The Sporting Spaniels & Retrievers Club Of Greece

Στην χθεσινή συγκέντρωση της Λέσχης THESPORTINGSPANIELS & RETRIEVERSCLUBOFGREECE που πραγματοποιείται κάθε δεύτερη Κυριακή, είχαμε την χαρά να δούμε σε έρευνα τα κουτάβια των μελών. Για την ηλικία τους, θα ομολογούσε ο καθένας, πως έχουν μία καλή γενετική κληρονομία και μια πολύ καλή κατάρτιση από τους ιδιοκτήτες τους. Εμείς όμως, τους τα ψάλαμε εν χορώ, και από ό,τι είπαν οι ίδιοι... δικαίως.

Αυτή νομίζω πως είναι η μεγαλύτερη συνεισφορά της Λέσχης στα μέλη της, βλέποντας και σχολιάζοντας τα λάθη και τις ανεπάρκειες σκύλων και χειριστών, αφ’ ενός μεν μαθαίνουμε και αφ΄εταίρου εξασκείται το μάτι μας να διακρίνει το σωστό από το λάθος, δηλαδή μαθαίνουμε να κρίνουμε. Μεγάλη ωφέλεια για όσους θέλουν να γίνουν κριτές. Δεν σχολιάζουμε μόνο την αποτελεσματικότητα στο να βρουν το «θήραμα» και να το απορτάρουν, αλλά και τον τρόπο που το επιτυγχάνουν, και την κίνηση τους, και τον χειρισμό του κυναγωγού και την συνεργασία τους και το «δέσιμο» τους.

Για τα κουτάβια, θα επισημάνω δύο θέματα, Α): είδαμε πρώτη την πρώτη κουτάβα, έκανε όσα έπρεπε αλλά όλοι παρατηρήσαμε πως δεν είχε το συνηθισμένο της drive, σχολιάσαμε και για πιο λόγο συνέβαινε αυτό. Μετά από τον γύρο του δεύτερου κουταβιού, τα βάλαμε να τρέξουν συγχρόνως. Άλλη σκύλα… τώρα έγινε σωστή εκτέλεση των χειρισμών από τον κυναγωγό της με αποτέλεσμα η κουτάβα να βρει το σωστό drive.
Β): Παρά το μικρό της ηλικίας τους, κανένα δεν επηρεάστηκε από το άλλο, ούτε και όταν βρέθηκαν μέσα στον ίδιο θάμνο. Δούλευαν απολύτως σοβαρά το καθένα για τον εαυτό του. Δεν θα αναφέρω το αν και πόσο αυτό οφείλεται στα γονίδια, θα σας διαβεβαιώσω πως κατά πολύ μεγάλο ποσοστό οφείλεται στο ότι περνούν από ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα.

Στην συνέχεια λύσαμε τους ενήλικους σκύλους για έναν ελεύθερο γύρο. Κάποιο σκύλοι είναι εξαιρετικού επιπέδου και από πλευράς φυσικών προσόντων και από πλευράς εκπαιδεύσεως, το γενικό επίπεδο (και των κουταβιών συμπεριλαμβανομένων) είναι πολύ καλό και σίγουρα πολύ πάνω από τους σκύλους που συναντάμε στα κυνηγοτόπια.

Συνεχίσαμε με τα 3 στάδια εκμάθησης υπερπήδησης εμποδίου, με δύο διαφορετικούς τρόπους... και τελειώσαμε τα της υπαίθρου με μία πρόβα ομαδικής εργασίας για την παρουσίαση της φυλής στην OUTDOOR.

Το κλίμα που επικρατεί στις συγκεντρώσεις μας είναι πολύ «εορταστικό», συμμετέχουν και γυναίκες και μικρά παιδιά που παρακολουθούν τις διαδρομές των σκύλων. Οι καθιερωμένες συζητήσεις έγιναν πριν και μετά, στον συνηθισμένο χώρο.
 
Ο Γιώργος Τσαμπούκος, έχει αναλάβει (οικειοθελώς) την απαθανάτιση με φωτογραφίες ή βίντεο των εκδηλώσεων μας, τον ευχαριστούμε.
 
IMG_0564...jpg
IMG_0610.jpg
 
Χαρηκα ιδιατερα που ειδα απο κοντα τον κ.Γιαννη και το Γιωργο με το πολυ ομορφο περιπτερο τους κ τις τετραποδες παρουσιες του κ θελω να πω κ δημοσια ενα μεγαλο ευχαριστω στον κ.Γιαννη που ακομα και στον πανικο της εκθεσης ξεκλεψε λιγο χρονο για να μου δωσει μερικες χρησιμες συμβουλες για την εκπαιδευση της κουταβας μου... Το εκτιμω ιδιαιτερα κ σας ευχαριστω πραγματικα...
 
Χαρηκα ιδιατερα που ειδα απο κοντα τον κ.Γιαννη και το Γιωργο με το πολυ ομορφο περιπτερο τους κ τις τετραποδες παρουσιες του κ θελω να πω κ δημοσια ενα μεγαλο ευχαριστω στον κ.Γιαννη που ακομα και στον πανικο της εκθεσης ξεκλεψε λιγο χρονο για να μου δωσει μερικες χρησιμες συμβουλες για την εκπαιδευση της κουταβας μου... Το εκτιμω ιδιαιτερα κ σας ευχαριστω πραγματικα...
Άρη, δεν είναι μόνο ευχαρίστηση, είναι και υποχρέωση. Και εγώ ευχαριστώ για την επίσκεψη.
 
Όπως καταλάβατε, εκτός των άλλων, ο Γιώργος έκανε και τον φωτογράφο για μια ακόμη φορά.
Όλα τα μέλη που συμμετείχαν στην έκθεση πρόσφεραν αμέριστη βοήθεια στο στήσιμο, στην φροντίδα και το ξεστήσιμο του περιπτέρου, ενώ, με την συνεχή παρουσία τους έδιναν στους επισκέπτες όσες πληροφορίες χρειάζονταν.
Η μικρή προετοιμασία μας είχε σαν αποτέλεσμα μια πολύ καλή εικόνα των φυλών μας στον κεντρικό στίβο. Καθημερινά, μια ή και δυο φορές, δείχναμε πως μπορεί ένας εκπαιδευμένος σκύλος να είναι ανεπηρέαστος από όσα συμβαίνουν γύρο του και να εκτελεί τις εντολές που παίρνει.
Η προσέλευση και το ενδιαφέρον του κόσμου ήταν μεγάλο και αυτό μας βάζει σε σκέψεις για το μέλλον.
Καλή συνέχεια. Και του χρόνου.
 
Χαρηκα ιδιατερα που ειδα απο κοντα τον κ.Γιαννη και το Γιωργο με το πολυ ομορφο περιπτερο τους κ τις τετραποδες παρουσιες του κ θελω να πω κ δημοσια ενα μεγαλο ευχαριστω στον κ.Γιαννη που ακομα και στον πανικο της εκθεσης ξεκλεψε λιγο χρονο για να μου δωσει μερικες χρησιμες συμβουλες για την εκπαιδευση της κουταβας μου... Το εκτιμω ιδιαιτερα κ σας ευχαριστω πραγματικα...

Και εγώ χάρηκα Άρη που σε γνώρισα από κοντά...ελπίζω στο μέλλον να τα πούμε πιο ήσυχα
 
Back
Top