To know us better - Γνωριμία-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα σε όλο το forum,

Μένω σε δυτικό προάστιο των Αθηνών, αλλά κυνηγάω σε ορεινή Τριφυλία και ορεινή Κυνουρία που είναι και οι τόποι καταγωγής μου. Κυνηγάω κυρίως τσίχλα, αλλά έχω μεγάλο πάθος με τα κορακοειδή γιατί καταστρέφουν τις καλλιέργιες και τις φωλιές.
Γεια σου Γρηγόρη και καλως ήρθες!
 
Αμα κατεβαινεις μεχρι θαλασσα να παμε για κανενα λαγο τριγυρω η για καμια τσιχλα στο ποταμι;)

Για λαγό από τη Μαλεβή και πάνω. Στο έλατο, στο κέρδο ή στις τσαγιές στο Πλάι και στα Αεροπλάνα

Για τσίχλα από το Στόλο έως το Καρακοβούνι
 
Για λαγό από τη Μαλεβή και πάνω. Στο έλατο, στο κέρδο ή στις τσαγιές στο Πλάι και στα Αεροπλάνα

Για τσίχλα από το Στόλο έως το Καρακοβούνι

Αυτο ειναι το θεμα!Αν δεις το κομβοι που ανεβαινει τις κορδελες το βραδυ τρομαξεις!Ολοι τρεχουν επανω και γινονται μαλλια κουβαρια
με τις αλεπουδες και τα τσακαλια,ενω χαμηλα οι λαγοι ειναι τερατα απο το παχος.
 
Καλησπέρα σε όλο το forum,

Μένω σε δυτικό προάστιο των Αθηνών, αλλά κυνηγάω σε ορεινή Τριφυλία και ορεινή Κυνουρία που είναι και οι τόποι καταγωγής μου. Κυνηγάω κυρίως τσίχλα, αλλά έχω μεγάλο πάθος με τα κορακοειδή γιατί καταστρέφουν τις καλλιέργιες και τις φωλιές.
Γρήγορη καλώς ήρθες καλή διαμονή .welcome.
Κάπου εκεί στα πέριξ της Ορεινής Τριφυλίας έχω ρίξει και εγώ τις τουφεκιές μου ;);)
 
Καλησπέρα σε όλο το forum,

Μένω σε δυτικό προάστιο των Αθηνών, αλλά κυνηγάω σε ορεινή Τριφυλία και ορεινή Κυνουρία που είναι και οι τόποι καταγωγής μου. Κυνηγάω κυρίως τσίχλα, αλλά έχω μεγάλο πάθος με τα κορακοειδή γιατί καταστρέφουν τις καλλιέργιες και τις φωλιές.
Καλως ορισες!
 
Αυτο ειναι το θεμα!Αν δεις το κομβοι που ανεβαινει τις κορδελες το βραδυ τρομαξεις!Ολοι τρεχουν επανω και γινονται μαλλια κουβαρια
με τις αλεπουδες και τα τσακαλια,ενω χαμηλα οι λαγοι ειναι τερατα απο το παχος.

Συντοπίτη Αλέξανδρε,

Το 1990 με 2004 η εικόνα είναι αυτή που περιγράφεις για το βουνό, το πρωί. Ειδικά από το 1998 και μετά που ασφαλτοστρώθηκε ο δρόμος από το Λάκωμα και πάνω. Ευτυχώς μένει το κομμάτι στου Κοντάκη, στα Μάρμαρα, στο Αραχωβίτικο, στο Μαλαβάζο/Κεντράδες, στον Κουμάνταρο και στον Αγιολια πιο δύσκολα προσβάσιμο και μακάρι να μείνει έτσι για πάντα.

Ευτυχώς με την έλευση των γουρουνιών αποσυμφορίστηκε πολύ ο λαγός, ενώ το γεγονός πως πολλοί από τους παλιούς γέρασαν ή πέθαναν και δεν ξαναβγήκαν στο βουνό χωρίς να έρθουν νέα παιδιά συνέβαλε στο να επικρατεί στο βουνό πλέον έως και ερημιά κάποιες μέρες σε σχέση με παλιά... Στην έναρξη και στις γιορτές γεμίζει το βουνό, αλλά μετά είναι οι λίγοι γνωστοί...

Έχει πετάξει το λάμπραντορ που έχω και εγώ με τα πόδια λαγούς στα πεδινά που πάω για τσίχλες και είναι όντως τέρατα, αλλά για μένα για λαγό και για ντορό αξίζει μόνο στο βουνό...
 
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους,
Είμαι ο κώστας και ασχολουμε 2 χρονια με περπατητο κυνήγι τσίχλας.
Kυνηγώ με ένα δίκαννο aya και πριν λιγες μερες αγόρασα μια al391.
Ελπίζω να μπορούμε εδω να λύνουμε τις απορείες με τους εμπειρτότερους.
 
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους,
Είμαι ο κώστας και ασχολουμε 2 χρονια με περπατητο κυνήγι τσίχλας.
Kυνηγώ με ένα δίκαννο aya και πριν λιγες μερες αγόρασα μια al391.
Ελπίζω να μπορούμε εδω να λύνουμε τις απορείες με τους εμπειρτότερους.
Κώστα καλώς ήρθες στη παρέα του Hunterslife .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top