ΒΑΡΟΣ ΓΟΜΩΣΗΣ ΦΥΣΙΓΓΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΣΗ

Εμπιστεψου μια πυριτιδα.
Προμηθευσου οση ποσοτητα μπορεις απο την συγκεκριμένη.
Το ιδιο με καλυκες και βισματωσεις...
Πραγματικα,αρκει μια ρελιαστρα χειρος η ενα δραπανο κωλονατο με καλό στοπ.
Μια ακριβης μηχανικη ζυγαρια κι ενα παχυμετρο.
Εναν κοφτη για τους καλυκες.
Ακριβεια στα ζυγισματα και στα κλεισιματα!
Δεν εχουν να ζηλεψουν τα παραδοσιακα στρογγυλα κλεισίματα !
Δοκιμές,στανταρισμα στη γομωση που θα σε ικανοποιησει και...ησυχαζει το μυαλο σου εως οτου να καταναλώσεις τα συγκεκριμένα υλικα!
Εδώ που τα λέμε δεν έχεις άδικο........παχυμετρα ζυγαριά καλυκοκοφτες κλπ τα έχω όλα........δράπανο κόντρα στροφείο και στροφείο δεν έχω........απλά επειδή είμαι ψείρας ξέρω μετά θα πάω σε ταχογραφους,ακριβές μηχανές αστεροειδούς αλλά στροφεία.......φοβάμαι τον εαυτό μου........κατάλαβες.......
 
Γιάννη το ξέρεις κι εσυ οτι μέχρι να βρεις αυτο που θες σε πυρίτιδα σκάγια μηχανή κάλυκες βύσματα και πήγαινε έλα για δοκιμές το κοστος ανεβαίνει παρα πολυ.όπως όταν αλλαζει το lot παλι θες δικιμες.τρομερή ενασχόληση η ιδιογομωση γιατι κερδιζεις σταθερότητα και ποιότητα αλλα ως εκεί. Αν βάλεις και προσωπικές εργατοώρες πάμε ψηλα.σαφως και οι τιμες των έτοιμων και ειδικα στα τσιχλιφυσιγγα ειναι σαν να μας κοροϊδεύουν αλλα τώρα υπαρχουν λυσεις
Η λύση για τσίχλες ονομάζεται φύσιγγια σκοποβολής sporting..............
 
Με μια δυο δοκιμές θα βρεις αυτό που θες... Κ εγώ αδρανειας έχω αλλά ρίχνει κ τα 24αρια απροβληματιστα...
δεν έχω δοκιμάσει να ρίξω κάτω απο 32 γρ γιατί αυτά ορίζει ως ελάχιστα ο κατασκευαστής αλλα λογικά θα μπορεί να τα ρίξει
 
Έχω περάσει απ όλα όλα τα στάδια. Βαριά φυσιγγια ελαφριά φυσίγγια. Όσο μεγαλώνω πέφτω σε γραμμάρια και βάζω ψηλότερα σκάγια. Φέτος θα κυνηγήσω με Νο5. Τα αδρανειας μια χαρά δουλεύουν με 28γρ.
 
Last edited:
Ενα καλο ποιοτικο φυσιγγι πχ 32γρμ Νο6 που εχει αριστη αποδοση σε "φυσιολογικο" καιρο δεν θα γινει μαπα αν ο καιρος χαλασει.Θα ειναι αριστο και παλι.Απλα οταν χαλασει ο καιρος συνηθως αυξανετε και η κινηση των θηραμάτων .Και οχι μονο η κινηση αλλα και η ποικιλία!Κι ενω ηταν καλο μεχρι τωρα και δουλευε στα σαρσελακια και σε απο κανενα καθαρο,τωρα που χαλασε ο καιρος τα καθαρα εγιναν περισσοτερα,πεταν σε διαφορα υψη και συχνα πυκνα μας "παταει και καμια χηνα...Τωρα ομως και αφου κυνηγαμε περασμα,το 6ρακι δεν μας καλυπτει.Θελουμε κατι λιγο πιο χοντρο...οπως πχ το4.Και αν τα 32-34 γρμ ειχαν πχ 250 σκαγια μεσα,4αρια θα εχει ας πουμεπχ 120.Δηλαδη πολυ λιγα για να μας γεμισει μια κατανομη που θελουμε ειδικα εκει που υπαρχει η εμπειρια και θελει να εκμεταλευτει την περισταση.Οποτε προκειμενου να προσθεσουμε λιγα σκαγια μεγαλυτερης διαμετρου και να κανουμε την δουλεια μας υποχρεωτικα ανεβαζουμε το βαρος της γομωσης.
Αυτο ηταν ενα απλο παραδειγμα για την εφαρμογη βαρυτερων γομωσεων και σιγουρα υπαρχουν και αλλα πολλα και για διαφορους λογους.Και οπως ειπε και ο Γιαννης καλα ειναι να υπαρχουν ολα για να μπορουμε να διαλεγουμε:)
 
Έχω περάσει απ όλα όλα τα στάδια. Βαριά φυσιγγια ελαφριά φυσίγγια. Όσο μεγαλώνω πέφτω σε γραμμάρια και βάζω ψηλότερα σκάγια. Φέτος θα κυνηγήσω με Νο5. Τα αδρανειας μια χαρά δουλεύουν με 28γρ.
Να προτείνω ένα Νο5 32γρ και ένα Νο4 33γρ.
Θέλω αλητείες φέτος .sarcastic.
 

Πολλά, σωστά και εύστοχα ειπώθηκαν, αλλά, έχοντας υπόψη μόνο τα σκάγια και όχι τα μονόβολα και τα βλήματα των ραβδωτών, θα ήθελα από αυτό το νήμα να περάσουν τα εξής μηνύματα:

Βαρύτερη γόμωση δεν σημαίνει και μακρύτερη ντουφεκιά.
Ίσως, επειδή όταν στοχεύουμε μακρυά θέλουμε να στείλουμε και περισσότερα σκάγια, έχει επικρατήσει η άποψη πως η βαρύτερη γόμωση πάει και μακρύτερα. Στην πραγματικότητα το αντίθετο συμβαίνει. Με σταθερό το νούμερο και την προώθηση, τα σκάγια της ελαφρύτερης γόμωσης θα φτάσουν πιο μακριά αφού θα έχουν και μεγαλύτερη αρχική ταχύτητα. Η αύξηση της γόμωσης αυξάνει και τις πιθανότητες ευστοχίας η οποία είναι αντιστρόφως ανάλογη της απόστασης, όμως, αυξάνει και τις απώλειες σε φονικά σκάγια. Ίσως, στην πραγματικότητα, μεταξύ διαφόρων γομώσεων του ίδιου φυσιγγίου, τα πραγματικά ικανά σκάγια στα όρια του βεληνεκούς να είναι πάνω-κάτω τα ίδια σε αριθμό.

Βαρύτερη γόμωση δεν σημαίνει και φονικότερη ντουφεκιά.
Έρχομαι συχνά σε αντιπαράθεση με «παλιούς» κυνηγούς στο καφενείο που θέλουν το 15βολο να είναι πιο φονικό από το 9βολο. Κάθε σκάγι λειτουργεί ατομικά και όχι μαζικά. Η ορμή του κάθε σκαγιού με την οποία θα πλήξει το στόχο εξαρτάται αποκλειστικά από το βάρος του και την ταχύτητά του και όχι από το βάρος της μάζας στην οποία συμμετέχει. Φονικότερο σκάγι λοιπόν είναι το βαρύτερο και γρηγορότερο σκάγι (με σταθερή πάντα τη σκληρότητα) φτάνοντας στο απόλυτο αυτής της αρχής που είναι το μονόβολο.

Θεωρητικά πάντα γιατί στην πράξη, μαζί με τη γόμωση, αυξάνεται και η πιθανότητα για καίρια πλήγματα, ζήτημα που αφορά περισσότερο τον παράγοντα τύχη, ενώ, η αποτελεσματική εν τέλει ντουφεκιά είναι αυτή που ικανά σκάγια (μπορεί να είναι και ένα) θα πλήξουν ζωτικά όργανα. Ίσως αυτό έχουν οι κατασκευαστές ως κριτήριο για τη σχέση νούμερο/γραμμάρια ώστε να βγαίνει αποτελεσματικό το φυσίγγι τους και όχι την εξαπάτηση των κυνηγών. Ούτως ή άλλως, για το μάρκετινγκ στο χώρο του κυνηγίου έχουν διαθέσιμη, χρόνια τώρα, την πιο πετυχημένη συνταγή που ακούει στο όνομα MAGNUM!

Προσωπικά έχω μια ροπή στα [όσο πιο] χοντρά σκάγια και στις [όσο πιο] ελαφριές γομώσεις με ψυχολογικά όρια για το δίκαννο τα 32-36 γραμμάρια. Γι’ αυτό φέτος φερμάρω και αυτά τα Red Hare αν και είχα αποφασίσει να δουλέψω αποκλειστικά την B&P σε σκάγια. Όμως, έχω πάρει λαγό με 9βολο (το 9βολο είναι 33,5 γρ.) σε αρκετή απόσταση, από τα οποία 9 τον πήρανε τα 2, και έχω ντουφεκίσει άλλον με 12βολο που δεν τον πήρε ούτε ένα.

Δεν θέλω όμως να επηρεάζω. Όλα είναι ζήτημα προσωπικού στυλ.

Συμφωνώ εν μέρει με αυτά που λες αλλά πιστεύω πως το βάρος της γόμωσης δεν σημαίνει ότι αυξάνει και τις πιέσεις που αναπτύσσει μια γόμωση η την ανάκρουση γιατί έχει να κάνει με την προοδευτικότητα της πυρίτιδας και την αρχική ταχύτητα της γόμωσης........
Νομίζω πως είναι φυσιο-λογικό, με την ίδια πυρίτιδα, οι πιέσεις να αυξάνονται με την αύξηση της γόμωσης και να μειώνεται η ταχύτητα.

 
Στα ιδια γραμμαρια,το πιο χοντρο σκαγι θα ταξιδεψει μακρύτερα,κρατωντας περισσοτερη ενεργεια.
Μας αφήνει τα περιθωρια να "φορτωσουμε"περισσοτερο σε πυριτιδα.
Αυτο,λογω μικροτερων παραμορφωσεων ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ με το μεγεθος του.
Το μυστικο στις μακρυνες καταβολες,εκτος απο το "τυχερο" ενα σκαγι σε καιριο σημειο,ειναι οι ΜΕΝΟΥΣΕΣ ταχύτητες και το ΠΟΙΟΤΙΚΟ σκαγι!
Τα σκαγια πρεπει να πανε "εκει"στη δυνατόν καλυτερη κατασταση.
Τι χοντρυτερο σκαγι ειναι πιο ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΟ!
Για τον απλουστατο λογο,πως θα δημιουργησει πιο στενη ροζετα και πιο κοντη ατρακτο!
Λογω ακριβως,των μικροτερων παραμορφωσεων....
Το θεμα ειναι,εχουμε την ψυχη να τουφεκισουμε ενα λαγο πχ,με 30 γραμμαρια...#3????
Ενα "καθαρο" παπι??
Εχουμε την σκοπευτικη επαρκεια???
Δεν ειναι πολυ πιο" βολικο" να κοπανισουμε καμια 50αρια γραμμαρια απο αυτο το νουμερο,να γεμισουμε τον τοπο σκαγια και να ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ "σιγουρια"???
Τωρα,αν χρειαζεται ενα.... κοντέινερ προσκοπευση,δε βαριεσαι....
Θα μεινουμε κανα ...5αρι μετρα πισω,θα συμπερανουμε πως περναγε μακρυαααααα το θηραμα και την επομενη φορα,θα παμε με...60γραμμαρια!!
Επαρκουν τα λιγα γραμμαρια!!
Χερια εχουμε,για να τα στειλουμε "ΕΚΕΙ"?
 
Με τις σημερινες πυριτιδες παιδια να γνωριζετε οτι τα περισσοτερα "40αρια" ειναι ταχυτερα απο πολλα "32αρια"!!!Και μαλιστα μπορεις να στήσεις ευκολα ενα καλο γεμισμα σ'αυτο το βαρος.Το μονο μειων που εξακολουθει να παραμενει ειναι το αυξημενο λακτισμα στα "ζωηρα βαρια"ανεξαρτητα απ το οτι εχουν συγκρατημενες πιεσης. Προσωπικα δεν γεμιζω βαρια φυσιγγια αλλα ... μερικα εξτρα σκαγια υπο προιποθεσεις σε κανουν "μαγκα":cool:
 
Γερμανικα φυσίγγια σκοποβολής στα 29γρ νο6 και στα 31γρ Νο5 αντιμονίου.
Δεν θυμάμαι την μάρκα, :)
Τα γκεκο λες Νικολη, βλέπω τα έχει γνωστό κατάστημα σε 29 και 30γρ με επινικελωμενα σκάγια η τιμή τους αρκετα υψηλη θα έλεγα , ψάξτε το με το Μύρο θα φτιάξετε καλυτερα και ποιό οικονομικά.
 
Στα ιδια γραμμαρια,το πιο χοντρο σκαγι θα ταξιδεψει μακρύτερα,κρατωντας περισσοτερη ενεργεια.
Μας αφήνει τα περιθωρια να "φορτωσουμε"περισσοτερο σε πυριτιδα.
Αυτο,λογω μικροτερων παραμορφωσεων ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ με το μεγεθος του.
Το μυστικο στις μακρυνες καταβολες,εκτος απο το "τυχερο" ενα σκαγι σε καιριο σημειο,ειναι οι ΜΕΝΟΥΣΕΣ ταχύτητες και το ΠΟΙΟΤΙΚΟ σκαγι!
Τα σκαγια πρεπει να πανε "εκει"στη δυνατόν καλυτερη κατασταση.
Τι χοντρυτερο σκαγι ειναι πιο ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΟ!
Για τον απλουστατο λογο,πως θα δημιουργησει πιο στενη ροζετα και πιο κοντη ατρακτο!
Λογω ακριβως,των μικροτερων παραμορφωσεων....
Το θεμα ειναι,εχουμε την ψυχη να τουφεκισουμε ενα λαγο πχ,με 30 γραμμαρια...#3????
Ενα "καθαρο" παπι??
Εχουμε την σκοπευτικη επαρκεια???
Δεν ειναι πολυ πιο" βολικο" να κοπανισουμε καμια 50αρια γραμμαρια απο αυτο το νουμερο,να γεμισουμε τον τοπο σκαγια και να ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ "σιγουρια"???
Τωρα,αν χρειαζεται ενα.... κοντέινερ προσκοπευση,δε βαριεσαι....
Θα μεινουμε κανα ...5αρι μετρα πισω,θα συμπερανουμε πως περναγε μακρυαααααα το θηραμα και την επομενη φορα,θα παμε με...60γραμμαρια!!
Επαρκουν τα λιγα γραμμαρια!!
Χερια εχουμε,για να τα στειλουμε "ΕΚΕΙ"?
Καλημερα Γιαννη τα 3ιντζα τα εχω καταργησει εδω και χρονια τα χαρισα κιολας δεν εχω να θυμαμε και τιποτα καλο περισσοτερες αποτυχιες παρα επιτυχιες
 
Τα γκεκο λες Νικολη, βλέπω τα έχει γνωστό κατάστημα σε 29 και 30γρ με επινικελωμενα σκάγια η τιμή τους αρκετα υψηλη θα έλεγα , ψάξτε το με το Μύρο θα φτιάξετε καλυτερα και ποιό οικονομικά.
Τα birdshot 31 GECO no5.5 και birdshot 29 GECO no6
 
Με τις σημερινες πυριτιδες παιδια να γνωριζετε οτι τα περισσοτερα "40αρια" ειναι ταχυτερα απο πολλα "32αρια"!!!Και μαλιστα μπορεις να στήσεις ευκολα ενα καλο γεμισμα σ'αυτο το βαρος.Το μονο μειων που εξακολουθει να παραμενει ειναι το αυξημενο λακτισμα στα "ζωηρα βαρια"ανεξαρτητα απ το οτι εχουν συγκρατημενες πιεσης. Προσωπικα δεν γεμιζω βαρια φυσιγγια αλλα ... μερικα εξτρα σκαγια υπο προιποθεσεις σε κανουν "μαγκα":cool:
Έχω δει πολύ κόσμο να βάζει 36γμ στο τρυγόνι 34 στην τσίχλα 42 στην πέρδικα 56 σε φασα παπί λαγο γουρούνι κλπ.Αυτο είναι τάση της εποχής της "μαγκουμιτιδας" και νομίζω ότι είναι εσκεμμένα κατευθυνόμενη........γι'αυτό το φαινόμενο μιλάω.......εξυπηρετη σε τίποτε αυτή η υπερβολή?????? Δηλαδή δεν κάνεις τη δουλειά σου συνήθειες τσίχλα με 28-30 στην πέρδικα με 32 κλπ και θες περισσότερο??????? Οι εταιρείες που λανσαρουν τα "ειδικά" για κάθε θήραμα προσπαθούν να μας πείσουν ότι η πέρδικα θέλει 37 γρ. Και το παπί 40 .......εγώ πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα μάρκετιγκ και όχι εμπεριστατωμένης μελέτης.....
 
Τα birdshot 31 GECO no5.5 και birdshot 29 GECO no6
Ενδιαφέροντα φυσίγγια !!! Δεν τα είχα δει ... Και βλέπω ότι είναι σε κάλυκα 65 mm. Επομένως λογικά θα είναι και αρκετά μαλακά, ώστε να μπορούν να ριχτούν και από παλαιά και ελαφρά όπλα !!!
Και από τιμή, ειδικά για λαγό και άλλα σπάνια και "εκλεκτά" θηράματα, δεν τα λες και ακριβά με 11,70€ η 25άδα !!!
 
Back
Top