Απώλεια όπλου

Τον Αύγουστο έφυγε από την ζωή ο παππούς μου ..στην διαθήκη πριν λίγες εβδομάδες είδα ότι μου έχει γράψει το όπλο... Από εχθές είδαμε ότι το όπλο απλά δεν ξέρουμε που είναι (χάθηκε εκλάπη δεν ξέρουμε)

Εννοείται ότι δεν έχω κάνει αποδοχή της κληρονομιάς...

Ξερουμς τι γίνεται ;

Και αν έχω κάποια ευθύνη εγώ ;
 
Τον Αύγουστο έφυγε από την ζωή ο παππούς μου ..στην διαθήκη πριν λίγες εβδομάδες είδα ότι μου έχει γράψει το όπλο... Από εχθές είδαμε ότι το όπλο απλά δεν ξέρουμε που είναι (χάθηκε εκλάπη δεν ξέρουμε)

Εννοείται ότι δεν έχω κάνει αποδοχή της κληρονομιάς...

Ξερουμς τι γίνεται ;

Και αν έχω κάποια ευθύνη εγώ ;
Άμα θέλει η διοίκηση (ασφάλεια) μπορεί να σε τρέξουν δικαστικά θα αθωωθείς βέβαια αφού δεν ήταν ούτε στη νομή σου ούτε καν στη σφαίρα επιρροής σου. Το όπλο άμα ποτέ το βρεις είτε αύριο είτε σε χρόνια θα μπορείς να το δηλώσεις άφοβα. Προσωπική μου εκτίμηση δε θα κάνουνε τίποτα το πολύ πολύ κάποια στιγμή να σε πάρουν τηλέφωνο αν έχουν γνώση του κληρονομητηρίου ΑΛΛΑ θα απευθυνθούν αρχικά στο τόπο δηλωμένης κατοικίας της ακκό. Να φανταστώ δεν είσαι μόνο εσύ κληρονόμος άλλα και άλλοι (δεν αναφέρομαι μόνο για το όπλό).
 
Τον Αύγουστο έφυγε από την ζωή ο παππούς μου ..στην διαθήκη πριν λίγες εβδομάδες είδα ότι μου έχει γράψει το όπλο... Από εχθές είδαμε ότι το όπλο απλά δεν ξέρουμε που είναι (χάθηκε εκλάπη δεν ξέρουμε)

Εννοείται ότι δεν έχω κάνει αποδοχή της κληρονομιάς...

Ξερουμς τι γίνεται ;

Και αν έχω κάποια ευθύνη εγώ ;
Ψαξατε παντού πατάρια κλπ ,κάποιος άλλος στο σόι το ήξερε το όπλο; Εσύ το είχες δεί ποτέ τι τύπος ,μάρκα είναι;
 
Ναι είναι και οι αλλοι κληρονόμοι...τι να πω δεν ξέρω ... εννοείται θα επικοινωνήσω από τρίτη με την ασφάλεια
Νομική συμβουλή μη σκάβεις το λάκκο σου. Αν κατοικείς σε άλλη οικεία απο αυτή που ήταν δηλωμένη στην ακκό, δε σε αφορά δεν έχεις κάνει καν αποδοχή κληρονομιάς ακόμα και άλλος κληρονόμος σε εμπλέξει στο μέλλον είσαι καλυμμένος.
Ψαξατε παντού πατάρια κλπ ,κάποιος άλλος στο σόι το ήξερε το όπλο; Εσύ το είχες δεί ποτέ τι τύπος ,μάρκα είναι;
Θα το έφαγε κανένας άλλος κληρονόμος άντε γεια έχει πετάξει αυτό. Κλασσικές περιπτώσεις με διάφορα τιμφαλή.
 
Όχι δεν υπάρχει περίπτωση
Μπααα άκου τη σου λέει μη το παίρνεις έτσι ανάλαφρα ποτέ δε ξέρεις ΟΣΟ και να εμπιστεύεσαι τους συγκληρονόμους έχουμε δει πολλά !
Προσωπικά δεν με νοιάζει το όπλο ...έχω όπλο δικό μου...η όλη διαδικασία είναι το θέμα και αν θα έχω επιπτώσεις
Επιπτώσεις δε θα έχεις γιατι ΔΕΝ ήταν στη νομή σου ούτε στη σφαίρα επιρροής σου και δικαστικά να πάει το πράγμα!
 
Νομική συμβουλή μη σκάβεις το λάκκο σου. Αν κατοικείς σε άλλη οικεία απο αυτή που ήταν δηλωμένη στην ακκό, δε σε αφορά δεν έχεις κάνει καν αποδοχή κληρονομιάς ακόμα και άλλος κληρονόμος σε εμπλέξει στο μέλλον είσαι καλυμμένος.

Θα το έφαγε κανένας άλλος κληρονόμος άντε γεια έχει πετάξει αυτό. Κλασσικές περιπτώσεις με διάφορα τιμφαλή.
Αν το (έφαγε) θα το έχει παράνομα δεν μπορεί να το δηλώσει .Από την στιγμή που ανοίχτηκε η διαθήκη δεν θα πρέπει να αποποιηθεις σε εύλογο χρονικό διάστημα αλλιώς κατακυρώνεται η κατοχή σ εσένα ;
 
εαν η διαθηκη δεν ειναι προσφατη, ισως το πουλησε ο ιδιος και δεν ενημερωσε
Υπάρχουν καθίκια που πουλάνε τα κινητά στη ζούλα (Δε μιλάω μόνο για όπλα) πριν γίνει αποδοχή κληρονομιάς και οι συγκληρονόμοι ας ψάχνουν να βρουν.
Αν το (έφαγε) θα το έχει παράνομα δεν μπορεί να το δηλώσει .Από την στιγμή που ανοίχτηκε η διαθήκη δεν θα πρέπει να αποποιηθεις σε εύλογο χρονικό διάστημα αλλιώς κατακυρώνεται η κατοχή σ εσένα ;
Μπορεί να το δηλώσει άνετα ΑΝ ο πραγματικός κληρονόμος το μάθει και προσπαθήσει να το διεκδικήσει τότε θα μπορεί να γίνει μόνο με αγωγή του ιδίου κατά αυτού που το δήλωσε. Τις προθεσμίες δε τις θυμάμαι θα πρέπει να πάει στο ειρηνοδικείο της περιοχής του και να καταθέσει αποποίηση κληρονομίας. edit: 4 μήνες απο το θάνατο
 
Back
Top