Μπόλιασμα-Εμβολιασμός δέντρων και φυτών!

Μαγεία ο εμβολιασμός λέμε!!! Κρίμα σε όσους δεν έχουν την τύχη να ασχοληθούν.Αυτή η μαγεία ολοκληρώνεται όταν έχεις ένα δέντρο με διαφορετικούς καρπούς πάνω στο ίδιο υποκείμενο και καρπήσει!
Κρίμα δεν λες τίποτα. Αφού τώρα ψάχνω να βρω μπολιασμενη συκιά με διαφορετικά 3 είδη για να ρίξω σκοινί να κρεμαστω.......Τόσο κρίμα....
 
Με καλέμια, απλά για να το σιγουρέψω έβαλα και από ένα μάτι σε αυτά που έγιναν με καλέμια που δεν λαθεύουν.Σε έναν βραχίωνα μόνο έβαλα 3 μάτι, όχι καλέμια και δεν έκοψα από πάνω.Πάμε γερά!
 
Last edited:
Με καλέμια, απλά για να το σιγουρέψω έβαλα και από ένα μάτι σε αυτά που έγιναν με καλέμια που δεν λαθεύουν.Σε έναν βραχίωνα μόνο έβαλα 3 μάτια μόνο.Πάμε γερά!
Σκεπασε τα καλάμια με νάυλον σακούλα και μετά με χάρτινη Χρήστο για να μην στα στρεσαρει η αφύσικη ζεστή για την εποχή.

Καλή επιτυχία!
 
Γρήγορη για πόσο διάστημα πιστεύεις ότι πρέπει να μένουν σκεπασμένα;
Παναγιώτη σε 3 εβδομάδες τα ανοίγω πρώτη φορά, τα κοιτάω πώς πάνε και μετά πράττω ανάλογα... Αν έχουν ήδη πετάξει ή πάνε να πετάξουν, σίγουρα ξεσκέπασμα. Αν είναι πράσινα, μπορεί να τα αφήσω μια βδομάδα ακόμα και μετά ελεύθερα...
 
Παναγιώτη σε 3 εβδομάδες τα ανοίγω πρώτη φορά, τα κοιτάω πώς πάνε και μετά πράττω ανάλογα... Αν έχουν ήδη πετάξει ή πάνε να πετάξουν, σίγουρα ξεσκέπασμα. Αν είναι πράσινα, μπορεί να τα αφήσω μια βδομάδα ακόμα και μετά ελεύθερα...
Τρυπες λιγο να μπει θερμοκρασια μην σοκαριστουν ή κατευθειαν ξεσκεπασμα;
 
Τρυπες λιγο να μπει θερμοκρασια μην σοκαριστουν ή κατευθειαν ξεσκεπασμα;
Κανονικά θέλει τα να βγάλεις σταδιακά χωρίς τρύπες... Δηλαδή, να τα ξεσκεπάζεις για λίγη ώρα πολύ νωρίς το πρωί και αργά το απόγευμα μόνο, την επόμενη περισσότερο και περισσότερο, μετά να σκεπάζονται μόνο μεσημερι κτλ, αλλά αυτό δεν είναι λειτουργικό... Εγώ τα ξεσκεπάζω απευθείας, αλλά πάντα απόγευμα χωρίς να τα χτυπήσει ο ήλιος ώστε να έχουν τουλάχιστον 12 ώρες να εγκλιματιστούν και να ανασάνουν μέχρι να τα δει σοβαρά ο ήλιος....
 
Και εγω μια αγριελια μεγαλη ππυ εχω μπολιασει την ξεσκεπασα προ ημερων απευθειας αργα απογευμα.Θα δουμε πως θα παει, παντως τα κοτσανακια με ενα ελαφρυ χαιδεμα εφευγαν αερα πατερα.
 
@tsakalos Ξέχασα να πω χθες που πήγα να δω φόλες πορτοκάλι πάνω σε υποκείμενο μανταρινιά είναι όλα καταπράσινα και φουσκωμένα έτοιμα να δώσουν.Μόνο σε μία φόλα είδα το αριστερό πάω άκρο να έχει σηκωθεί λίγο και το πάταγα και έπαιζε λίγο.Έχω κλείσει και με πάστα ολόγυρα.Να μην κόλλησε καλά; Να το σπρώχνει ο κάλλος; Βέβαια μου έχει ξανατύχει, αλλά αν πατάει ο πυρήνας το κεντρικό τμήμα δεν έχει θέμα, και όλη η φόλα-μάτια να ξεραθεί γύρω γύρω θα δώσει.Αλλα θα ήθελα να ήξερα τις πιθανές αιτίες.Πάντως το έδεσα σφικτά μπας και το σώσω.
Ευχαριστώ.
 
Δεν πρόλαβα και να μπολιάσω ένα φιλλύκι, που είχαμε πει παλαιότερα ότι ανήκει στην οικογένεια της ελιάς σε ήμερη ελιά και είχα εκφράσει την άποψή μου στον Τσάκαλο περί ομοιότητας φύλλου σε μικρή ηλικία και το μπέρδεμα φιλλύκι ή αγριελιά.Αν βρω χρόνο θα κάνω το πείραμα. @tsakalos το δοκίμασες να μας πεις τι έγινε;
 
@tsakalos Ξέχασα να πω χθες που πήγα να δω φόλες πορτοκάλι πάνω σε υποκείμενο μανταρινιά είναι όλα καταπράσινα και φουσκωμένα έτοιμα να δώσουν.Μόνο σε μία φόλα είδα το αριστερό πάω άκρο να έχει σηκωθεί λίγο και το πάταγα και έπαιζε λίγο.Έχω κλείσει και με πάστα ολόγυρα.Να μην κόλλησε καλά; Να το σπρώχνει ο κάλλος; Βέβαια μου έχει ξανατύχει, αλλά αν πατάει ο πυρήνας το κεντρικό τμήμα δεν έχει θέμα, και όλη η φόλα-μάτια να ξεραθεί γύρω γύρω θα δώσει.Αλλα θα ήθελα να ήξερα τις πιθανές αιτίες.Πάντως το έδεσα σφικτά μπας και το σώσω.
Ευχαριστώ.
Λογικά δεν είχε σφίξει καλά η πάνω γωνία όταν το έδεσες Χρήστο ή δεν εφάρμοσε καλά όλη το μάτι στο μέσα κορμό και έκανε κοιλιά κατά το δέσιμο προς την πάνω γωνία. Αν έχει κολλήσει το υπόλοιπο μάτι λογικά δεν θα έχει θέμα...
 
Δεν πρόλαβα και να μπολιάσω ένα φιλλύκι, που είχαμε πει παλαιότερα ότι ανήκει στην οικογένεια της ελιάς σε ήμερη ελιά και είχα εκφράσει την άποψή μου στον Τσάκαλο περί ομοιότητας φύλλου σε μικρή ηλικία και το μπέρδεμα φιλλύκι ή αγριελιά.Αν βρω χρόνο θα κάνω το πείραμα. @tsakalos το δοκίμασες να μας πεις τι έγινε;
Δεν έχω προλάβει καθόλου να κεντρώσω ελιές Χρήστο και ίσως δεν προλάβω καθόλου καθώς έχω φυτέψω πολλά δέντρα και να κεντρώσω κάτι μεγάλα κτήματα συγγενών αμπέλια και ροδιές που τους κορόδεψαν τα φυτώρια και τους έδωσαν σκάρτα φυτά από άποψη ποικιλίας...
 
Έλεγξα τα μπολιασματα μου να δω πως πάνε.
Έξι στα έξι στα εμβόλια τα ταφ.
Ήταν καλός μήνας ο Μάρτιος φέτος για μπολιασματα ήταν μαλακός και τα δέντρα ανέβασαν χυμούς.
Έχω και δύο καλεμια αλλά δεν τα άνοιξα γιατί τα έχω σκεπασμένα με χαρτί.Πιστευω και αυτά θα πάνε καλά.
Θα τα δω την Κυριακή.
 
Back
Top