Δράμια - Μονόβολα

View attachment 80582View attachment 80583πηρα αυτα τα μονοβολα καθως οι συναντησεις μου με τα γουρουνακια πληθαίνουν συνεχως.δεν παω για γουρουνια απλως ολο κ συναντιομαστε κοντα μακρια.λενε τιποτα αυτα κ με.τι τσοκ μπορω να τα ριξω;;
Μέχρι 2 άστρα.
 
Καλημέρα......... Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με το μόνοβολο palla gualandi.......
Ο Ναυπλιώτης που το γεμίζει λέει ότι ρίχνεται άνετα και με full tsok........
Κάπου,δε θυμάμαι ακριβώς,διάβαζα ότι ρίχνεται μέχρι mod tsok........
Γνωρίζετε τελικά τι ισχύει??????
Τι προτείνει η εταιρεία που το παράγει?????
 
Καλημέρα......... Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με το μόνοβολο palla gualandi.......
Ο Ναυπλιώτης που το γεμίζει λέει ότι ρίχνεται άνετα και με full tsok........
Κάπου,δε θυμάμαι ακριβώς,διάβαζα ότι ρίχνεται μέχρι mod tsok........
Γνωρίζετε τελικά τι ισχύει??????
Τι προτείνει η εταιρεία που το παράγει?????
Δικές μου δοκιμές, με φουλ τσοκ
ήταν αλλού για αλλού.
Με μπαϊκάλ φουλ 60 με 95 από το κέντρο.
Με φαμπάρμ 1,35 μακρυά από το κέντρο. Όλα στα 50 μέτρα.
Τα ίδια και χειρότερα με το σαμπότ gualandi.
 
Δικές μου δοκιμές, με φουλ τσοκ
ήταν αλλού για αλλού.
Με μπαϊκάλ φουλ 60 με 95 από το κέντρο.
Με φαμπάρμ 1,35 μακρυά από το κέντρο. Όλα στα 50 μέτρα.
Τα ίδια και χειρότερα με το σαμπότ gualandi.
ω ρε φιλε !!!!!!! 1,5 μ στα 50 , στα 300- 500 μπορει και να χτυπησεις κανα χωριο αριστερα ή δεξια :rolleyes: :p
 
Δικές μου δοκιμές, με φουλ τσοκ
ήταν αλλού για αλλού.
Με μπαϊκάλ φουλ 60 με 95 από το κέντρο.
Με φαμπάρμ 1,35 μακρυά από το κέντρο. Όλα στα 50 μέτρα.
Τα ίδια και χειρότερα με το σαμπότ gualandi.
Δεν το δοκίμασα εκτεταμένα με full τσοκ να δω τι γκρουπαρισμα βολών έχω ,αλλά κάποια μονοβολα που έριξα στα 45 μέτρα με αστηριχτο όπλο ήμουνα 3-4 εκατοστά από το κέντρο που σε μέγεθος ήταν μισό πακέτο από τσιγάρα.........
Το ζητούμενο είναι εάν κάποιος σίγουρα γνωρίζει για ποια τσοκ το προτείνει η εταιρεία που τα κατασκευάζει........
 
Η μόνη λύση είναι να αγοράζει κάποιος τα μονόβολα που θέλει και να δει πως τα ρίχνει το όπλο του.
Τα συμπεράσματα στα οποία βασιζόμαστε πρέπει να έχουν βγει από το δικό μας όπλο.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και είμαι από αυτούς που κάνουν πολλές δοκιμές........
Η ερώτηση μου αφορά όμως περισσότερο το θέμα της ασφάλειας χρήσης του συγκεκριμένου μονοβολου με full tsok.......
Μετά θα ακολουθήσουν οι εκτεταμένες δοκιμές σε διάφορες αποστάσεις με στηριγμένο όπλο για να βγει ασφαλές συμπέρασμα για το γκρουπαρισμα των βολών.........
Επιμένω στο full tsok γιατί αυτό χρησιμοποιώ στο κυνήγι του αγριογούρουνου με τα δράμια οπότε θα ήθελα να έχω την ευελιξία να χρησιμοποιώ μονοβολα και δράμια ανακατεμένα.........
Συνήθως βάζω πρώτο φυσίγγι μόνοβολο, δεύτερο δράμια,τρίτο μόνοβολο........
 
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και είμαι από αυτούς που κάνουν πολλές δοκιμές........
Η ερώτηση μου αφορά όμως περισσότερο το θέμα της ασφάλειας χρήσης του συγκεκριμένου μονοβολου με full tsok.......
Μετά θα ακολουθήσουν οι εκτεταμένες δοκιμές σε διάφορες αποστάσεις με στηριγμένο όπλο για να βγει ασφαλές συμπέρασμα για το γκρουπαρισμα των βολών.........
Επιμένω στο full tsok γιατί αυτό χρησιμοποιώ στο κυνήγι του αγριογούρουνου με τα δράμια οπότε θα ήθελα να έχω την ευελιξία να χρησιμοποιώ μονοβολα και δράμια ανακατεμένα.........
Συνήθως βάζω πρώτο φυσίγγι μόνοβολο, δεύτερο δράμια,τρίτο μόνοβολο........
Ολλα τα μονοβολα που ειναι σκετο μολυβι ρηχνονται απο ολλα τα τσοκ !! Ολλα οσα εχουν γραμμες και στεφανια κτλ ειναι να κρατιουνται σταθερα στον αυλο αλλα και περνωντας μεσα απο τα τσοκ να στραπατσαρονται αυτα και οχι το μολυβι καθεαυτο αλλα!! Οσο πιο πολυ παραμορφοθουν αυτα τοσο ασταθες γινεται στην πτηση τους προς τιν στοχο
 
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και είμαι από αυτούς που κάνουν πολλές δοκιμές........
Η ερώτηση μου αφορά όμως περισσότερο το θέμα της ασφάλειας χρήσης του συγκεκριμένου μονοβολου με full tsok.......
Μετά θα ακολουθήσουν οι εκτεταμένες δοκιμές σε διάφορες αποστάσεις με στηριγμένο όπλο για να βγει ασφαλές συμπέρασμα για το γκρουπαρισμα των βολών.........
Επιμένω στο full tsok γιατί αυτό χρησιμοποιώ στο κυνήγι του αγριογούρουνου με τα δράμια οπότε θα ήθελα να έχω την ευελιξία να χρησιμοποιώ μονοβολα και δράμια ανακατεμένα.........
Συνήθως βάζω πρώτο φυσίγγι μόνοβολο, δεύτερο δράμια,τρίτο μόνοβολο........
Στη θέση σου θα έβαζα φοστερ που ρίχνεται σίγουρα και με φουλ
 
Είναι άλλο να ρίχνεται με ασφάλεια από οποιοδήποτε τσοκ το μονόβολο και άλλο να ρίχνεται με ακρίβεια.
Υποθέτω ότι οι περισσότεροι βρίσκουν το τσοκ που ρίχνει ικανοποιητικά τα δράμια και ψάχνουν δευτερευόντως τα μονόβολα, ενώ κατά την άποψή μου, θα έπρεπε να συμβαίνει το αντίθετο.
 
Είναι άλλο να ρίχνεται με ασφάλεια από οποιοδήποτε τσοκ το μονόβολο και άλλο να ρίχνεται με ακρίβεια.
Υποθέτω ότι οι περισσότεροι βρίσκουν το τσοκ που ρίχνει ικανοποιητικά τα δράμια και ψάχνουν δευτερευόντως τα μονόβολα, ενώ κατά την άποψή μου, θα έπρεπε να συμβαίνει το αντίθετο.
Δεν έχεις άδικο......συμφωνώ........
Απλά ξεκινάω με το αν είναι ασφαλές να το ρίξω και μετά οι δοκιμές είναι δεδομένες.......
Μπορεί π.χ. να σου τύχει να είσαι σε ένα καρτέρι που οι πιθανές αποστάσεις βολής ευνοούν τη χρήση φυσιγγίων με δράμια και να δεις ένα γουρούνι απέναντι στα 80 μέτρα και φυσικά θα βάλεις μόνοβολο να του ρίξεις.......
Εκεί πρέπει να ξέρεις εκ των προτέρων ότι το μόνοβολο που χρησιμοποιείς είναι συμβατό με το τσοκ που έχεις...........
.....
 
Σημερα τσιχλες δεν ειχε αλλα δοκιμη τα 6 βολα του λαμπρο 9,1 που ειχα κοψει πριν μερες !! IMG_20231015_090231_1.jpgIMG_20231015_090319_2.jpgστα 35 μετρα ! Με lm τσοκ και αντι για το πλαστικο μπαφερ αλευρι !! Καλο μου φανηκε ,την ταχυτητα που λεει ν2,5 δεν την βγαζει με τιποτα αλλα ειναι πολυ καλο αφου ξερουμε και πιεσεις !!
 
Δημήτρη ξαναγεμισες τα ίδια υλικά, στο ίδιο τελικό ύψος, με μόνη διαφορά το αλεύρι ;
Ναι Λευτερη ! Το εχει με μπιορ 14 ,εμενα σε κανενα φυσιγγι μου ο 14 αρης ο μπιορ δεν μου δινει τρελες ταχυτητες γιατι η φουστα του ειναι πααααρααα πολυ μικρη και εχει πολλες διαφυγες αεριων ! Γιαυτο και οσα ειναι γρηγορα με τον μπιορ ειναι υπερβολικα φορτωμενα !! Νομιζω οτι με ενα αλλο βυσμα-μεσοταπα θα εβγαζε πιο καλο αποτελεσμα με λιγοτερο φορτωμα ! Τωρα τα κανονακια νομιζω εχουν 18,2 αυλο και μαλον κανει καλητερη εμφραξη εκει γιαυτο βγαινουν και αυτα τα νουμερα ,οχι οτι ειναι αργο φυσιγγι αλλα ειναι πιο αργο απο οτι λεει αλλα φυσικα θα εχει και λιγοτερες πιεσεις απ' οτι λεει
 
Αν το βύσμα δεν στραβώσει στο ξεκίνημα, δεν νομίζω να έχει διαφυγές ακόμη και σε αυλό 19 χιλιοστά. Οι διαφυγές αερίων σε αυτή την περίπτωση είναι πολύ πιθανές μέσα στην θαλάμη, όταν βγει από τον καλυκα έως τα μισά του κωνου θαλαμης - αυλού. Με αρκετά βύσματα συμβαίνει αυτό, όταν ο κάλυκας είναι πιο κοντός από την θαλαμη, και η πτώση της απόδοσης δεν είναι ασήμαντη.
 
Back
Top