Νομοθεσία για την Σκοποβολή

Σκοπευτικης αδειας σε λειοκαννο συνέχεια ...λοιπόν ρώτησα ενα φιλο μου αστυνομικό σε αλλη περιφέρεια που είναι στα οπλα...πηρε την διεύθυνση του ελεγξαν τον νομο και είπαν θέλει αγώνες ...ετσι το ερμήνευσαν γιατι λεει ενω περιοριζεται στα ραβδωτα παρακάτω μιλαει για ολα τα πυροβόλα ...αλλα δεν χρειάζεται απαραίτητα αγωνες σε shotgun μπορείς να κανεις αγώνες για πιστολι και να κάνεις σκοπευτικο το λειοκανο ...παντως παραδέχτηκαν οτι ο νόμος ειναι ασαφης...

Και....

Πηρα τηλέφωνο την ασφάλεια της περιοχής μου ,μου είπαν θα μου απαντήσουν σε δυο μέρες ,οντως με πήραν τηλέφωνο και μου λένε ρωτήσαμε την αστυνομική διεύθυνση πανω ΔΕΝ θελει αγωνες το λειοκαννο προς το παρόν αλλα θέλει να εισαι ηδη εγγεγραμμένος 6 μηνες σε σύλλογο και να εχεις βεβαίωση απο ΣΚΟΕ οτι το οπλο σου ειναι κατάλληλο για σκοπευτικο.

Εγω παιδιά παραιτουμαι... Δεν αντεχω αλλο...
 
Σκοπευτικης αδειας σε λειοκαννο συνέχεια ...λοιπόν ρώτησα ενα φιλο μου αστυνομικό σε αλλη περιφέρεια που είναι στα οπλα...πηρε την διεύθυνση του ελεγξαν τον νομο και είπαν θέλει αγώνες ...ετσι το ερμήνευσαν γιατι λεει ενω περιοριζεται στα ραβδωτα παρακάτω μιλαει για ολα τα πυροβόλα ...αλλα δεν χρειάζεται απαραίτητα αγωνες σε shotgun μπορείς να κανεις αγώνες για πιστολι και να κάνεις σκοπευτικο το λειοκανο ...παντως παραδέχτηκαν οτι ο νόμος ειναι ασαφης...

Και....

Πηρα τηλέφωνο την ασφάλεια της περιοχής μου ,μου είπαν θα μου απαντήσουν σε δυο μέρες ,οντως με πήραν τηλέφωνο και μου λένε ρωτήσαμε την αστυνομική διεύθυνση πανω ΔΕΝ θελει αγωνες το λειοκαννο προς το παρόν αλλα θέλει να εισαι ηδη εγγεγραμμένος 6 μηνες σε σύλλογο και να εχεις βεβαίωση απο ΣΚΟΕ οτι το οπλο σου ειναι κατάλληλο για σκοπευτικο.

Εγω παιδιά παραιτουμαι... Δεν αντεχω αλλο...
Κοιτα, προσπαθησαμε με τον νομιμο τροπο....μονο δικηγοροι δεν γιναμε...και ακρη δεν βγαινει.
Επόμενη κινηση να παμε σε καποιον γύφτικο μαχαλά, στα δικα τους "σκοπευτηρια"
που προστατευονται ουτως ή αλλος απο το νομο και να εξασκηθουμε εκει στην σκοποβολή.
😁😁😁
 
Last edited:
Σκοπευτικης αδειας σε λειοκαννο συνέχεια ...λοιπόν ρώτησα ενα φιλο μου αστυνομικό σε αλλη περιφέρεια που είναι στα οπλα...πηρε την διεύθυνση του ελεγξαν τον νομο και είπαν θέλει αγώνες ...ετσι το ερμήνευσαν γιατι λεει ενω περιοριζεται στα ραβδωτα παρακάτω μιλαει για ολα τα πυροβόλα ...αλλα δεν χρειάζεται απαραίτητα αγωνες σε shotgun μπορείς να κανεις αγώνες για πιστολι και να κάνεις σκοπευτικο το λειοκανο ...παντως παραδέχτηκαν οτι ο νόμος ειναι ασαφης...

Και....

Πηρα τηλέφωνο την ασφάλεια της περιοχής μου ,μου είπαν θα μου απαντήσουν σε δυο μέρες ,οντως με πήραν τηλέφωνο και μου λένε ρωτήσαμε την αστυνομική διεύθυνση πανω ΔΕΝ θελει αγωνες το λειοκαννο προς το παρόν αλλα θέλει να εισαι ηδη εγγεγραμμένος 6 μηνες σε σύλλογο και να εχεις βεβαίωση απο ΣΚΟΕ οτι το οπλο σου ειναι κατάλληλο για σκοπευτικο.

Εγω παιδιά παραιτουμαι... Δεν αντεχω αλλο...
Όπως ανέφερα και σε παλαιότερο ποστ προσπαθούν να κανουν ερμηνεία άτομα που δεν εχουν νομικές γνώσεις μπερδεύουν άρθρα είτε συσχετίζουν άρθρα που ρυθμίζουν διαφορετικές περιπτώσεις, μεταφράζουν κατα το δοκουν κ.α, στα κυνηγετικά που έχω ασχοληθεί η νομοθεσία είναι διάσπαρτη πρέπει να διαβάσει κανείς ξεκινώντας απο το το νόμο του 93 και όλες τις τροποποιητικές υπ και το τελικό νομοθέτημα του 20 είναι ένας αχταρμάς έφαγα μέρες να βρω κάποιες λεπτομέρεις, αν θυμάμαι υπήρχε ενας καθηγητής που έβγαζε σύγγραμα αλλά δε το εχει αναθεωρήσει εδω και πολλά χρόνια οπότε ειναι άχρηστο. Μπορώ να κοιτάξω το νόμο αλλα δε μπορώ να σου υποσχεθώ σύντομα απάντηση. Πιο πιθανό μου κάνει η δεύτερη περίπτωση.
 
Όπως ανέφερα και σε παλαιότερο ποστ προσπαθούν να κανουν ερμηνεία άτομα που δεν εχουν νομικές γνώσεις μπερδεύουν άρθρα είτε συσχετίζουν άρθρα που ρυθμίζουν διαφορετικές περιπτώσεις, μεταφράζουν κατα το δοκουν κ.α, στα κυνηγετικά που έχω ασχοληθεί η νομοθεσία είναι διάσπαρτη πρέπει να διαβάσει κανείς ξεκινώντας απο το το νόμο του 93 και όλες τις τροποποιητικές υπ και το τελικό νομοθέτημα του 20 είναι ένας αχταρμάς έφαγα μέρες να βρω κάποιες λεπτομέρεις, αν θυμάμαι υπήρχε ενας καθηγητής που έβγαζε σύγγραμα αλλά δε το εχει αναθεωρήσει εδω και πολλά χρόνια οπότε ειναι άχρηστο. Μπορώ να κοιτάξω το νόμο αλλα δε μπορώ να σου υποσχεθώ σύντομα απάντηση. Πιο πιθανό μου κάνει η δεύτερη περίπτωση.
Καλα σε 6 μηνες που θα εχω κλείσει εξαμηνο στο σκοπευτήριο θα έχουν αλλάξει παλι όλα...
 
Καλα σε 6 μηνες που θα εχω κλείσει εξαμηνο στο σκοπευτήριο θα έχουν αλλάξει παλι όλα...
Πάρε ένα κουτί σσσοκολατακια που λέει και η Ντόρα και πήγαινε κι εσύ στο ΑΤ με θετική διάθεση, καφεδάκι και ωραία τραγουδάκια. Θα συγκινηθούν και θα σε δουν με άλλο μάτι, έτσι θα διαβάσουν, θα ψάξουν και θα σου απαντήσουν
 
Σκοπευτικης αδειας σε λειοκαννο συνέχεια ...λοιπόν ρώτησα ενα φιλο μου αστυνομικό σε αλλη περιφέρεια που είναι στα οπλα...πηρε την διεύθυνση του ελεγξαν τον νομο και είπαν θέλει αγώνες ...ετσι το ερμήνευσαν γιατι λεει ενω περιοριζεται στα ραβδωτα παρακάτω μιλαει για ολα τα πυροβόλα ...αλλα δεν χρειάζεται απαραίτητα αγωνες σε shotgun μπορείς να κανεις αγώνες για πιστολι και να κάνεις σκοπευτικο το λειοκανο ...παντως παραδέχτηκαν οτι ο νόμος ειναι ασαφης...

Και....

Πηρα τηλέφωνο την ασφάλεια της περιοχής μου ,μου είπαν θα μου απαντήσουν σε δυο μέρες ,οντως με πήραν τηλέφωνο και μου λένε ρωτήσαμε την αστυνομική διεύθυνση πανω ΔΕΝ θελει αγωνες το λειοκαννο προς το παρόν αλλα θέλει να εισαι ηδη εγγεγραμμένος 6 μηνες σε σύλλογο και να εχεις βεβαίωση απο ΣΚΟΕ οτι το οπλο σου ειναι κατάλληλο για σκοπευτικο.

Εγω παιδιά παραιτουμαι... Δεν αντεχω αλλο...
Ναι, προς το παρον, αφου στη χωρα μας δεν ειναι διαδεδομενοι τετοιου τυπου αγωνες(practical), παρα μονο με δισκακια.
 
Υπάρχουν κανονικά αγώνες πρακτικής σκοποβολής με λειοκανο.....
Αν ξερεις, σε ποια σκοπευτηρια γινονται τετοιοι αγωνες?
Απ'οτι ειδα εχει στον Ασπροπυργο, Θεσσαλονικη, Κρητη.
Οποιος γνωριζει ας γραψει να τα εχουμε υποψιν.
 
Last edited:
Εγω απο την μικρη μου εμπειρια μεχρι στιγμης σε σκοπευτηρια, εχω παρατηρησει οτι το λειόκανο
ειναι κοκκινο πανί για αυτους.
Νιωθω συνεχως μια ώθηση προς τα πιστολια και τα PCC, σχεδον με το στανιό θα ελεγα.
Αρχιζει και μου μυριζει πως το θεμα ειναι μάλλον οικονομικό, αλλιως δεν μπορω να εξηγησω την τοση
αποστροφη στο λειοκανο στα IPSC οταν στο εξωτερικό γινεται χαμος.
 
Εγω απο την μικρη μου εμπειρια μεχρι στιγμης σε σκοπευτηρια, εχω παρατηρησει οτι το λειόκανο
ειναι κοκκινο πανί για αυτους.
Νιωθω συνεχως μια ώθηση προς τα πιστολια και τα PCC, σχεδον με το στανιό θα ελεγα.
Αρχιζει και μου μυριζει πως το θεμα ειναι μάλλον οικονομικό, αλλιως δεν μπορω να εξηγησω την τοση
αποστροφη στο λειοκανο στα IPSC οταν στο εξωτερικό γινεται χαμος.
Η δέσμευση για την προμήθεια των πυρομαχικών είναι ένας λόγος..
 
Φυσικα και δεν ειμαι αντιθετος στο να χρησιμοποιω του συλλογου τα φυσιγγια.
Το αντιθετο μαλιστα.
Και φθηνοτερα ειναι και ενισχυω τροπον τινα το συλλογο.
Αλλα αυτη η αποστροφη για το λειοκανο με στεναχωρει...
Οι σύλλογοι είναι ένα είδος επιχείρησης , χωρίς έσοδα δεν μπορεί να υπάρχει , οπότε κυνηγάει να σπρώξει οτιδήποτε του αφήνει μεγαλύτερο κέρδος.
 
Εγω απο την μικρη μου εμπειρια μεχρι στιγμης σε σκοπευτηρια, εχω παρατηρησει οτι το λειόκανο
ειναι κοκκινο πανί για αυτους.
Νιωθω συνεχως μια ώθηση προς τα πιστολια και τα PCC, σχεδον με το στανιό θα ελεγα.
Αρχιζει και μου μυριζει πως το θεμα ειναι μάλλον οικονομικό, αλλιως δεν μπορω να εξηγησω την τοση
αποστροφη στο λειοκανο στα IPSC οταν στο εξωτερικό γινεται χαμος.
Tα πάντα σχετίζονται με τα χρήματα σε έναν σκοπευτικό σύλλογο ραβδωτών. Ότι λένε, ότι επιχείρημα έχουν για κάθε συζήτηση, τα πάντα. Το μόνο που τους νοιάζει είναι πως θα σου πουλήσουν περισσότερα φυσίγγια. Τους ενοχλεί το λειόκαννο γιατί δε σου πουλάνε φυσίγγια, τους ενοχλεί να έχεις προμηθευτεί δικά σου φυσίγγια γιατί έτσι δε σου πουλάνε αυτοί, σου λένε ψέματα για το πόσοι αγώνες είναι υποχρεωτικοί ώστε να κάνεις παραπάνω μέχρι να ξεψαρώσεις και να ξέρουν ότι γνωρίζεις, σου καλλιεργούνε την ανάγκη για συνεχή εκπαίδευση με ηλίθιες αιτιάσεις που όμως στην αρχή πάντα τις χάφτεις. Εκνευρίζονται αν αγοράσεις όπλο από αλλού αν αυτοί σχετίζονται με κάποιο κατάστημα, τρελαίνονται αν μάθουν οτι πηγαίνεις και σε άλλο σύλλογο να κάνεις αγώνες και άλλα πολλά.
Αν είσαι λίγο σαδιστής, είναι σκέτη απόλαυση να τους κερνάς πόνο. Να πηγαίνεις με τα δικά σου φυσίγγια και να τους λες για τον αγώνα που έκανες την προηγούμενη εβδομάδα στο άλλο σκοπευτήριο. Σκέτη ηδονή μιλάμε. 😍
 
Εγω απο την μικρη μου εμπειρια μεχρι στιγμης σε σκοπευτηρια, εχω παρατηρησει οτι το λειόκανο
ειναι κοκκινο πανί για αυτους.
Νιωθω συνεχως μια ώθηση προς τα πιστολια και τα PCC, σχεδον με το στανιό θα ελεγα.
Αρχιζει και μου μυριζει πως το θεμα ειναι μάλλον οικονομικό, αλλιως δεν μπορω να εξηγησω την τοση
αποστροφη στο λειοκανο στα IPSC οταν στο εξωτερικό γινεται χαμος.
Και εγω έχω την ίδια αίσθηση ... Στον σύλλογο που ειμαι γραμμένος δεν κανουν αγωνες shotgun. Γενικα δεν ασχολούνται ... Και οταν τους είπα εμενα μαρεσει το shotgun μου είπαν πρεπει να εισαι ο μοναδικος που δεν θελει να κανει πιστόλι και θελει shotgun.
Φυσσιγγια μου είπαν να φέρνω εγω για καραμπίνα , αυτοι εχουν μονο για πιστόλια .
 
Back
Top