Μπόλιασμα-Εμβολιασμός δέντρων και φυτών!

Έλεγξα τα μπολιασματα μου να δω πως πάνε.
Έξι στα έξι στα εμβόλια τα ταφ.
Ήταν καλός μήνας ο Μάρτιος φέτος για μπολιασματα ήταν μαλακός και τα δέντρα ανέβασαν χυμούς.
Έχω και δύο καλεμια αλλά δεν τα άνοιξα γιατί τα έχω σκεπασμένα με χαρτί.Πιστευω και αυτά θα πάνε καλά.
Θα τα δω την Κυριακή.
Τα εμβόλια στο ταφ πρέπει να κάνεις πατάτα για να μην είναι πράσινα στις 15 μέρες του λυσίματος.Μετά είναι το θέμα, πάνω στον μήνα τι θα δείξει η αυτοψία.Σου εύχομαι όλα να σκάσουν και πολλές επιτυχίες μελλοντικά!
 
Μετά είναι το θέμα, πάνω στον μήνα τι θα δείξει η αυτοψία.
Έχει περάσει ο μήνας, αλλά...με το που τα λύσεις βλέπεις τι θα γίνει.
Αν έχουν κολλήσει σωστά και τα προστατέψεις από τον ήλιο ξέρεις ήδη το αποτέλεσμα.
Αυτό που μπορεί να γίνει είναι να "κοιμούνται" για μεγάλο διάστημα και να χρειαστεί να τα " ξυπνήσεις" εσύ
 
Έχει περάσει ο μήνας, αλλά...με το που τα λύσεις βλέπεις τι θα γίνει.
Αν έχουν κολλήσει σωστά και τα προστατέψεις από τον ήλιο ξέρεις ήδη το αποτέλεσμα.
Αυτό που μπορεί να γίνει είναι να "κοιμούνται" για μεγάλο διάστημα και να χρειαστεί να τα " ξυπνήσεις" εσύ
Αυτό πως γίνεται;
 
Το να χρειαστεί να το ξυπνήσεις(το μπόλι), πως γίνεται;
Μπορεί να κλαδέψεις πολύ αυστηρά ή και εντελώς οτιδήποτε είναι πάνω από το εμβόλιο (συνήθως όταν το μητρικό φυτό είναι άγριο), να χαράξεις τον κορμό που είναι πάνω από το εμβόλιο, να ποτίσεις έντονα και να ρίξεις λίπασμα που τονώνει τη βλάστηση ώστε λόγω της περίσσειας χυμών να ενεργοποιηθούν όλα τα μάτια του φυτού και φυσικά συνδυασμός ή όλα τα παραπάνω μαζί...

σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι τρόποι... Μερικοί ασβεστώνουν επισης τον κορμό κάτω από το εμβόλιο ως το χώμα για να έχει μόνωση το φυτό και ταυτόχρονα να μην μπορεί να πετάξει πιο χαμηλά που του είναι πιο εύκολο και όχι στο εμβόλιο...
 
Έχει περάσει ο μήνας, αλλά...με το που τα λύσεις βλέπεις τι θα γίνει.
Αν έχουν κολλήσει σωστά και τα προστατέψεις από τον ήλιο ξέρεις ήδη το αποτέλεσμα.
Αυτό που μπορεί να γίνει είναι να "κοιμούνται" για μεγάλο διάστημα και να χρειαστεί να τα " ξυπνήσεις" εσύ
Δεν συμφωνω, δεν βλεπεις τι θα γινει.Παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο και δεν μπορεις να εισαι σιγουρος.Επισης, με το να κοψεις απο πανω οντως μεγαλωνεις πιθανοτητες να σκασουν, αλλα εχω αφησει και χωρις να κοψω απο πανω και παλι ειχαν σκασει.Οποτε ειναι συνδυασμος πολλων παραμετρων.
 
Πήγα στον ελαιώνα να μπολιάσω μια αγριελιά που είχα αφήσει καθώς ήταν ιδανική και στο μέροςView attachment 87226View attachment 87227
Όλες οι ελιές σχεδόν έτσι τριγύρω.Τα αγριογουρούνα έφτασαν μέσα στο χωριό...Σήκωσα και 3 τσίχλες έβοσκαν χώμα.View attachment 87228
Μαζέψαμε και 2 χουφτίτσες σπαράγγια,που τρομάξαμε να βρούμε...
Καλησπέρα σας, πήγα έλυσα τις φόλες όλες καταπράσινες.Καλέμι έριχνε φύλλα με ένα απλό φύσημα να έκανες.Πετάει και μυτούλα!
 
Είχα μπολιάσει και μία συκιά για πλάκα και σήμερα πήγα, δεν κοίταγα καν δεν περίμενα να σκάσει, αντίκρισα μετά χαράς να έχει πετάξει λίγο φυλλαράκι το μάτι της κορυφής.Ίσα ίσα που έβγαινε,σαν ο καισαρικός από το αβγό!!!
 
Last edited:
Στα ξινά έχασα 3 μάτια, μένουν τα άλλα είδωμεν.....
Ζήλεψα κι εγώ και το περασμένο Σάββατο μπόλιασα δύο μικρές νερατζιές με μάτια λεμονιάς. Αν ήταν μεγαλύτερες θα το έκανα με καλέμια, και θα ένιωθα πιο σίγουρος. Γιατί είχα μπολιάσει έτσι πριν μερικά χρόνια μερικές αγριελιές και είχαν πιάσει όλα σχεδόν, και τώρα είναι ήδη δεντράκια με παραγωγή. Αλλά με μάτια που είχα δοκιμάσει παλιότερα 2 φορές (πάλι νερατζιά σε λεμονιά) είχα πλήρη αποτυχία !!! Βασικά δεν είμαι σίγουρος αν έβγαλα σωστά το μάτι από το βλαστό. Είδα κάποια βιντεάκια, αλλά ο καθένας το έκανε διαφορετικά και δεν ξέρω ποιος είναι ο πιο σωστός τρόπος. Γι'αυτό το έκανα με όλους τους τρόπους που είδα, και έβαλα 4 μπόλια στην μια και 3 στην άλλη. Λογικά το αργότερο μέχρι το Πάσχα θα πρέπει να έχει δείξει αν πέτυχε κανένα. Ήδη ανυπομονώ από περιέργεια, αν και δεν έχω πολλές ελπίδες ...
 
Ζήλεψα κι εγώ και το περασμένο Σάββατο μπόλιασα δύο μικρές νερατζιές με μάτια λεμονιάς. Αν ήταν μεγαλύτερες θα το έκανα με καλέμια, και θα ένιωθα πιο σίγουρος. Γιατί είχα μπολιάσει έτσι πριν μερικά χρόνια μερικές αγριελιές και είχαν πιάσει όλα σχεδόν, και τώρα είναι ήδη δεντράκια με παραγωγή. Αλλά με μάτια που είχα δοκιμάσει παλιότερα 2 φορές (πάλι νερατζιά σε λεμονιά) είχα πλήρη αποτυχία !!! Βασικά δεν είμαι σίγουρος αν έβγαλα σωστά το μάτι από το βλαστό. Είδα κάποια βιντεάκια, αλλά ο καθένας το έκανε διαφορετικά και δεν ξέρω ποιος είναι ο πιο σωστός τρόπος. Γι'αυτό το έκανα με όλους τους τρόπους που είδα, και έβαλα 4 μπόλια στην μια και 3 στην άλλη. Λογικά το αργότερο μέχρι το Πάσχα θα πρέπει να έχει δείξει αν πέτυχε κανένα. Ήδη ανυπομονώ από περιέργεια, αν και δεν έχω πολλές ελπίδες ...
Kαλή επιτυχία Στέλιο! Ποτισε τα δεντράκια άμεσα αρκετά και μετά τακτικά για να τα βοηθήσεις να έχουν χυμούς και να κολλήσουν τα μάτια. Δεν τους πολυσυμπαθώ και εγώ τους ενοφθαλισμούς, καθώς τόσο τα μάτια στο πιάσιμο όσο και στο πέταγμα μετά παραείναι ευαίσθητα και θέλουν πιο πολύ χρόνο να αποδώσουν, αλλά όντως αν είναι μικρό το δέντρο δεν μπορεί να γίνει η καρατόμηση και ο εκκεντρισμός.
 
Ζήλεψα κι εγώ και το περασμένο Σάββατο μπόλιασα δύο μικρές νερατζιές με μάτια λεμονιάς. Αν ήταν μεγαλύτερες θα το έκανα με καλέμια, και θα ένιωθα πιο σίγουρος. Γιατί είχα μπολιάσει έτσι πριν μερικά χρόνια μερικές αγριελιές και είχαν πιάσει όλα σχεδόν, και τώρα είναι ήδη δεντράκια με παραγωγή. Αλλά με μάτια που είχα δοκιμάσει παλιότερα 2 φορές (πάλι νερατζιά σε λεμονιά) είχα πλήρη αποτυχία !!! Βασικά δεν είμαι σίγουρος αν έβγαλα σωστά το μάτι από το βλαστό. Είδα κάποια βιντεάκια, αλλά ο καθένας το έκανε διαφορετικά και δεν ξέρω ποιος είναι ο πιο σωστός τρόπος. Γι'αυτό το έκανα με όλους τους τρόπους που είδα, και έβαλα 4 μπόλια στην μια και 3 στην άλλη. Λογικά το αργότερο μέχρι το Πάσχα θα πρέπει να έχει δείξει αν πέτυχε κανένα. Ήδη ανυπομονώ από περιέργεια, αν και δεν έχω πολλές ελπίδες ...
Καλή επιτυχία, αν το κάνουμε με πραγματική αγάπη και μεράκι το αποτέλεσμα θα επέλθει!!!
Πρέπει το μάτι να βγει κοφτά,δηλαδή να είναι γεμάτο πίσω και όχι κενό πράγμα που μπορεί να πιάσει και να μην πετάξει ποτέ!
 
Σκεπασε τα καλάμια με νάυλον σακούλα και μετά με χάρτινη Χρήστο για να μην στα στρεσαρει η αφύσικη ζεστή για την εποχή.

Καλή επιτυχία!
Εχω δει που αλλοι πρωτα βαζουν την χαρτινη και απο πανω βαζουν την ναιλον,τελικα ποιο ειναι το σωστο?Αν ειναι απ'εξω η χαρτινη και ριξει μια δυνατη βροχα δεν θα την αχρηστεψει ενω αν ειναι η ναιλον απ'εξω εχει αδιαβροχοποιηση?Και αλλη μια ερωτηση οταν μπολιαζετε κοιτατε τη φαση της σεληνης?
 
Back
Top