TOZ Team

Με το toz ναι. Από παλιά. Είχα πετύχει μια περίπτωση πριν 5-6 χρόνια αλλά μαλακίστηκα και δεν το πήρα.
Κι εσύ γουστάρεις τοζάκι?
Σαν πρεζόνι που θέλει το 100% "καθαρό" πράμα ακόμα κι άν τον σκοτώσει στο τέλος...😵 🎚️
 
Δεν νομίζω να σε συμφέρει.
Εκτός αν μαζευτούν αρκετοί Tozάκηδες και πάρουν καλή τιμή,από κάποιον έμπορο.
Από έμπορο αποκλείεται - αυτό δεν γινόταν ούτε και στην πρό-εμπάργκο εποχή.

Απ' ότι με είχε πληροφορήσει κάποτε καταστηματάρχης του χώρου υπάρχει πλαφόν από το εργοστάσιο που κάνει απαγορευτικές τις εισαγωγές ειδικά για μικρές ποσότητες όπλων.
Τώρα άν μου έλεγε ψέμματα για να αποφύγει τις ερωτήσεις μου τι να πώ;
 
Βλέποντας κάποια βίντεο στο YouTube σε άπταιστην Ρωσσικήν γλώσσα (τουτέστιν δεν καταλάβαινα τίποτα) για την παλιά Σοβιετική καραμπίνα ελατηρίου την TOZ MC 21-12 ή MTs 21-12 ή МЦ 21-12 μου γεννήθηκε μια απορία για ένα μικρό λεβιέ που έχει στην αριστερή εμπρός πλευρά της βάσης εκεί ακριβώς που έχει την απομόνωση αποθήκης και η Browning AUTO 5 - έχει κι αυτή την ίδια λειτουργία;
Σε τι χρησιμεύει αυτός ο λεβιές;
 
Βλέποντας κάποια βίντεο στο YouTube σε άπταιστην Ρωσσικήν γλώσσα (τουτέστιν δεν καταλάβαινα τίποτα) για την παλιά Σοβιετική καραμπίνα ελατηρίου την TOZ MC 21-12 ή MTs 21-12 ή МЦ 21-12 μου γεννήθηκε μια απορία για ένα μικρό λεβιέ που έχει στην αριστερή εμπρός πλευρά της βάσης εκεί ακριβώς που έχει την απομόνωση αποθήκης και η Browning AUTO 5 - έχει κι αυτή την ίδια λειτουργία;
Σε τι χρησιμεύει αυτός ο λεβιές;
Κωστη, επιδη εχω την ΤΟΖ ΜC 21-12 ο "λεβιές" αυτος ειχει την ιδια λειτουργεια με την Αuto 5...απομονώνει τα φυσίγγια της αποθήκης, για πιο εύκολη αλλαγη φυσιγγίου στη θαλάμη.
Διακρίνεται λιγο στη φωτο...

20230203_152244.jpg
 
Κωστη, επιδη εχω την ΤΟΖ ΜC 21-12 ο "λεβιές" αυτος ειχει την ιδια λειτουργεια με την Αuto 5...απομονώνει τα φυσίγγια της αποθήκης, για πιο εύκολη αλλαγη φυσιγγίου στη θαλάμη.
Διακρίνεται λιγο στη φωτο...

View attachment 67478
Ευχαριστώ για την διευκρίνιση - μου λύθηκε πλέον η απορία.
Βλέπω στο Car.gr κάποιες μεταχειρισμένες σε άλλοτε άλλη κατάσταση (άσχετα με το τι ισχυρίζονται οι κάτοχοι που θέλουν να τις πουλήσουν) και σε χαμηλή τιμή και μου μπαίνουν ιδέες.
Το 1998 είχα πιάσει μία στα χέρια μου και είχα ρίξει μερικές βολές σε ένα υπαίθριο σκοπευτήριο σε στόχους της πλάκας.
Έκανε εμπλοκές με τα φυσίγγια που της έβαζαν - ίσως να ήθελε καθάρισμα ή να μην ήξεραν να ρυθμίσουν σωστά τα φρένα - έδειχνε πάντως πολύ ταλαιπωρημένη (να μην πώ παρατημένη και ακουστεί χοντρό). Μόλις της έβαλα Lambro ΠΡΑΣΙΝΟ της τότε εποχής δούλεψε ρολόϊ. Η ρίγα που μοιάζει με της AUTO 5 και της Franchi 48/AL μου άρεσε πάντως.

Θα ήθελα ένα κλασσικό τέτοιο όπλο στην συλλογή μου - όχι να το βλέπω αλλά να το δουλεύω.
Η Browning μου αρέσει αλλά σε καλή κατάσταση η τιμή ξεφεύγει πολύ.
Η Franchi είναι ελαφριά και απλοποιημένη αλλά δεν έχει απομόνωση αποθήκης (μπορεί να μην το χρησιμοποιήσω ποτέ αλλά το θέλω να υπάρχει σαν δυνατότητα).
Η Toz είναι όλη ατσάλινη (νομίζω), σπανιότερη να βρεθεί σε καλή κατάσταση αλλά φθηνότερη.
Άν μπορούσε να δεχθεί τσοκάκια έστω και εξωτερικά τύπου Breda θα με βόλευε ακόμα περισσότερο.
 
Ευχαριστώ για την διευκρίνιση - μου λύθηκε πλέον η απορία.
Βλέπω στο Car.gr κάποιες μεταχειρισμένες σε άλλοτε άλλη κατάσταση (άσχετα με το τι ισχυρίζονται οι κάτοχοι που θέλουν να τις πουλήσουν) και σε χαμηλή τιμή και μου μπαίνουν ιδέες.
Το 1998 είχα πιάσει μία στα χέρια μου και είχα ρίξει μερικές βολές σε ένα υπαίθριο σκοπευτήριο σε στόχους της πλάκας.
Έκανε εμπλοκές με τα φυσίγγια που της έβαζαν - ίσως να ήθελε καθάρισμα ή να μην ήξεραν να ρυθμίσουν σωστά τα φρένα - έδειχνε πάντως πολύ ταλαιπωρημένη (να μην πώ παρατημένη και ακουστεί χοντρό). Μόλις της έβαλα Lambro ΠΡΑΣΙΝΟ της τότε εποχής δούλεψε ρολόϊ. Η ρίγα που μοιάζει με της AUTO 5 και της Franchi 48/AL μου άρεσε πάντως.

Θα ήθελα ένα κλασσικό τέτοιο όπλο στην συλλογή μου - όχι να το βλέπω αλλά να το δουλεύω.
Η Browning μου αρέσει αλλά σε καλή κατάσταση η τιμή ξεφεύγει πολύ.
Η Franchi είναι ελαφριά και απλοποιημένη αλλά δεν έχει απομόνωση αποθήκης (μπορεί να μην το χρησιμοποιήσω ποτέ αλλά το θέλω να υπάρχει σαν δυνατότητα).
Η Toz είναι όλη ατσάλινη (νομίζω), σπανιότερη να βρεθεί σε καλή κατάσταση αλλά φθηνότερη.
Άν μπορούσε να δεχθεί τσοκάκια έστω και εξωτερικά τύπου Breda θα με βόλευε ακόμα περισσότερο.
Το να της βαλεις τσοκ δεν ειναι δυσκολο...
Εμενα ριχνει απο 24gr (Rio) ως κ Semi magnum 40 & 42gr (καποτε).. τα εχω βαλει σε υδροβιο παλιοτερα...
Η αγαπημενες τις γομωσεις ειναι τα 34gr σε χοντρα κ τα 28 & 30gr σε ψιλα σκαγια...
Κι εμενα μου κανει εμπλοκες, αλλα αν ΔΕΝ μπερδεψεις τα φρενα στο καθαρισμα κ μπουν σωστα, τοτε αυτες ελατονωνται κατα πολυ!!
Ποτε ως τωρα εμπλοκη σε καλυκα με μεταλλο 8mm οσο παραξενο κι αν φενεται...οι εμπλοκες που μου εκανε ηταν σε 25mm, 20 ακομη κ σε μερικα 16mm μεταλλο...απο 12 κ 8mm λιγοστευουν οι εμπλοκες...κ θεωρω, πως ΟΣΟ πιο λιγοτερη επιφανεια μεταλλου καλυκα στη θαλαμη, τοσο πιο ευκολη η εξολκευση της....γνωμη μου.

Εχει 18.5 αυλό κ θαλαμη 2¾...σε υδροβιο διχνει δοντια...τρελες συγκεντρωσεις δεν θα δεις, φωνικοτητα ομως, αρκετα επαρκεις...δυσευρετα ομως τα ανταλλακτικα της.
Αν δεις στις πιο πισω σελιδες, εχω καποιες φωτο τις...αυτο το οπλο κοιμοταν σε τουλαπα κ μου το χαρισε ο θειος μου στο τελος, διοτι δεν την κυνηγουσε....Εγω της εστρωσα το ελατηριο με 2-3 κουτια των 32gr θυμαμαι.
 
Αντέχει να ρίξει και demi-magnum ; .my man.
Μπράβο ! Πάλι καλά - νόμιζα πώς η πιστοποίηση πιέσεων κι εδώ είναι στα 650 Bars πιέσεις καθημερινής χρήσης όπως στα περισσότερα Σοβιετικής εποχής όπλα.

Τις φωτό τις είχα δεί ήδη - όταν "ξεψάχνιζα" το συγκεκριμένο θέμα. :cool:
Πολύ καλή η κατάστασή της ! 😍
Ξέρουμε πότε περίπου σταμάτησε η παραγωγή της ;
Τα φρένα ρυθμίζονται όπως στην Browning ή αλλοιώς ;
 
Αντέχει να ρίξει και demi-magnum ; .my man.
Μπράβο ! Πάλι καλά - νόμιζα πώς η πιστοποίηση πιέσεων κι εδώ είναι στα 650 Bars πιέσεις καθημερινής χρήσης όπως στα περισσότερα Σοβιετικής εποχής όπλα.

Τις φωτό τις είχα δεί ήδη - όταν "ξεψάχνιζα" το συγκεκριμένο θέμα. :cool:
Πολύ καλή η κατάστασή της ! 😍
Ξέρουμε πότε περίπου σταμάτησε η παραγωγή της ;
Τα φρένα ρυθμίζονται όπως στην Browning ή αλλοιώς ;
Καλησπερα σαν οπλο ειναι αρκετα καλη ειδικα η καννη της ειναι !!! Το θεμα των πιεσεων θελει πολυ προσοχη ,καλο ειναι να μην βαζουμε πανω απο 34γρ ασχετα εαν εχει ατσαλινη βαση.Εχει καποια εξαρτηματα που δεν σηκωνουν μαγκιες.Ο Κωστας το ρισκαρισε αλλα ηταν τυχερος, οπως εγραψα και ποιο πισω με 34γρ θα δεις ωραια πραγματα Εαν βρεις καποια σε καλη κατασταση παρτην ,σε καμια περιπτωση δεν δινεις πανω απο 3οο με 350ε Τα φρενα της ρυθμιζονται οπως τα browning - franchi απλα ειναι ποιο μπελιδικο το λυσιμο του κλειστρου της σε σχεση με την 48al βασικα ειναι σχεδον ιδιο με το breda apollo
 
Καλησπερα σαν οπλο ειναι αρκετα καλη ειδικα η καννη της ειναι !!! Το θεμα των πιεσεων θελει πολυ προσοχη ,καλο ειναι να μην βαζουμε πανω απο 34γρ ασχετα εαν εχει ατσαλινη βαση.Εχει καποια εξαρτηματα που δεν σηκωνουν μαγκιες.Ο Κωστας το ρισκαρισε αλλα ηταν τυχερος, οπως εγραψα και ποιο πισω με 34γρ θα δεις ωραια πραγματα Εαν βρεις καποια σε καλη κατασταση παρτην ,σε καμια περιπτωση δεν δινεις πανω απο 3οο με 350ε Τα φρενα της ρυθμιζονται οπως τα browning - franchi απλα ειναι ποιο μπελιδικο το λυσιμο του κλειστρου της σε σχεση με την 48al βασικα ειναι σχεδον ιδιο με το breda apollo
Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις!
Υπάρχει ενδιαφέρον για δεύτερο αυτογεμές ή αερίων και με τσοκάκια ή ελατηρίου παραδοσιακής κατασκευής.
Φλερτάρω την MP 155 αλλά και η MC 21-12 μου κάνει "κλίκ" που λένε.
Την πρώτη την έχω "χουφτώσει" σχετικά πρόσφατα δύο φορές σε καταστήματα και έχω μια εικόνα.
Η άλλη πολύ δύσκολα βρίσκεται για "ψαχούλεμα" σε μαγαζιά - έχω εντοπίσει μία όμως κι άν δεν πουληθεί μέχρι να πάω εκεί θα έχω την δυνατότητα να την δώ από κοντά όπως πρέπει.
Πρόσφατα βρίσκω κανα-δυό και στο Car.gr - η μία είναι σε τιμή "χώμα" αλλά γράφει "με ζημιά" (τι ζημιά είναι δεν ξέρω γιατί δεν επικοινώνησα να μάθω).
Δεν ξέρω που θα γείρει εν τέλει η πλάστιγγα αλλά κάτι από το πρώην "Σιδηρούν Παραπέτασμα" θα βρεί τελικά τον δρόμο για το σπίτι μου... 😁
 
Αντέχει να ρίξει και demi-magnum ; .my man.
Ενταξει, δεν την ξεζουμισα κιολας...1 κουτι το εριξε στα παπια (C7 Perfecta 42gr & 1 LK Koutoumano 40gr) σε ημερισιο...
"Ματζούνι" πηγε κ μια σεζον τα Super Caccia 38 βεβαια .big smile....αλλα ειχε παπι ρε Κωστη..δεν κρατιομουν...
Επειτα μεχρι 34gr κ ενταξει...
ΒΑΡΟΣ: 3500++ με 5 φυσιγγια (χωρις βελόνα).
Απο ποιο μερος εισαι;;
Μακαρι να εισαι εδω γυρω να συναντηθουμε κ να την επομησεις..
 
Back
Top