SUV

Για να τα πούμε απλά τα πράγματα για να τη σακουλευτεις
Από καραμπίνες έχει Φαμπαρμ.
Άμα θες και αμάξι Φαμπαρμ παίρνεις τιγκουαν.
Άμα θες Μπενέλι να έχεις το κεφαλάκι σου ήσυχο και να πηγαίνεις παντού παίρνεις νταστερ
Αλό και καλησπέρα .bye.
Ουφ Βασιλη παλιιιιοπαιδοοοο,χαρηκα που ειδα να γραφεις.
Ακουσα οτι συλλαβανε τις προαλλες εναν ψευτογιατρο απο τη Χαλκιδα,αλλα εφοσον εισαι εδω,ολα καλα,δεν σε επιασαν......ΑΚΟΜΗ...
Ουφ ουφ,ησυχασα τωρα...
Ειχα μια λαχταρααααα...
Οκκ οκ οοκκκκ
hippo

Υ.Γ. Γιατι δεν παιρνεις και εσυ μια φαμπαρ να γινεις αντρας?
27 χρονων εφτασες,δεν γινεται να παιζεις ακομα σαν μπεμπης με τα καψουλια.
3 παιδακια στη γειτονια μου,κατεβαινουν στην παιδικη χαρα με τα μπενελι-"κλικ" να παιξουν τα απογευματα.
 
To τελευταίο vitara το έχω δει εκτός δρόμου πριν 3-4 χρόνια και ειναι πάρα πολύ καλό. Έχει πολύ καλή τετρακίνηση. Το είδα σε έναν χωματόδρομο με τόσες πέτρες και ρυακοφαγώματα που εγώ το forester μου αποκλείεται να το έβαζα εκεί. Συν ότι είναι ικανοποιητικό και εντός δρόμου.
 
Ουφ Βασιλη παλιιιιοπαιδοοοο,χαρηκα που ειδα να γραφεις.
Ακουσα οτι συλλαβανε τις προαλλες εναν ψευτογιατρο απο τη Χαλκιδα,αλλα εφοσον εισαι εδω,ολα καλα,δεν σε επιασαν......ΑΚΟΜΗ...
Ουφ ουφ,ησυχασα τωρα...
Ειχα μια λαχταρααααα...
Οκκ οκ οοκκκκ
hippo

Υ.Γ. Γιατι δεν παιρνεις και εσυ μια φαμπαρ να γινεις αντρας?
27 χρονων εφτασες,δεν γινεται να παιζεις ακομα σαν μπεμπης με τα καψουλια.
3 παιδακια στη γειτονια μου,κατεβαινουν στην παιδικη χαρα με τα μπενελι-"κλικ" να παιξουν τα απογευματα.
Εγώ ήμουν ρε.
Με εγγύηση είμαι έξω, τη Μπενέλι μου :cool::cool::cool:
 
Καλησπέρα το duster ποσο είναι η πραγματική κατανάλωση;
Το τετρακίνητο με μικτή οδηγήση πολη, βουνό, επαρχιακούς κ εθνική με 120 πραγματική 6 με 6,5 με υπολογισμό σε κάθε γέμισμα, όχι με το τί δείχνει το αυτοκίνητό...
 
Σε πετρέλαιο συμπληρώνω, ξέχασα να το αναφέρω...
Ευχαριστώ Άρη εγώ έχω ένα sx4 που καίει πραγματικά 6-6.5 λίτρα και πατάω φουλ το γκάζι το γεμίζω κάθε φορά στο ίδιο βενζινάδικο και διαιρω με τα χιλιόμετρα.Πηγα και εκανα τεστ ντραιβ το duster ωραίο αυτοκίνητο με μεγάλους χώρους και ψηλό όπως το θέλω μιας και το δικό μου είναι χαμηλό αλλά στα εκατό και κάτι πήγαινε λίγο σαν βάρκα μου ειπε ο πωλητής ομως οτι με πιο σκληρη αναρτησει διορθωνεται αυτο. Δεν σου έδινε την σταθερότητα που δίνει το sx4 φοβήθηκα να το πατήσω περισσότερο....Τελος πάντων ο πωλητής με διαβεβαίωνε ότι η πραγματική του καταναλώσει είναι 4 λίτρα και όπως οδηγώ εγώ το πολύ να πάει πέντε γι αυτό είπα να ρωτήσω.Εσυ πως το έχεις δει στο βουνο και στο δρονο γενικα;
 
Γενικά εμένα βγήκε καλύτερο από ότι περίμενα, ειδικά στα ταξίδια... Θέμα ευστάθειας που αναφέρεις δεν με έχει κάνει να σκεφτώ ποτέ ακόμα κ με υψηλότερες ταχύτητες, δεν ξέρω γιατί σου φάνηκε αυτό... Επειδή κ εγώ μπορεί να είμαι λίγο προκατειλημμένος θετικά επειδή είναι δικό μου, όλοι όσοι πρωτομπαινουν στο αυτοκίνητο κ κάνουμε μακρινά ταξίδια έχουν να λένε για το πόσο άνετο είναι... Μόνο με δυνατούς πλάγιους άνεμους δεν έχει καλή αεροδυναμική κ σε κάνει να θες να κατέβεις λίγο σε ταχύτητα για να νιώθεις πιο σίγουρος... Εκτός δρόμου πας αρκετά μακριά ειδικά με ένα καλό λάστιχο κ με το lock στην τετρακίνηση...
Η κατανάλωση των 4 λίτρων που σου είπε ο πωλητής αν μιλάμε για το 1,5 πετρέλαιο 4χ4 2020+ δεν υπάρχει... Το χαμηλότερο που θα πάρεις είναι 5 σε επαρχιακούς δρόμους με ταχύτητες έως 100 χλμ...
Πάντως έγω συμπτωματικά σε ένα σέρβις κ επειδή η αντιπροσωπεία ήταν μακριά από την πόλη μου, επειδή προέκυψε ένα πρόβλημα με ένα ανταλλακτικό, μου έδωσαν ένα sx4 του 2013 νομίζω για να γυρίσω πίσω... Μου φάνηκε πολύ πιο αδιάφορο στο δρόμο κ υποδεέστερο στην άνεση σε σχέση με το duster... Βέβαια αυτό δεν οφείλεται τόσο στο αυτοκίνητο, όσο στη χρονολογία... Θεωρώ ότι οποιαδήποτε αυτοκίνητο από το 2018 κ μετά είναι πολύ καλύτερο στην άνεση από πολλά ακριβότερα παλαιότερων ετών... Είναι η εξέλιξη στην αυτοκινητοβιομηχανία που σου δίνει αυτή την αίσθηση...
Καινούργιο η μεταχειρισμένο οδηγήσες?
 
Ευχαριστώ Άρη εγώ έχω ένα sx4 που καίει πραγματικά 6-6.5 λίτρα και πατάω φουλ το γκάζι το γεμίζω κάθε φορά στο ίδιο βενζινάδικο και διαιρω με τα χιλιόμετρα.Πηγα και εκανα τεστ ντραιβ το duster ωραίο αυτοκίνητο με μεγάλους χώρους και ψηλό όπως το θέλω μιας και το δικό μου είναι χαμηλό αλλά στα εκατό και κάτι πήγαινε λίγο σαν βάρκα μου ειπε ο πωλητής ομως οτι με πιο σκληρη αναρτησει διορθωνεται αυτο. Δεν σου έδινε την σταθερότητα που δίνει το sx4 φοβήθηκα να το πατήσω περισσότερο....Τελος πάντων ο πωλητής με διαβεβαίωνε ότι η πραγματική του καταναλώσει είναι 4 λίτρα και όπως οδηγώ εγώ το πολύ να πάει πέντε γι αυτό είπα να ρωτήσω.Εσυ πως το έχεις δει στο βουνο και στο δρονο γενικα;
Λάμπρο από εμπειρία στα συγκεκριμένα αυτοκίνητα μία και στην εταιρεία έχουμε πάρει αρκετά τα τελευταία χρόνια , έχω οδηγήσει σε μακρινά ταξίδια και με πολύ υψηλές ταχύτητες . Δεν υπήρχε κανένα τέτοιο πρόβλημα ευστάθειας που αναφέρεις. Δεν ξέρω στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο που οδήγησες τι μπορεί να συνέβαινε.
Όσον αφορά αυτό που αναφέρει ο Άρης με τον αέρα είναι δεδομένο λογω υψους και ογκου .Εδώ και με το maverick που είναι μεγαλύτερο σε όγκο όταν έχει αέρα ειδικα με ριπές , μερικές φορές νομίζω ότι θα βγω από το δρόμο.
 
Last edited:
Ευχαριστώ Άρη εγώ έχω ένα sx4 που καίει πραγματικά 6-6.5 λίτρα και πατάω φουλ το γκάζι το γεμίζω κάθε φορά στο ίδιο βενζινάδικο και διαιρω με τα χιλιόμετρα.Πηγα και εκανα τεστ ντραιβ το duster ωραίο αυτοκίνητο με μεγάλους χώρους και ψηλό όπως το θέλω μιας και το δικό μου είναι χαμηλό αλλά στα εκατό και κάτι πήγαινε λίγο σαν βάρκα μου ειπε ο πωλητής ομως οτι με πιο σκληρη αναρτησει διορθωνεται αυτο. Δεν σου έδινε την σταθερότητα που δίνει το sx4 φοβήθηκα να το πατήσω περισσότερο....Τελος πάντων ο πωλητής με διαβεβαίωνε ότι η πραγματική του καταναλώσει είναι 4 λίτρα και όπως οδηγώ εγώ το πολύ να πάει πέντε γι αυτό είπα να ρωτήσω.Εσυ πως το έχεις δει στο βουνο και στο δρονο γενικα;
Με πιο σκληρή ανάρτηση θα είναι καλύτερο στην άσφαλτο μεν, αλλά χειρότερο στο χώμα, όσο πιο off road τόσο χειρότερα θα κοπαναει.
 
Ευχαριστώ Άρη εγώ έχω ένα sx4 που καίει πραγματικά 6-6.5 λίτρα και πατάω φουλ το γκάζι το γεμίζω κάθε φορά στο ίδιο βενζινάδικο και διαιρω με τα χιλιόμετρα.Πηγα και εκανα τεστ ντραιβ το duster ωραίο αυτοκίνητο με μεγάλους χώρους και ψηλό όπως το θέλω μιας και το δικό μου είναι χαμηλό αλλά στα εκατό και κάτι πήγαινε λίγο σαν βάρκα μου ειπε ο πωλητής ομως οτι με πιο σκληρη αναρτησει διορθωνεται αυτο. Δεν σου έδινε την σταθερότητα που δίνει το sx4 φοβήθηκα να το πατήσω περισσότερο....Τελος πάντων ο πωλητής με διαβεβαίωνε ότι η πραγματική του καταναλώσει είναι 4 λίτρα και όπως οδηγώ εγώ το πολύ να πάει πέντε γι αυτό είπα να ρωτήσω.Εσυ πως το έχεις δει στο βουνο και στο δρονο γενικα;
Το εχει ο κολλητός μου, εχουμε φαει την Ελλάδα με αυτο, ταξιδια 10ωρα φορτωμένο 4 ατομα και μπαγκαζιέρα απο πανω, ποτε δεν μας εχει προβληματισει... Ισως αυτο που οδηγησες ειχε καποιο θεμα...
 
Καλησπέρα το duster ποσο είναι η πραγματική κατανάλωση;
Ότι σου έγραψε ο Άρης ακριβώς.. Δλδ 6-6.5 λ/100χλμ για το πετρέλαιο 4κινητο. Τώρα τις παπατζες του πωλητή δεν θα τις δεις πουθενά για τα 4 λίτρα. Ίσως 5 λίτρα στα 100χλμ υπό προϋποθέσεις... Στην εθνική οδό αν το πιέσεις σε στροφές με αρκετά χλμ παίρνει αρκετή κλίση λόγω της πολύ μαλακής ανάρτησης αλλά εννοείται πως δεν τίθεται θέμα ασφάλειας. Γενικά είναι πολύ τίμιο αμάξι για να συνδυάσεις τα πάντα (οικογένεια ταξίδια κυνήγι)αν και τα τελευταία χρόνια έχει ξεφύγει τιμολογιακα όπως όλα...
 
Γενικά εμένα βγήκε καλύτερο από ότι περίμενα, ειδικά στα ταξίδια... Θέμα ευστάθειας που αναφέρεις δεν με έχει κάνει να σκεφτώ ποτέ ακόμα κ με υψηλότερες ταχύτητες, δεν ξέρω γιατί σου φάνηκε αυτό... Επειδή κ εγώ μπορεί να είμαι λίγο προκατειλημμένος θετικά επειδή είναι δικό μου, όλοι όσοι πρωτομπαινουν στο αυτοκίνητο κ κάνουμε μακρινά ταξίδια έχουν να λένε για το πόσο άνετο είναι... Μόνο με δυνατούς πλάγιους άνεμους δεν έχει καλή αεροδυναμική κ σε κάνει να θες να κατέβεις λίγο σε ταχύτητα για να νιώθεις πιο σίγουρος... Εκτός δρόμου πας αρκετά μακριά ειδικά με ένα καλό λάστιχο κ με το lock στην τετρακίνηση...
Η κατανάλωση των 4 λίτρων που σου είπε ο πωλητής αν μιλάμε για το 1,5 πετρέλαιο 4χ4 2020+ δεν υπάρχει... Το χαμηλότερο που θα πάρεις είναι 5 σε επαρχιακούς δρόμους με ταχύτητες έως 100 χλμ...
Πάντως έγω συμπτωματικά σε ένα σέρβις κ επειδή η αντιπροσωπεία ήταν μακριά από την πόλη μου, επειδή προέκυψε ένα πρόβλημα με ένα ανταλλακτικό, μου έδωσαν ένα sx4 του 2013 νομίζω για να γυρίσω πίσω... Μου φάνηκε πολύ πιο αδιάφορο στο δρόμο κ υποδεέστερο στην άνεση σε σχέση με το duster... Βέβαια αυτό δεν οφείλεται τόσο στο αυτοκίνητο, όσο στη χρονολογία... Θεωρώ ότι οποιαδήποτε αυτοκίνητο από το 2018 κ μετά είναι πολύ καλύτερο στην άνεση από πολλά ακριβότερα παλαιότερων ετών... Είναι η εξέλιξη στην αυτοκινητοβιομηχανία που σου δίνει αυτή την αίσθηση...
Καινούργιο η μεταχειρισμένο οδηγήσες?
Του 2018 Άρη προσθιοκινητο.Δεν μπορώ να πω είναι πολύ ωραίο αυτοκίνητο με πολύ μεγάλους χώρους,ίσως να είχε θέμα το συγκεκριμένο αυτοκίνητο όσον αφορά ότι ψαρεύει μετά τα εκατό.Βεβαια και εμένα 4×4 με ενδιαφέρει.Να σε ρωτήσω όμως μιας και το έφερε η κουβέντα πως και δεν πήρες το vitara το καινούριο το έχει κάπου στα 23 χιλιάρικα λέω μιας και η Suzuki είναι ανώτερη στο θέμα τετρακίνηση πιστεύω.Λογω πετρελαίου που δεν βγάζει η suzuki;
 
Του 2018 Άρη προσθιοκινητο.Δεν μπορώ να πω είναι πολύ ωραίο αυτοκίνητο με πολύ μεγάλους χώρους,ίσως να είχε θέμα το συγκεκριμένο αυτοκίνητο όσον αφορά ότι ψαρεύει μετά τα εκατό.Βεβαια και εμένα 4×4 με ενδιαφέρει.Να σε ρωτήσω όμως μιας και το έφερε η κουβέντα πως και δεν πήρες το vitara το καινούριο το έχει κάπου στα 23 χιλιάρικα λέω μιας και η Suzuki είναι ανώτερη στο θέμα τετρακίνηση πιστεύω.Λογω πετρελαίου που δεν βγάζει η suzuki;
Το 2020 που πήρα αυτοκίνητο είχε σταματήσει να βγάζει πετρέλαιο το grand Vitara αν θυμάμαι καλά αλλά κ η τιμή του ήταν αρκετά πάνω από το duster... Πρόλαβα τις καλές εποχές κ πήρα το duster από test drive με πλήρη εξοπλισμό στα 20.000 ευρώ... Τώρα έχει το ίδιο 30.500 με το κλειδί στο χέρι... Μετά από 3 χρόνια χρήσης κ έχοντας μπει σε όλα τα ανταγωνιστικά SUV θεωρώ ότι στην τότε τιμή, στα 20 χιλιάρικα δεν έχει αντίπαλο... Στην τωρινή τιμή του τα πράγματα αλλάζουν...

Πάντως για να μου λες στου 2018 άρα σε μεταχειρισμένο κοιτάς, κοίτα κ άλλα αυτοκίνητα κατά τη γνώμη μου, ίσως το συγκεκριμένο για κάποιο λόγο να είχε κάποιο θέμα
 
Φίλοι, το γράφω και εδώ για καλύτερη επικοινωνία και η συζήτηση να μείνει για επόμενους στο μέλλον:
Θέλω να αλλάξω τα λάστιχα στο QASHQAI 1.5 Diesel του 2020.
Το χρησιμοποιώ σε άσφαλτο και είχε από την αγορά του BRIGESTONE DUELER H/P 215/60/R17 96Η.

Με αυτά δεν είχα διαπιστώσει πρόβλημα (χωρίς να τα έχω ζορίσει σε χώμα ή χιόνια) αλλά στα 3 χρόνια και 30.000 χλμ σε άσφαλτο χωρίς εναλλαγή (μπρος – πίσω στο ενδιάμεσο), τα μπροστινά ήταν πολύ καταπονημένα και φθαρμένα και τα έβαλα στον πίσω άξονα μέχρι να τα αλλάξω τώρα το φθινόπωρο.

Όποιος έχει γνώση ας συμβουλέψει.
 
Back
Top