WEIHRAUCH HW 97K

Τι γνώμη έχεται για αυτό το αεροβολο
Καλησπέρα!
Πάρα πολύ καλά, όλα τα Weihrauch (βαϊχράουχ) αεροβόλα!!! Υψηλή ποιότητα κατασκευής, άνω του μέσου όρου και γερμανικά...!!!
Εγώ πάντως, θα σου συνιστούσα το μοντέλο Weihrauch 90 (HW90), καθότι είναι το μόνο Weihrauch που δουλεύει με το πρωτοποριακό και "ακούραστο" σύστημα gas ram (πιστόνι αέρα) και όχι με το κλασσικό ελατήριο που "κουράζεται" με τη χρήση και τραντάζεται αρκετά κατά τη βολή με συνέπειες στην ευστοχία...! Το πιστόνι gas ram παράγει αμελητέο κραδασμό κατά τη βολή, με αποτέλεσμα πιο σταθερό και "κλειστό" γκρουπάρισμα βολών...!
Είμαι κάτοχος του Weihrauch 90 (με έμβολο αερίου φυσικά) σε διαμέτρημα .25'' (6,35χιλ.) και ξέρω πολύ καλά τι σου λέω...! Το συγκεκριμένο αεροβόλο ντουφέκι, συν τοις άλλοις, είναι και απ' τα πιο δυνατά, σπαστά αεροβόλα...!!!
 
Last edited:
Τι να πει κανεις για αυτο το αεροβολο!!!!! μαζι με τα Prosport και το TX200 της Αγγλικης AirArms ειναι τα κορυφαια ελατηρια στο κοσμο!!..κατεβαινουν σε αγωνες διπλα στα προσιμπιεσμενα(pcp)...αυτο και μονο τα λεει ολα
Μεγαλο λογο θα παιξει η χρηση που θα εχεις για να γινει και η σωστη επιλογη...δεν κανει για ολες τις χρησεις....επισεις θα πρεπει να ξερεις πως θελει οπτικο για να δουλεψει......κατι που δεν θελει το διδυμο αδελφακι του το 77αρι.
Πες λοιπον τι χρηση θα κανεις απο το αεροβολο που θελεις και θα δουμε αν ειναι το καταλληλο για σενα.
 
Καλησπέρα!
Πάρα πολύ καλά, όλα τα Weihrauch (βαϊχράουχ) αεροβόλα!!! Υψηλή ποιότητα κατασκευής, άνω του μέσου όρου και γερμανικά...!!!
Εγώ πάντως, θα σου συνιστούσα το μοντέλο Weihrauch 90 (HW90), καθότι είναι το μόνο Weihrauch που δουλεύει με το πρωτοποριακό και "ακούραστο" σύστημα gas ram (πιστόνι αέρα) και όχι με το κλασσικό ελατήριο που "κουράζεται" με τη χρήση και τραντάζεται αρκετά κατά τη βολή με συνέπειες στην ευστοχία...! Το πιστόνι gas ram παράγει αμελητέο κραδασμό κατά τη βολή, με αποτέλεσμα πιο σταθερό και "κλειστό" γκρουπάρισμα βολών...!
Είμαι κάτοχος του Weihrauch 90 (με έμβολο αερίου φυσικά) σε διαμέτρημα .25'' (6,35χιλ.) και ξέρω πολύ καλά τι σου λέω...! Το συγκεκριμένο αεροβόλο ντουφέκι, συν τοις άλλοις, είναι και απ' τα πιο δυνατά, σπαστά αεροβόλα...!!!
Δεν ειναι μονο το 90αρι με πιστονι...ειναι πολλα αεροβολα με αυτο το συστημα αλλα οι διαφορες ειναι μεγαλες στην συνολικη ποιοτητα μεταξυ τους.
Το 90αρι ειναι το μονο αεροβολο που διορθωνεται αν σε περιπτωση υπαρξει διαροη αερα...με κοστος 3 ευρω περιπου αλαζεις ολα τα ορινγκ και εισαι ετοιμος.....στα αλλα οπλα δεν γινεται αυτο.
Επισεις το 90αρι ειναι το μονο που ρυθμιζεις την δυναμη του γιατι εχει βαλβιδα που αναιβοκατεβαζεις την πιεση του αερα....εχει μακραν την καλιτερη σκανδαλη απο ολα τα υπολοιπα και γενικα ειναι οτι καλιτερο κυκλοφορει σε gasram.
Ο κραδασμος του δεν ειναι καθολου αμεληταιος αν ειναι φουσκωμενο σε πολλα μπαρ...ενα οπλο ελατηριου που εχει υποστει tuninng απο ειδηκο που γνωριζει σε ιδια ποδολιβρα μπορει να εχει και μικροτερο κραδασμο.
Εδω θα σε στεναχωρησω αλλα 6.35 και ελατηριο η gasram δεν διαθετουν την απαραιτητη δυναμη για να δουλεψουν αυτο το διαμετρημα...εχει μεγαλη καμπυλοτροχια το βλημα.
 
Κάτοχος και εγώ γερμανικής σχολής αλλα της θεάς Αρτέμης (Diana).. 31 panther.. καλό χωρίς προβλήματα ικανοποιημένος είμαι αλλα τα προαναφερθέντα δεν τα φτάνει...
Ηρακλή η άποψη σου γιαυτο;
 
Ο κραδασμος του δεν ειναι καθολου αμεληταιος αν ειναι φουσκωμενο σε πολλα μπαρ...ενα οπλο ελατηριου που εχει υποστει tuninng απο ειδηκο που γνωριζει σε ιδια ποδολιβρα μπορει να εχει και μικροτερο κραδασμο.
Εδω θα σε στεναχωρησω αλλα 6.35 και ελατηριο η gasram δεν διαθετουν την απαραιτητη δυναμη για να δουλεψουν αυτο το διαμετρημα...εχει μεγαλη καμπυλοτροχια το βλημα.
Στα μαμίσια του bar το έχω αφήσει (26), και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα με την ανάκρουσή του...! Επίσης με τα μεσαία σε βάρος βλήματα (και όχι τα βαριά, που προορίζονται για PCP αεροβόλα) μια χαρά flat trajectory έχει στις normal αποστάσεις έως 50 μέτρων (όχι ακραίες)...! Κάτι σαν τα .22 cal που έχω ένα πράμα, όχι αξιοπρόσεκτη διαφορά...!
 
Με κλειστα τα ματια!!! αλλα οπως ειπα και ποιο πανω πρωτα οι απαιτησεις που εχουμε και κατοπιν η επιλογη.
Φιλε Ηρακλη θα ήθελα τη σεβαστή σου γνώμη για το weihrauch HW 97K blackline . Kαι αυτό το οποίο κοιτάω είναι μεταχιρισμενο , θα ήθελα τη βοήθεια σου στο αν πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαιτέρως . Η χρήση του θα είναι για σκοποβολη , καθώς και καρακάξες συν τρωκτικά . Το συγκεκριμένο είναι 5,5 . Σε ευχαριστω εκ των προτέρων .
 
Παρτο φιλε μου Theo, εξαιρετικο. Το εχω σε 4,5 και ενδεικνυται για χειρουργικες επεμβασεις. Βεβαια, λογω ελλειψης
χρονου δεν το χαιρομαι, για πιο "χοντρες" καταστασεις εχω το 80Κ σε 5,5m.
Στα ελατηριου οτι καλυτερο υπαρχει, εχουν περασει και πολλα Diana απο τα χερια μου, σαν κι αυτα δεν ειναι.
Δεν τα χρησιμοποιω, τα κραταω μονο και μονο γιατι αξιζουν.
Θα το χαρεις, καλοριζικο!!!
 
Φιλε Ηρακλη θα ήθελα τη σεβαστή σου γνώμη για το weihrauch HW 97K blackline . Kαι αυτό το οποίο κοιτάω είναι μεταχιρισμενο , θα ήθελα τη βοήθεια σου στο αν πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαιτέρως . Η χρήση του θα είναι για σκοποβολη , καθώς και καρακάξες συν τρωκτικά . Το συγκεκριμένο είναι 5,5 . Σε ευχαριστω εκ των προτέρων .
Πρωτα απο ολα να ξεκαθαρισουμε κατι.......το κυνηγι με αεροβολο ΑΠΑΓΩΡΕΥΕΤΑΙ ακομα και για τρωκτικα και επιβλαβη......το τι χρηση θα κανει ο καθενας απο κει και περα ειναι δικο του θεμα...απλα το αναφερω για γνωση.
Σαν αεροβολο ειναι το κορυφαιο της εταιριας στα ελατηρια σταθερης καννης και απο τα καλιτερα στο κοσμο αυτη την στιγμη!!!
Σε σκοπευτικη χρηση αλλα σε 4,5 δεν εχει αντιπαλο εκτος του ΤΧ 200 και PROSPORT της Αγγλικης AIRARMS που βρισκονται στα ιδια επιπεδα με καποιες μικροδιαφορες.
Σαν χρηση σε αλλες περιπτωσεις θα ελεγα πως το 90αρι και το 80αρι σε 5,5 της ιδιας εταιριας ειναι ακομα καλιτερα διοτι το 5,5 βληματακι χρειαζεται περισσοτερα ''γκαζια'' για να μην εχει μεγαλη καμπυλοτροχια αλλα να κερδισουμε και μεγαλυτερη κινητικη ενεργεια.
Σε μια αποσταση 50+ μ το 80αρι και το 90αρι σε 5,5 θα εχουν καλιτερη τροχια και δυναμη απο οτι το 97αρι και αυτο λογω οτι ειναι ποιο δυνατα......θα δωσουν περισσοτερα ποδολιβρα πραγμα που χρειαζωμαστε στην δευτερη περιπτωση.
Δυστιχως πρεπει να κανουμε υποχωρησεις σε καποια επιλογη η να παρουμε και το 97αρι αλλα και το 80αρι η το 90αρι.
Εγω εχω και το 97αρι σε 4,5 και το 90αρι σε 5,5 και ειμαι καλημενος σε ''ολα''
 
Πρωτα απο ολα να ξεκαθαρισουμε κατι.......το κυνηγι με αεροβολο ΑΠΑΓΩΡΕΥΕΤΑΙ ακομα και για τρωκτικα και επιβλαβη......το τι χρηση θα κανει ο καθενας απο κει και περα ειναι δικο του θεμα...απλα το αναφερω για γνωση.
Σαν αεροβολο ειναι το κορυφαιο της εταιριας στα ελατηρια σταθερης καννης και απο τα καλιτερα στο κοσμο αυτη την στιγμη!!!
Σε σκοπευτικη χρηση αλλα σε 4,5 δεν εχει αντιπαλο εκτος του ΤΧ 200 και PROSPORT της Αγγλικης AIRARMS που βρισκονται στα ιδια επιπεδα με καποιες μικροδιαφορες.
Σαν χρηση σε αλλες περιπτωσεις θα ελεγα πως το 90αρι και το 80αρι σε 5,5 της ιδιας εταιριας ειναι ακομα καλιτερα διοτι το 5,5 βληματακι χρειαζεται περισσοτερα ''γκαζια'' για να μην εχει μεγαλη καμπυλοτροχια αλλα να κερδισουμε και μεγαλυτερη κινητικη ενεργεια.
Σε μια αποσταση 50+ μ το 80αρι και το 90αρι σε 5,5 θα εχουν καλιτερη τροχια και δυναμη απο οτι το 97αρι και αυτο λογω οτι ειναι ποιο δυνατα......θα δωσουν περισσοτερα ποδολιβρα πραγμα που χρειαζωμαστε στην δευτερη περιπτωση.
Δυστιχως πρεπει να κανουμε υποχωρησεις σε καποια επιλογη η να παρουμε και το 97αρι αλλα και το 80αρι η το 90αρι.
Εγω εχω και το 97αρι σε 4,5 και το 90αρι σε 5,5 και ειμαι καλημενος σε ''ολα''
Να είσαι καλά , και σε ευχαριστω πάρα μα πάρα πολύ Ηρακλή . Και για τη σεβαστή σου γνώμη , αλά και για το χρόνο σου . .shake hands.
 
Για το διαμετρημα .20 τι λέτε για το 97αρι .think.
Επίσης βγαίνει και το 80αρι σε cal.20...
Το 97αρι εχει μικρο θαλαμο και ειναι προτιμοτερο σαν διαμετρημα το 4,5 και ειναι καθαρα σκοποβολης αεροβολο(ισως το καλυτερο σε ελατηριου που υπαρχει απο θεμα ακριβειας).
Το 80αρι απο την αλλη ειναι αλλη κατηγορια με πιο μεγαλο θαλαμο και ειναι μαζι με το 90αρι(gas ram) τα δυνατα αεροβολα της εταιρειας και ειναι προτιμoτερο σαν διαμετρημα το 5,5 ή ακομα και 6,35 για το 90αρι.
Το διαμετρημα σε 5,0 στα συγκεκριμενα αεροβολα δεν εχει ιδιαιτερο νοημα και δεν ειναι ευκολο διαμετρημα για την Ελληνικη αγορα ουτε υπαρχουν πολλες επιλογες σε σφαιρακια.
 
Last edited:
Το 97αρι εχει μικρο θαλαμο και ειναι προτιμοτερο σαν διαμετρημα το 4,5 και ειναι καθαρα σκοποβολης αεροβολο(ισως το καλυτερο σε ελατηριου που υπαρχει απο θεμα ακριβειας).
Το 80αρι απο την αλλη ειναι αλλη κατηγορια με πιο μεγαλο θαλαμο και ειναι μαζι με το 90αρι(gas ram) τα δυνατα αεροβολα της εταιρειας και ειναι προτιμερο σαν διαμετρημα το 5,5 ή ακομα και 6,35 για το 90αρι.
Το διαμετρημα σε 5,0 στα συγκεκριμενα αεροβολα δεν εχει ιδιαιτερο νοημα και δεν ειναι ευκολο διαμετρημα για την Ελληνικη αγορα ουτε υπαρχουν πολλες επιλογες σε σφαιρακια.
Γιωργο σε 6,35 δεν κανει κανενα ελατηριο και gasram.......αυτο το διαμετρημα θελει ''γκαζια'' για να δουλεψει ....εκει παμε σε pcp.
 
Back
Top