Έκθεση Κυνηγεσία 2024

Πέρυσι δεν ήταν κανένας μεγάλος αντιπρόσωπος από τις γνωστές εταιρείες όπλων. Προπερσι ήταν η Beretta και μόνο αυτή. Όλα τα αλλα κιόσκια με όπλα ήταν απλά καταστήματα. Τα περισσότερα όπλα και τις δύο προηγούμενες
 
Εντάξει καί οι εταιρείες εδώ πού τα λέμε
με τίς τιμές πού πουλάνε αυτή την εποχή όπλα ρούχα παπούτσια φυσίγγια το χέρι μας, θέλουν να μας το βάλουν βαθιά στη κολότσεπη μην πω και πού αλλού βαθύτερα
Δυστηχως αυτές είναι οι τιμές … όπως και σε όλες τις άλλες κατηγορίες προϊόντων . Δηλαδή οι έμποροι στα κυνηγετικά είδη πρέπει να χαρίζουν ;
 
Παλικάρια για δείτε τι πηγαίνουν οι εταρείες στο εξωτερικό άπο τα προϊόντα τους και δείτε τι φέρνουν Ελλάδα. Τα καλύτερα πάνε Αμερική και στην Κοινοπολιτεία. Επίδει ψάχτηκα φέτος με της αλλαγές που έκανα στον οπλοβαστο μου το ειδα πολύ έντονα στα όπλα και στα αεροβόλα.
Το HW 95 δείτε πως το προσφέρει στην Αμερική και στην Κοινοπολιτεία και εδώ μετά βίας υπαρχει .
Θα μου πείτε τι αγορά εμείς το αγορά αυτή, σύμφωνη απόλυτα. Είναι όμως και θεμα αντιπροσώπου και τα ποσοστά κέρδους. Πουλάμε ένα και περνάμε τον μήνα.
 
Είναι και η φορολογική πολιτική ,με 24%φπα δεν μπορεί προϊόν να πωληθεί φθηνά.Απο την άλλη κάνεις εισαγωγέας όπλων δεν εμπορεύεται μόνο όπλα ,το ότι δεν είμαστε μεγάλη αγορά δεν είναι δικαιολογία ,δεν έχουμε μάθει τις δράσεις της ΠΕΒΕΚΕ γενικά αλλά και τι έκανε τότε που μας κλείσανε μέσα στη πανδημία.
 
Πολλα προϊόντα σε σχέση με το εξωτερικό πωλούνται σε καλύτερη τιμή. Μειώνοντας το κέρδος της αντιπροσωπίας αλλα και του εμπόρου προκειμένου να γίνει το προϊόν περισσότερο ανταγωνιστικο. Απλά δεν έχουμε την ίδια αγοραστική δύναμη με την Αμερική ή την Αγγλία πχ.
 
Έχει πλάκα ότι θέλουμε τα πάντα απο ποικιλία όταν η εμπορική κίνηση ειναι καθε χρόνο πτωτική. Στο μπανιστηρι όλοι πρώτοι αλλα το χερι στο πορτοφόλι ελάχιστοι ... για να σοβαρευτούμε λίγο!
Όταν είμαστε στη προτελευταία θέση σε αγοραστική δυναμη μην περιμενουμε ανοδική τάση αλλά το αντίθετο..
 
Δυστηχως αυτές είναι οι τιμές … όπως και σε όλες τις άλλες κατηγορίες προϊόντων . Δηλαδή οι έμποροι στα κυνηγετικά είδη πρέπει να χαρίζουν ;
Εγώ δεν λέω να χαρίζουν αλλά για ένα μποτάκι της προκοπής να θέλεις 300+€ δεν το λες καί υγιής επιχειρηματικότητα ή για ένα κουτί φυσίγγια 11€ για τι πράγμα? για τσιχλες δεν το λες και φτηνά και πάντα με τη οικονομική δυνατότητα που επικρατεί στη χώρα μας.
Νομίζω ότι εάν ο μέσος κυνηγός είχε μεγαλύτερη οικονομική δυνατότητα θα έδινε τα χρήματα για να παίρνει τον αφρό από όλα τα είδη
 
Εγώ δεν λέω να χαρίζουν αλλά για ένα μποτάκι της προκοπής να θέλεις 300+€ δεν το λες καί υγιής επιχειρηματικότητα ή για ένα κουτί φυσίγγια 11€ για τι πράγμα? για τσιχλες δεν το λες και φτηνά και πάντα με τη οικονομική δυνατότητα που επικρατεί στη χώρα μας.
Νομίζω ότι εάν ο μέσος κυνηγός είχε μεγαλύτερη οικονομική δυνατότητα θα έδινε τα χρήματα για να παίρνει τον αφρό από όλα τα είδη
Και πάλι η υψηλή τιμή δεν εγγυάται τίποτα , έχει κάτι ακριβά σκουπίδια από( μεγάλα) ονόματα.
 
Εγώ δεν λέω να χαρίζουν αλλά για ένα μποτάκι της προκοπής να θέλεις 300+€ δεν το λες καί υγιής επιχειρηματικότητα ή για ένα κουτί φυσίγγια 11€ για τι πράγμα? για τσιχλες δεν το λες και φτηνά και πάντα με τη οικονομική δυνατότητα που επικρατεί στη χώρα μας.
Νομίζω ότι εάν ο μέσος κυνηγός είχε μεγαλύτερη οικονομική δυνατότητα θα έδινε τα χρήματα για να παίρνει τον αφρό από όλα τα είδη
Είναι ακριβή δραστηριότητα , τι να κάνουμε ?
 
Τώρα που ο κατώτατος ανέβηκε, τεμεναδες θα μας κάνουν οι μεγάλες εταιρείες. Α ρε Μητσοτάκη πανσοφε! Και ο μπαγασας το έδωσε πριν την έκθεση! Το λες και σκανδαλώδη απόφαση υπέρ του κυνηγιού να πούμε 🤣
 
Back
Top