Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Eνα ακομη πολυ ωραιο αρθρο του Phil Bourjaily σχετικα με τα τσοκ. Ολα τα παντα μετρημενα και με αριθμους.

https://www.fieldandstream.com/shotgun-choke-test
Λεει οτι δεν μειωνεται η ατρακτκος των σκαγιων και δεν αυξανεται η δυναμη κρουσης με τα φρενατα τσοκ, προσωπικα δεν συμφωνω γιατι εχω δει αλλα πραγματα με το kicks σε σχεση με τα συμβατικα τσοκ.
 
Λεει οτι δεν μειωνεται η ατρακτκος των σκαγιων και δεν αυξανεται η δυναμη κρουσης με τα φρενατα τσοκ, προσωπικα δεν συμφωνω γιατι εχω δει αλλα πραγματα με το kicks σε σχεση με τα συμβατικα τσοκ.

Oι δοκιμες εγιναν με ατσαλινα, τα οποια σου δινουν ετσι κι αλλοιως πολυ κοντη ουρα και με συμβατικα τσοκ. H oυρα με μολυβδινα σε αυτη την αποσταση ειναι περιπου διπλασια και τα φρενατα την κοβουν αισθητα οπως σωστα αναφερεις. Δυσκολα να κοψεις ομως ουρα απο κει που σχεδον δεν υπαρχει
 
Oι δοκιμες εγιναν με ατσαλινα, τα οποια σου δινουν ετσι κι αλλοιως πολυ κοντη ουρα και με συμβατικα τσοκ. H oυρα με μολυβδινα σε αυτη την αποσταση ειναι περιπου διπλασια και τα φρενατα την κοβουν αισθητα οπως σωστα αναφερεις. Δυσκολα να κοψεις ομως ουρα απο κει που σχεδον δεν υπαρχει
Ενταξει τοτε συμφωνουμε, δεν προσεξα οτι εγινε με ατσαλινα η δοκιμη .shake hands.
 
Eνα ακομη πολυ ωραιο αρθρο του Phil Bourjaily σχετικα με τα τσοκ. Ολα τα παντα μετρημενα και με αριθμους.

https://www.fieldandstream.com/shotgun-choke-test

Πολύ ωραίο άρθρο που εξηγεί απλά Αλλά βασικά πράγματα που πρέπει να γνωρίζουμε.
 
Πολύ ωραίο άρθρο που εξηγεί απλά Αλλά βασικά πράγματα που πρέπει να γνωρίζουμε.

Ο Bourjaily κανει αναλυση στα πραγματα, ακριβως οπως πρεπει, αφηνει στην ακρη υποκειμενικα κριτηρια και αφηνει τους αριθμους να μιλησουν. Μεγαλο δειγμα, για να περιορισει τα λαθη, αφηνει τον διαβαζοντα του αρθρου να αποφασισει αν του αρεσει κατι η οχι, δεν σου επιβαλει κατι με το ετσι θελω.

Τα παντα στη βλητικη ειναι μετρησιμα. Η γεωμετρια του οπλου, συγκεντρωση, διατρηση, λακτισμα, αναπηδηση στομιου, στα ποσα κιλα πεφτει η σκανδαλη, αρχικες και μενουσες, ποιοτητα ξυλινων η πλαστικων του οπλου, ποιοτητα καννων.

Πολυ θα μου αρεσε να εβλεπα και στην Ευρωπη τετοια δημοσιογραφια για οπλα και βλητικη γενικα. Εχω πραγματικα βαρεθει να διαβαζω λογια καφενειου του τυπου μου αρεσει δεν μου αρεσει απο γνωστες του αντικειμενου για να καταληξουν τελικα στο συμπερασμα οτι τα οπλα που δοκιμασαν ηταν ολα καλα.

Αν σου αρεσει αυτο το στυλ πρεπει οπωσδηποτε να διαβασεις το αρθρο του
Hits and Myths: 9 Principles of Shotgun Shooting Put to the Test

Εκει κυριολεκτικα εμεινα σαν χανος οταν απεδειξε με στοιχεια οτι σε τουφεκιες σε πολυ πυκνα μερη, πες το μπεκατσα σε μας, τα μακρυκαννα οπλα εχουν 3 φορες!!!! μεγαλυτερες επιτυχιες αποτι τα κοντοκαννα ( δεν μιλαμε για διαφορα 66 εκ με 71 εκ, αλλα πολυ μεγαλυτερη)
 
Εκει κυριολεκτικα εμεινα σαν χανος οταν απεδειξε με στοιχεια οτι σε τουφεκιες σε πολυ πυκνα μερη, πες το μπεκατσα σε μας, τα μακρυκαννα οπλα εχουν 3 φορες!!!! μεγαλυτερες επιτυχιες αποτι τα κοντοκαννα ( δεν μιλαμε για διαφορα 66 εκ με 71 εκ, αλλα πολυ μεγαλυτερη)
Εύγε! Αν μπορούσες να το αναρτίσεις θα ήταν Ευαγγελιο!
Εδώ και καιρό Παύλο πετάξαμε τα κοντόκανα και ελαφριά τουφέκια για το κυνηγί της μπεκάτσας αλλά και της πέρδικας για να κυνηγάμε πλέων με βαριά μακρύκαννα!! Όλοι πλέων έχουν διαβάσει τα( Μυστικά ενός μπεκατσοκυνηγού)και να εστερνιζονται αυτά τα οποία γράφει, ειδικά για τα σκυλιά αλλά δεν είδα κανέναν πλυν ελαχίστον να κυνηγά με τα όπλα που αναφέρει ως λειτουργικα για το κυνήγι της μπεκάτσας! Όλοι οι φερματζίδε ςκυνηγοί έτρεξαν να πάρουν ότι πιο κοντό παρουσιαζόντανε αλλά από επιτυχίες.... Μόνο για το εύκολο κουβάλιμα θα σου πουν!!
 
Back
Top