Νομοθεσία για την Σκοποβολή

Πηγαίνεις στο τμήμα ασφάλειας της γειτονιάς σου, κάνεις αίτηση για αγορά φυσιγγίων του διαμετρήματος που θέλεις δηλώνοντας ακριβώς πόσα σου έχουν μείνει και από ποιο κατάστημα ακριβώς σκοπεύεις να τα αγοράσεις άμα σου εγκρίνουν την αίτηση. Περιμένεις κανά ΜΗΝΑ μέχρι να το εγκρίνουν στη ΓΑΔΑ και μετά πας να πάρεις όσα σου έχουν εγκρίνει, όχι όσα ζήτησες.
Για ολους τους παραπανω λογους...

+ οτι το ραβδωτο τυφεκιο/ πιστολι/ περιστροφο στην ουσια ΠΟΤΕ δε σου ανηκει, αφου αν δεν πληρεις τις προυποθεσεις του σκοπευτη ή πρεπει να το παραδωσεις στην αστυνομια (ασχετα αν απο την δικη σου τσεπη βγηκαν τα 2 χιλιαρικα) ή να βρεις καποιον ενδιαφερομενο στην τεραστια κοινοτητα των σκοπευτων να το πουλησεις.

..προτιμώ να εχω καποιο λειόκανο το οποιο ειναι λιιιιγο ΠΙΟ δικό σου και αγοραζεις οσα φυσιγγια θες.
 
Εγώ βασικά οταν βαριέμαι τα βαζω ονλαιν και τα φέρνουν σπίτι με δωρεάν μεταφορικά...
Φαντάζομαι είσαι καλό, υπάκουο και υποτακτικό αγοράκι διότι αλλιώς ο πρωθυπουργός σου θα είχε δεσμεύσει το λογαριασμό σου όπως είναι η προσφιλής του συνήθεια να κάνει σε άτακτα αγόρια, και δεν θα μπορούσες να αγοράσεις τίποτα ούτε ον λάιν ούτε οφ λάιν.


 
Last edited:
Φαντάζομαι είσαι καλό, υπάκουο και υποτακτικό αγοράκι διότι αλλιώς ο πρωθυπουργός σου θα είχε δεσμεύσει το λογαριασμό σου όπως είναι η προσφιλής του συνήθεια να κάνει σε άτακτα αγόρια, και δεν θα μπορούσες να αγοράσεις τίποτα ούτε ον λάιν ούτε οφ λάιν.


Πάντα νομοταγής πολίτης ! Τώρα τα υποτακτικός είναι να ´χαμε να λέγαμε , εδώ μιλάμε για ευρωπαϊκή χώρα προτεκτορατο με ιθαγενείς κατοίκους …
 
Ερώτηση : για θήκες γεμιστηρων για ζωνη, για cal 12 που μπορούμε να βρουμε. Εχω βρει κατι Αγγλια αλλα λεει out of stock και δεν ξερω απο τελωνείο τι παίζει. Θηκη εννοω οπως έχουμε για αγωνες για πιστολι αλλα για γεμιστηρα cal12 γομαρισιο... 😀
https://www.specialforces.gr/thiki-kydex-specops-typhoon-f12-derya-mk12.html
 
Τις μερες που τα συζητάγαμε, ειχα στειλει και στα κεντρικά της αστυνομίας ενα email σχετικα με το προηγουμενο θεμα που ειχα αναρτησει.
Ειλικρινα....δεν περιμενα απαντηση.
Οχι μονο ελαβα απάντηση, αλλα και λεπτομερώς τεκμηριωμενη σε αυτα που ρωταγα και με Αρ. Πρωτοκόλλου παρακαλω.
Για λόγους ιδιωτικότητας μεταφέρω τα βασικά :

α) Σύμφωνα με τις διατάξεις της νέας κ.υ.α. 604423/17.01.2023 (ΦΕΚ Β ́ 106) για τα
σκοπευτικά όπλα, ο κάτοχος ενός λειόκανου πυροβόλου όπλου με δυνατότητα να δέχεται
μηχανισμό αύξησης της αποθήκης φυσιγγίων ή του γεμιστήρα, εφόσον επιθυμεί να το
χρησιμοποιεί αποκλειστικά και μόνο για το άθλημα της σκοποβολής, με ή χωρίς μειωτήρα
χωρητικότητας της αποθήκης ή του γεμιστήρα
, θα πρέπει να υποβάλλει σχετικό αίτημα στην
αρμόδια Αστυνομική Αρχή του τόπου κατοικίας του, μαζί με όλα τα προβλεπόμενα, από τα
άρθρα 5, 6 και 8 της ως άνω κ.υ.α., δικαιολογητικά, ώστε να εκδοθεί στο όνομά του άδεια
κατοχής-οπλοφορίας σκοπευτικού όπλου
και όχι άδεια κατοχής κυνηγετικού όπλου
(Α.Κ.Κ.Ο.).
Επομένως, για να αποκτηθεί μία νέα άδεια κατοχής-οπλοφορίας σκοπευτικού λειόκανου
όπλου ή να αλλαχθεί μία Α.Κ.Κ.Ο. σε τέτοια, θα πρέπει να ακολουθηθεί η ανωτέρω διαδικασία
υποβολής του σχετικού αιτήματος. Λειόκανο όπλο που είναι καταχωρημένο σε σκοπευτική
άδεια μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο για το άθλημα της σκοποβολής και όχι για κυνήγι.

β) Ένα λειόκαννο πυροβόλο όπλο που πληροί τις προδιαγραφές των όπλων για θήρα, ως
αυτές ορίζονται στην περ. ι ́ της παρ. 1 του άρθρου 1 του ν. 2168/1993, ως έχει
τροποποιηθεί και ισχύει, ήτοι δηλαδή αυτό που φέρει συνολικά μέχρι τρία (3) φυσίγγια και δεν
μπορεί να δεχτεί περισσότερα από τρία (3) φυσίγγια ή αυτό που έχει τη δυνατότητα να δέχεται
μηχανισμό αύξησης της αποθήκης φυσιγγίων ή του γεμιστήρα, το οποίο όμως φέρει
υποχρεωτικά μειωτήρα
χωρητικότητας, αποθήκης ή γεμιστήρα, ακόμα και μέσα στο
σκοπευτήριο
και επομένως κατέχεται με Α.Κ.Κ.Ο., μπορεί να χρησιμοποιείται και για την
άσκηση θήρας και για την άσκηση στη σκοποβολή,
πάντα όμως με το μειωτήρα, ο οποίος
σε καμία περίπτωση (ακόμη και εντός του σκοπευτηρίου) δεν μπορεί να αφαιρεθεί.
Επομένως, όποιος επιθυμεί να ασχοληθεί και με την σκοποβολή και με το κυνήγι, μπορεί,
ανάλογα με το είδος των αγώνων που συμμετέχει, είτε να επιλέξει να έχει ένα λειόκανο όπλο
που θα πληροί της προαναφερόμενες προϋποθέσεις και θα κατέχεται με Α.Κ.Κ.Ο, είτε να
επιλέξει να έχει δύο (2) λειόκανα όπλα (ένα με άδεια κατοχής-οπλοφορίας σκοπευτικού όπλου
για αποκλειστική χρήση στην σκοποβολή και ένα με Α.Κ.Κ.Ο.).
Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι νέος στο χώρο και θα ήθελα πριν προβώ σε κάποια αγορά αν μπορούσε ο φίλος @Portishead ή οποίος άλλος γνωρίζει, να μας πει σε πιο email ακριβώς της Ασφάλειας έστειλε για να λάβει τις παραπάνω πληροφορίες.
Θα ήταν χρήσιμο για όλους να έχουμε την ίδια επίσημη απάντηση με αριθμό πρωτοκόλλου κτλ για παν ενδεχόμενο.
Αναμένω και ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 
Συνεχεια των αποριων κι επισημη απαντηση απο το υπουργείο για το αν τα σκοπευτικα λειοκανα απαιτουν ή οχι αγωνες για την ανανεωση της σκοπευτικης τους αδειας.
Με πολυ,προσωπικο κοπο, απαντηθηκε και αυτο.
Αυτο που καταλαβα (για τον φιλο πιο πανω το λεω) σε θεματα σκοπευτικα, διαδικασιων κλπ, δεν σου δινονται απο κανεναν ετοιμες απαντησεις.Πρεπει να μοχθησεις μονος σου για να βρεις την ακρη.
Πιο ευκολα θα εμπαινα σε μασονικη στοα παρα να παρω πληροφοριες για αυτα 😆
Screenshot_20240320-155759_Word.jpg
 
Συνεχεια των αποριων κι επισημη απαντηση απο το υπουργείο για το αν τα σκοπευτικα λειοκανα απαιτουν ή οχι αγωνες για την ανανεωση της σκοπευτικης τους αδειας.
Με πολυ,προσωπικο κοπο, απαντηθηκε και αυτο.
Αυτο που καταλαβα (για τον φιλο πιο πανω το λεω) σε θεματα σκοπευτικα, διαδικασιων κλπ, δεν σου δινονται απο κανεναν ετοιμες απαντησεις.Πρεπει να μοχθησεις μονος σου για να βρεις την ακρη.
Πιο ευκολα θα εμπαινα σε μασονικη στοα παρα να παρω πληροφοριες για αυτα 😆
View attachment 87019
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Μήπως θα μπορούσες να γράψεις εδώ και το email που πρέπει να στείλουμε για να λάβουμε αυτές τις πληροφορίες;; Για να έχουμε όλοι αριθμό πρωτοκόλλου κτλ....
 
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Μήπως θα μπορούσες να γράψεις εδώ και το email που πρέπει να στείλουμε για να λάβουμε αυτές τις πληροφορίες;; Για να έχουμε όλοι αριθμό πρωτοκόλλου κτλ....
Οτι εχει Αρ.Πρωτοκολλου και προκυπτει απο προσωπικη αλληλογραφια νομιζω δεν ειναι για δημοσιευση.
Καπως σαν τα δικαστικά αν δεν κανω λαθος.
Παντως ειναι 100% εγκυρες οι απαντησεις με υπογραφες και σφραγίδες απο το Αρχηγειο της ΕΛ.ΑΣ. του αρμοδιου τμηματος περι οπλων κι εκρηκτικων.
 
Τις μερες που τα συζητάγαμε, ειχα στειλει και στα κεντρικά της αστυνομίας ενα email σχετικα με το προηγουμενο θεμα που ειχα αναρτησει.
Ειλικρινα....δεν περιμενα απαντηση.
Οχι μονο ελαβα απάντηση, αλλα και λεπτομερώς τεκμηριωμενη σε αυτα που ρωταγα και με Αρ. Πρωτοκόλλου παρακαλω.
Για λόγους ιδιωτικότητας μεταφέρω τα βασικά :

α) Σύμφωνα με τις διατάξεις της νέας κ.υ.α. 604423/17.01.2023 (ΦΕΚ Β ́ 106) για τα
σκοπευτικά όπλα, ο κάτοχος ενός λειόκανου πυροβόλου όπλου με δυνατότητα να δέχεται
μηχανισμό αύξησης της αποθήκης φυσιγγίων ή του γεμιστήρα, εφόσον επιθυμεί να το
χρησιμοποιεί αποκλειστικά και μόνο για το άθλημα της σκοποβολής, με ή χωρίς μειωτήρα
χωρητικότητας της αποθήκης ή του γεμιστήρα
, θα πρέπει να υποβάλλει σχετικό αίτημα στην
αρμόδια Αστυνομική Αρχή του τόπου κατοικίας του, μαζί με όλα τα προβλεπόμενα, από τα
άρθρα 5, 6 και 8 της ως άνω κ.υ.α., δικαιολογητικά, ώστε να εκδοθεί στο όνομά του άδεια
κατοχής-οπλοφορίας σκοπευτικού όπλου
και όχι άδεια κατοχής κυνηγετικού όπλου
(Α.Κ.Κ.Ο.).
Επομένως, για να αποκτηθεί μία νέα άδεια κατοχής-οπλοφορίας σκοπευτικού λειόκανου
όπλου ή να αλλαχθεί μία Α.Κ.Κ.Ο. σε τέτοια, θα πρέπει να ακολουθηθεί η ανωτέρω διαδικασία
υποβολής του σχετικού αιτήματος. Λειόκανο όπλο που είναι καταχωρημένο σε σκοπευτική
άδεια μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο για το άθλημα της σκοποβολής και όχι για κυνήγι.

β) Ένα λειόκαννο πυροβόλο όπλο που πληροί τις προδιαγραφές των όπλων για θήρα, ως
αυτές ορίζονται στην περ. ι ́ της παρ. 1 του άρθρου 1 του ν. 2168/1993, ως έχει
τροποποιηθεί και ισχύει, ήτοι δηλαδή αυτό που φέρει συνολικά μέχρι τρία (3) φυσίγγια και δεν
μπορεί να δεχτεί περισσότερα από τρία (3) φυσίγγια ή αυτό που έχει τη δυνατότητα να δέχεται
μηχανισμό αύξησης της αποθήκης φυσιγγίων ή του γεμιστήρα, το οποίο όμως φέρει
υποχρεωτικά μειωτήρα
χωρητικότητας, αποθήκης ή γεμιστήρα, ακόμα και μέσα στο
σκοπευτήριο
και επομένως κατέχεται με Α.Κ.Κ.Ο., μπορεί να χρησιμοποιείται και για την
άσκηση θήρας και για την άσκηση στη σκοποβολή,
πάντα όμως με το μειωτήρα, ο οποίος
σε καμία περίπτωση (ακόμη και εντός του σκοπευτηρίου) δεν μπορεί να αφαιρεθεί.
Επομένως, όποιος επιθυμεί να ασχοληθεί και με την σκοποβολή και με το κυνήγι, μπορεί,
ανάλογα με το είδος των αγώνων που συμμετέχει, είτε να επιλέξει να έχει ένα λειόκανο όπλο
που θα πληροί της προαναφερόμενες προϋποθέσεις και θα κατέχεται με Α.Κ.Κ.Ο, είτε να
επιλέξει να έχει δύο (2) λειόκανα όπλα (ένα με άδεια κατοχής-οπλοφορίας σκοπευτικού όπλου
για αποκλειστική χρήση στην σκοποβολή και ένα με Α.Κ.Κ.Ο.).
Δηλαδή αν κατάλαβα σωστά, μπορώ να πάω να γραφτώ στο όποιο σκοπευτήριο, βγάζοντας δελτίο σκοπευτή, να πληρώσω την ετήσια συνδρομή και να κάνω όσες ρυθμιστικές και βολές θέλω ελεύθερα σε σταθερούς στόχους, όπως επίσης να συμμετέχω σε αγώνες κπα. που δεν απαιτείται πάνω από 2+1 χωρητικότητα, με οποιαδήποτε ΑΚΚΟ;

Κατάλαβα σωστά;

Αν ναι, τότε εντάξι σ' ότι αφορά το τι θέλω προσωπικά με ένα παράπονο βέβαια και ορισμένες απορίες.

α) Γιατί να μην μου επιτρέψουν ν' αφαιρέσω τον μειωτήρα εντός σκοπευτηρίου; Υπάρχει τεχνικός/ πρακτικός λόγος;

β) Εφόσον γραφτείς σε σκοπευτήριο βέβαια, γιατί να μην αξιοποιήσεις και την ευκαιρία να δοκιμάσεις όσα περισσότερα μπορείς, που πέραν των δοκιμών η άθλησης με όπλα του σκοπευτηρίου (μόνο αυτό συμφέρει οικονομικά) και διάφορα αγωνίσματα, είναι και η χρήση σκοπευτικού ερυθράς κουκίδας;

γ) Στην περίπτωση που θα πάω σκοπευτήριο με ΑΚΚΟ, εφόσον αυτό είναι εφικτό, (σαν μέλος του Σκοπευτικού ομίλου βέβαια και με ενεργό δελτίο σκοπευτή) θα μου χορηγήσει άδεια η Αστυνομία γι' αγορά σκοπευτικού βοηθήματος, για χρήση εντός σκοπευτηρίου; Θα μου επιτρέψει το σκοπευτήριο, να το χρησιμοποιήσω εντός σκοπευτηρίου με το όπλο που φέρει ΑΚΚΟ; Η πάει πακέτο αποκλειστικά με ΑΚΣΟ;
 
Last edited:
Δηλαδή αν κατάλαβα σωστά, μπορώ να πάω να γραφτώ στο όποιο σκοπευτήριο, βγάζοντας δελτίο σκοπευτή, να πληρώσω την ετήσια συνδρομή και να κάνω όσες ρυθμιστικές και βολές θέλω ελεύθερα σε σταθερούς στόχους, όπως επίσης να συμμετέχω σε αγώνες κπα. που δεν απαιτείται πάνω από 2+1 χωρητικότητα, με οποιαδήποτε ΑΚΚΟ;

Κατάλαβα σωστά;

Αν ναι, τότε εντάξι σ' ότι αφορά το τι θέλω προσωπικά με ένα παράπονο βέβαια και ορισμένες απορίες.

α) Γιατί να μην μου επιτρέψουν ν' αφαιρέσω τον μειωτήρα εντός σκοπευτηρίου; Υπάρχει τεχνικός/ πρακτικός λόγος;

β) Εφόσον γραφτείς σε σκοπευτήριο βέβαια, γιατί να μην αξιοποιήσεις και την ευκαιρία να δοκιμάσεις όσα περισσότερα μπορείς, που πέραν των δοκιμών η άθλησης με όπλα του σκοπευτηρίου (μόνο αυτό συμφέρει οικονομικά) και διάφορα αγωνίσματα, είναι και η χρήση σκοπευτικού ερυθράς κουκίδας;

γ) Στην περίπτωση που θα πάω σκοπευτήριο με ΑΚΚΟ, (σαν μέλος του Σκοπευτικού ομίλου βέβαια και με ενεργό δελτίο σκοπευτή) εφόσον αυτό είναι εφικτό, θα μου χορηγήσει άδεια η Αστυνομία γι' αγορά σκοπευτικού βοηθήματος, για χρήση εντός σκοπευτηρίου; Θα μου επιτρέψει το σκοπευτήριο, να το χρησιμοποιήσω εντός σκοπευτηρίου; Η πάει πακέτο αποκλειστικά με ΑΚΣΟ;
Ολα εξαρτωνται απο το σύλλογο και την ελαστικοτητα του.
Ο δικος μου (απο τους τραγικοτερους) δεν σε αφηνει με ΑΚΚΟ ουτε μειωτηρα να βγαλεις ουτε σκοπευτηκα να βαλεις πανω.

Και αν το παρεις νομικά, αν σκασει ελεγχος, την πατανε ολοι και ο αλλος διακινδυνευει την αδεια του συλλογου του.
Εχω παει σε αλλους συλλογους, τα χω αφαιρεσει ολα κι εχω παιξει με την ψυχη μου.
Τα γνωστα "σουπερ μαρκετ" πυρομαχικων που δρουν κατω απο τη στεγη του σκοπευτικου συλλογου 🤣 και το μονο που τους νοιάζει ειναι να πουλανε πυρομαχικα 9mm και πλεον το μοδατο 5.56mm

Στα ερωτηματα που θετεις.
Οσο εχεις ΑΚΚΟ δεν θα σου δωσει αδεια για σκοπευτικο η αστυνομια.
Δεν παιζει ρολο αν θα γινει χρηση μονο εντος του σκοπευτηριου.
ΑΚΚΟ σημαινει παντου και παντα 2+1 και οχι σκοπευτικά.
Απλα με αδεια σκοπευτη, επιτρεπεται να ριχνεις στο σκοπευτηριο.Τελος.

Οσο για αγωνες με 2+1 το ξεχνας.Τι θα κανεις ? Συνεχεια reload ?
Και ποιος νομιζεις ασχολειται με αγωνες και καραμπινα εκτος απο Κορινθο και Ιωάννινα?
Αν δεν εισαι κοντά...σχεδον το ξεχνας.

Εν ολιγοις, αν ενδιαφερεσαι για πιστολια και pcc που αφηνουν χρημα στους συλλογους εχεις ευκαιριες αρκετες και σε αρκετους συλλογους, αρκει να αντεχει η τσεπη σου.
Ετσι και σε ενδιαφερει η αγωνιστικη καραμπινα (IPSC) και ΔΕΝ εισαι κοντα στην Κορινθο ή στα Γιαννενα...τον ηπιες, μαζι με μενα 🤣
Υπαρχει ακρη...αλλα πολυ πιο ακριβη και ακρως ιδιωτική.
 
Δηλαδή αν κατάλαβα σωστά, μπορώ να πάω να γραφτώ στο όποιο σκοπευτήριο, βγάζοντας δελτίο σκοπευτή, να πληρώσω την ετήσια συνδρομή και να κάνω όσες ρυθμιστικές και βολές θέλω ελεύθερα σε σταθερούς στόχους, όπως επίσης να συμμετέχω σε αγώνες κπα. που δεν απαιτείται πάνω από 2+1 χωρητικότητα, με οποιαδήποτε ΑΚΚΟ;

Κατάλαβα σωστά;

Αν ναι, τότε εντάξι σ' ότι αφορά το τι θέλω προσωπικά με ένα παράπονο βέβαια και ορισμένες απορίες.

α) Γιατί να μην μου επιτρέψουν ν' αφαιρέσω τον μειωτήρα εντός σκοπευτηρίου; Υπάρχει τεχνικός/ πρακτικός λόγος;

β) Εφόσον γραφτείς σε σκοπευτήριο βέβαια, γιατί να μην αξιοποιήσεις και την ευκαιρία να δοκιμάσεις όσα περισσότερα μπορείς, που πέραν των δοκιμών η άθλησης με όπλα του σκοπευτηρίου (μόνο αυτό συμφέρει οικονομικά) και διάφορα αγωνίσματα, είναι και η χρήση σκοπευτικού ερυθράς κουκίδας;

γ) Στην περίπτωση που θα πάω σκοπευτήριο με ΑΚΚΟ, εφόσον αυτό είναι εφικτό, (σαν μέλος του Σκοπευτικού ομίλου βέβαια και με ενεργό δελτίο σκοπευτή) θα μου χορηγήσει άδεια η Αστυνομία γι' αγορά σκοπευτικού βοηθήματος, για χρήση εντός σκοπευτηρίου; Θα μου επιτρέψει το σκοπευτήριο, να το χρησιμοποιήσω εντός σκοπευτηρίου με το όπλο που φέρει ΑΚΚΟ; Η πάει πακέτο αποκλειστικά με ΑΚΣΟ;
Μπορείς να το πάρεις στο σκοπευτήριο με ακκο και 2+1 , πρακτικα ομως δεν σε ελέγχει κανείς στο σκοπευτήριο (τουλάχιστον εκει που ειμαι εγω)εκτος αν ερθουν για έλεγχο αστυνομία που δεν το εχω δει ποτέ .
Για να βάλεις red dot θέλει ακσο και να το δηλώσεις αστυνομία .
Δεν υπάρχει πρακτικος λογος γιατι γίνεται αυτο ... Εδω σε δυο διαφορετικές αστυνομικες διευθύνσεις σε ερώτηση αν θέλει αγωνες το σκοπευτικο λειοκανο η μια είπε ναι η άλλη οχι... Αλλα μου είπαν οτι ειναι θεμα χρόνου να βάλουν αγωνες κ στο λειοκαννο για διατήρηση ακσο. Η δεύτερη που είπε όχι το είπε αυτο.
Και εγω το σκέφτομαι να το γυρίσω σε ακσο αλλα κολλαω στους νομους που αλλαζουν συνέχεια .
 
Το μόνο που μου τα χαλάει με το νομικό πλαίσιο, είναι η συμμετοχή σε αγώνες ετησίως με λίγα λόγια. Οικονομικό είναι το θέμα μου.
Φτάσαμε σε σημείο που πρέπει να διαχωριστεί ο ''Πρωταθλητισμός'' από την ''Συμμετοχή''

Κάτι σαν τις πολεμικές τέχνες.

Θα ταν αστείο να πηγαίνεις Πυγμαχία π.χ. και να σου λεγε ο προπονητής, η κατεβαίνεις σε αγώνα και τρως ξύλο με το ζώρι 5-6 φορές τον χρόνο, η ''δεν θέλω τα λεφτά σου'' δεν μπορείς να συμμετέχεις στις προπονήσεις. Η θα κάτσεις να φας ξύλο η φεύγεις 🤣

Rocky Balboa με το ζώρι!
 
Καιρός να καταλάβετε ότι ζούμε σε μπαχαλο γιατί το μπουρδέλο είναι καλύτερο υπάρχει ιεραρχία εδώ δεν υπάρχει ούτε αυτό ότι κόψει στο κάθε έναν αφού ο νομοθέτης πολλές φορές δεν καταλαβαίνει ούτε ο ίδιος τι νομοθετεί και βγάζει 2/3 διευκρινιστικές για έναν νόμο.
 
Για να παρεις πχ ενα λειοκαννο με καννη κατω απο 50 εκ θες ακσο... Θελω να παρω μια 47 εκ θελει ακσο... Ενω 51 εκ ακκο... Αυτα τα 4 εκατοστα με καθιστουν επικίνδυνο πρέπει να ειμαι σκοπευτης για να την εχω και στο μέλλον να τρεχω σε αγωνες... Δεν μπορώ μόνο να κανω το γούστο μου στο σκοπευτήριο ...
 
Για να παρεις πχ ενα λειοκαννο με καννη κατω απο 50 εκ θες ακσο... Θελω να παρω μια 47 εκ θελει ακσο... Ενω 51 εκ ακκο... Αυτα τα 4 εκατοστα με καθιστουν επικίνδυνο πρέπει να ειμαι σκοπευτης για να την εχω και στο μέλλον να τρεχω σε αγωνες... Δεν μπορώ μόνο να κανω το γούστο μου στο σκοπευτήριο ...
To ίδιο πρόβλημα είχα στην αρχή, σ' ότι αφορά την επιλογή καινούριου όπλου.
Η πρώτη μου επιλογή ήταν η Beretta 1301 και είτε βγαίνει με κοντύτερη κάννη, είτε 61 εκατοστά, οπότε και κατέληξα στην Benelli M4.
Βέβαια η Benelli έβγαλε και νεότερη έκδοση, την T4 PRO και έχει ακριβώς το ίδιο θέμα με τα 47 εκατοστά. Οπότε το ξεχνάμε το νέο μοντέλο και πάμε στην απλή των 51εκ.

Μάλλον, όχι, η Ελληνική γραφειοκρατία έχει το θέμα που έχει πρόβλημα με τα εκατοστά και το συνολικό μήκος όπλου που πρέπει ντε και καλά να είναι ένα μέτρο το λιγότερο και να πεις ότι χρησιμεύει πουθενά, δήθεν για να μην κρύβεται εύκολα κατά την μεταφορά σε περίπτωση που κάποιος τρελός αποφασίσει να κυκλοφορήσει μ' αυτό στην πόλη, ούτε αυτό στέκει, αφού το όπλο συνήθως μεταφέρεται αποσυναρμολογημένο ούτως η άλλως, οπότε κατά την μεταφορά, ήδη είναι λιγότερο από 1 μέτρο.
Άρα σε τι ακριβώς χρησιμεύει το όριο, ένας θεός γνωρίζει... Θα παρεξηγηθεί ο αγριόχοιρος ή καμιά μπεκάτσα;

Μπορεί κάποιος νομοθέτης να χει κόμπλεξ με το μέγεθος ;)

Όπως και να χει, το γεγονός ότι σου επιτρέπουν να έχεις όπλα, πολύ ποιο ''Tactical'' να το πω έτσι, όπως PCC κλπ. μας φέρνει στο συμπέρασμα, πως δεν υπάρχει πρόβλημα, αρκεί να πληρώνεις παράβολα για τους αγώνες, ενώ σε άλλες χώρες, η συνδρομή στον σύλλογο επαρκεί.
Να δούμε πότε θα λυθεί αυτό το πρόβλημα. Συνεπώς οι λόγοι είναι εισπρακτικοί.

Δεν τους κόβει όμως, ότι αντί να κερδίζουν, χάνουν λεφτά, γιατί πολύ απλά, τον μέσο πολίτη, δεν τον ενδιαφέρει ο αγώνας και η βενζίνες που θα κάψει γι' αυτούς και τα παράβολα που θα πληρώσει, παρά μόνον το πότε τον βολεύει να κάνει έξοδα από επιλογή και η προπόνηση/ άσκηση αποκλειστικά και ήδη οικονομικά ζορίζεται, οπότε και επιλέγει και οικονομικό όπλο π.χ. λειόκαννο, σε πολλές περιπτώσεις και επαναληπτικό, ακόμα ποιο οικονομικό και φυσικά οικονομικότερα πυρομαχικά.
Μακάρι να μπορούσαμε να πληρώνουμε για HK416 και 7.62x51 αλλά δυστυχώς δεν βγαίνουμε.

Οπότε, αφού δεν θέλουν λεφτά, δεν έχει λεφτά. Ας πρόσεχαν.
 
Last edited:
Το μόνο που μου τα χαλάει με το νομικό πλαίσιο, είναι η συμμετοχή σε αγώνες ετησίως με λίγα λόγια. Οικονομικό είναι το θέμα μου.
Φτάσαμε σε σημείο που πρέπει να διαχωριστεί ο ''Πρωταθλητισμός'' από την ''Συμμετοχή''

Κάτι σαν τις πολεμικές τέχνες.

Θα ταν αστείο να πηγαίνεις Πυγμαχία π.χ. και να σου λεγε ο προπονητής, η κατεβαίνεις σε αγώνα και τρως ξύλο με το ζώρι 5-6 φορές τον χρόνο, η ''δεν θέλω τα λεφτά σου'' δεν μπορείς να συμμετέχεις στις προπονήσεις. Η θα κάτσεις να φας ξύλο η φεύγεις 🤣

Rocky Balboa με το ζώρι!
To προσπέρασες μαλλον....
Δες εδω...το ποσταρα αναλυτικά

Link...

Κοινώς, Λειόκανο και ΑΚΣΟ δεν απαιτειται βεβαιωση για συμμετοχη σε αγωνες απο την ΣΚΟΕ
 
Επειδή και εγώ στο σκοπευτήριο πηγαίνω μόνο για παιχνίδι με το λειοκανο σε σταθερό στόχο δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα κάποιων φίλων για το αν η κανη είναι 51 η 47 η 61 εκατοστά άλλωστε και αγώνα να κάνουμε θα τον κάνουμε με όπλο με κανη 47 εκατοστά; Ας πηγαίνουμε ο καθένας με ότι όπλο μπορεί να πάρει στα πλαίσια του νόμου και ανάλογα τα οικονομικά του να ευχαριστιόμαστε και ας αφήσουμε την μουρμούρα για όλα άλλωστε οι νόμοι στην Ελλάδα είναι αλλοπροσαλοι σε πολύ σοβαρότερα πραγματα
 
Back
Top