Κυνηγετικά Βιβλία

Το βράδυ θα ανεβάσω από το παλιό βιβλιαράκι που είχα βάλει και προ καιρού, μερικά ακόμη αποσπάσματα, σχετικά με το Μάνλιχερ-Σενάουερ κλπ. Θα δεις ενδιαφέροντα πράματα, για ... "φιλανθρωπικά" και "αφιλάνθρωπα" διαμετρήματα ... για βολίδες "τετμημένες" (dum-dum) και "κοίλες" κλπ. ... Stay tuned :)
Page_39.png

Page_40.png

Page_41.png

Page_42.png

Συνεχίζεται ... (μερικές σελίδες ακόμη) ...
 
Σελιδα 41

Τα οπλα Martini, Grass, καταντησαν να πωλουνται ως αχρηστα σιδηρικα στους παλαιοπωλας-οπλοπωλας, και στους φιλοπλους και συλλεκτες. Καμμια σχεση με οτι γινεται σημερα δηλαδη :mad:
 
Καποιο καλο βιβλιο που να αναλυει την μεταναστευση των πουλιων;
Συγκεκριμένα για την μετανάστευση δεν ξέρω αν υπάρχει, παλιότερα το Κ&Φ έβγαζε κάποια βιβλία για κάθε θήραμα ξεχωριστά με διάφορες πληροφορίες .

ΜΠΕΚΑΤΣΑ, Βιβλίο-
http://www.kalkantzakos.com/Product/2244/mpekatsa,-vivlio
 
Συγκεκριμένα για την μετανάστευση δεν ξέρω αν υπάρχει, παλιότερα το Κ&Φ έβγαζε κάποια βιβλία για κάθε θήραμα ξεχωριστά με διάφορες πληροφορίες .

ΜΠΕΚΑΤΣΑ, Βιβλίο-
http://www.kalkantzakos.com/Product/2244/mpekatsa,-vivlio
Κωνσταντινε ψαχνω γενικα για διαφορα θηραματα και μη, πληροφοριες. Πηγα σημερα σε μπαζαρ βιβλιου, βρηκα απο παιδικα μεχρι μαυρης μαγειας, αλλα δεν βρηκα κυνηγετικα η γενικα για την μεταναστευση..
Θα παρω εκεινο με τα μαγια, μπας και εμφανιστει κανενα με θηραματα και ζωα!
 
Κωνσταντινε ψαχνω γενικα για διαφορα θηραματα και μη, πληροφοριες. Πηγα σημερα σε μπαζαρ βιβλιου, βρηκα απο παιδικα μεχρι μαυρης μαγειας, αλλα δεν βρηκα κυνηγετικα η γενικα για την μεταναστευση..
Θα παρω εκεινο με τα μαγια, μπας και εμφανιστει κανενα με θηραματα και ζωα!
Το συγκεκριμένο έβγαινε για διαφορα όπως ορτυκι και τρυγόνι, ψάξε για παλιότερες εκδόσεις όπως κυνηγετικα βιβλία του Αγγέλου Ποιμενιδη.
Παλιότερα χρησιμοποιουσε πολλά άρθρα του στο περιοδικό κυνηγοσκυλα και κυνήγι ο Νίκος Φωτακοπουλος (άλλο ωραίο περιοδικό που χαθηκε).
ΤΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ! | Κυνηγετικός Σύλλογος Κυπαρισσίας
http://www.kskyparissias.com/?p=2541
 
παλιότερα το Κ&Φ έβγαζε κάποια βιβλία για κάθε θήραμα ξεχωριστά με διάφορες πληροφορίες .
Του Αποστολου Αντωνακη μαλλον εννοεις,Εχω την "τσιχλα"κ την "περδικα"αλλα δεν λενε κατι το ιδιαιτερο..τα γνωστα..
περιοδικό κυνηγοσκυλα και κυνήγι ο Νίκος Φωτακοπουλος (άλλο ωραίο περιοδικό που χαθηκε).
Ωραιο για τους λάτρεις των κυνηγοσκυλων,Απο βλητικη κλπ γιοκ..
.sarcastic.
 
Του Αποστολου Αντωνακη μαλλον εννοεις,Εχω την "τσιχλα"κ την "περδικα"αλλα δεν λενε κατι το ιδιαιτερο..τα γνωστα..

Ωραιο για τους λάτρεις των κυνηγοσκυλων,Απο βλητικη κλπ γιοκ..
.sarcastic.
Γιαυτο μαρεσε Τάσο , για όπλα και τέτοια υπήρχαν αρκετές επιλογές. Χρυσές εποχές της Ελληνικής κυνοφιλιας τότε , Ελ Ροι ,Κιρκη, Εντουαρντ, Baristea.
 
http://www.ornithologiki.gr/page_in.php?sID=64

Έχει μια λίστα γενική για μεταναστεύσεις πουλιών αλλά δεν ξέρω να σου προτείνω κάποιο... Ίσως όμως με ένα τηλέφωνο να έπαιρνες κάποια πληρόφορια αν δεν σου το έκλειναν στα μούτρα .sarcastic.
Θα τους παρω τηλεφωνο. Θα πρεπει να με βοηθησουν αν θελουν να σταματησει αυτο που καναν καραμελα τοσα χρονια. Οτι τουφεκαμε οτι βρουμε. Οριστε η ευκαιρια σου, εχω τις ανησυχιες. Βοηθησε με να μαθω τα ειδη και να μην τουφεκαω τα "παντα"
 
Ελ.Συνοδινος Πάτρα 1931..φοβερό βιβλίο για την εποχή του κ αρκετά σπάνιο..
Από ότι ξέρω όσα αντιτυπα βγήκαν μοιράστηκαν σε κυνηγετικούς συλλόγους..
Όπλα,κοντακια,γομωσεις,βλητική,θηραματα κλπ αναλύονται με μοναδικό τρόπο..
Ψαξτε να το διαβάσετε..ΑΞΙΖΕΙ....

 
Ελ.Συνοδινος Πάτρα 1931..φοβερό βιβλίο για την εποχή του κ αρκετά σπάνιο..
Από ότι ξέρω όσα αντιτυπα βγήκαν μοιράστηκαν σε κυνηγετικούς συλλόγους..
Όπλα,κοντακια,γομωσεις,βλητική,θηραματα κλπ αναλύονται με μοναδικό τρόπο..
Ψαξτε να το διαβάσετε..ΑΞΙΖΕΙ....

Μπράβο φίλε είσαι μερακλής.
 
Επαναφερω το θεμα για δυο βιβλια σχετικα με το κυνηγι.

Δεν ξερω αν εχουν μεταφραστει στα ελληνικα ( εγω τα διαβασα αγγλικα ) αλλα πραγματικα εαν καποιος εχει την ανεση με τα αγγλικα ειναι πολυ καλα βιβλια. Μαλιστα το δευτερο το κατατασω στα καλυτερα που εχω διαβασει ποτε ( Και διαβαζω ΠΟΛΥ)


Το πρωτο ειναι:

A Fall of Woodcock: A Season's Worth of Tales on Hunting a Most Elusive Little Game Bird​


Οπως καταλαβαινετε ειναι ιστοριες για κυνηγι Μπεκατσας το οποιο κραταει καλη παρεα εκει τον αυγουστο που η λαχτγαρα για την βελουδοματα αρχιζει να γινετε αβασταχτη. Δεν ειναι απιστευτο βιβλιο αλλα ειναι αρκετα καλο.


Δευτερο βιβλιο ειναι το :

American Buffalo: In Search of a Lost Icon​


1603094290625.png

Ο συγγραφεας ειναι ο παρουσιαστης της γνωστης εκπομπης MeatEater και ειναι η εξιστοριση ενως πραγματικα επικου κυνηγιου Βουβαλου στην Αλασκα κατα την διαρκεια του οποιου ο Rinella εξεταζει την σχεση του με το κυνηγι γενικα καθως και την πολιτισμικη διασταση του κυνηγιου και ειδικοτερα την επιδραση του κυνηγιου βουβαλου στην αμερικανικη κοινωνια.

Πραγματικα τα λογια ειναι λιγα για αυτο το βιβλιο, σαρωσε και αρκετα βραβεια. Συστηνετε ανεπιφυλακτα.
 
Έχετε να προτεινετε κάποιο βιβλίο που να είναι διαθέσιμο για αγορά online?
Με τι θέμα ακριβώς; Εγώ τώρα ξεκίνησα τον οδηγό ιδιογομωσης φυσιγγίων του Χατζιώτη. Υπάρχουν καλά βιβλία για διαφορά θέματα πάντως. :)
 
Με τι θέμα ακριβώς; Εγώ τώρα ξεκίνησα τον οδηγό ιδιογομωσης φυσιγγίων του Χατζιώτη. Υπάρχουν καλά βιβλία για διαφορά θέματα πάντως. :)
Ξέχασα να πω . Με την ιδιογομωση δεν ασχολουμαι.με ενδιαφέρουν βιβλία όπως το κυνηγι άθλημα ή συνδρομο και τετοια σχετικά. Δεν θέλω με βλητικη. Βιβλία με το τι είναι το κυνηγι πως γινόταν κάποτε κλπ
 
Back
Top