινούργιο
εσύ αποφασίζεις
καινούργιο η το ίδιο το χωμα natura είναι φοβερό :)
υ.σ. δεν είμαι Γεωπόνος τα είπα όσο πιο απλά και ερασιτεχνικά μπορούσα

Αν έχει αλευρώδη μπορείς να το διαπιστώσεις κοιτώντας το πίσω μέρος των φύλλων για μικρά άσπρα στίγματα και γενικά για κολώδεις εκκρίσεις (που δευτερογενώς προκαλούν και προσβολές από μύκητες)... Γενικά και να μην έχει αλευρώδη, το να το κλαδέψεις θα το βοηθήσει γιατί φαίνεται πολύ εξασθενημένο από την τροφοπενία, οποιαδήποτε και αν είναι η προέλευσή της... Άστου αν είναι μόνο ένα μικρό μέρος που φαίνεται να έχει υγιή βλάστηση για να "ανασαίνει" και όταν αναγεννηθεί το φυτό, το αφαιρείς...

Το να φύγει το παλιό χώμα είναι σωστή συμβουλή, αλλά θέλει πολύ προσοχή να μην πληγούν κεντρικές αρτηρίες της ρίζας γιατί μπορεί να το σκοτώσεις... Μην πολυνοιάζεσαι για τα μικροριζίδια... Ανάμεσα στις γυμνές ρίζες όταν ξαναφυτέψεις βάλε μερικά χαλικάκια χαλκού για να αποστειρώσεις δυνητικές υπάρχουσες προσβολές από ριζομύκητες και να αποτρέψεις μελλοντικές...

Το confidor είναι αποτελεσματικό αλλά πολύ επιβλαβές για άλλα έντομα, όλα τα πτηνά και τους λοιπούς έμβιους οργανισμούς. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις εναλλακτικά θερινό πολτό (είδος από ορυκτέλαιο) που είναι επίσης αποτελεσματικό, βιολογικό σκεύασμα και δρα αφυδατόνοντας τα έντομα (όπως και το πράσινο σαπούνι) χωρίς να τα δηλητηριάζει και μαζί με αυτά και πολλά άλλα γύρω.
 
Σημαντικό γενικό tip είτε ξαναφυτέψετε την ίδια γλάστρα ή πάρετε καινούργια και όποτε κάνετε νέο φύτεμα σε κήπο, χωράφι, βεράντα... Σημάδεψε τον προσανατολισμό που έχει το φυτό από εκεί που το ήταν πριν (π.χ., την μερία που κοιτάει την ανατολή) και βάλτε το με ακριβώς τον ίδιο προσανατολισμό και στη νέα θέση... Αν δεν το κάνετε, ευαίσθητα φυτά μπορεί να μην προσαρμοστούν ποτέ και άλλα να χρειαστούν μήνες ή και χρόνο για να συνηθίσουν στη νέα κατάσταση και να αναδιατάξουν το φύλλωμα και τα κλαδιά τους...

Σκεφτείτε να πάρετε δέντρο από κάπου και τη μεριά του που κοιτά στη ζέστη και την ανατολή και έχει τα πιο πολλά φύλλα να το βάλετε να κοιτάει το "σκληρό" βοριά και τη μεριά που είναι ψημένη στο βοριά να πάει στην ανατολή... το φυτό σε μηδέν χρόνο θα μείνει χωρίς φύλλα και θα προσπαθεί να βγάλει "μάτια" προς την ανατολή χωρίς να μπορεί να τραφεί από τα προηγούμενά του κλαδιά και φύλλα...

Οι παλιοί λέγανε ότι "αν του αλλάξεις μέρος και δεν βλέπει από την ίδια μεριά τον ήλιο, στενοχωριέται και μαραζώνει το κλαρί"... λάθος εξήγηση, σωστή όμως παρατήρηση!
 
Last edited:
Είμαι 90% σίγουρος ότι είναι <<αλευρώδεις>>.....μικροσκοπικά ασπρογκρίζα ιπτάμενα έντομα που ρουφάνε περισσότερο χυμούς από τα φύλλα
αν θες να το σώσεις:
αφαίρεση όλων των φύλλων και κλάδεψε το αυστηρά
βγάζεις την μπάλλα χώματος από την γλάστρα την τινάζεις καλά καλά την χτυπάς περιμετρικά με ένα χοντρό ξύλο με επιμονή να φύγει όσο το δυνατόν παλιό χώμα
καλό είναι να το κάνεις όταν το φυτό είναι στεγνό
το φυτεύεις και προσθέτεις καινούργιο φυτόχωμα με υψηλή περιεκτικότητα σε τύρφη
αν βρείς αυτό είναι πολύ πολύ καλό για γλάστρες 3 ευρώ το 20λιτρο 6 ευρώ το 50λιτρο καλύτερα πάρε 50 λίτρα
https://agricult.gr/proionta/erasitexnika-fytoxomata/natura-detail/
ψεκάζεις με confidor κάθε 5 μέρες για 20-25 μέρες
ποτίζεις λιγότερο από πρίν αφού χωρίς φύλλα και κλαδεμένο δεν έχει τι να θρέψει ;)
μπορείς ποτίζεις 2 φορές την εβδομάδα πάλι αλλά σε μικρότερες ποσότητες
σε ένα μήνα το πολύ θ αρχίσει νέα βλάστηση εκτός μπει κάποιος δυνατός χειμώνας και φρενάρει
τα έξοδα όλα είναι το πολύ 15 ευρώ που μπορείς να πάρεις καινούργιο
εσύ αποφασίζεις
καινούργιο η το ίδιο το χωμα natura είναι φοβερό :)
υ.σ. δεν είμαι Γεωπόνος τα είπα όσο πιο απλά και ερασιτεχνικά μπορούσα
Μάλλον θα πάρω καινούργιο η κάτι παρόμοιο δεν ξέρω
Βασικά το πήρα για να καλύψω το πλάι
για να μην με βλέπει ο Καρμίρης από απέναντι αλλά το ματιάσε ο Φουστης
Μάκη εκτός από το λουσιντουμ ποιο άλλο θα επιβίωνε σε αέρα ήλιο και να μεγαλώνει σε ύψος και σε όγκο ώστε να καλύψω το πλαϊνό ;
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές είσαι δύναμη .shake hands.
 
εκτός από το λουσιντουμ ποιο άλλο θα επιβίωνε σε αέρα ήλιο και να μεγαλώνει σε ύψος και σε όγκο ώστε να καλύψω το πλαϊνό

Σεφλέρα με κλειστά μάτια... Δεν παθαίνει ποτέ τίποτα... Την έχω στο βορινό τμήμα του μπαλκονιού στην ίδια γλάστρα 5 χρόνια για να μου κάνει απάγκιο σε ένα μικρό φυτώριο λεμονιάς και μηλιάς που έχω φτιάξει και είναι καταπράσινη όλο το χρόνο

 
Last edited:
Αν έχει αλευρώδη μπορείς να το διαπιστώσεις κοιτώντας το πίσω μέρος των φύλλων για μικρά άσπρα στίγματα και γενικά για κολώδεις εκκρίσεις (που δευτερογενώς προκαλούν και προσβολές από μύκητες)... Γενικά και να μην έχει αλευρώδη, το να το κλαδέψεις θα το βοηθήσει γιατί φαίνεται πολύ εξασθενημένο από την τροφοπενία, οποιαδήποτε και αν είναι η προέλευσή της... Άστου αν είναι μόνο ένα μικρό μέρος που φαίνεται να έχει υγιή βλάστηση για να "ανασαίνει" και όταν αναγεννηθεί το φυτό, το αφαιρείς...

Το να φύγει το παλιό χώμα είναι σωστή συμβουλή, αλλά θέλει πολύ προσοχή να μην πληγούν κεντρικές αρτηρίες της ρίζας γιατί μπορεί να το σκοτώσεις... Μην πολυνοιάζεσαι για τα μικροριζίδια... Ανάμεσα στις γυμνές ρίζες όταν ξαναφυτέψεις βάλε μερικά χαλικάκια χαλκού για να αποστειρώσεις δυνητικές υπάρχουσες προσβολές από ριζομύκητες και να αποτρέψεις μελλοντικές...

Το confidor είναι αποτελεσματικό αλλά πολύ επιβλαβές για άλλα έντομα, όλα τα πτηνά και τους λοιπούς έμβιους οργανισμούς. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις εναλλακτικά θερινό πολτό (είδος από ορυκτέλαιο) που είναι επίσης αποτελεσματικό, βιολογικό σκεύασμα και δρα αφυδατόνοντας τα έντομα (όπως και το πράσινο σαπούνι) χωρίς να τα δηλητηριάζει και μαζί με αυτά και πολλά άλλα γύρω.
Το ψεκασα με πράσινο σαπούνι μαζί με οινόπνευμα γιατί γυροβολαγανε επάνω και μυρμήγκια αλλά δεν ίδια διάφορα
Σκέφτομαι να πάρω κάτι άλλο αλλά να είναι ποιο ανθεκτικό σε αέρα ήλιο κτλ και βασικά να μου καλύψει το κενό αλλά δεν ξέρω που να καταλήξω
 
Γρήγορη να εισάι καλά Αδερφέ μάλλον εκεί θα καταλήξω .shake hands..shake hands.

Φίλε Κώστα παρατηρώντας τη φωτογραφία που έβαλες, θα δεις ότι το απέναντι ακριβώς μπαλκόνι απο εκει που έχεις το φυτο έχει μια καταπράσινη και τεράστια σεφλέρα που το έχει καλύψει όλο από τη μεριά που βλέπεις.

Προχώρα αφοβα...
 
Last edited:
Σήμερα η ομάδα της Κομοτηνής της εναλλακτικής κοινότητας "Πελίτι", διοργάνωσε εκδήλωση στο 9ο Δημοτικό Κομοτηνής μοιράζοντας σπόρους από παραδοσιακά φυτά. Σπορόφυτα κι όχι υβρίδια.




Μετά από τη χθεσινή προετοιμασία με το φυτόχωμα στα γλαστράκια, παρευρεθήκαμε εγώ μαζί με τη μικρή μου κόρη και σπείραμε τα φυτά μας . Σπείραμε μελιτζάνες τσακώνικες, ντοματίνια βελανίδια, ντομάτες Μαρώνειας, ντομάτες κηπουρού, ντοματεπιπεριές και πιπεριές Κύμης για γεμιστά. Μακάρι να πάει καλά η σπορά μας .pray to God. :)
Δώσαμε συνέντευξη στην ΕΡΤ (ειδήσεις 21:00) και επιστρέψαμε. :)

 
Back
Top