Παραγάδια (Χοντρά & Ψιλά)

IMGP0044.jpg
 
αυτο το ΣΚ ητανε φτωχο σε ψαρια....
λογο του ισχυρου αερα ,7 μποφορ,δεν μπορουσες να ψαρεψεις...
με το ζορι κανα δυο λαυρακακια και ενα 7κιλο σαζανι,το οποιο τωρα ταξιδευει για σερρες στα χερια του κουμπαρου μου..
θα το τιμησουνε δεοντος....
 
αυτο το ΣΚ ητανε φτωχο σε ψαρια....
λογο του ισχυρου αερα ,7 μποφορ,δεν μπορουσες να ψαρεψεις...
με το ζορι κανα δυο λαυρακακια και ενα 7κιλο σαζανι,το οποιο τωρα ταξιδευει για σερρες στα χερια του κουμπαρου μου..
θα το τιμησουνε δεοντος....
πιστευω φιλε νικολα οτι εχης μεγαλη στεναχωριαααααα μια μερα χωρις ψαριαααααα.hair..yelling..yelling..fishing.
 
έτσι είναι, έχουν βγει και διπλάσιοι στην Ελλάδα
τόσο μεγάλο ψάρι είναι νόστιμο??
Δεν έχει τύχει να φάω ποτέ ποταμόψαρο εκτός από το λαυρακι το ποταμίσιο που είναι εξαιρετικό. Με τόσο ψαχνό όμως που θα έχει το συγκεκριμένο μπορείς να παίξεις ωραία......soc.
 
Σάββατο ξημερώματα ρίξαμε ένα μετζο παραγαδακι με τον πατέρα μου. 140 αγγιστρια όλα κι όλα, 14αρια-15αρια, δόλωμα αποκλειστικά μουστάκι καλαμάρι. Ο τόπος έχει μεγάλο βάθος, ο βυθος λασπη-λασποτραγανα-τροκαδα. Στόχος μας τα λυθρινια όσα έχουν ξεφύγει από δίχτυα και γρι-γρι... πολλά δεν πιάσαμε, το μεγάλο πλήθος σπαρων δείχνει την ανυπαρξια άλλων ειδών... η τύχη βέβαια ήταν με το μέρος μας, γτ αφενός μας έδωσε 4 κιλά αλιευματα, αφετέρου μας χάρισε και μια τσιπουριτσα με ένα σαλαχι (που γουστάρω πολυ)στα δύο πρώτα αγγιστρια! Ένα καλό καλαμάρι τίμησε τις καλαμαριερες μας επίσης, στο τρίωρο της αναμονής για το σηκωμα

Ένα γοφαρι μας δαγκασε κι έναν σπαρο στο σηκωμα
image ru
 
Back
Top