Walkie talkie

Βλέπω πως ο icom ,μαζί με το ακουστικό και ίσως μια μεγαλύτερη μπαταρία ,φτάνει σχεδόν στα 200 ευρώ .
Από την άλλη ο tyt έχει συμβατά τόσο τα ακουστικά όσο και την diamond κεραία από τον baofeng που ήδη εχω.
Βλέπω να κινούμαι προς το tyt εντέλει
 
Από την άλλη ο tyt έχει συμβατά τόσο τα ακουστικά όσο και την diamond κεραία από τον baofeng που ήδη εχω.

Τα ακουστικά είναι συμβατά, αλλά η κεραία όχι!
Το Baofeng και το ΤΥΤ έχουν αντίθετα βύσματα και κατά συνέπεια δεν είναι ανταλλάξιμες οι κεραίες.
Αυτό όμως καθόλου μη σε απαχολεί. Το πακέτο στο ΤΥΤ έχει και δεύτερη μεγάλη κεραία μέσα που είναι καλύτερη από τη Diamond που έχεις αγοράσει για το Baofeng.

Σου βάζω μία φωτογραφία εδώ με την κεραία του Baofeng που έχεις, βιδωμένη με την κεραία του ΤΥΤ, για να καταλάβεις ότι έχουν αντίστροφα βύσματα.

α.jpg

β.png
 
Τα ακουστικά είναι συμβατά, αλλά η κεραία όχι!
Το Baofeng και το ΤΥΤ έχουν αντίθετα βύσματα και κατά συνέπεια δεν είναι ανταλλάξιμες οι κεραίες.
Αυτό όμως καθόλου μη σε απαχολεί. Το πακέτο στο ΤΥΤ έχει και δεύτερη μεγάλη κεραία μέσα που είναι καλύτερη από τη Diamond που έχεις αγοράσει για το Baofeng.

Σου βάζω μία φωτογραφία εδώ με την κεραία του Baofeng που έχεις, βιδωμένη με την κεραία του ΤΥΤ, για να καταλάβεις ότι έχουν αντίστροφα βύσματα.

View attachment 16388

View attachment 16389
Μάλιστα
Νόμιζα πως ταίριαζαν . Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.
 
Παλικάρια βλέπω κυκλοφορεί στην Αμερική το icom v86 που από ότι καταλαβαίνω είναι η συνέχεια του v85 που είχε κυκλοφορήσει εδώ και τα 2 με 7watt...... υπάρχει περίπτωση να μπορεί να το φέρει κάποιος έμπορος και θα λειτουργεί εδώ???
 
Παλικάρια βλέπω κυκλοφορεί στην Αμερική το icom v86 που από ότι καταλαβαίνω είναι η συνέχεια του v85 που είχε κυκλοφορήσει εδώ και τα 2 με 7watt...... υπάρχει περίπτωση να μπορεί να το φέρει κάποιος έμπορος και θα λειτουργεί εδώ???
Παρε αντιπροσωπεια τηλεφωνο....parissinos
 
να ρωτησω κατι μιας που ειμαι ψιλοασχετος,vhf μπορει να επικοινωνησει με walkie talkie? και πως?
Όταν λες walkie-talkie εννοείς τα PMR. Αυτά εκπέμπουν σε συχνότητες των UHF και όχι των VHF.

Άρα, αν έχεις έναν V/U πομποδέκτη όπως είναι οι περισσότεροι, και αν δεν είναι κλειδωμένος από τον κατασκευαστή στις ραδιοερασιτεχνικές συχνότητες, τότε μπορείς να μιλήσεις με τα walkie-talkie αν πας στη συχνότητα του κάθε καναλιού.
Δες ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ όπου φαίνεται σε ποια συχνότητα εκπέμπει το κάθε κανάλι των walkie-talkie.
Τα walkie-talkie είναι νόμιμο να χρησιμοποιούνται από τον οποιοδήποτε χωρίς κάποια άδεια. Εκπέμπουν όμως υποχρεωτικά στο μισό watt. Ενώ ένας τυπικός ραδιοερασιτεχνικός πομποδέκτης εκπέμπει στα 5 watt.
Άρα αν το κάνεις θα σου συνιστούσα να χαμηλώσεις την ένταση στο low που είναι συνήθως στο 1 watt και με πεσμένη την μπαταρία ακόμα λιγότερο. Δεν θα είσαι νόμιμος, αλλά θα είσαι σωστός ;)
 
Όταν λες walkie-talkie εννοείς τα PMR. Αυτά εκπέμπουν σε συχνότητες των UHF και όχι των VHF.

Άρα, αν έχεις έναν V/U πομποδέκτη όπως είναι οι περισσότεροι, και αν δεν είναι κλειδωμένος από τον κατασκευαστή στις ραδιοερασιτεχνικές συχνότητες, τότε μπορείς να μιλήσεις με τα walkie-talkie αν πας στη συχνότητα του κάθε καναλιού.
Δες ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ όπου φαίνεται σε ποια συχνότητα εκπέμπει το κάθε κανάλι των walkie-talkie.
Τα walkie-talkie είναι νόμιμο να χρησιμοποιούνται από τον οποιοδήποτε χωρίς κάποια άδεια. Εκπέμπουν όμως υποχρεωτικά στο μισό watt. Ενώ ένας τυπικός ραδιοερασιτεχνικός πομποδέκτης εκπέμπει στα 5 watt.
Άρα αν το κάνεις θα σου συνιστούσα να χαμηλώσεις την ένταση στο low που είναι συνήθως στο 1 watt και με πεσμένη την μπαταρία ακόμα λιγότερο. Δεν θα είσαι νόμιμος, αλλά θα είσαι σωστός ;)
σε ευχαριστω πολυ
 
σε ευχαριστω πολυ
Όταν λες walkie-talkie εννοείς τα PMR. Αυτά εκπέμπουν σε συχνότητες των UHF και όχι των VHF.

Άρα, αν έχεις έναν V/U πομποδέκτη όπως είναι οι περισσότεροι, και αν δεν είναι κλειδωμένος από τον κατασκευαστή στις ραδιοερασιτεχνικές συχνότητες, τότε μπορείς να μιλήσεις με τα walkie-talkie αν πας στη συχνότητα του κάθε καναλιού.
Δες ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ όπου φαίνεται σε ποια συχνότητα εκπέμπει το κάθε κανάλι των walkie-talkie.
Τα walkie-talkie είναι νόμιμο να χρησιμοποιούνται από τον οποιοδήποτε χωρίς κάποια άδεια. Εκπέμπουν όμως υποχρεωτικά στο μισό watt. Ενώ ένας τυπικός ραδιοερασιτεχνικός πομποδέκτης εκπέμπει στα 5 watt.
Άρα αν το κάνεις θα σου συνιστούσα να χαμηλώσεις την ένταση στο low που είναι συνήθως στο 1 watt και με πεσμένη την μπαταρία ακόμα λιγότερο. Δεν θα είσαι νόμιμος, αλλά θα είσαι σωστός ;)
θαλη ευχαριστω και παlι,μια χαρα δουλεψαν,baofeng uhf/vhf με midlad walkie talkie....ακολουθησα την συμβουλη σου,μειωσα το prx στο 1..και ακουγομασταν μια χαρα,το μονο κακο οτι εμπαιναν και αλλοι στην συχνοτητα.....απο φασες ουτε φτερο,ενημερωνω ..για οσους την κυνηγανε..
 
Καλό μεσημέρι.
Φίλος μου απέκτησε το DYNASCAN DB 48 από παλαιότερο κυνηγό και μου ζήτησε να τον βοηθήσω να το λειτουργήσει και να το μάθει.
1610370163532.png

Δεν υπάρχει όμως εγχειρίδιο και στο διαδίκτυο βρήκα μόνο του DB 93.
Υπάρχει κανείς φίλος που να έχει το DB 48 (?) να μου πεί πως αποδίδει και επίσης κάποιος που να έχει το βιβλιαράκι του?
 

Attachments

  • 1610370137805.png
    1610370137805.png
    64,1 KB · Προβολές: 1
Στην συνέχεια της έρευνας στο διαδίκτυο βρήκα ότι πουλιέται ακόμη και με άλλο εμπορικό όνομα :
Wouxun_KG-UVD1
Βρήκα σχετικές οδηγίες στα αγγλικά εδώ.
http://www.radiomanual.info/schemi/Vari/Wouxun_KG-UVD1_user.pdf

Αν όμως κάποιος τις έχει στα Ελληνικά, ενδιαφέρομα.
Άν έχει και εμπειρία από την χρήση του σε κυνήγι ας μας γράψει πως το είδε σε πυκνό, στο βουνό κτλ
 
Last edited:
Καλό μεσημέρι.
Φίλος μου απέκτησε το DYNASCAN DB 48 από παλαιότερο κυνηγό και μου ζήτησε να τον βοηθήσω να το λειτουργήσει και να το μάθει.
View attachment 21434

Δεν υπάρχει όμως εγχειρίδιο και στο διαδίκτυο βρήκα μόνο του DB 93.
Υπάρχει κανείς φίλος που να έχει το DB 48 (?) να μου πεί πως αποδίδει και επίσης κάποιος που να έχει το βιβλιαράκι του?
Φιλε το βλεπω ιδιο.με midland οποτε ψαξου προς τα κει
 
Στην συνέχεια της έρευνας στο διαδίκτυο βρήκα ότι πουλιέται ακόμη και με άλλο εμπορικό όνομα :
Wouxun_KG-UVD1
Βρήκα σχετικές οδηγίες στα αγγλικά εδώ.
http://www.radiomanual.info/schemi/Vari/Wouxun_KG-UVD1_user.pdf

Αν όμως κάποιος τις έχει στα Ελληνικά, ενδιαφέρομα.
Άν έχει και εμπειρία από την χρήση του σε κυνήγι ας μας γράψει πως το είδε σε πυκνό, στο βουνό κτλ
 

Attachments

  • kg_uv6d_greek_manual-1.pdf
    2 MB · Προβολές: 5
Poseidon πιο πανω εχω ποσταρει το ελληνικο μανιουαλ του KG UV6D. Το KG UV1 είναι σχεδόν το ιδιο με το KG UV6D και είναι άριστα μηχανήματα. Πραγματικά vfm. Να έχεις στο νου σου ότι για την χρήση τους απαιτείται ανάλογη άδεια.
 
Last edited:
Poseidon πιο πανω εχω ποσταρει το ελληνικο μανιουαλ του KG UV6D. Το KG UV1 είναι σχεδόν το ιδιο με το KG UV6D και είναι άριστα μηχανήματα. Πραγματικά vfm. Να έχεις στο νου σου ότι για την χρήση τους απαιτείται ανάλογη άδεια.
Νικο ευχαριστώ πολύ. Το είχα δει αλλα μου φάνηκε λίγο ...τσαπατσούλικο. Βέβαια η Ελληνική εταιρεία έβαλε κάποιον να κάνει χειροτεχνία (χρήσιμο βεβαίως ) και ...φοβήθηκα κάποιες διαφορές που είδα στις προδιαγραφές.
Οι πρώτες αγγλικές που έβαλα είναι πολύ αναλυτικές και οι αμέσως παραπάνω (Midland) είναι καλές συνοπτικές, αρκεί να είναι και ακριβείς.
Όπως και νάχει τα "άγρια" πάνε ...πάπαλα για φέτος, άρα υπάρχει χρόνος για μελέτη/ επίδειξη.

Για την άδεια έχεις δίκηο αλλά αν είναι για βουνό και περιοχές δύσκολες, άμα πάω θα το ζητάω και θα το παίρνω.
Όπως και GPS έχτρα (+ "πακέτο" επιβίωσης), πάντα για λόγους ασφαλειας.
Το ρίσκο να με βρούν παράνομο/ εγκληματία !!!! με αυτό το "πραγματάκι" το αποδέχομαι ευχαρίστως, από το να με ψάχνει ο κρατικός μηχανισμός και στελέχη που δεν φταίνε να τρέχουν (και συχνά τρέχουν) μέσα στα χιόνια, νυχτιάτικα, ΣΚ, γιορτές κτλ για κάθε ένα που θέλει να κάνει το χόμπυ του χωρίς εκτιμηση του κινδύνου ή τον κατάλληλο εξοπλισμό και για το χόμπυ αλλά και για την ασφάλεια και επιβίωσή του.
 
...αλλά αν είναι για βουνό και περιοχές δύσκολες, άμα πάω θα το ζητάω και θα το παίρνω.
Όπως και GPS έχτρα (+ "πακέτο" επιβίωσης), πάντα για λόγους ασφαλειας.
Συγνώμη για την άσχετη ερώτηση, αλλά από περιέργεια, στο πακέτο επιβίωσης που παίρνεις στο κυνήγι τί βάζεις μέσα;
 
Back
Top