Weihrauch HW50S

Καλησπέρα σε όλους, αυτό είναι το πρώτο μου post στο φόρουμ. Χαίρομαι που θα συμμετέχω, καθώς διαβάζω και μαθαίνω αρκετά χρήσιμα και ενδιαφέροντα εδώ. Η δική μου αγάπη είναι η σκοποβολή. Είχα την τύχη να έχω ως πρώτο αεροβόλο το HW50S στα 4.5 mm (εντάξει, διάβασα αρκετά πριν αποφασίσω την αγορά του) και μέχρι στιγμής με καλύπτει πλήρως, καθώς το βρίσκω εξαιρετικά εύστοχο και ισορροπημένο. Ευτυχώς δεν είναι δυνατότερο απ' όσο θα ήθελα και στα 50 μέτρα δίνει συχνά γκρούπ των 2 εκ. - σε συνθήκες άπνοιας, με 5 βολίδες H&N FTT 4.53 (στηριγμένο εννοείται). Χρησιμοποιώ ανοιχτά σκοπευτικά οπίσθιας οπής: μέχρι πρόσφατα μία μικρή ιδιοκατασκευή για μεταφορά του ανοιχτού σκοπευτικού του τέρμα πίσω στις ράγες και εδώ και λίγες μέρες το πιο μικρό rear sight της Gehmann, το Compact 590. Το τελευταίο ταίριαξε απίθανα ως προς το ύψος με το εμπρόσθιο σκοπευτικό του όπλου (το γνωστό Weihrauch τύπου globe με εναλλασσόμενες ακίδες) και η κατασκευή του είναι τρομερά ακριβής όσο και απλή. Υποθέτω, βέβαια, ότι αν μελλοντικά χρησιμοποιήσω και μια ποιοτική διόπτρα, η ακρίβεια των βολών θα αυξηθεί, αφού και στον ταχογράφο το όπλο δίνει μεγάλη σταθερότητα ταχύτητας βλήματος.
Εκείνο που θα ήθελα να μάθω όμως, είναι αν ένα tuning θα μπορούσε να μειώσει το θόρυβο βολής στην εκτόνωση του ελατηρίου/πιστονιού (όχι στην έξοδο της κάννης) και να κάνει το ρίξιμο ποιοτικότερο, χωρίς όμως ένα τυχόν νέο ελατήριο να αυξήσει τις ποδόλιβρες του όπλου. Όπως είναι τώρα βγάζει από 10,5 μέχρι 10,9 ποδόλιβρες ή σχεδόν 15 Joule, αντιστρόφως ανάλογα με το βάρος της βολίδας και δεν θα ήθελα να αυξηθεί. Δεν ξέρω αν υπάρχει κατάλληλο κιτ αναβάθμισης ειδικά για το 50άρι. Με πολύ ενδιαφέρον θα διαβάσω τις γνώμες σας!
 
Last edited:
Αν ''πιανουν'' τα χερια σου για αρχη το ανοιγεις(αν ειναι εντος εγγυησεις τη χανεις) και κανεις απολιπανση επαναλυπανση, βλεπεις την ανοχη του οδηγου του ελατηριου με το ελατηριο τα οποια πρεπει να ειναι εφαρμοστα, την κατασταση της τσιμουχας και αν δεν σε απασχολει το οικονομικο βαζεις κιτ V-MACH ελατηριο μαζι με οδηγο.Αν θες να δοκιμασεις αλλο ελατηριο πρεπει να φτιαξεις και τον αναλογο οδηγο.

https://www.milidonis.gr/el/axesouar-aerovolon-kit-veltiosis-elatiria-aerovolon/
 
Last edited:
Ευχαριστώ Γιώργο! Τα χέρια μου πιάνουν και το καλοκαίρι ήμουν στο τσακ να το λύσω τουλάχιστον για απολίπανση-λίπανση μιας που δεν εύρισκα διαθέσιμο το κιτ της V-mach (που όμως αυξάνει λιγάκι τη δύναμη). Τελικά αποφάσισα να περιμένω μήπως το βρω και κάνω μία φορά τη δουλειά, αλλά και τώρα βλέπω πως δεν υπάρχει διαθέσιμο (δεν έκανα ωστόσο εξαντλητικό ψάξιμο και στο εξωτερικό). Άλλη μια απορία που έχω είναι αν είναι απαραίτητος ένας συμπιεστής ελατηρίου για την αφαίρεση/τοποθέτησή του. Ή μήπως είναι φρονιμότερο να το εμπιστευτώ σε κάποιον έμπειρο, αφού δεν έχω ξανακάνει αυτή τη δουλειά...
 
Στο συγκεκριμενο δεν ειναι απαραιτητος ο συμπιεστης αλλα πρεπει να προσεχεις εννοειται μη φυγει τιποτα και το ψαχνεις, αν το δωσεις σε καποιον που τα βελτιωνει θα ανεβει και το κοστος.
 
Ευχαριστώ Γιώργο! Τα χέρια μου πιάνουν και το καλοκαίρι ήμουν στο τσακ να το λύσω τουλάχιστον για απολίπανση-λίπανση μιας που δεν εύρισκα διαθέσιμο το κιτ της V-mach (που όμως αυξάνει λιγάκι τη δύναμη). Τελικά αποφάσισα να περιμένω μήπως το βρω και κάνω μία φορά τη δουλειά, αλλά και τώρα βλέπω πως δεν υπάρχει διαθέσιμο (δεν έκανα ωστόσο εξαντλητικό ψάξιμο και στο εξωτερικό). Άλλη μια απορία που έχω είναι αν είναι απαραίτητος ένας συμπιεστής ελατηρίου για την αφαίρεση/τοποθέτησή του. Ή μήπως είναι φρονιμότερο να το εμπιστευτώ σε κάποιον έμπειρο, αφού δεν έχω ξανακάνει αυτή τη δουλειά...
Φιλε μου μπορει να πιανουν τα χερια σου αλλα αν δεν εχεις ξανα ασχωληθει με την συγκεκριμενη εργασια ειναι αχρηστο ........δεν ειναι καμια σαβουρα το οπλακι σου για να πειραματιστεις ουτε εχει κανενα φερμουαρ ανοιξε-κλεισε αν κατι δεν παει καλα...
Δεν ειναι μονο το οτι βαλαμε ενα ελατηριο και μια τσιμουχα και ειμασται οκ....υπαρχουν μυστικα που δεν γνωριζεις ουτε εσυ αλλα ουτε παρα πολλοι που κανουν μονοι τους τετοιες εργασιες........αυτα τα μυστικα ειναι που κανουν την διαφορα........
Συμβουλη σου δινω μην κανεις τιποτα αφου δεν το κατεχεις και μιλα με εναν μαστορα για να εχεις το κεφαλι σου υσηχο...................
Μπορει να σου κοστισει κατι παραπανω αλλα θα εχεις αυτο το αποτελεσμα που επιθυμεις.......
 
Ηρακλή και Γιώργο, σας ευχαριστώ πολύ!
Έχοντας εντρυφήσει στο παραπάνω βίντεο (και άλλα ανάλογα) από καιρό, αντιλήφθηκα ότι είναι κάτι που μπορώ μεν να κάνω σχετικά εύκολα, αλλά που θα γίνει πολύ καλύτερα από κάποιον που έχει ήδη την εμπειρία και γνωρίζει καλά τις λεπτομέρειες και τις "κακοτοπιές". Τείνω να αποφασίσω να το εμπιστευθώ σε κάποιον που να ξέρει... ;)
Εν τω μεταξύ, εκείνο που μπορούσα να κάνω εύκολα ήταν να μεταφέρω το οπίσθιο σκοπευτικό σκοπευτικό της "μαμάς" πολύ πιο πίσω για διπλασιασμό σχεδόν της ακρίβειας στόχευσης. Μετά από προσεκτικές μετρήσεις και επιλογή υλικών κατασκεύασα τη βάση που φαίνεται στις φωτογραφίες:20210913_220137.jpg
20210913_222328.jpg

Η κατασκευή πέτυχε απόλυτα - έχει πλήρη ακαμψία και σταθερότητα - και με μιά αυτοκόλητη οπή 1mm το όπλο κάνει τα γκρουπάκια που περιέγραψα νωρίτερα. Την τοποθέτησα πρόχειρα στο όπλο για τη φωτογράφιση.
Κατά τις δοκιμές ακρίβειας του όπλου και αναζητώντας την επαναληψιμότητα στον τρόπο συγκράτησής και "κλοτσήματος" του όπλου, κατασκεύασα και μια απλή βάση (ας πούμε bench-rest) με μικρορυθμίσεις που με βοήθησε τρομερά. Όταν τη φωτογραφίσω θα σας την παρουσιάσω!
 
Ηρακλή και Γιώργο, σας ευχαριστώ πολύ!
Έχοντας εντρυφήσει στο παραπάνω βίντεο (και άλλα ανάλογα) από καιρό, αντιλήφθηκα ότι είναι κάτι που μπορώ μεν να κάνω σχετικά εύκολα, αλλά που θα γίνει πολύ καλύτερα από κάποιον που έχει ήδη την εμπειρία και γνωρίζει καλά τις λεπτομέρειες και τις "κακοτοπιές". Τείνω να αποφασίσω να το εμπιστευθώ σε κάποιον που να ξέρει... ;)
Εν τω μεταξύ, εκείνο που μπορούσα να κάνω εύκολα ήταν να μεταφέρω το οπίσθιο σκοπευτικό σκοπευτικό της "μαμάς" πολύ πιο πίσω για διπλασιασμό σχεδόν της ακρίβειας στόχευσης. Μετά από προσεκτικές μετρήσεις και επιλογή υλικών κατασκεύασα τη βάση που φαίνεται στις φωτογραφίες:View attachment 32419
View attachment 32420

Η κατασκευή πέτυχε απόλυτα - έχει πλήρη ακαμψία και σταθερότητα - και με μιά αυτοκόλητη οπή 1mm το όπλο κάνει τα γκρουπάκια που περιέγραψα νωρίτερα. Την τοποθέτησα πρόχειρα στο όπλο για τη φωτογράφιση.
Κατά τις δοκιμές ακρίβειας του όπλου και αναζητώντας την επαναληψιμότητα στον τρόπο συγκράτησής και "κλοτσήματος" του όπλου, κατασκεύασα και μια απλή βάση (ας πούμε bench-rest) με μικρορυθμίσεις που με βοήθησε τρομερά. Όταν τη φωτογραφίσω θα σας την παρουσιάσω!
Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα δεν την βλεπω για πολλες βολες.........Απο την στιγμη που υπαρχει ξυλο στην μεση(οπλου και σκοπευτικου)το οποιο καποια στιγμη απο τους κραδασμους θα φυρανει θα υπαρξει προβλημα.
Αν ολο αυτο ηταν τουλαχιστον απο αλουμινιο τοτε ναι.
Αφου τα χερια σου πιανουν δες πως ειναι το πισω σκοπευτικο απο το 77αρι και κανε ενα ιδιο.....σιγουρο και σταθερο.
Και μια συμβουλη........αυτου του τυπου σκοπευτικο δεν παει στο πισω μερος του οπλο........αν θες για πισω θα βαλεις ενα μικρομετρικο.
 
Last edited:
Εκτος του οτι βαζει ετσι ξερα το πιστονι μεσα στον κυλινδρο χωρις να προστατεψει την τσιμουχα απο τις εσωχες του κυλινδρου(πολλες φορες απο αυτα τα σημεια τραυματιζεται η τσιμουχα)με αποτελεσμα διαφυγη αερα......δεν μας δειχνει κατι αλλο απο ενα ανοιγμα-κλεισιμο του οπλου.
Ουτε σωστο καθαρισμα ουτε σωστη λιπανση.....ξερεις και ποσα ακομα υπαρχουν που βοηθανε σε ενα αποτελεσμα που κυριολεκτικα μεταμορφωνει το οπλο?????γι'αυτα τα μυστικα αναφερθηκα σε αλλο μου ποστ.
 
Εκτος του οτι βαζει ετσι ξερα το πιστονι μεσα στον κυλινδρο χωρις να προστατεψει την τσιμουχα απο τις εσωχες του κυλινδρου(πολλες φορες απο αυτα τα σημεια τραυματιζεται η τσιμουχα)με αποτελεσμα διαφυγη αερα......δεν μας δειχνει κατι αλλο απο ενα ανοιγμα-κλεισιμο του οπλου.
Ουτε σωστο καθαρισμα ουτε σωστη λιπανση.....ξερεις και ποσα ακομα υπαρχουν που βοηθανε σε ενα αποτελεσμα που κυριολεκτικα μεταμορφωνει το οπλο?????γι'αυτα τα μυστικα αναφερθηκα σε αλλο μου ποστ.
Για το λυσιμο το εβαλα, οταν καποιος ασχολειται με εργαλεια καποια πραγματα τα βλεπει και μονος του, γι'αυτο ειπα αν πιανουν τα χερια του, δεν θα μαθει να πιανει κατσαβιδι πανω στο αεροβολο, απο την αλλη αν ειχα καποιο καλο αεροβολο θα το'στελνα στο Γιωργο(ξερεις ποιον λεω) να μου το φτιαξει οπως θελω και ειναι και απο τους λιγους που εμπιστευομαι αλλα εχει και αρκετο κοστος που σημαινει οτι μετα το αεροβολο αν πουληθει δεν παιρνεις πισω τα λεφτα που εδωσες ας ειναι και σχεδον καινουργιο.
 
Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα δεν την βλεπω για πολλες βολες.........Απο την στιγμη που υπαρχει ξυλο στην μεση(οπλου και σκοπευτικου)το οποιο καποια στιγμη απο τους κραδασμους θα φυρανει θα υπαρξει προβλημα.
Αν ολο αυτο ηταν τουλαχιστον απο αλουμινιο τοτε ναι.
Αφου τα χερια σου πιανουν δες πως ειναι το πισω σκοπευτικο απο το 77αρι και κανε ενα ιδιο.....σιγουρο και σταθερο.
Και μια συμβουλη........αυτου του τυπου σκοπευτικο δεν παει στο πισω μερος του οπλο........αν θες για πισω θα βαλεις ενα μικρομετρικο.
Αγαπητέ Ηρακλή, πράγματι, η παραπάνω κατασκευή δεν είναι μόνιμη λύση. Έτσι όμως εκμεταλλεύτηκα τις καλές μικρομετρικές ρυθμίσεις και την ποιότητα του ανοιχτού σκοπευτικού της Weihrauch για να το μετατρέψω σε οπίσθιο σκοπευτικό οπής, προκειμένου να αυξήσω την ακρίβεια σκόπευσης - αφού δεν ήθελα να βάλω διόπτρα. Και αυτό ακριβώς συνέβη, η ακρίβεια των βολών διπλασιάστηκε, ακολουθώντας τον διπλασιασμό της απόστασης μεταξύ εμπρόσθιου και οπίσθιου σκοπευτικού. Αυτό λοιπόν μου έδειξε ότι το όπλο μπορεί να υποστηρίξει ένα ακριβό σκοπευτικό οπής (rear sight) και όπως ήδη έγραψα παραπάνω, χρησιμοποιώ πλέον το Gehmann Compact 590:

oxFP-637227455581799622_17_3000_1_big.png
μαζί με τη μεταβλητή ίριδα Gehmann 510:
510_1.jpgΦρόντισα πριν τα αγοράσω, να μάθω τις ακριβείς διαστάσεις και τα ύψη κίνησης του σκοπευτικού, κατευθείαν από τη Gehmann. Σε ερώτημά μου με διαβεβαίωσαν επίσης ότι δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα αντοχής επάνω στο HW50S, ακόμη κι αν επέλεγα ίριδα με τα ενσωματωμένα οπτικά διόρθωσης όρασης. Το σκοπευτικό ταίριαξε άριστα ως προς τα ύψη με το εμπρόσθιο Weihrauch και συνεργάζονται άψογα για όλες τις αποστάσεις βολής του αεροβόλου. Κάποια στιγμή θα δοκιμάσω και πάνω από 50 μέτρα για να βρω που "τελειώνει" η δυνατότητα μηδενισμού.
Η ιδιοκατασκευή μου μπορεί να ταιριάζει αισθητικά περισσότερο στο όπλο, αλλά και το Gehmann ευτυχώς δείχνει μικρότερο απ' όσο περίμενα επάνω στο όπλο και μ' αρέσει (θα προτιμούσα βέβαια να έβγαινε ακόμη το rear aperture sight της Weihrauch ή να ήταν καλύτερα κατασκευασμένα τα Williams). Ίσως αύριο ανεβάσω φωτογραφίες με το Gehmann.
 
Ανεβάζω και τις σχετικές φωτογραφίες με το σκοπευτικό τις Gehmann
Για bench-rest το χρησιμοποιώ έτσι:20210915_103657 (2).jpg

για επώμιση τοποθετώ την προέκταση με σκαλοπάτι της Gehmann που αφήνει το σκοπευτικό στο ίδιο ύψος:
20210915_104657.jpg20210915_104749.jpg

Η προέκταση επιτρέπει στην ίριδα να ρυθμιστεί στην πιό άνετη θέση (εμπρός-πίσω) κατά την επώμιση, πάντα σε μιά μικρή απόσταση ασφαλείας 1-2 εκ. από το μάτι για το "κλότσημα". Η μπάρα προέκτασης είχε κάποιο πολύ μικρό αλλά απαράδεκτο/ανεξήγητο κατασκευαστικό λάθος από κάτω με αποτέλεσμα να μην κουμπώνει απολύτως παράλληλα με το όπλο (έφευγε προς τα αριστερά 1°-2°), οπότε χρειάστηκε να επέμβω λιμάροντας με ακρίβεια την "αρσενική" ράγα από τη μια μεριά της, ενώ από την άλλη δεν χρειάστηκε αφού οι σφιγκτήρες είναι κινούμενοι. Η κατασκευή όμως του σκοπευτικού και της ίριδας είναι κορυφαία. Τα κλίκ ρύθμισης αντιστοιχούν σε 0,025mm ανά κλικ, δηλ. σε 1,5mm στα 50 μέτρα ή 0,3mm στα 10 μέτρα - για απόσταση μεταξύ εμπρόσθιου και οπίσθιου σκοπευτικού περ. 80 εκ. Στο επόμενο διάστημα λοιπόν και μετά από το tuning του όπλου θα εξερευνήσω τα όρια ακρίβειας στόχευσης με σκοπευτικό οπής.
 
Το αεροβόλο μου επέστρεψε από αναζωογονvητικές διακοπές στη Μεγαλόνησο, όπου έκανε τις θεραπείες του, τα σπα του και τα λίφτινγκ του!
Η συμπεριφορά του κατά τη βολή άλλαξε τελείως! Το twang και η έντονα ακουστή δόνηση του κοντακιού χάθηκαν τελείως! Δεν το περίμενα σε τέτοιο βαθμό, είναι σχεδόν ...μεταφυσικό! Σαν να ρίχνω μόνο με ...την κάννη! Προσπαθώ να ξεχωρίσω τον ήχο εκτίναξης και κρούσης του πιστονιού και τον ξύλινο ήχο του κοντακιού και τίποτα! Βέβαια δεν εννοώ ότι μειώθηκε δραματικά ο συνολικός του θόρυβος, αλλά πριν την περιποίηση, το "σκάσιμο" στην έξοδο της κάννης δεν το άκουγα - σκεπαζόταν από το θόρυβο του μηχανισμού και του κοντακιού - ενώ τώρα νομίζω πως ακούω μόνο αυτό. Συνολικά ο ήχος έγινε ασθενέστερος και πολύ κοφτός, αστραπιαίος.
Παρενέργεια η αύξηση της ισχύος από 10,4 ποδόλιβρες στις 11,7 (προς το παρόν, αφού λογικά πρέπει να στρώσει και να ισορροπήσει με μερικές εκατοντάδες βολές), αν και αφαιρέθηκαν αρκετές σπείρες από το νέο ελατήριο (Titan no 8). Σαν πρώτη εντύπωση νομίζω πως προτιμώ την προηγούμενη χαμηλότερη ισχύ, αφού το όπλο χρησιμοποιείται για σκοποβολή. Επιπλέον η όπλιση είναι πλέον αισθητά δυσκολότερη. Το HW50S δεν φημίζεται για την εύκολη όπλισή του, κυρίως λόγω κοντού μοχλού/κάννης οπότε η επιπλέον δυσκολία δεν είναι ευπρόσδεκτη. Δεν βιάζομαι όμως, ίσως το συνηθίσω. Αν όχι, αναπόφευκτα θα χρειαστεί "κατέβασμα" με άλλο ελατήριο. Η μεγάλη ακρίβειά του όπλου φαίνεται να μην έχει επηρεαστεί καθόλου, αλλά είναι νωρίς ακόμη για να κρίνω. Αυτά, συνοπτικά, και θα επανέλθω όταν θα έχω νεότερες εντυπώσεις.
 
Το αεροβόλο μου επέστρεψε από αναζωογονvητικές διακοπές στη Μεγαλόνησο, όπου έκανε τις θεραπείες του, τα σπα του και τα λίφτινγκ του!
Η συμπεριφορά του κατά τη βολή άλλαξε τελείως! Το twang και η έντονα ακουστή δόνηση του κοντακιού χάθηκαν τελείως! Δεν το περίμενα σε τέτοιο βαθμό, είναι σχεδόν ...μεταφυσικό! Σαν να ρίχνω μόνο με ...την κάννη! Προσπαθώ να ξεχωρίσω τον ήχο εκτίναξης και κρούσης του πιστονιού και τον ξύλινο ήχο του κοντακιού και τίποτα! Βέβαια δεν εννοώ ότι μειώθηκε δραματικά ο συνολικός του θόρυβος, αλλά πριν την περιποίηση, το "σκάσιμο" στην έξοδο της κάννης δεν το άκουγα - σκεπαζόταν από το θόρυβο του μηχανισμού και του κοντακιού - ενώ τώρα νομίζω πως ακούω μόνο αυτό. Συνολικά ο ήχος έγινε ασθενέστερος και πολύ κοφτός, αστραπιαίος.
Παρενέργεια η αύξηση της ισχύος από 10,4 ποδόλιβρες στις 11,7 (προς το παρόν, αφού λογικά πρέπει να στρώσει και να ισορροπήσει με μερικές εκατοντάδες βολές), αν και αφαιρέθηκαν αρκετές σπείρες από το νέο ελατήριο (Titan no 8). Σαν πρώτη εντύπωση νομίζω πως προτιμώ την προηγούμενη χαμηλότερη ισχύ, αφού το όπλο χρησιμοποιείται για σκοποβολή. Επιπλέον η όπλιση είναι πλέον αισθητά δυσκολότερη. Το HW50S δεν φημίζεται για την εύκολη όπλισή του, κυρίως λόγω κοντού μοχλού/κάννης οπότε η επιπλέον δυσκολία δεν είναι ευπρόσδεκτη. Δεν βιάζομαι όμως, ίσως το συνηθίσω. Αν όχι, αναπόφευκτα θα χρειαστεί "κατέβασμα" με άλλο ελατήριο. Η μεγάλη ακρίβειά του όπλου φαίνεται να μην έχει επηρεαστεί καθόλου, αλλά είναι νωρίς ακόμη για να κρίνω. Αυτά, συνοπτικά, και θα επανέλθω όταν θα έχω νεότερες εντυπώσεις.
Καλόριχτο Στέφανε!
 
Τελικά οι 11,7 ποδόλιβρες συνέχισαν να μου φαίνονται υπερβολικές για το 50άρι, όπως και η πολύ μεγάλη απαιτούμενη δύναμη όπλισης (24kg στο μέγιστο σημείο) που αισθανόμουν ότι καταπονούσε και το όπλο και εμένα. Ζήτησα λοιπόν από το μάστορα να το επαναφέρει στην περιοχή των 10 ποδόλιβρων (αυτή ήταν άλλωστε η αρχική συνεννόηση, να μην ανεβεί η ισχύς) κι αν έβγαινε και λίγο πιο κάτω, ok, για σκοποβολή χρησιμοποιείται. Έτσι, μετά το δεύτερο tuning, ρίχνει περίπου στις 9,5 ποδόλιβρες, αλλά έχω ρίξει ελάχιστες βολές. Η δύναμη όπλισης είναι αισθητά μικρότερη, αυτή που ταιριάζει στο όπλο. Ο θόρυβος μειώθηκε κι άλλο και σε ανοιχτό χώρο υποθέτω θα είναι αμελητέος. Ήδη με την προηγούμενη, αυξημένη ισχύ (μετά το 1ο tuning), οι δοκιμές σε εξωτερικό χώρο με εξέπληξαν και ανέτρεψαν τις εντυπώσεις των δοκιμών σε κλειστό χώρο. Πίστευα ότι ο μειωμένος πλέον θόρυβος ήταν μόνο το "σκάσιμο" του αέρα στην έξοδο του βλήματος όμως σε εξωτερικό χώρο ακουγόταν μόνο ένα ταχύτατο "κλακ" του μηχανισμού, σχεδόν ασήμαντο σε ένταση σε σχέση με την αρχική, εργοστασιακή κατάσταση και καθόλου "σκάσιμο". Ανυπομονώ λοιπόν να το δοκιμάσω έξω με τη νέα χαμηλότερη ισχύ. Πιστεύω ότι ο θόρυβος θα είναι πλέον λυμένο πρόβλημα. Μένει τώρα να στρώσει - υπάρχει και μια τραχύτητα στο τέλος της όπλισης που εμφανίστηκε γύρω στις 80 βολές μετά το 1ο tuning και περιέργως δεν έφυγε με το 2ο - και να δοκιμαστεί ως προς την ακρίβεια και τις κατάλληλες βολίδες. (Στη "μαμά" κατάσταση προτιμούσε FFT 4,52-4,53mm και μ' αυτές έκανε συχνά γκρουπ των 5 εντός μίας ίντσας στα 50μ.)
 
Back
Top