Verney Carron Team

Καλοτούφεκο φίλε! Εγώ είχα το super9 grand becassier 2500kg! Σου συστήνω ανεπιφύλακτα τα sellier bellot red hare 32gr κόκκινα χάρτινα! Ούτε κλώτσιμα και καθαρά σκοτώματα!
Με αυτό το τουφεκάκι ξέχνα τα πολλά γραμμάρια!!
 
Καλοτούφεκο φίλε! Εγώ είχα το super9 grand becassier 2500kg! Σου συστήνω ανεπιφύλακτα τα sellier bellot red hare 32gr κόκκινα χάρτινα! Ούτε κλώτσιμα και καθαρά σκοτώματα!
Με αυτό το τουφεκάκι ξέχνα τα πολλά γραμμάρια!!
Μια χαρά φυσηγγια αλλά αυτό το χάρτινο στο λαιμό μου κάθεται μιας και στα μπεκατσοκυνηγια μου βρέχονται...ακόμα θυμάμαι να φεύγει μια φετινή βασίλισσα σκαγιωμενη και το δεύτερο φυσηγγι που ήταν sellier bellot από το φούσκωμα να μην μπαίνει στη θαλαμη......σε χραπα χρουπα μάλιστα.........pop.
Sorryyyyyyyyyy .off topic.
 
Μια χαρά φυσηγγια αλλά αυτό το χάρτινο στο λαιμό μου κάθεται μιας και στα μπεκατσοκυνηγια μου βρέχονται...ακόμα θυμάμαι να φεύγει μια φετινή βασίλισσα σκαγιωμενη και το δεύτερο φυσηγγι που ήταν sellier bellot από το φούσκωμα να μην μπαίνει στη θαλαμη.....

Δεν αντιλέγω καθόλου! Και εγώ τα ίδια κυνήγια κάνω, με τα ίδια προβλήματα!! Αλλά προτιμώ την μαλακιά τουφεκιά παρά την κλωτσιά!!
 
Προτιμότερο θα ήταν ο μοχλός να ήταν από την αριστερή πλευρά της βάσης ώστε να μην χρειάζεται το δάχτυλο να περνάει πάνω από τη βάση και να γυρίζει πίσω. Αυτο θέλει πιο πολλή εξικοιωση από τις χραπα χρουπα. Ακόμα και εγώ που είμαι λάτρης των χραπα χρουπα δεν θα το αγόραζα....
 
Προτιμότερο θα ήταν ο μοχλός να ήταν από την αριστερή πλευρά της βάσης ώστε να μην χρειάζεται το δάχτυλο να περνάει πάνω από τη βάση και να γυρίζει πίσω. Αυτο θέλει πιο πολλή εξικοιωση από τις χραπα χρουπα. Ακόμα και εγώ που είμαι λάτρης των χραπα χρουπα δεν θα το αγόραζα....
Αυτοι οι γαλλοι εχουν καταντησει ξεφτιλα...καλα ηταν να κατσουν στις σαμπανιες και τα καμπαρε....μετα τα σεντ ετιεν ηρθε το χαος....
 
δεν ξερω τι ειχει στο μυαλο του ο μηχανικος που το σχεδιασε αλλα γενικα οι γαλλοι εχουν βιτσιο με τα πολυπλοκα,Πχ τα αυτοκινητα τους ,για να αλλαξεις φιλτρο καμπινας πρεπει να ξκυλωσεις ταμπλο καθισμτα σασμαν οτι μαλακια θελεις
 
δεν ξερω τι ειχει στο μυαλο του ο μηχανικος που το σχεδιασε αλλα γενικα οι γαλλοι εχουν βιτσιο με τα πολυπλοκα,Πχ τα αυτοκινητα τους ,για να αλλαξεις φιλτρο καμπινας πρεπει να ξκυλωσεις ταμπλο καθισμτα σασμαν οτι μαλακια θελεις
Τίποτα δεν εχουν στο μυαλο...τυφλα από σαμπανια ειναι.....
 
Το καλο που εχει το οπλο ειναι επιτελους παλι καννη απο χρωμιομολυβδαινιουχο χαλυβα οπως παλια. Ελπιζω να ακολουθησουν και αλλες εταιρειες
και να ανεβασουν ποιοτητα στο μεταλλο της καννης, απο το junk ατσαλί που χρησιμοποιουν σημερα
 
Έπειτα απο ενα μήνα αναμονή, επιτέλους το παρέλαβα! Ειχα δώσει το Verney Carron Becassier στο Β. Σκριβάνο για κοντάκι. Πήγα, έκανα επωμισεις, με μέτρησε, με διόρθωσε, με ξαναμέτρησε, με μάλωσε, με ξαναδιόρθωσε, με ξαναμέτρησε και η συμφωνία έκλεισε!
Το κομμάτι ξύλου που διαλέξαμε, ταιριάζει λιγακι και με την πάπια.
Χθες βρέθηκε ο Chris-Kaz στη Θεσσαλονίκη και, έπειτα απο συνεννόηση, μου το έφερε στην Ξάνθη. Τον ευχαριστώ πολύ.
Τώρα , βουρ για δοκιμές σε χαρτόνια και μετά σε πραγματικό κυνήγι!




Πώς σου φάνηκε το όπλο μέχρι τώρα
 
Πώς σου φάνηκε το όπλο μέχρι τώρα
Να σου πω την αλήθεια με την έλλειψη θηραμάτων φέτος, το δούλεψα πολυ λίγο.
Τα ορτύκια στην περιοχη μου, χάλια. Οι μπεκάτσες επίσης. Στις τσίχλες ειχα την ευκαιρία να ριξω μερικές τουφεκιές και ειμαι ευχαριστημένος. Το όπλο πανάλαφρο, περπαταω 2-3 ωρες και δεν με κουραζει καθόλου ούτε στο βάρος, ουτε στην ανάκρουση. Βέβαια το δουλευω με λιγα γραμμάρια , 28 εως 34 γραμ.
 
ααατσα οι Γάλλοι .... είδα στο επίσημο site οτι δίνει δυνατότητα επιλογής εργοστασιακού κοντακιού για δεξιόχειρα με αριστερό κυρίαρχο... σε τιμή μεγαλύτερη του όπλου αλλά λέμε τώρα !!!

https://www.verney-carron.com/sagittaire-polynox-classique
 
Back
Top