ΒΑΡΟΣ ΓΟΜΩΣΗΣ ΦΥΣΙΓΓΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΣΗ

Καλησπέρα παιδιά......ανοίγω αυτό το θέμα που νομίζω όλους μας έχει απασχολήσει........Τα τελευταία χρόνια προωθείται η άποψη ότι το χειμώνα στρεφομαστε σε βαρύτερες γομωσεις καθώς επίσης εξιδεικευνται κάποια φυσίγγια για αντίστοιχα θηράματα δηλαδη στη τσίχλα 32γρ στην πέρδικα 36 στη φασα 40 η παραπάνω στο παπί επίσης κλπ.Τι από αυτά όμως ισχύει αλήθεια.......υπάρχει διαφορά????? η απλά μάρκετινγκ?????? Προσωπικά προτιμώ για όλα από 28 μέχρι 33 το πολύ 34γρ.......νομίζω ότι έχουν καλυτερες κατανομές........και μετά από διάφορες δοκιμές που έκανα νομίζω ότι οι βαρύτερες γομωσεις μας προσφέρουν απλώς μεγαλύτερο άνοιγμα κοντά......θα ήθελα τη γνώμη σας.......
 
Καλησπέρα παιδιά......ανοίγω αυτό το θέμα που νομίζω όλους μας έχει απασχολήσει........Τα τελευταία χρόνια προωθείται η άποψη ότι το χειμώνα στρεφομαστε σε βαρύτερες γομωσεις καθώς επίσης εξιδεικευνται κάποια φυσίγγια για αντίστοιχα θηράματα δηλαδη στη τσίχλα 32γρ στην πέρδικα 36 στη φασα 40 η παραπάνω στο παπί επίσης κλπ.Τι από αυτά όμως ισχύει αλήθεια.......υπάρχει διαφορά????? η απλά μάρκετινγκ?????? Προσωπικά προτιμώ για όλα από 28 μέχρι 33 το πολύ 34γρ.......νομίζω ότι έχουν καλυτερες κατανομές........και μετά από διάφορες δοκιμές που έκανα νομίζω ότι οι βαρύτερες γομωσεις μας προσφέρουν απλώς μεγαλύτερο άνοιγμα κοντά......θα ήθελα τη γνώμη σας.......
Πλέον με την "τεχνολογια" που υπάρχει πιστεύω πως με το κατάλληλο τσοκ τα 34gr είναι υπεραρκετά για τα περισσότερα θηράματα,εκτός από τα πάπια,που εκεί 1 36αρι θα ήταν καλύτερο,για μολυβδινα μιλάω πάντα,για τα ατσάλινα δεν έχω γνωμη.Τώρα όσον αφορά τις πυριτιδες,αν είναι καλά στημένο το φυσιγγι αποδίδει εξερετικα σε όλους τους καιρούς,ίσως είναι λίγο δυνατό για έναρξη με 27°C κ πανω,το θέμα είναι ποια φυσίγγια θα μας βολέψουν σε όλη τη σεζόν ώστε να χρησιμοποιούμε 2-3 τύπους φυσιγγιων για Όλα τα θηραματα
π.χ. επειδή έχω σταθερά τσοκ 3*-1* ψάχνω 2 φυσίγγια για το λαγό,το 1ο μαλλινοταπο κ μάλλον τα έχω βρει,
2 φυσίγγια για τσιχλες κ τρυγόνια ( 1ο κοντινό, 2ο μακρινό ) κ να αλλάζω μόνο νούμερο σκαγιων κ 2 φυσίγγια για τις φασσες όπου το 1ο το κοντινό θα είναι το ίδιο με της τσίχλας κ του τρυγονιου απο το 2ο το μακρινο τους,απλά σε νούμερο 7 κ όχι 8 κ 9 που θα είναι για τσίχλα κ τρυγονι,αυτό μόνο μου λείπει κ μάλλον θα είμαι κομπλε
Δηλαδή για
Λαγό: 1ο lambro feltro 6αρι κ
2ο rottweil waindmansheil κ federal hi brass ( αφού το δοκιμάσω σε πίνακα πρώτα )
Τσίχλα:
1ο lambro mezo 28-30 οποίο βρίσκω ( αφού δοκιμάσω κ το 28αρι ) 2ο navaro 30-32 ή lambro πορτοκαλι ή dorkas express 32
Τρυγονι:
1ο πάλι 1 από τα mezzo αν χρειαστώ κοντινά κ 2ο ένα μακρινό που ακόμη το ψάχνω
Φασσα:
1ο οποίο μου κάτσει για το τρυγονι θα το πάρω σε 7αρι κ 2ο ή f2 classic ή nobel n-speed σε 6αρι
 
Last edited:
Το να ριξεις ενα βαρυ φυσιγγι(πχ40γρμ)και μαλιστα λιγο "ζωηρο"(400+μ/δ) φορωντας ενα φανελακι μονο σε ζεστο καιρο δεν ειναι και το οτι πιο ανετο.Οποτε απο μονο του προδιαθετει χειμερινες συνθηκες.Παρ ολα αυτα ο λογος χρησης ενος τετοιου φυσιγγιου δεν εχει να κανει τοσο με την εποχη οσο με αλλους παραγοντες.Ο γενικος "κανονας" λεει οτι αυξανω το βαρος της γομωσης οταν "χοντρενει" το σκαει για να μην υπαρξει μεγαλη μειωση στον αριθμο.Τωρα γιατι να θελεις να χοντρινεις το σκαγι.....
 
Όσον αφορά το χειμώνα, προφανώς αναφερόμαστε σε δύσκολες καιρικές συνθήκες, πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, υγρασίες, χιόνια κλπ
Εμπειρικά εγώ προσωπικά τα φυσίγγια που με νορμάλ καιρό τα νιώθω δυνατά και τρώω κλωτσίδια, τα βάζω στους δύσκολους καιρούς με καλά σχετικά αποτελέσματα.
π.χ. Navaro32 με καλό καιρό δεν μπορώ να το ρίξω με το δίκαννο, τα πρωινά όμως όσο η θερμοκρασία είναι χαμηλή και η υγρασία απόλυτη μου πάνε καλύτερα από τα φυσίγγια που είναι ήπια στον νορμάλ καιρό.
 
Καλησπέρα παιδιά......ανοίγω αυτό το θέμα που νομίζω όλους μας έχει απασχολήσει........Τα τελευταία χρόνια προωθείται η άποψη ότι το χειμώνα στρεφομαστε σε βαρύτερες γομωσεις καθώς επίσης εξιδεικευνται κάποια φυσίγγια για αντίστοιχα θηράματα δηλαδη στη τσίχλα 32γρ στην πέρδικα 36 στη φασα 40 η παραπάνω στο παπί επίσης κλπ.Τι από αυτά όμως ισχύει αλήθεια.......υπάρχει διαφορά????? η απλά μάρκετινγκ?????? Προσωπικά προτιμώ για όλα από 28 μέχρι 33 το πολύ 34γρ.......νομίζω ότι έχουν καλυτερες κατανομές........και μετά από διάφορες δοκιμές που έκανα νομίζω ότι οι βαρύτερες γομωσεις μας προσφέρουν απλώς μεγαλύτερο άνοιγμα κοντά......θα ήθελα τη γνώμη σας.......
Σοστα σημπερασματα εχεις βγαλη.μηνε εκει
 
Γεια χαρά και από μένα και καλό καλοκαίρι!

Έχω μπει κι εγώ σε έρευνα φυσιγγίων για την ερχόμενη σεζόν ήδη από τώρα, ειδικά για το λαγό και τη μπεκάτσα.

Η άποψή μου στο παρόν θέμα είναι πως η διακύμανση των γομώσεων σε γραμμάρια έχει να κάνει με την διατήρηση της πυκνότητας και της ενέργειας (διατρητικότητας) της ντουφεκιάς σε στόχο διαφορετικών αποστάσεων και όχι με τις καιρικές συνθήκες, των οποίων η επιδείνωση, εκτός από την εκρηκτικότητα των προωθητικών υλών, μετριάζει αναλόγως και τις επιπτώσεις της όπως είναι το κλώτσιμα και η διασπορά.
Και για να γίνω κατανοητός, θέτω το ερώτημα: ποιο νούμερο και σε ποια γραμμάρια σε κάννη Full Choke θα δώσει στα 40 μέτρα ίδια ντουφεκιά με μαλλινόταπο 6άρι 32 γρ. σε κάννη *** στα 20 μέτρα;

Η θέση μου στην άποψη που, όπως λες, προωθείται τα τελευταία χρόνια είναι πως το χειμώνα στρεφόμαστε σε βαρύτερες γομώσεις γιατί τότε τις αντέχει περισσότερο το όπλο και ο ώμος μας. Όσο για το γιατί να χοντρύνουμε το σκάγι νομίζω πως η απάντηση είναι: για να έχει την απαραίτητη ορμή όταν βρει το στόχο.
 
Γεια χαρά και από μένα και καλό καλοκαίρι!

Έχω μπει κι εγώ σε έρευνα φυσιγγίων για την ερχόμενη σεζόν ήδη από τώρα, ειδικά για το λαγό και τη μπεκάτσα.

Η άποψή μου στο παρόν θέμα είναι πως η διακύμανση των γομώσεων σε γραμμάρια έχει να κάνει με την διατήρηση της πυκνότητας και της ενέργειας (διατρητικότητας) της ντουφεκιάς σε στόχο διαφορετικών αποστάσεων και όχι με τις καιρικές συνθήκες, των οποίων η επιδείνωση, εκτός από την εκρηκτικότητα των προωθητικών υλών, μετριάζει αναλόγως και τις επιπτώσεις της όπως είναι το κλώτσιμα και η διασπορά.
Και για να γίνω κατανοητός, θέτω το ερώτημα: ποιο νούμερο και σε ποια γραμμάρια σε κάννη Full Choke θα δώσει στα 40 μέτρα ίδια ντουφεκιά με μαλλινόταπο 6άρι 32 γρ. σε κάννη *** στα 20 μέτρα;

Η θέση μου στην άποψη που, όπως λες, προωθείται τα τελευταία χρόνια είναι πως το χειμώνα στρεφόμαστε σε βαρύτερες γομώσεις γιατί τότε τις αντέχει περισσότερο το όπλο και ο ώμος μας. Όσο για το γιατί να χοντρύνουμε το σκάγι νομίζω πως η απάντηση είναι: για να έχει την απαραίτητη ορμή όταν βρει το στόχο.
Συμφωνώ εν μέρει με αυτά που λες αλλά πιστεύω πως το βάρος της γόμωσης δεν σημαίνει ότι αυξάνει και τις πιέσεις που αναπτύσσει μια γόμωση η την ανάκρουση γιατί έχει να κάνει με την προοδευτικότητα της πυρίτιδας και την αρχική ταχύτητα της γόμωσης........Έχω επίσης να σημειώσω ότι ο Γκαφ Τόμας στο βιβλίο του αναφέρει ότι για κάθε 10 γραμ. σκάγια επιπλέον το κέρδος μας σε απόσταση είναι το πολύ 2εως 3 μέτρα.......πραγματικά αμελητέο......... Κάποτε έβγαινε ένα φυσιγγι π.χ. 32γρ σε όλα τα νούμερα εάν σε κάλυπτε κυνηγούσα όλα τα θηράματα με αυτό αλλάζοντας νούμερο σκαγιων..........τώρα μας παραμυθιαζουν οι "οιδημονες" ότι το κάθε θήραμα θέλει διαφορετικό βάρος και οι εταιρίες τα 32 γρ τα βγάζουν σε 7-8-9-10.........έτσι εγώ που θέλω να κυνηγήσω παπί πρέπει να με "πάνε" αναγκαστικά στα 36γρ.........μήπως μας δουλεύουν λίγο?????????
 
Δεν ειναι κακο να υπαρχουν επιλογές.
Συνηθως,κερδιζουμε κατι και ταυτοχρονα,χανουμε κατι αλλο.
Σε οτι αφορα την βλητικη....
Καλο ειναι,πριν αναγαγουμε η απαξιωσουμε,να δοκιμάσουμε!!
Τα πολλα γραμμαρια,έχουν κι αυτα κατι να δωσουν.
Σχετικη πυκνοτητα,με χοντρυτερα νουμερα σκαγιων σε μεγαλες αποστασεις.
Μενουσες ταχυτητες,ενεργεια,εργο.
Με τιμημα την αυξημενη καταπονηση του οπλου μας.
Τα μικροτερα φορτια,υπερτερουν στο σημειο αυτο.
Της καταπονησης.
Μιλωντας πάντα για ισορροπημενες γομωσεις.
Δεν υπαρχει θηραμα στην ελληνικη επικρατεια που να μην καταβάλλεται με γομωσεις μεχρι 34 γραμμαρια.
Με αναλογο νούμερο σκαγιων και σε ...λογικες αποστασεις!(Αλλο κεφαλαιο αυτο!)
Ειναι θεμα συνθηκων,τοπου και τροπου.
Αφηνουμε απεξω τον αγριοχοιρο.
Εκει,μονοβολο!!
 
Last edited:
Δεν ειναι κακο να υπαρχουν επιλογές.
Συνηθως,κερδιζουμε κατι και ταυτοχρονα,χανουμε κατι αλλο.
Σε οτι αφορα την βλητικη....
Καλο ειναι,πριν αναγαγουμε η απαξιωσουμε,να δοκιμάσουμε!!
Τα πολλα γραμμαρια,έχουν κι αυτα κατι να δωσουν.
Σχετικη πυκνοτητα,με χοντρυτερα νουμερα σκαγιων σε μεγαλες αποστασεις.
Μενουσες ταχυτητες,ενεργεια,εργο.
Με τιμημα την αυξημενη καταπονηση του οπλου μας.
Τα μικροτερα φορτια,υπερτερουν στο σημειο αυτο.
Της καταπονησης.
Μιλωντας πάντα για ισορροπημενες γομωσεις.
Δεν υπαρχει θηραμα στην ελληνικη επικρατεια που να μην καταβάλλεται με γομωσεις μεχρι 34 γραμμαρια.
Με αναλογο νούμερο σκαγιων και σε ...λογικες αποστασεις!(Αλλο κεφαλαιο αυτο!)
Ειναι θεμα συνθηκων,τοπου και τροπου.
Αφηνουμε απεξω τον αγριχοιρο.
Εκει,μονοβολο!!
Φίλε Γιάννη με παρεξηγησες ........δεν παραβλέπω τα οφέλη των βαρύτερων γομωσεις και σίγουρα είναι καλό να υπάρχουν πολλές επιλογές.......προσωπικά θα ήθελα περισσότερα επιλογες σε ελαφρές γομωσεις π.χ. νούμερο 5&6 σε 28 η 30 γρ.τις επιλογές των εταιρειών σε σχέση με το μάρκετινγκ κατακρίνω.......
 
Υπαρχει μια σύγχυση πιστευω αναμεσα στην αποσταση που σκοτωνουν τα σκαγια κ στον βαρος της γομωσης, λανθασμενη...

Ο μελετητης της βλητικης δρ.Τζοουνς, μετα απο αναλυση αν θυμαμαι καλα 2500 βολων, κατεληξε στο συμπερασμα οτι δυο ειναι οι παραγοντες που επηρεαζουν μετρησιμα μια τουφεκια, ο βαθμος συσφιξης και ο αριθμος των σκαγιων...
Κατεληξε στο συμπερασμα οτι η τουφεκια βασιζεται στον νομο του Γκαους και συγκεκριμενα οτι το 68% των σκαγιων μας θα βρισκεται στο κεντρικο 1/3 της τουφεκιας μας, το 95% στα 2/3 και το 99,5 % στην υπολοιπη κατανομη... Αυτο θα συμβαινει με ολα τα τσοκ με τη μονη διαφορα οτι η επιφανεια της τουφεκας απο εναν κυλινδρο θα ειναι πολυ μεγαλυτερη απο αυτη του φουλ τσοκ...

Απο εκει κ περα, τα παντα για μενα ειναι θεμα ισορροπιας...
Ενα φυσιγγι με περισσοτερα γραμμαρια σκαγια δεν σημαινει οτι θα αποδοσει καλυτερα απο ενα με λιγοτερα, ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ κατασκευασμενο για το σκοπο αυτο, δεν κανουν τα περισσοτερα σκαγια πιο αποδοτικο ενα φυσιγγι, αλλα ο συνδυασμος των υλικων...
Πρακτικα ναι, ενα φυσιγγι 40 γρ ν6 θα εχει περισσοτερα σκαγια απο ενα 32 γρ ν6, αυτο ομως δεν σημαινει οτι το πρωτο θα ειναι κατ αναγκη και καλυτερο... Οπως επισης δεν σημαινει οτι και ολες οι καννες η ολα τα οπλα θα μπορεσουν να διαχειριστουν το ιδιο ποιοτικα τα δυο αυτα φυσιγγια, ενδεχεται τα ποιοτικα κ αξιοποοιησιμα σκαγια να ειναι ιδια και στις δυο περιπτωσεις...
Για μενα τα περισσοτερα γραμμαρια δεν αποτελουν παντα ωφελεια για τον κυνηγο (οπως και τα πολυ λιγοτερα σε καποιες περιπτωσεις) καθως συνηθως εχουν περισσοτερη ανακρουση, απαιτουν μεγαλυτερες προσκοπευσεις και γενικα μια εξικειωση στις μακρινες βολες... ΑΝ μπορει να τα διαχειριστει το οπλο και ο κυνηγος, ναι εχουν ωφελεια στις μακρινες τουφεκιες, ανω των 40 μετρων, ειδικα μαλιστα οσο χοντραινουμε τα σκαγια μιας και αντισταθμιζουμε τον μιεωμενο αριθμο σκαγιων ανα γραμμαριο με την αυξηση των γραμμαριων...
Η γνωμη μου ειναι οτι τα φυσιγγια με βαρος γομωσης 30-34 γρ ειναι τα πιο αποδοτικα κυνηγετικα για τον μεσο κυνηγο και τα πιο ευκολα διαχειρισιμα και σκοπευτικα και βλητικα απο τον κυνηγο...
Αν συζηταμε για φυσιολογικες κυνηγετικες αποστασεις, εως 40 μετρα, ειναι ανουσιο να μιλαμε για μενα για το αν ενα φυσιγγι 32 γρ ν6 δεν θα σκοτωσει το παπι και θα το κανει ενα 38 γρ ν6... Αν εχουμε τετοια αυταπατη, τοτε το προβλημα ειναι στα μετρα του οπλου μας κ στο που στελνουμε την τουφεκια κ οχι στην αποδοση των φυσιγγιων...


Τωρα τα υπολοιπα περι ειδικων γομωσεων, θηραματων, αυξημενων αποδοσεων κτλ κτλ ειναι θεμα μαρκετινγκ κ ειναι αποτελεσμα του αγοραστικου κοινου κ αυτων που ζηταει... Δεν φταινε μονο οι επιχειρηματιες, φταινε κ οσοι δινουν τροφη σε αυτους κ τους εκμεταλλευονται...
 
Υπαρχει μια σύγχυση πιστευω αναμεσα στην αποσταση που σκοτωνουν τα σκαγια κ στον βαρος της γομωσης, λανθασμενη...

Ο μελετητης της βλητικης δρ.Τζοουνς, μετα απο αναλυση αν θυμαμαι καλα 2500 βολων, κατεληξε στο συμπερασμα οτι δυο ειναι οι παραγοντες που επηρεαζουν μετρησιμα μια τουφεκια, ο βαθμος συσφιξης και ο αριθμος των σκαγιων...
Κατεληξε στο συμπερασμα οτι η τουφεκια βασιζεται στον νομο του Γκαους και συγκεκριμενα οτι το 68% των σκαγιων μας θα βρισκεται στο κεντρικο 1/3 της τουφεκιας μας, το 95% στα 2/3 και το 99,5 % στην υπολοιπη κατανομη... Αυτο θα συμβαινει με ολα τα τσοκ με τη μονη διαφορα οτι η επιφανεια της τουφεκας απο εναν κυλινδρο θα ειναι πολυ μεγαλυτερη απο αυτη του φουλ τσοκ...

Απο εκει κ περα, τα παντα για μενα ειναι θεμα ισορροπιας...
Ενα φυσιγγι με περισσοτερα γραμμαρια σκαγια δεν σημαινει οτι θα αποδοσει καλυτερα απο ενα με λιγοτερα, ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ κατασκευασμενο για το σκοπο αυτο, δεν κανουν τα περισσοτερα σκαγια πιο αποδοτικο ενα φυσιγγι, αλλα ο συνδυασμος των υλικων...
Πρακτικα ναι, ενα φυσιγγι 40 γρ ν6 θα εχει περισσοτερα σκαγια απο ενα 32 γρ ν6, αυτο ομως δεν σημαινει οτι το πρωτο θα ειναι κατ αναγκη και καλυτερο... Οπως επισης δεν σημαινει οτι και ολες οι καννες η ολα τα οπλα θα μπορεσουν να διαχειριστουν το ιδιο ποιοτικα τα δυο αυτα φυσιγγια, ενδεχεται τα ποιοτικα κ αξιοποοιησιμα σκαγια να ειναι ιδια και στις δυο περιπτωσεις...
Για μενα τα περισσοτερα γραμμαρια δεν αποτελουν παντα ωφελεια για τον κυνηγο (οπως και τα πολυ λιγοτερα σε καποιες περιπτωσεις) καθως συνηθως εχουν περισσοτερη ανακρουση, απαιτουν μεγαλυτερες προσκοπευσεις και γενικα μια εξικειωση στις μακρινες βολες... ΑΝ μπορει να τα διαχειριστει το οπλο και ο κυνηγος, ναι εχουν ωφελεια στις μακρινες τουφεκιες, ανω των 40 μετρων, ειδικα μαλιστα οσο χοντραινουμε τα σκαγια μιας και αντισταθμιζουμε τον μιεωμενο αριθμο σκαγιων ανα γραμμαριο με την αυξηση των γραμμαριων...
Η γνωμη μου ειναι οτι τα φυσιγγια με βαρος γομωσης 30-34 γρ ειναι τα πιο αποδοτικα κυνηγετικα για τον μεσο κυνηγο και τα πιο ευκολα διαχειρισιμα και σκοπευτικα και βλητικα απο τον κυνηγο...
Αν συζηταμε για φυσιολογικες κυνηγετικες αποστασεις, εως 40 μετρα, ειναι ανουσιο να μιλαμε για μενα για το αν ενα φυσιγγι 32 γρ ν6 δεν θα σκοτωσει το παπι και θα το κανει ενα 38 γρ ν6... Αν εχουμε τετοια αυταπατη, τοτε το προβλημα ειναι στα μετρα του οπλου μας κ στο που στελνουμε την τουφεκια κ οχι στην αποδοση των φυσιγγιων...


Τωρα τα υπολοιπα περι ειδικων γομωσεων, θηραματων, αυξημενων αποδοσεων κτλ κτλ ειναι θεμα μαρκετινγκ κ ειναι αποτελεσμα του αγοραστικου κοινου κ αυτων που ζηταει... Δεν φταινε μονο οι επιχειρηματιες, φταινε κ οσοι δινουν τροφη σε αυτους κ τους εκμεταλλευονται...
Τα είπες όλα.....συμφωνούμε απόλυτα!!!!
 
Η αλήθεια είναι ότι στην Ελλάδα σε μέτριες γομωσεις νούμερα σκαγιων κάτω του νο6 είναι δύσκολο να βρεις.
Υπάρχουν όμως κάποιες μάρκες όπως η sellier bellot με το corona στα 32γρ από νο3 έως νο9.
Το 3Α DORKAS 33γρ από νο3 έως νο9.
Και τα δύο ακριβά αλλά άψογα στο βουνό.

Η αγορά στα φυσίγγια ορίζεται στην Ελλάδα από το κυνήγι της τσίχλας κατέχει το 80% της Ελληνικής πίτας.
Το υπόλοιπο 20% είναι περιορισμένων επιλογών. Αυτό μου με κάνει έξω φρενών είναι οι τιμές τους.
Τα ακριβά τσιχλοφούσεκα είναι η αρχή των τιμών στα υπόλοιπα.
 
Last edited by a moderator:
Φίλε Γιάννη με παρεξηγησες ........δεν παραβλέπω τα οφέλη των βαρύτερων γομωσεις και σίγουρα είναι καλό να υπάρχουν πολλές επιλογές.......προσωπικά θα ήθελα περισσότερα επιλογες σε ελαφρές γομωσεις π.χ. νούμερο 5&6 σε 28 η 30 γρ.τις επιλογές των εταιρειών σε σχέση με το μάρκετινγκ κατακρίνω.......
Βαγγελη,δεν υπαρχει καμια μα καμια παρεξήγηση !!:)
Δεν υπηρχε κατι προσωπικο στο μνμ μου!
Να πω,πως μου αρεσουν παααρα πολύ οι "ελαφρες"γομωσεις.
Εχω οροφη τα 36 γραμμαρια,με μια συγκεκριμενη πυριτιδα,σε ιδιογομωμενο φυσιγγι.
Η απαντηση-λυση ,στον προβληματισμο σου,σε οτι αφορα τις επιλογες και τους συνδυασμους βαρων-νουμερου σκαγιων,λεγεται ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ!;)
Οτι θελεις,οπως το θελεις!!
 
Ιν θ
Βαγγελη,δεν υπαρχει καμια μα καμια παρεξήγηση !!:)
Δεν υπηρχε κατι προσωπικο στο μνμ μου!
Να πω,πως μου αρεσουν παααρα πολύ οι "ελαφρες"γομωσεις.
Εχω οροφη τα 36 γραμμαρια,με μια συγκεκριμενη πυριτιδα,σε ιδιογομωμενο φυσιγγι.
Η απαντηση-λυση ,στον προβληματισμο σου,σε οτι αφορα τις επιλογες και τους συνδυασμους βαρων-νουμερου σκαγιων,λεγεται ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ!;)
Οτι θελεις,οπως το θελεις!!
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ....εκτός των άλλων η ιδιογομωση μου αρέσει πολύ σαν ενασχόληση παλιότερα έκανα φυσίγγια παραδοσιακά με πολύ καλά αποτελέσματα.......τώρα ρίχνω λίγα φυσίγγια και δεν διαθέτω 1500 ευρώ για μια καλή πολύ σταδιακή μηχανή......μακάρι να μπορούσα........
 
Ιν θ

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ....εκτός των άλλων η ιδιογομωση μου αρέσει πολύ σαν ενασχόληση παλιότερα έκανα φυσίγγια παραδοσιακά με πολύ καλά αποτελέσματα.......τώρα ρίχνω λίγα φυσίγγια και δεν διαθέτω 1500 ευρώ για μια καλή πολύ σταδιακή μηχανή......μακάρι να μπορούσα........
Γιατι πρεπει να διαθεσεις 1500€,για να φτιαξεις ενα ποιοτικο φυσιγγι που να σε ικανοποιει????
 
Γιατι πρεπει να διαθεσεις 1500€,για να φτιαξεις ενα ποιοτικο φυσιγγι που να σε ικανοποιει????
Από αυτά που έχω διαβάσει μια καλή πολύ σταδιακή μηχανή στοιχίζει και πέραν αυτού πρέπει να προμηθευτείτε υλικά από το ίδιο lot για να έχεις διαχρονικά σταθερά αποτελέσματα......χρειάζεται ειδικό χώρο και πολύ χρόνο για δοκιμές........ίσως όταν πάρω σύνταξη......
 
Από αυτά που έχω διαβάσει μια καλή πολύ σταδιακή μηχανή στοιχίζει και πέραν αυτού πρέπει να προμηθευτείτε υλικά από το ίδιο lot για να έχεις διαχρονικά σταθερά αποτελέσματα......χρειάζεται ειδικό χώρο και πολύ χρόνο για δοκιμές........ίσως όταν πάρω σύνταξη......
Εμπιστεψου μια πυριτιδα.
Προμηθευσου οση ποσοτητα μπορεις απο την συγκεκριμένη.
Το ιδιο με καλυκες και βισματωσεις...
Πραγματικα,αρκει μια ρελιαστρα χειρος η ενα δραπανο κωλονατο με καλό στοπ.
Μια ακριβης μηχανικη ζυγαρια κι ενα παχυμετρο.
Εναν κοφτη για τους καλυκες.
Ακριβεια στα ζυγισματα και στα κλεισιματα!
Δεν εχουν να ζηλεψουν τα παραδοσιακα στρογγυλα κλεισίματα !
Δοκιμές,στανταρισμα στη γομωση που θα σε ικανοποιησει και...ησυχαζει το μυαλο σου εως οτου να καταναλώσεις τα συγκεκριμένα υλικα!
 
Εμπιστεψου μια πυριτιδα.
Προμηθευσου οση ποσοτητα μπορεις απο την συγκεκριμένη.
Το ιδιο με καλυκες και βισματωσεις...
Πραγματικα,αρκει μια ρελιαστρα χειρος η ενα δραπανο κωλονατο με καλό στοπ.
Μια ακριβης μηχανικη ζυγαρια κι ενα παχυμετρο.
Εναν κοφτη για τους καλυκες.
Ακριβεια στα ζυγισματα και στα κλεισιματα!
Δεν εχουν να ζηλεψουν τα παραδοσιακα στρογγυλα κλεισίματα !
Δοκιμές,στανταρισμα στη γομωση που θα σε ικανοποιησει και...ησυχαζει το μυαλο σου εως οτου να καταναλώσεις τα συγκεκριμένα υλικα!
Γιάννη το ξέρεις κι εσυ οτι μέχρι να βρεις αυτο που θες σε πυρίτιδα σκάγια μηχανή κάλυκες βύσματα και πήγαινε έλα για δοκιμές το κοστος ανεβαίνει παρα πολυ.όπως όταν αλλαζει το lot παλι θες δικιμες.τρομερή ενασχόληση η ιδιογομωση γιατι κερδιζεις σταθερότητα και ποιότητα αλλα ως εκεί. Αν βάλεις και προσωπικές εργατοώρες πάμε ψηλα.σαφως και οι τιμες των έτοιμων και ειδικα στα τσιχλιφυσιγγα ειναι σαν να μας κοροϊδεύουν αλλα τώρα υπαρχουν λυσεις
 
Back
Top