Verney Carron Team

Πολύ ωραίος Κώστα ομορφιές και με ένα βιζλα συντροφιά ακόμα πιο ωραία, στο θέμα φυσίγγι πάνω από 32γρ ψάξε το λίγο παραπάνω να δεις πιο φυσίγγι σου ταιριάζει καλύτερα .
Κωνσταντίνε, το vizsla θα περιμένει προς το παρόν γιατί ένας φίλος ειπε ότι θα μου χαρίσει κουταβι επανιελ μπρετον ..... ίδωμεν ....
Όσο για τα φυσίγγια θα το ψάξω όσο περισσότερο μπορω, ομοίως και για το κοντάκι.
 
... και σήμερα του Αγίου Γεωργίου και του Θωμά,βρήκα ευκαιρία και εκανα δοκιμές με το Verney Carron ...
... και με το Verney Carron νομίζω οτι τουφεκάω αριστερά και λίίίίγο πάνω....
photo sharingcertificity.com

TEST CHURCHILL , με την κάτω κάννη 5*
print screen windows xpcertificity.com

TEST CHURCHILL , με την πάνω κάννη και τσοκ 3*
screen shot pccertificity.com
 
Έκανα και μερικές δοκιμές με 2 είδη φυσίγγια, για να δω τις κατανομές με τσοκ 5* και τσοκ 3* :

Φυσίγγι Imperial 30gr , Φ9 , τσοκ 5* , στα 15 μετρα, χαρτόνι 1μ Χ 0,70μ.
image free hostingcertificity.com

Φυσίγγι Imperial 30gr , Φ9 , τσοκ 3* , στα 15 μετρα, χαρτόνι 1μ Χ 0,70μ.
upload piccertificity.com

Φυσίγγι Lambro Sporting 28gr , Φ8 , τσοκ 5* , στα 15 μετρα, χαρτόνι 1μ Χ 0,70μ.
image urlcertificity.com

Φυσίγγι Lambro Sporting 28gr , Φ8 , τσοκ 3* , στα 15 μετρα, χαρτόνι 1μ Χ 0,70μ.
free photo hostingcertificity.com
 
Λίγο αριστερά θα έλεγα, το λίγο πάνω είναι μία χαρά!
Έπρεπε όμως να κάνεις το τεστ με το full (1*)εκτός κι αν έχεις σταθερά τσοκαρισματα.
Η κάτω κάνη έχει σταθερα 5* και η πάνω εχει 3 τσοκ: 3*, 4*, 5*.
Οταν δοκίμασα στην αρχή με 5* , μετα κατάλαβα αυτό που λες και ξαναδοκίμασα με 3*.
 
Το ιμπεριαλ στα 15 μέτρα με 5αρι τσοκ ειναι καλο και εχει και αλλα μέτρα σιγουρα! Τα αλλα μου φαίνονται σχετικα συγκεντρωτικά και τα θεωρω για μεγαλύτερες αποστάσεις! Εγω θα ήθελα να δω δοκιμη και από τσοκ καμπάνα με απλό και με διασποράς! Αν εχει καποιος...
 
Μακάρι βέβαια να καταλαβαιναμε και τι λέει αλλά τι να κάνουμε, σαν φιλοσοφία οι Γάλλοι στα οπλα πιστεύω είναι στη μέση ούτε σαν τα ιταλικά αλλά ούτε και σαν τα γερμανικά που είναι πιο (χοντροκομενοι).
 
Μακάρι βέβαια να καταλαβαιναμε και τι λέει αλλά τι να κάνουμε, σαν φιλοσοφία οι Γάλλοι στα οπλα πιστεύω είναι στη μέση ούτε σαν τα ιταλικά αλλά ούτε και σαν τα γερμανικά που είναι πιο (χοντροκομενοι).
Έχω δει τα πρώτα 2 λεπτά ως τώρα...τι έχει το αυτί του τύπου ρε φίλε? .asking.
 
Έχω δει τα πρώτα 2 λεπτά ως τώρα...τι έχει το αυτί του τύπου ρε φίλε? .asking.
Είσαι αφασια, από ότι φαίνεται γιατί γαλλικά μιλάω μόνο όταν ανεβαίνει η πίεση .sarcastic. μάλλον για παλαιστης μου φαίνεται Βασίλη, αρμενιος θα χει φάει μπουνιδια.
 
Μεσα κι εγω με ενα Verney Carron Pioneer πλαγιοκαννο 71 εκ, 3# και 1# της δεκαετιας του 60 κληρονομια απο τον πατερα μου, το μοναδικο οπλο που τον συνοδευσε στη πλουσια κυνηγετικη του ζωη. Το εχω ταμα καθε χρονο να κανω 1 με 2 τσιχλοκυνηγια με αυτο το οπλο στην μνημη του.
Για λαγο να κανονισεις να πας μαυτο ρε Παυλαρα
 
Για λαγο να κανονισεις να πας μαυτο ρε Παυλαρα
Χρυσανθε εχεις δικιο, θα ηταν ιδανικο. Γενικα το οπλο βγαζει και λιγο σφιχτοτερη τουφεκια αποτι περιμενεις με γενναιο κλωτσημα στα πολλα γραμμαρια, αλλα στο λαγο ποσα θα ριξεις.
 
Μακάρι βέβαια να καταλαβαιναμε και τι λέει αλλά τι να κάνουμε, σαν φιλοσοφία οι Γάλλοι στα οπλα πιστεύω είναι στη μέση ούτε σαν τα ιταλικά αλλά ούτε και σαν τα γερμανικά που είναι πιο (χοντροκομενοι).
soreos ....
 
Έπειτα απο ενα μήνα αναμονή, επιτέλους το παρέλαβα! Ειχα δώσει το Verney Carron Becassier στο Β. Σκριβάνο για κοντάκι. Πήγα, έκανα επωμισεις, με μέτρησε, με διόρθωσε, με ξαναμέτρησε, με μάλωσε, με ξαναδιόρθωσε, με ξαναμέτρησε και η συμφωνία έκλεισε!
Το κομμάτι ξύλου που διαλέξαμε, ταιριάζει λιγακι και με την πάπια.
Χθες βρέθηκε ο Chris-Kaz στη Θεσσαλονίκη και, έπειτα απο συνεννόηση, μου το έφερε στην Ξάνθη. Τον ευχαριστώ πολύ.
Τώρα , βουρ για δοκιμές σε χαρτόνια και μετά σε πραγματικό κυνήγι!




 
Έπειτα απο ενα μήνα αναμονή, επιτέλους το παρέλαβα! Ειχα δώσει το Verney Carron Becassier στο Β. Σκριβάνο για κοντάκι. Πήγα, έκανα επωμισεις, με μέτρησε, με διόρθωσε, με ξαναμέτρησε, με μάλωσε, με ξαναδιόρθωσε, με ξαναμέτρησε και η συμφωνία έκλεισε!
Το κομμάτι ξύλου που διαλέξαμε, ταιριάζει λιγακι και με την πάπια.
Χθες βρέθηκε ο Chris-Kaz στη Θεσσαλονίκη και, έπειτα απο συνεννόηση, μου το έφερε στην Ξάνθη. Τον ευχαριστώ πολύ.
Τώρα , βουρ για δοκιμές σε χαρτόνια και μετά σε πραγματικό κυνήγι!




Καλορίζικο Κώστα! Εύχομαι να σου ταιριάξει τέλεια με αμέτρητες επιτυχίες!
Δεν ήταν κόπος να σου το φέρω ρε φίλε. Και πάλι καλορίζικο!
 
Last edited:
......Πήγα, έκανα επωμισεις, με μέτρησε, με διόρθωσε, με ξαναμέτρησε, με μάλωσε, με ξαναδιόρθωσε, με ξαναμέτρησε και η συμφωνία έκλεισε!.......




.shake hands.

Κώστα καλορίζικο καλοτούφεκο.....απλό ωραίο μάχιμο,ότι ταιριάζει σ ένα εργαλείο :)
 
Έπειτα απο ενα μήνα αναμονή, επιτέλους το παρέλαβα! Ειχα δώσει το Verney Carron Becassier στο Β. Σκριβάνο για κοντάκι. Πήγα, έκανα επωμισεις, με μέτρησε, με διόρθωσε, με ξαναμέτρησε, με μάλωσε, με ξαναδιόρθωσε, με ξαναμέτρησε και η συμφωνία έκλεισε!
Το κομμάτι ξύλου που διαλέξαμε, ταιριάζει λιγακι και με την πάπια.
Χθες βρέθηκε ο Chris-Kaz στη Θεσσαλονίκη και, έπειτα απο συνεννόηση, μου το έφερε στην Ξάνθη. Τον ευχαριστώ πολύ.
Τώρα , βουρ για δοκιμές σε χαρτόνια και μετά σε πραγματικό κυνήγι!




Κώστα καλορίζικο φίλε. Φαίνεται πολύ καλή δουλειά! Μπράβο και στον μάστορα!!! Μια ερώτηση μόνο, γιατί τις τσίχλες? Σε άλλα θηράματα δεν θα το κυνηγάς?
 
Κώστα καλορίζικο φίλε. Φαίνεται πολύ καλή δουλειά! Μπράβο και στον μάστορα!!! Μια ερώτηση μόνο, γιατί τις τσίχλες? Σε άλλα θηράματα δεν θα το κυνηγάς?
τα δικαννα της ειναι κορυφη.για τις καραμπινες εχω διαφορετικη τελειως αποψη.
 
Back
Top