Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Γειά σας είμαι νεος στο φόρουμ και θέλω τα φωτα σας
ψήνομαι για αγορά τσοκ έτσι για την δοκιμή
βλέπω με καλό ματι το anaconda και σκέφτομαι για το short και το mid range (για το long λόγω του οτι θεωρώ τον ευατό μου μέτριο σκοπευτή φοβαμαι τις πολύ συγκεντρωτικες τουφεκιές οπότε οχι) και μιας και θα μου το φέρει φίλος απο Αμερική με τις εκεί τιμές.
Εχω την Vinci με αυλό 18.4.
Εχει κανείς δουλέψει αυτό το συνδυασμό? ή έστω με άλλο benelli με αυλό 18.4?
Πηγαινε στο τοπικ βλητικες δοκιμες. Υπαρχουν αρκετές με αυτα τα τσοκ.
Προσωπικα αν επελεγα 2 θα πηγαινα στο mid και long. Για τις μαυρες και ο κυλινδρος σου θα κάνει δουλεια, και ισως σου δωσει περισσοτερα θηραματα.
 
miketsiv θα σου ελεγα να παρεις αν θες το short και να κυνηγήσεις περπατητο και σε πουλια μεχρι τα 30 και σε πιο στενο να μην πας σε φρενατο αν δεν εισαι τοσο καλος. Παρε ενα και βλεπεις αργότερα.
Αλεξανδρε για βολες μεχρι τα 30 δεν υπάρχει για μενα λογος να αγορασει καποιος τσοκ. Τo mid σε 18.4 παιζει απο 20 εως 45 μετρα μαξ. Οποτε σε καλυπτει σε ενα νορμαλ ευρος αποστασεων ενω δινει παραπανω δυναμη κρούσης( ακουγονται τα σκαγια πιο δυνατα σε μεταλλικη επιφανεια). Για βολες μεχρι τα 30 μαξ τα μαμα ειναι μια χαρα. Ακομα και να σκορπανε λιγο, θα σου δωσουν θηραματα.
 
Εγω δεν του ειπα να παρει τσοκ. Απλα μετεφερα την εμπειρια μου εχοντας τα 2 ανακοντα.
Το Short με το που θα το βαλεις πανω θα εχεις πουλια στο χερι.
Το Mid εγω δεν το ευχαριστηθηκα το ιδιο. Μαλλον θελει να το συνηθησεις για να το ευχαριστηθεις. Εγω που δεν κυνηγαω καθε μερα δεν μπορεσα να τα καταφερω (ουτε σκοπευτης ειμαι).
Τελος αυτα που περιγραφω ειναι για 18.7 αυλο. Σε αλλο οπλο θα ειναι διαφορετικα.
Για το αν χρειαζονται ή οχι ο καθε ενας κανονιζει μονος του.
Τελικα ξαναλεω:
Ειναι καλυτερα τσοκ απο τα μαμα. Το ποσο καλυτερα ειναι υποκειμενικο.
(Εδω παμε και καλουμε κωνους και αυλους πορτινγκ για να παρουμε βελτιωση της ταξης του 10 %....)
Καποιος που φευγει 300-500 χλμ απο το σπιτι του για να παει για κυνήγι μπορει να θελει και το καλυτερο στο οπλο του για να παρει και το τελευταιο θηραμα που μπορει.
Αλλος που ειναι καθε μερα στο βουνο και να μην παρει 2-3 πουλια παραπανω την μια ημερα δεν του λεει κατι γιατι θα τα παρει την επομενη....
Για εμενα ειναι θεμα τι σε ευχαριστεί εστω και αν ειναι μονο στο κεφαλι σου.
 
Εγω δεν του ειπα να παρει τσοκ. Απλα μετεφερα την εμπειρια μου εχοντας τα 2 ανακοντα.
Το Short με το που θα το βαλεις πανω θα εχεις πουλια στο χερι.
Το Mid εγω δεν το ευχαριστηθηκα το ιδιο. Μαλλον θελει να το συνηθησεις για να το ευχαριστηθεις. Εγω που δεν κυνηγαω καθε μερα δεν μπορεσα να τα καταφερω (ουτε σκοπευτης ειμαι).
Τελος αυτα που περιγραφω ειναι για 18.7 αυλο. Σε αλλο οπλο θα ειναι διαφορετικα.
Για το αν χρειαζονται ή οχι ο καθε ενας κανονιζει μονος του.
Τελικα ξαναλεω:
Ειναι καλυτερα τσοκ απο τα μαμα. Το ποσο καλυτερα ειναι υποκειμενικο.
(Εδω παμε και καλουμε κωνους και αυλους πορτινγκ για να παρουμε βελτιωση της ταξης του 10 %....)
Καποιος που φευγει 300-500 χλμ απο το σπιτι του για να παει για κυνήγι μπορει να θελει και το καλυτερο στο οπλο του για να παρει και το τελευταιο θηραμα που μπορει.
Αλλος που ειναι καθε μερα στο βουνο και να μην παρει 2-3 πουλια παραπανω την μια ημερα δεν του λεει κατι γιατι θα τα παρει την επομενη....
Για εμενα ειναι θεμα τι σε ευχαριστεί εστω και αν ειναι μονο στο κεφαλι σου.
Πολυ σωστο σε βρισκω σε ολα.shake hands.
 
Τα τσοκ φρενου πανε εξερετικα τους συγκετροτιρες steel 28 ,32 ειχα κανει πρην κανα μηνα μια δοκημη με ενα ιδιογωμοσης με steel 28 40 γρ στα 65 μετρα με φοβερα αποτελεσματα δυστηχος το χαρτι βραχτηκε και δεν προλαβα να βγαλω φωτο βρηκα ομως το βυζμα κοιταξτε τι του εκανε
 
Εγω δεν του ειπα να παρει τσοκ. Απλα μετεφερα την εμπειρια μου εχοντας τα 2 ανακοντα.
Το Short με το που θα το βαλεις πανω θα εχεις πουλια στο χερι.
Το Mid εγω δεν το ευχαριστηθηκα το ιδιο. Μαλλον θελει να το συνηθησεις για να το ευχαριστηθεις. Εγω που δεν κυνηγαω καθε μερα δεν μπορεσα να τα καταφερω (ουτε σκοπευτης ειμαι).
Τελος αυτα που περιγραφω ειναι για 18.7 αυλο. Σε αλλο οπλο θα ειναι διαφορετικα.
Για το αν χρειαζονται ή οχι ο καθε ενας κανονιζει μονος του.
Τελικα ξαναλεω:
Ειναι καλυτερα τσοκ απο τα μαμα. Το ποσο καλυτερα ειναι υποκειμενικο.
(Εδω παμε και καλουμε κωνους και αυλους πορτινγκ για να παρουμε βελτιωση της ταξης του 10 %....)
Καποιος που φευγει 300-500 χλμ απο το σπιτι του για να παει για κυνήγι μπορει να θελει και το καλυτερο στο οπλο του για να παρει και το τελευταιο θηραμα που μπορει.
Αλλος που ειναι καθε μερα στο βουνο και να μην παρει 2-3 πουλια παραπανω την μια ημερα δεν του λεει κατι γιατι θα τα παρει την επομενη....
Για εμενα ειναι θεμα τι σε ευχαριστεί εστω και αν ειναι μονο στο κεφαλι σου.
Βρε φίλε δεν ειπα οτι προετρεψες καποιον να παρει τσοκ, ενήλικες ανθρωποι ειμαστε και ο καθενας κανει οτι του κατεβαζει :)
Στον 18.7 το mid ειναι σφιχτοτερο απο οτι σε καννη 18.4.
Aποψη μου οτι στις μαυρες δεν χρειαζονται τα τσοκ φρενου που δινουν κεντρα αλα τσοκ νορμαλ, τσοκ περιφερειας να διορθωνουν τις βολες στους φαντομαδες.
 
Τα τσοκ φρενου πανε εξερετικα τους συγκετροτιρες steel 28 ,32 ειχα κανει πρην κανα μηνα μια δοκημη με ενα ιδιογωμοσης με steel 28 40 γρ στα 65 μετρα με φοβερα αποτελεσματα δυστηχος το χαρτι βραχτηκε και δεν προλαβα να βγαλω φωτο βρηκα ομως το βυζμα κοιταξτε τι του εκανε
αυτό είναι υπερβολή,λάθος,σωστό,μεμονωμένη περίπτωση;;;;;
προσωπικά δεν μ αρέσει :)
 
Τα τσοκ φρενου πανε εξερετικα τους συγκετροτιρες steel 28 ,32 ειχα κανει πρην κανα μηνα μια δοκημη με ενα ιδιογωμοσης με steel 28 40 γρ στα 65 μετρα με φοβερα αποτελεσματα δυστηχος το χαρτι βραχτηκε και δεν προλαβα να βγαλω φωτο βρηκα ομως το βυζμα κοιταξτε τι του εκανε
Για δες στις Βλητικες δωκιμες σελίδα 120-122 δεν Θημαμαι ακριβός πος βγάζει τους Steel 35.
 
Έχω ένα brain tm και σκέφτομαι να το δώσω επειδή από όταν πήρα το anaconda mid δεν το έχω βγάλει από πάνω και με καλύπτει και πέρπατητο και πέρασμα. Δηλαδή μέχρι 40 μέτρα τουλάχιστον είμαι κομπλέ. Τόσο πάνω κάτω είναι και το tm οπότε για να μην έχω δύο ίδια λεω να πάρω και το anaconda long για χοντρά σκάγια και για πιο μακρυνες καταστάσεις. Θα με καλύψει σε 18.4 αυλό;
 
Έχω ένα brain tm και σκέφτομαι να το δώσω επειδή από όταν πήρα το anaconda mid δεν το έχω βγάλει από πάνω και με καλύπτει και πέρπατητο και πέρασμα. Δηλαδή μέχρι 40 μέτρα τουλάχιστον είμαι κομπλέ. Τόσο πάνω κάτω είναι και το tm οπότε για να μην έχω δύο ίδια λεω να πάρω και το anaconda long για χοντρά σκάγια και για πιο μακρυνες καταστάσεις. Θα με καλύψει σε 18.4 αυλό;
Λογικά,έχεις κάνει συγκριτικό τεστ μεταξύ των 2...τι ήταν αυτο που σε έκανε να κρατήσεις το ανακοντα?πιο καλές κατανομες/συγκεντρώσεις?
 
miketsiv θα σου ελεγα να παρεις αν θες το short και να κυνηγήσεις περπατητο και σε πουλια μεχρι τα 30 και σε πιο στενο να μην πας σε φρενατο αν δεν εισαι τοσο καλος. Παρε ενα και βλεπεις αργότερα.
Αλέξανδρε το σκεπτικό μου είναι να πάρω το short για μαύρες και περπατητό και το mid για καρτέρι. Το θέμα με το long είναι οτι γενικά δεν μου αρέσει να τουφεκάω πολύ μακρια και προσπαθώ να πέρνω θέσεις στον κυνηγότοπο έτσι ώστε να έχω πιο κοντινες βολές ειδικά στην φάσσα που μου αρέσει να βρίσκω τροπους να την προσεγγίζω παρα να ρισκάρω με πολύ μακρινες τουφεκιές να παίρνω απο κανα πουλί αλλα να τρομαζω πολλά περισότερα.
Πάντα αυστηρά κρίνω τον ευατό μου και τον θεωρώ μέτριο σκοπευτή για να έχω πάντα στο μυαλό μου να γίνω καλύτερος αλλά και συγκρίνοντας με και με την κυνηγοπαρέα μου (εχω μπλέξει με στυγνούς δολοφόνους χαχαχαχα).
Φίλος μου θα πάει Αμερική μέσα στο Φλεβάρη και αφου θα μου τα φέρει στο χέρι με 180usd σκέφτομαι να τα πάρω όλα;)
 
Λογικά,έχεις κάνει συγκριτικό τεστ μεταξύ των 2...τι ήταν αυτο που σε έκανε να κρατήσεις το ανακοντα?πιο καλές κατανομες/συγκεντρώσεις?
Στην πραξη που με ενδιαφερει και με την αντιληψη μου εχω δει πιο γεματα και δυνατα σκοτωματα απο το ανακοντα. Να τα δοκιμασω στο χαρτι με διαφορα φυσιγγια και σε διαφορες αποστασεις δεν το εχω κανει ακομα.
 
Miketiv να μην παρεξηγηθεί το σχόλιο μου απλά σου λέω την εμπειρία μου.
Το σορτ δεν είναι για μαύρες αλλά για περπάτητο. Στις μαύρες θες περιφέρεια μεγάλη όπως είπε και ο kastoras. Δεν μπορείς δε να το χρησιμοποιήσεις με διασποράς.
Άρα αυστηρά περπάτητο κ απογευματινο καρτέρι ίσως. Το μιντ πρέπει να είσαι πάνω στο πουλί κ τότε θα σκοτώνει.
Σκέψου κ αποφάσισε....
 
Miketiv να μην παρεξηγηθεί το σχόλιο μου απλά σου λέω την εμπειρία μου.
Το σορτ δεν είναι για μαύρες αλλά για περπάτητο. Στις μαύρες θες περιφέρεια μεγάλη όπως είπε και ο kastoras. Δεν μπορείς δε να το χρησιμοποιήσεις με διασποράς.
Άρα αυστηρά περπάτητο κ απογευματινο καρτέρι ίσως. Το μιντ πρέπει να είσαι πάνω στο πουλί κ τότε θα σκοτώνει.
Σκέψου κ αποφάσισε....
Αλέξανδρε θα τα πάρω και τα 3 να τα δοκιμάσω με 50euro το ένα που θα μου έρθουν οτι δεν με βολέψει θα το δώσω
 
Παιδια το Muller υ0 για Benelli crio τι λεει; το εχει κάποιος ; Για πείτε απόψεις ! Ψάχνω για φίλο μου , βλέπω το παραπάνω και το Carlson το skeet ,ψάχνει ουσιαστικά ενα Τσόκ να βγάζει ενα κλικ πιο κλειστές κατανομές απο το 5αρι του στα 25 μέτρα με 32 gr . Ευχαριστω !
 
Back
Top