Fabarm Team

Διαβαζα σημερα κριτικες στο chuckhawk.com για τη νεα ls4 που την εβγαζε πολυ καλη και μαλιστα εγραφε που υπερτερει σε σχεση με αλλα αυτογεμη της αγορας. Επι της ουσιας ειναι μια ελαφροτερη xlr5.
 
  • Like
Reactions: jnp
Γνωρίζει κάποιος αν η κάννη από XLR 5 ταιριάζει στην Η38;
Νομίζω έχουν το ίδιο πιστόνι και μαστό κάννης....xm.
Σκέφτομαι για αγορά σε 71cm...
 
Γνωρίζει κάποιος αν η κάννη από XLR 5 ταιριάζει στην Η38;
Νομίζω έχουν το ίδιο πιστόνι και μαστό κάννης....xm.
Σκέφτομαι για αγορά σε 71cm...
Ακριβώς το ίδιο πιστόνι και μαστό έχουνε και με την h 368 δεν είμαι σίγουρος 100% αλλά πρέπει να διαφέρουν πίσω στην ουρά. Ξαναλέω χωρίς σιγουριά....γιατί θέλεις 71cm; πόσα είναι η δικιά σου;
 
Η δικιά μου είναι 66άρα Μύρο.
Θέλω μια σε 71 γιατί το όπλο το χρησιμοποιώ ως επί το πλείστον σε καρτέρι.
Αλλά θέλω από XLR πιο πολύ για τα τσοκ διότι δεν βρίσκω έξω εργοστασιακά στην δικιά μου κάννη(είναι με τα κοντά τσοκ της Fabarm).
 
Η δικιά μου είναι 66άρα Μύρο.
Θέλω μια σε 71 γιατί το όπλο το χρησιμοποιώ ως επί το πλείστον σε καρτέρι.
Αλλά θέλω από XLR πιο πολύ για τα τσοκ διότι δεν βρίσκω έξω εργοστασιακά στην δικιά μου κάννη(είναι με τα κοντά τσοκ της Fabarm).
Τις ίδιες κάννες έχουμε!άλλα εγώ έχω 71cm. Αν ταιριάζει η κάννη τής XLR νομίζω ότι θα είναι ασύμφορο να αγοράσεις καινούρια! Η briley βγάζει τσοκ για τις κάννες μας καί η seminole. Ένα briley βρηκα 3* σε ένα κατάστημα εδώ στο Ηράκλειο 98€
 
Ποια η διαφορά του τσοκ απο κοντό - μακρύ ; Και ποια σημαντική διαφορά τον τσοκ άλλων πχ Briley? Τα ΜΕΓΑΛΑ όπλα που ειναι παντα σταθερά τσοκ έχουν μειωμένη απόδοση ; Λέω εγω τωρα ...
 
Αν ταιριάζει η κάννη τής XLR νομίζω ότι θα είναι ασύμφορο να αγοράσεις καινούρια!

Μάλλον έχεις δίκιο Μύρο..shake hands.Πανάκριβα τις έχουν.
Άρα άκυρο η σκέψη μου.
Η briley βγάζει τσοκ για τις κάννες μας καί η seminole.
Για την Briley το ήξερα δεν ήξερα όμως ότι έχει και η Seminole.Σε ευχαριστώ για την πληροφορία..shake hands.
Από ότι είδα τα έχει ο Καλκατζάκος στην Αθήνα.
 
Ποια η διαφορά του τσοκ απο κοντό - μακρύ ; Και ποια σημαντική διαφορά τον τσοκ άλλων πχ Briley?
Αυτο εχει να κανει με την φιλοσοφια της καθε εταιριας που κατασκευαζει τσοκ κ ποια τεχνικη εφαρμοζει για να πετυχει ομαλοτερη στενωση της συσφιξης... Τα πιο μακρια τσοκ συνηθως εχουν πιο προοδευτικη συσφιξη η και καποια παραλληλο τμημα μετα τη στενωση...

Τα ΜΕΓΑΛΑ όπλα που ειναι παντα σταθερά τσοκ έχουν μειωμένη απόδοση ; Λέω εγω τωρα ...
Γιατι να εχουν μειωμενη αποδοση επειδη εχουν σταθερα τσοκ? Καθε αλλο, πολλα απο αυτα μπορει να ειναι κ πολυ καλυτερης αποδοσης γιατι δεν δημιουργειται κ το "σκαλοπατι" ασφαλειας που υπαρχει εκει που ενωνεται το εξωτερικο τσοκ με την αρχη του κοψιματος της καννης για να περαστουν τα σπειρωματα... Μειωμενη αποδοση δεν εχουν σε καμια περιπτωση, απλα δεν εχουν κ το πλεονεκτημα της εναλλαγης διαφορετικων τσοκ...;)
 
Αυτο εχει να κανει με την φιλοσοφια της καθε εταιριας που κατασκευαζει τσοκ κ ποια τεχνικη εφαρμοζει για να πετυχει ομαλοτερη στενωση της συσφιξης... Τα πιο μακρια τσοκ συνηθως εχουν πιο προοδευτικη συσφιξη η και καποια παραλληλο τμημα μετα τη στενωση...


Γιατι να εχουν μειωμενη αποδοση επειδη εχουν σταθερα τσοκ? Καθε αλλο, πολλα απο αυτα μπορει να ειναι κ πολυ καλυτερης αποδοσης γιατι δεν δημιουργειται κ το "σκαλοπατι" ασφαλειας που υπαρχει εκει που ενωνεται το εξωτερικο τσοκ με την αρχη του κοψιματος της καννης για να περαστουν τα σπειρωματα... Μειωμενη αποδοση δεν εχουν σε καμια περιπτωση, απλα δεν εχουν κ το πλεονεκτημα της εναλλαγης διαφορετικων τσοκ...;)
Άρα , σε κυνηγετική χρήση δεν θα σου δώσουν κανένα πλεονέκτημα .Για σκοπευτική ισως σου δώσουν το ένα πιάτο στης 100 βολές που ψάχνει ο σκοπευτής.κι επειδή ολα ειναι μάρκετινγκ , λιγο να εξέχουν,λιγο Χρωμμα,λιγο τιτάνιο, κι τσιμπάμε !!
 
Άρα , σε κυνηγετική χρήση δεν θα σου δώσουν κανένα πλεονέκτημα .
Μπορει να μην σου δωσουν καποιο πλεονεκτημα με την προυποθεση οτι τα τσοκ που χρησιμοποιεις αποδιδουν ηδη σωστα... Εχουν περασει απο τα χερια μου αρκετα τσοκ, καποια πιο καλα κ καποια λιγοτερο σε σχεση με τα αρχικα του οπλου... Εξαρταται τι ψαχνει κανεις... Το κακο ειναι οτι ειναι λιγο δυσκολο να γνωριζεις εκ των προτερων την αποδοση τους αν δεν τα δοκιμασεις στο οπλο σου..

Για σκοπευτική ισως σου δώσουν το ένα πιάτο στης 100 βολές που ψάχνει ο σκοπευτής
Κοιτα, εγω το βλεπω λιγο διαφορετικα το θεμα... Γιατι να εχει περισσοτερη αξια ενας δισκος απο ενα τραυματισμενο θηραμα που θα μας φυγει? Αν υπαρχει καποιο τσοκ που μπορει στις αποστασεις που τουφεκαω να ειναι πιο σταθερο σε αποδοση κ να μου κερδισει κ 5-10 μετρα ακομα σωστης πυκνοτητας κ κατανομης για μενα ειναι αξιολογο αποτελεσμα... Δεν ψαχνω, οπως κ με τα μετρα του οπλου, να παρω παραπανω θηραματα, ψαχνω ομως με τον οποιον τροπο ειναι αυτο δυνατον, τα πουλια που θα τουφεκισω να τα παρω κ να μην χασω τα μισα κοψοφετρα ειτε λογω λαθους επιλογης τσοκ κ φυσιγγιων ειτε λογω λαθους μετρων οπλου...

κι επειδή ολα ειναι μάρκετινγκ , λιγο να εξέχουν,λιγο Χρωμμα,λιγο τιτάνιο, κι τσιμπάμε !!
Εδω συμφωνω απολυτα... Το "οπτικο" αποτελεσμα καμια φορα μετρα περισσοτερο απο το ουσιαστικο... ;)
 
Κύριοι, μήπως έχει κάποιος από εσάς το Η38 και το έχει δοκιμάσει ενδελεχώς, ώστε να μπορεί να μου πει εμπεριστατωμένα εντυπώσεις και προβλήματα; ;)
1. τα τσοκ είναι 50 χιλιοστά;
2. έσπασε ποτέ ποτήρι αερίων ή πάπια;
3. βλητική συμπεριφορά;
4. γομώσεις και καθάρισμα;

Ευχαριστώ!!! ;)

FBRW0-00015.jpg.ashx
 
Νικόλα είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου όπλου από το 2008.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος από το όπλο.
Κανένα πρόβλημα λειτουργίας αυτά τα χρόνια.
Τα τσοκ είναι των 5 εκατοστών.
Τώρα για βλητική συμπεριφορά για εμένα είναι άριστη.
Νομίζω ότι η Tribore κάννη δεν είναι κάποιο τρικ για να την αγοράσεις αλλά όντως βγάζει πολύ καλή τουφεκιά.
Ανάκρουση μηδαμινή ακόμα και με βαριές γομώσεις.
Τώρα στο θέμα καθάρισμα σαν όπλο αερίων θέλει λίγο περιποίηση παραπάνω.
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι θα έχεις εμπλοκές αν το αφήσεις ακαθάριστο.
Πραγματικά νομίζω ότι αξίζει πιο πολλά από τα λεφτά που έχει.
 
Ευχαριστώ Γιώργο, είχα την H4 με τα τσοκ Inner HP των 82 χιλιοστών και γνωρίζω πολύ καλά τι ντουφεκίδια έβγαζε, απλά είχε πρόβλημα με το **** και δεν σκότωνε ούτε στα 15 μέτρα, ενώ με το *** σκότωνε άνετα στα 40 μέτρα και με το * τα 50 μέτρα τα είχε για πλάκα!!! ;)

Αυτή την τουφεκιά στα μεσουράνια την είχα κάνει με την H4 αλλά ήθελε και καθάρισμα κάθε λίγο και λιγάκι και δεν με βόλευε και η πάπια, ενώ η Η38 λογικά θα θέλει περισσότερο καθάρισμα από την Η4, αλλά έχω το Μακαροτσίνι που είναι αδράνειας και θα το έχω στο περπατητό και θα κοιτάξω με την Η38 εάν και εφόσον...να την έχω μόνο για χοντρά θηράματα... .hunter.

 
Εγω παντως και το εχω ξαναγραψει απειρες φορες, περασαν 6 οπλα απο τα χερια μου η xlr5 ειναι η μονη fabarm που πηρα, τοσο καλο οπλο σε τουφεκιες δεν ειχα ποτε ξανα.Αφου μου λεει ο πατερας μου για το 725 που χω παραγγειλει, παρτο αφου το γουσταρεις αλλα με την fabarm θα κυνηγας θα το δεις.Εχει δει τι γινεται live στο κυνηγι γι αυτο...
 
Η briley βγάζει τσοκ για τις κάννες μας καί η seminole. Ένα briley βρηκα 3* σε ένα κατάστημα εδώ στο Ηράκλειο 98€

Eλεος αυτη η τιμη για Briley τσοκ, Μυρο. Πολυ γδαρσιμο πεφτει. Οσο για τα seminole επειδη η εταιρεια εκλεισε οτι βρισκεις ειναι απο στοκ. Αν ενδοιαφερεται καποιος πρεπει να τα αγορασει τωρα πριν εξαφανιστουν.
 
Back
Top