Πασχαλινό τραπέζι ( αρνί-κατσίκι-κοκορέτσι-κοντοσούβλι -μεζεκλίκια-συνταγές κτλ )

Γιατί; o_O
Γιατί η βλάστηση στη Βουλγαρία πχ και σε όλες τις βορειοτερες μας χώρες δεν είναι ίδια με της Ελλάδας (λόγω κλίματος) και αυτή δίνει τη νοστιμιά στο κρέας. Γι' αυτό συμπλήρωσα ότι ακόμα και στα ελληνικά που βόσκουν ελεύθερα τα παραθαλάσσια είναι πιο νόστιμα, γτ τα ορεινά (σε πολύ μεγάλο υψόμετρο δλδ) έχουν κατά βάση φτωχότερη τροφή σε ποικιλία. Δλδ ένα αρνί μεγαλωμένο ελεύθερο στη Σέττα που θα φάει ως επί το πλείστον φτέρη, θα θυμίζει έντονα βουλγάρικο αρνί (δλδ όχι τόσο νόστιμο) σε σχέση με ένα που έχει μεγαλώσει παραλιακά και θα βοσκήσει στα παραθαλάσσια κτήματα, γτ δεν θα φάει μόνο σανό ή χλωροσιά θα βρει ένα σωρό μυρωδατα χορταρακια (απ αυτα που μαζευουμε κι εμεις ;) ) θα βρει και σκίνο και θυμάρι και ρίγανη και και και ... ;)
 
Γιατί η βλάστηση στη Βουλγαρία πχ και σε όλες τις βορειοτερες μας χώρες δεν είναι ίδια με της Ελλάδας (λόγω κλίματος) και αυτή δίνει τη νοστιμιά στο κρέας. Γι' αυτό συμπλήρωσα ότι ακόμα και στα ελληνικά που βόσκουν ελεύθερα τα παραθαλάσσια είναι πιο νόστιμα, γτ τα ορεινά (σε πολύ μεγάλο υψόμετρο δλδ) έχουν κατά βάση φτωχότερη τροφή σε ποικιλία. Δλδ ένα αρνί μεγαλωμένο ελεύθερο στη Σέττα που θα φάει ως επί το πλείστον φτέρη, θα θυμίζει έντονα βουλγάρικο αρνί (δλδ όχι τόσο νόστιμο) σε σχέση με ένα που έχει μεγαλώσει παραλιακά και θα βοσκήσει στα παραθαλάσσια κτήματα, γτ δεν θα φάει μόνο σανό ή χλωροσιά θα βρει ένα σωρό μυρωδατα χορταρακια (απ αυτα που μαζευουμε κι εμεις ;) ) θα βρει και σκίνο και θυμάρι και ρίγανη και και και ... ;)
να συμπληρώσω για τα παραθαλάσσια:όλα τα χορταράκια με θαλασσινή αρμύρα ;)
το ορεινό έχει κι αυτό την νοστιμιά του γιατί τρώει αγριόχορτα και βότανα από παρθένα χώματα
τα καμπίσια όπως στην Βουλγαρία είναι σκέτο χόρτο όπως και πολλές περιοχές της Μακεδονίας μας που είναι σε κάμπο :)
 
το Ελληνικό αρνί υπερτερεί για ένα λόγο:ΗΛΙΟΣ που δεν υπάρχει τόσο πλούσιος στα βαλκάνια με συνέπεια να τρέφεται περισσότερο χρόνο με χορταράκι η τριφύλλι μπάλλα το χειμώνα από ηλιόλουστες περιοχές
δεν έχουν οι βαλκάνιοι<λέγεται>την οικονομική άνεση να ταίζουν τροφές που ψεκάζονται.....το μεγάλο σε διαρκεια χειμώνα τι τρώνε;;;;βούρλα και μπακακούλια;;;;;
πιο κοντά στο τσερνομπιλ είναι η Ρουμανία η ή Ελλάδα;;;;;
γιατί δεν γίνεται εισαγωγή και λαχανικών από βαλκάνια;;;;όσα τέλος πάντων βγάζουν....μήπως γιατί γεωργικά φάρμακα που λόγω επικίνδυνης χρονικής δραστικότητας εδώ έχουν απαγορευτεί κι εκεί ακόμα εφαρμόζονται;;;;
το ορεινό και το παραθαλάσσιο σίγουρα είναι νοστιμότερα των καμπίσιων που είναι άγευστα
Ελληνικό μόνο κι ας είναι από βρωμιάρα στάνη γιατί για τον ΗΛΙΟ που έρχονται εκατομύρια τουρίστες εμείς τον έχουμε και στα ζώα μας :)

Βουνο, Θαλασσα, Ηλιος, Ελευθερας βοσκης, ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ!!! .big smile.
.my man.
 
Έχω φίλους βοσκούς..ακόμα και μέσα στην Κρήτη υπάρχουν διαφορές στο κρέας των αμνοεριφιων..αμνοεριφια που είναι κοντά στη θάλασσα είναι πιο νόστιμα,από τα πιο ορεινά και τα καμπισια.η πιο μαγική γεύση που πλησιάζει κατά πολύ αυτή του αγριμιού ειναι το φουριάρικο ρίφι (κατσίκι) ,αυτό από την ώρα που γενιετε μεχρι την ώρα που πεθαίνει ζει εντελώς άγριο στη φύση και πιάνετε μόνο με όπλο η με παγίδα νερού η τροφής.
 
Οποιος δοκιμασει κατσικι Σαμοθρακης ολα τα αλλα των βαλκανιων θα τα θεωρει τσιχλοφουσκες .shake hands..shake hands.
Σαν να τρως τις σόλες σου είναι Κωστή, θέλει πολύ ιδιαίτερη αντιμετώπιση και πολύωρο ψήσιμο στον φούρνο με λαδοκολα, σε γάστρα κτλ. Μιλάω για τα αγρίμια, το είχαν τουφεκησει για να το πιάσουμε.
Λογικά στην σούβλα θα μαλακώνει, δεν το έχω φάει.
 
Σαν να τρως τις σόλες σου είναι Κωστή, θέλει πολύ ιδιαίτερη αντιμετώπιση και πολύωρο ψήσιμο στον φούρνο με λαδοκολα, σε γάστρα κτλ. Μιλάω για τα αγρίμια, το είχαν τουφεκησει για να το πιάσουμε.
Λογικά στην σούβλα θα μαλακώνει, δεν το έχω φάει.
Εγω το εφαγα απο Σαμοθρακιτισσα
Σαν να τρως τις σόλες σου είναι Κωστή, θέλει πολύ ιδιαίτερη αντιμετώπιση και πολύωρο ψήσιμο στον φούρνο με λαδοκολα, σε γάστρα κτλ. Μιλάω για τα αγρίμια, το είχαν τουφεκησει για να το πιάσουμε.
Λογικά στην σούβλα θα μαλακώνει, δεν το έχω φάει.
Εγω το εφαγα απο Σαμοθρακιτισσα την συγχωρεμενη την κ.Ελενη
Το ειχε φτιαξει στο φουρνο σε λαδοκολλα και αν δεν ντρεπομουν που ημουν φιλοξενουμενος
θα ετρωγα ολο το ταψι :p:p:D
Γιωργη μιλαμε για λουκουμι ;)
 
Κυριε Γιωργο και εμεις εχει τυχει να σφαξουμε -γρια βεβαια- προβατινα και να ειναι σκληρη, μασουσες μασουσες και δεν κοβοταν το παϊδάκι!! Η διαφορά όμως ηταν οτι ειχε μια γευση, που δεν βαριοσουν να μασας!!! ;)
 
Έχω φίλους βοσκούς..ακόμα και μέσα στην Κρήτη υπάρχουν διαφορές στο κρέας των αμνοεριφιων..αμνοεριφια που είναι κοντά στη θάλασσα είναι πιο νόστιμα,από τα πιο ορεινά και τα καμπισια.η πιο μαγική γεύση που πλησιάζει κατά πολύ αυτή του αγριμιού ειναι το φουριάρικο ρίφι (κατσίκι) ,αυτό από την ώρα που γενιετε μεχρι την ώρα που πεθαίνει ζει εντελώς άγριο στη φύση και πιάνετε μόνο με όπλο η με παγίδα νερού η τροφής.
Ακριβώς Γιάννη, κυρίως οι αίγες δημιουργούν κοπάδια μες στους γκρεμούς μόνο από βάρκα με όπλο, το κρέας βέβαια καμία σχέση με αυτά που είναι μεγαλωμενα με φυραματα και μείγμα.
 
Το ειχε φτιαξει στο φουρνο σε λαδοκολλα και αν δεν ντρεπομουν που ημουν φιλοξενουμενος
θα ετρωγα ολο το ταψι :p:p:D
Γιωργη μιλαμε για λουκουμι ;)
Όντως, πρέπει να ξέρεις !
Παίρνουν και οι δικοί μου για σούβλα κάθε χρόνο αλλά από ότι έχω καταλάβει αυτά δεν έχουν προλάβει να.... αγριεψουν! ;)
Εξάλλου τις τροφές από Αλεξανδρούπολη τις αγοράζουν... καλαμπόκι Βουλγαρίας;)
 
Όντως, πρέπει να ξέρεις !
Παίρνουν και οι δικοί μου για σούβλα κάθε χρόνο αλλά από ότι έχω καταλάβει αυτά δεν έχουν προλάβει να.... αγριεψουν! ;)
Εξάλλου τις τροφές από Αλεξανδρούπολη τις αγοράζουν... καλαμπόκι Βουλγαρίας;)
Άμα δενφαει πουρνάρι το σφαχτο νοστιμιά δεν έχει!
 
Γιατί η βλάστηση στη Βουλγαρία πχ και σε όλες τις βορειοτερες μας χώρες δεν είναι ίδια με της Ελλάδας (λόγω κλίματος) και αυτή δίνει τη νοστιμιά στο κρέας. Γι' αυτό συμπλήρωσα ότι ακόμα και στα ελληνικά που βόσκουν ελεύθερα τα παραθαλάσσια είναι πιο νόστιμα, γτ τα ορεινά (σε πολύ μεγάλο υψόμετρο δλδ) έχουν κατά βάση φτωχότερη τροφή σε ποικιλία. Δλδ ένα αρνί μεγαλωμένο ελεύθερο στη Σέττα που θα φάει ως επί το πλείστον φτέρη, θα θυμίζει έντονα βουλγάρικο αρνί (δλδ όχι τόσο νόστιμο) σε σχέση με ένα που έχει μεγαλώσει παραλιακά και θα βοσκήσει στα παραθαλάσσια κτήματα, γτ δεν θα φάει μόνο σανό ή χλωροσιά θα βρει ένα σωρό μυρωδατα χορταρακια (απ αυτα που μαζευουμε κι εμεις ;) ) θα βρει και σκίνο και θυμάρι και ρίγανη και και και ... ;)
λες να πιει και κανα τσιπουρακι παραθαλασσια;;;
.sarcastic..sarcastic.
 
Σαν να τρως τις σόλες σου είναι Κωστή, θέλει πολύ ιδιαίτερη αντιμετώπιση και πολύωρο ψήσιμο στον φούρνο με λαδοκολα, σε γάστρα κτλ. Μιλάω για τα αγρίμια, το είχαν τουφεκησει για να το πιάσουμε.
Λογικά στην σούβλα θα μαλακώνει, δεν το έχω φάει.
ολα πρεπει να σητεψουνε μια δυο μερες,
εαν απο το μαχαιρι και στην σουβλα το βαλεις ολα ειναι λαστιχο.....απο οπου και να ειναι...βεβαια κατα δικια μου γνωμη ζωο που εμαθε να πινει θαλασσινο νερο ειναι πεντανοστιμο.......bbq2
 
Το θέμα είναι όμως πλεον πόσοι βγάζουν τα ζώα εξω να βοσκήσουν ;;;; Ελάχιστοι ... Πόσες απο τις παλιές φυλές προβάτων και κατσικιών έμειναν αναλλοίωτες ;;; Αρχίσαμε όλοι να φέρνουμε ξενόφερτες φυλές για το περισσότερο γάλα . Αρχισαν να ταιζουν χορτάρι που το παράγουν μέσα σε δίσκους σε θερμοκήπια γιατί στοιχίζει λιγοτερο και είναι πιο αποδοτικότεροι στο γάλα . Για αυτό στο τέλος θα χάσουμε όλες τις ποπ ονομασίες και θα κλαιμε .
Πάντως για να επιστρέψω στο θέμα γιατί τα παραπανω ειναι off topic το ελευθέρας βοσκής στην χώρα μας απο όποια περιοχή και να είναι δεν συγκρίνεται με τίποτα άλλο !!!
 
Πραγματι, το καλυτερο κατσικι το εχω φαει σε ταβερνα στην Σαμοθρακη, ο ανθρωπος ηξερε πολυ καλα τη δουλεια του, τις ωρες αιχμης κλπ.
10 κατσικια ψηνονταν στην σειρα, ενα κι ενα...
Θυμαστε το κατσικι στο Γαλατσι????
Βεβαια, ο Σακης ανεβαινει επιπεδο με τα ανωτερω και μας βαζει φωτιες...θα ακολουθησουμε σε λιγο την προτροπη του.
 
Πραγματι, το καλυτερο κατσικι το εχω φαει σε ταβερνα στην Σαμοθρακη, ο ανθρωπος ηξερε πολυ καλα τη δουλεια του, τις ωρες αιχμης κλπ.
10 κατσικια ψηνονταν στην σειρα, ενα κι ενα...
Θυμαστε το κατσικι στο Γαλατσι????
Βεβαια, ο Σακης ανεβαινει επιπεδο με τα ανωτερω και μας βαζει φωτιες...θα ακολουθησουμε σε λιγο την προτροπη του.
Για το κατσίκι στο Γαλάτσι είχαν ακουστεί πολλές ιστορίες, απο καλες μεχρι και οτι δεν ηταν ολα κατσικια..! Δεν είχε τύχει να φάω ποτε.
 
Back
Top