Ελληνικός ιχνηλάτης

Ωραία κυνήγια τα οποία σε κάποιες περιοχές οι οποίες μάλιστα εχουν και πολλούς λαγούς ,αρχισαν να χάνονται.
Οι πιο σημαντικοί λόγοι είναι πρώτα γιατί οι περισσότεροι εδω και κάμποσα χρόνια αρχισαν να ασχολούνται με τα γουρούνια και οι δευτερον η αύξηση του πληθυσμού των λύκων που σε κάποιες περιοχές εχουν αφανίσει τα λαγόσκυλα.Οσα απέμειναν οι ιδιοκτήτες τους φοβούνται να τα βγάλουν.
 
Στη περιοχή όπου κυνηγάω το θέμα με το κυνήγι του λαγού είναι ο πληθυσμός των αλεπούδων που σε συνδυασμό με το μεγάλο πληθυσμό αγριόχοιρων τους θερινούς μήνες έχουν εκτοπίσει το λαγό.Οι δυσκολίες αυτές επηρεάζουν και την απόδοση των ιχνηλατών οι οποίοι για έναν λαγίσιο ντορό πέφτουν πάνω σε 3-4 ντορούς αλεπούς.Πως να μη χαλάσουν τα σκυλιά μετά;Μία αλεπού να σηκωθεί χάθηκε η μισή ημέρα.
 
Με μεγάλη μου χαρά σας ανακοινώνω ότι οι επίπονες προσπάθειες μας για επίσημους αγώνες ιχνηλατων στην Ελλάδα είναι πλέον γεγονός. Οι πρώτοι επίσημοι αγώνες είναι εδώ. Συγχαρητήρια στον ΟΦΕΙ και ιδιαίτερα στον πρόεδρο μας ( Φώτη Πεσιλή ) που πραγματικά κίνησε γη και ουρανό.

http://www.koe.gr/index.php/el/eventfilters/aki/605-2018-03-02-17-16-44
 
Με μεγάλη μου χαρά σας ανακοινώνω ότι οι επίπονες προσπάθειες μας για επίσημους αγώνες ιχνηλατων στην Ελλάδα είναι πλέον γεγονός. Οι πρώτοι επίσημοι αγώνες είναι εδώ. Συγχαρητήρια στον ΟΦΕΙ και ιδιαίτερα στον πρόεδρο μας ( Φώτη Πεσιλή ) που πραγματικά κίνησε γη και ουρανό.

http://www.koe.gr/index.php/el/eventfilters/aki/605-2018-03-02-17-16-44
Με το καλό Σταμάτη
 
Με μεγάλη μου χαρά σας ανακοινώνω ότι οι επίπονες προσπάθειες μας για επίσημους αγώνες ιχνηλατων στην Ελλάδα είναι πλέον γεγονός. Οι πρώτοι επίσημοι αγώνες είναι εδώ. Συγχαρητήρια στον ΟΦΕΙ και ιδιαίτερα στον πρόεδρο μας ( Φώτη Πεσιλή ) που πραγματικά κίνησε γη και ουρανό.

http://www.koe.gr/index.php/el/eventfilters/aki/605-2018-03-02-17-16-44
μπράβο σε όλους που στηρίζουν και οργανώνουν αυτή την εκδήλωση
που θα γίνει είναι γνωστό.....ίσως έρθω με κάποιο φίλο λαγοκυνηγό :)
 
μπράβο σε όλους που στηρίζουν και οργανώνουν αυτή την εκδήλωση
που θα γίνει είναι γνωστό.....ίσως έρθω με κάποιο φίλο λαγοκυνηγό :)

Εννοείται να έρθεις και να με βρεις κιόλας Μάκη. Και οποίο άλλο παιδί επίσης θέλει από το φόρουμ. Θα χαρώ πολύ να γνωριστούμε κι από κοντά. Έχουμε περάσει πάρα πολλά μέχρι να έρθει αυτό το αποτέλεσμα. Ίσως κάποια στιγμή να κάτσω να σας τα γράψω.
 
Με μεγάλη μου χαρά σας ανακοινώνω ότι οι επίπονες προσπάθειες μας για επίσημους αγώνες ιχνηλατων στην Ελλάδα είναι πλέον γεγονός. Οι πρώτοι επίσημοι αγώνες είναι εδώ. Συγχαρητήρια στον ΟΦΕΙ και ιδιαίτερα στον πρόεδρο μας ( Φώτη Πεσιλή ) που πραγματικά κίνησε γη και ουρανό.

http://www.koe.gr/index.php/el/eventfilters/aki/605-2018-03-02-17-16-44
Μπράβο για το μεράκι, την υπομονή και την επιμονή σας! .shake hands.
 
Με μεγάλη μου χαρά σας ανακοινώνω ότι οι επίπονες προσπάθειες μας για επίσημους αγώνες ιχνηλατων στην Ελλάδα είναι πλέον γεγονός. Οι πρώτοι επίσημοι αγώνες είναι εδώ. Συγχαρητήρια στον ΟΦΕΙ και ιδιαίτερα στον πρόεδρο μας ( Φώτη Πεσιλή ) που πραγματικά κίνησε γη και ουρανό.

http://www.koe.gr/index.php/el/eventfilters/aki/605-2018-03-02-17-16-44
Αξιοι! Πολυ ωραια πράγματα ν:)
 
Με μεγάλη μου χαρά σας ανακοινώνω ότι οι επίπονες προσπάθειες μας για επίσημους αγώνες ιχνηλατων στην Ελλάδα είναι πλέον γεγονός. Οι πρώτοι επίσημοι αγώνες είναι εδώ. Συγχαρητήρια στον ΟΦΕΙ και ιδιαίτερα στον πρόεδρο μας ( Φώτη Πεσιλή ) που πραγματικά κίνησε γη και ουρανό.

http://www.koe.gr/index.php/el/eventfilters/aki/605-2018-03-02-17-16-44
Σταματη με το καλο και καλη επιτυχια ;)
Μεγαλη μου λατρεια ο Ελληνικος Ιχνηλάτης
Μεγαλωσα με την συγκεκριμενη ρατσα και γυρω στα 30 χρονια παντα μας συντροφευε στα λαγοκυνηγια μας
Δυστηχως πολλες οι απωλειες ειτε απο κλοπες ειτε απο φολες και τελευταιο περιστατικο και ποιο κραυγαλεο
δυο σκυλες θανατωμενες απο λυκους :(
Τωρα μας συντροφευει η Τζενη μπηγκλ και καποια στιγμη ελπιζω να την ακολουθει και ενας Ελληνικος Ιχνηλατης
ΥΓ
ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ ΟΧΙ ΓΚΕΚΑΣ οπως ακουγεται κατα καιρους ;)
 
Αξιοι! Πολυ ωραια πράγματα ν:)

Ευχαριστούμε φίλε μου

Σταματη με το καλο και καλη επιτυχια ;)
Μεγαλη μου λατρεια ο Ελληνικος Ιχνηλάτης
Μεγαλωσα με την συγκεκριμενη ρατσα και γυρω στα 30 χρονια παντα μας συντροφευε στα λαγοκυνηγια μας
Δυστηχως πολλες οι απωλειες ειτε απο κλοπες ειτε απο φολες και τελευταιο περιστατικο και ποιο κραυγαλεο
δυο σκυλες θανατωμενες απο λυκους :(
Τωρα μας συντροφευει η Τζενη μπηγκλ και καποια στιγμη ελπιζω να την ακολουθει και ενας Ελληνικος Ιχνηλατης
ΥΓ
ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ ΟΧΙ ΓΚΕΚΑΣ οπως ακουγεται κατα καιρους ;)

Ακριβώς έτσι είναι. Είσαι ενημερωμένος ;)
 
Με μεγάλη μου χαρά σας ανακοινώνω ότι οι επίπονες προσπάθειες μας για επίσημους αγώνες ιχνηλατων στην Ελλάδα είναι πλέον γεγονός. Οι πρώτοι επίσημοι αγώνες είναι εδώ. Συγχαρητήρια στον ΟΦΕΙ και ιδιαίτερα στον πρόεδρο μας ( Φώτη Πεσιλή ) που πραγματικά κίνησε γη και ουρανό.

http://www.koe.gr/index.php/el/eventfilters/aki/605-2018-03-02-17-16-44
Μπράβο Σταμάτη. Αυτές οι κινήσεις είναι που θα βοηθήσουν το κυνήγι. Κινήσεις με ουσία και όχι αερολογίες που έχουμε πήξει...
 
20171205_133510.png
 
γιατι αν κυνηγας με πολλα σκυλια εξολοθρευεις το θηραμα?αν ισχυε αυτο πιστεψε με ολοι πολλα θα ειχαν.η μαγεια ειναι να καταφερεις να φτιαξεις μια τετοια ομαδα σκυλων.καλυτερο αποτελεσμα μπορεις να εχεις με λιγοτερα σκυλια.

εχεις να μας δειξεις κατι καλυτερο απο τα δικα σου σκυλια που εχεις ιδρωσει περισσοτερο??η εισαι κ εσυ του πληκτρολογιου που το μονο που ξερεις ειναι να μειωνεις την προσπαθεια καποιου αλλου??
Γειά σου Βαγγέλη(δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα αλλά έτυχε να το φέρει η κουβέντα) δεν ξέρω τι σχέση έχεις με το βιντεάκι αλλά βλέπω ότι αντιδράς με θυμό σε άλλο θέμα δεν στην λέω και μην με παρεξηγήσεις αλλά ο θυμός φέρνει καυγά αυτό που θέλουμε είναι η συζήτηση και να ανταλλάσουμε απόψεις και γνώσεις και έτσι πρέπει να συνεχίσουμε , και θέλω να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι λαγοκυνηγος αλλά έχω μια λοξά με τα σκυλιά γενικός οποιαδήποτε φυλής γι'αυτό απαντώ και εδώ.

Συμφωνώ ότι τα πολλά σκυλιά δεν έχουν να κάνουν με την καρπωση αφού δουλεύουν σαν ομάδα και είτε 1 είτε 15 το αποτέλεσμα είναι το ίδιο, το αντίθετο μάλιστα συμβαίνει αν κυνηγάνε ένα η δύο σκυλιά αλλά με περισσότερους κυνηγούς . Με χαροποιεί ιδιαίτερα να βλέπω νέους ανθρώπους να ασχολούνται με την εθνική μας φυλή να την αξιοποιούν και να την παραδώσουν καλύτερη στις επόμενες γενιές, σίγουρα θέλει μαγκιά να δημιουργήσεις μια τέτοια ομάδα ομογενοποιημενη και να δουλεύει ως ένα σώμα κάτι που στις ευρωπαϊκές φυλές είναι δεδομένο και ειδικά στους Γάλλους που έχουν τις περισσότερες φυλές ιχνηλατων.
Ο Μουσουλης έχει πιάσει το νόημα και παρουσιάζει και αυτός ωραίες ταινίες και μπράβο του, από ότι είδα από το τρέιλερ γιατί δεν έχω δει την ταινία υπάρχουν πολλά ωραία στοιχεία όπως το σπίτι στο χωριό, ο πρωινός καφές πρίν το κυνήγι, η οικογένεια και να πω μόλις είδα την γιαγιά με τα μαύρα κατάλαβα ότι ταξίδεψε ο παππούς που στην προηγούμενη ταινία μιλούσε για αλλοτινά κυνηγια άλλων εποχών. Όλα αυτά μαζί φτιάχνουν μια ατμόσφαιρα που γουστάρουμε όλοι μας και ίσως την έχουμε ζήσει και οι ίδιοι.
Τα ηλεκτρονικά μέσα τώρα προσωπικά δεν μ'αρέσουν όχι ότι τα καταδικάζω κιόλας, όποιος θέλει τα χρησιμοποιεί και όποιος δεν θέλει όχι, ίσως είναι και χρήσιμα την σημερινή εποχή με την αύξηση του πληθυσμού των λύκων και κάποιος που έχει φάει τα πόδια, λεφτά, ώρες, έξοδά, όνειρα για να φτιάξει ένα τέτοιο σκυλί ξέρει μόνο πόσο θα του κοστίσει η απώλεια του, από την άλλη πάλι όλη αυτή η τεχνολογία, gps, κάμερες, πιστεύω ότι κάνει το κυνήγι λίγο robocop καλως η κακώς σήμερα έχει μπει στη ζωή μας η τεχνολογία.
Ξέφυγα λίγο αλλά ήθελα να απαντήσω όσο το δυνατόν γίνεται, στα σκυλιά τώρα μαρεσει αυτή η δουλειά και η πρόοδος στην εξέλιξη αυτής τής φυλής ώστε να μπορεί να εργάζεται τόσο το καλύτερο ατομικά όσο και ομαδικά και αύριο μεθαύριο να μπορεί να διαδοθεί και σε άλλες χώρες.
Δεν είμαι κυνολογος η κριτης αλλά στα 3:14 παρατήρησα ένα σκυλί με λίγο διαφορετικό σωματοτυπο και χρωματισμό (πίσω σκέλη) από του ελληνικού ιχνηλατη και αμέσως μετά μια ποιο μπάσα φωνή.
 
Χωρις να θελω να κανω τον Πολυξεριδη και ποσο μαλλον να προσβαλω με μειονεκτηκα-ειρωνικα σχολια
τους Συμφοριτες μου δειχνοντας την μαγκια και το αντριλικι μου
θα εκφρασω μια αποψη την οποια την σχηματησα βαση της εμπειρια μου πανω σε αυτο το κυνηγι
μετα απο 30 χρονια παρουσιας μου σε ατελειωτα λαγοκυνηγια απο την Καλαματα εως την Ορεστιαδα
Μπορει το κυνηγι να προχωραει και να εξελισεται σε νεες μεθοδους καρπωσης-ιχνηλασιας-φερμας που μπορουν να διευκολυνουν
τον Κυνηγο να καρπωθει το θηραμα
αλλα καποιοι αγραφοι νομοι που διδαχτηκαμε απο τους Παλαιοτερους
δεν μπορουν με τοσο ευκολια να ισωπεδονονται για χαρη ενος γεματου ντορβα
Παρακολουθωντας το βιντεο το οποιο πραγματι εχει πολυ ωραια στιγμιοτιπα πχ τοπια-ιχνηλασια-διωξη-ιχνηλατες-θηραμα
απογοητευτηκα απο την μεθοδο που εφαρμοζεται
την οποια δεν την βρισκω καθολου σεβασμια απεναντι στο θηραμα και ποσο μαλλον στην καρπωση του
Η λογικη της αγελης των λαγοσκυλων που αποσκοπει ?
Μηπως στον εγκλωβισμο του θηραματος χωρις να του δοθει η δυνατοτητα να βρει την εξοδο διαφυγης ?
Μηπως με αυτην την τακτικη της αγελης κυκλωνοντας το θηραμα
προσπαθουμε να κρυψουμε την αδυναμια μας και την μειωμενη εμπειρια μας
ωστε να αντιμετωπισουμε το θηραμα οπως του αξιζει ?
Σκεφτητε σε εναν κυνηγοτοπο 1000 στρεμματων που υπαρχουν 4-5 λαγοι
να αμοληθουν απο 2-3 παρεες Λαγοκυνηγων 30 λαγοσκυλα ποιο θα ειναι το αποτελεσμα
Ακουστηκε η αποψη οτι χρειαζεται μεγαλη μαεστρια ωστε να στυθει μια τετοια αγελη
η οποια θα συνεργαζεται στην ιχνηλασια αλλα και στην διωξη
Προσωπικα πιστευω οτι μεγαλυτερη μαεστρια χρειαζεται ωστε να στηθουν 2-3 ιχνηλατες
οι οποιοι θα μπορουν να συνεργαστουν ωστε να αποδωσουν το καλυτερο αποτελεσμα
Δεν ειναι λιγες οι φορες που ιχνηλατες δεν ταιριαζουν κυνηγετικα και ο καθε ενας στον κυνηγοτοπο
τραβαει τον ντορο του παρολο ζουν και μεγαλωνουν μαζι

Για το θεμα του gps που προβαλετε στο βιντεο και το οφελη που προσφερει στον Κυνηγο
Η αληθεια ειναι οτι σε καποιες περιπτωσεις πχ
σε δασωδη μερη οπου η ορατοτητα ειναι περιορισμενη και ειδικα σε σημεια που η προσβαση ειναι δυσκολη λογω βλαστησης
σε μερη που εχουν κανει την εμφανιση τους διποδα και τετραποδα αγριμια με κινδυνο κλοπης η της ζωη τους
σε ιχνηλατες που κυνηγανε αλεπες και αλλα τετραποδα πχ γιδοπροβατα κτλ
θεωρω οτι ειναι απαραιτητο ωστε να αποφευχθουν τα χειροτερα
Ομως λαγοκυνηγι με gps ανα χειρας με την λογικη
της μειωμενης κουρασης του Κυνηγου ο οποιος παραμενει ατσαλακωτος
μεσα στο αυτοκινητο παρακολουθωντας την πορεια του θηραματος μεχρι
την στιγμη της καρπωσης
για εμενα δεν υφισταται
Αν δεν περπατησω το ξημερωμα στο μονοπατι να νοιωσω της πρωινες σταγονες της υγρασιας και της παγωνιας
αν δεν αναπνευσω τον καθαρο αερα της βουνοκορφης απολαμβανοντας τις ομορφιες της φυσης
αν δεν ανατριχιασω απο το πρωτο κλαφουνισμα του ζεστου ντορου των ιχνηλατων μου
αν δεν σταζω απο τον ιδρωτα αλλαζοντας ρεματιες και πλαγιες ωστε να παρακολουθησω την πορεια των ιχνηλατων μου
δεν υπαρχει λογος να ασχοληθω με το λαγοκυνηγι ;)
 
Back
Top