Springer Spaniel

Καλή επιτυχία στην έρευνα σου. Αν θέλεις τη γνώμη μου, οι ηλικίες που βάζεις σαν προϋποθέσεις θα δυσκολέψουν την έρευνα σου, προτιμώ να παίρνω κουτάβι στη 9η εβδομάδα της ζωής του, μεταξύ δυο και δυόμιση μηνών.
Και έτσι δεκτο απλο εβαλα ενα μπουσουλα για να ξέρει οποιοσ το δει
 
Παιδια ζηταω κουταβι απο 3 μεχρει 6.μηνών κατα προτίμηση θηλυκό η αγαπη που θα του δοθεί ειναι δεδομένη και το καθημερινο κυν..επίσης :)......................ακομα τιποτα Δυστυχώς περιμενω παντοσ κατι θα βρεθεί
Πώς ψάχνεις να βρεις το κουτάβι που θέλεις; Και τι απαιτήσεις έχεις;
 
Ο τρόπος αυτός δεν θα σε φέρει κοντά στο "καλό" κουτάβι, θα σε οδηγήσει στο κουτάβι που πρέπει να φύγει από όποιον έκανε τη γέννα.
Ο δικός μου τρόπος όταν πρόκειται να αγοράσω κουτάβι (δυστυχώς πάντα από το εξωτερικό) είναι διαφορετικός. Πρώτα καταγράφω όλα όσα θα επιθυμούσα να έχει το κουτάβι μου (είναι μακριά η λίστα). Μετά κάνω μία έρευνα σε περιοδικά, ίντερνετ και φίλους για το ποιος έχει αξιόλογους γεννήτορες που πληρούν τις απαιτήσεις μου. Έπειτα η έρευνα μου προσανατολίζεται στους αρσενικούς και θηλυκούς σκύλους του, έρχομαι σε επαφή μαζί του και του εξηγώ πως θα επιθυμούσα ένα κουτάβι με αυτά τα προαπαιτούμενα και όποτε ζευγαρώσει τον Τάδε επιβήτορα με την Δείνα σκύλα θα επιλέξω το κουτάβι μου. Αν έχω εντοπίσει μόνο τον ένα από τους δύο γεννήτορες, ρωτώ με ποιόν έχει σκοπό σκοπό να ζευγαρώσει και ολοκληρώνω την έρευνα μου. Μπορεί να περιμένω μήνες ή χρόνια για να γίνει το ζευγάρωμα και όταν δω τα κουτάβια να μη μείνω ικανοποιημένος οπότε δεν το παίρνω.
Μου φαίνεται αδιανόητο να εμπιστευτώ κουτάβι μου σε κάποιον που βάζει αγγελία για αναζήτηση κουταβιού και περιμένει να τον προτιμήσουν. Το γράφω τώρα που έδωσα το κουτάβι που ξέμεινε από μια απρόσμενη ακύρωση.
 
απαιτησεισ δεν εχω είναι ολλα συζητησημα.
Υποθέτω πως όσοι παράγουν κουτάβια αντιμετωπίζουν, ως επί το πλείστον, κυνηγούς που δεν έχουν απαιτήσεις. Γιατί να προσπαθήσουν για την ποιοτική εκτροφή; Γιατί να επενδύσουν; Μήπως γιαυτό το λόγο η ποιοτική εκτροφή στηρίζεται σε μερικούς "ιδεολόγους";
 
μιλάμε για κουταβι με χαρτια και γονείς κυνηγουσ
Σωστό. Απόλυτα; φυσικά όχι, αλλά είναι το μίνιμουμ που μπορεί να ρωτήσει κάποιος για να κρατήσει τα προσχήματα πως "δεν αγοράζει γουρούνι στο σακκί"
Τα "χαρτιά": Το αν έχει ή δεν έχει, το αν είναι γνήσια ή όχι είναι τυπικότητες. Τα "χαρτιά" είναι γενεαλογικός χάρτης, χάρτης όχι χαρτί. Τα "χαρτιά" μιλάνε και όταν αυτά που λένε είναι μπούρδες δεν καταξιώνουν το κουτάβι. Σαφώς είναι καλύτερα από το να μην έχει καθόλου. Στο πεντιγκρί βλέπεις όλους τους προγόνους και μέσω αυτών την κληρονομική δεξαμενή του κουταβιού.
Οι γονείς να κυνηγούν: Πόσοι ξέρουν να ελέγξουν τα κυνηγητικά προσόντα δυο σκύλων που γυρνοβολάνε στον κυνηγότοπο; πόσοι μπορούν να διακρίνουν κρυφά κυνηγητικά, υγείας και ψυχικής ισορροπίας ελαττώματα;
Ένας σκύλος/ σκύλα από άριστες κυνηγητικές γραμμές πάει σε χέρια μη κυνηγού, μεγαλώνει στα "σαλόνια", δεν πάτησε ποτέ του χώμα, γίνεται 5-6 χρονών, τον απορρίπτουμε από την αναπαραγωγή;
 
Κυριε γιαννη σασ ευχαρηστω για τησ απαντησησ σασ αν και ξερω οτι δεν θα βρω των πρωταθλητη ουτε τα κριτιρια μου ειναι τοσο μεγαλα οσο τα δικα σασ μου αρκει η τιμιοτητα Απέναντι μου απο αυτον που θα αγωρασο και ασ εχει και μετριο πεντιγκρι εχω εμπειρια να το κανω ξεφτερι εξαλου κανενα σκυλοσ μου δεν ειχε αιματα πρωταθλητον αλλα εγηναν μετα απο πολυ κοπο και παρααααααααα πολυ κυνηγι εξερετικα.
 
Κυριε γιαννη σασ ευχαρηστω για τησ απαντησησ σασ αν και ξερω οτι δεν θα βρω των πρωταθλητη ουτε τα κριτιρια μου ειναι τοσο μεγαλα οσο τα δικα σασ μου αρκει η τιμιοτητα Απέναντι μου απο αυτον που θα αγωρασο και ασ εχει και μετριο πεντιγκρι εχω εμπειρια να το κανω ξεφτερι εξαλου κανενα σκυλοσ μου δεν ειχε αιματα πρωταθλητον αλλα εγηναν μετα απο πολυ κοπο και παρααααααααα πολυ κυνηγι εξερετικα.
Πιθανόν δεν έγινα αντιληπτός. Δεν αναφέρομαι σε προγόνους πρωταθλητές ούτε στο να αποκτήσεις ΤΟ κουτάβι που θα κερδίσει πρωταθλήματα. Αναφέρομαι σε ένα απλά και μόνο "καλό" κουτάβι, τόσο καλό που δεν θα πάνε χαμένα οι γνώσεις και οι κόποι σου. Προσπάθησα να σου πω πως με τον τρόπο που ψάχνεις δεν προσελκύεις μόνο τον τίμιο πωλητή, προσελκύεις τους πάντες. Με άλλα λόγια, αντί να σκοπεύεις σε αυτό που ακριβώς θα ήθελες να βρεις, βγαίνεις στο πεδίο της μάχης ακάλυπτος φωνάζοντας "εδώ είμαι" , ε.. εκτός από τους συμπολεμιστές υπάρχουν και οι εχθροί, κάποιος θα σε δει και θα πυροβολήσει.
Πάντως σου εύχομαι να βρεις ένα αντιπροσωπευτικό της φυλής σκύλο γιατί πραγματικά αξίζουν.
 
Φίλε Ηλία.Πρίν 4,5 χρόνια απέκτησα τον gio,spriger spaniel.Τον επέλεξε για μένα ο φίλος που έβαλε τη γέννα, δεν είχε χαρτιά, ήξερα τους γονείς. Ο πατέρας είναι σκύλος από τον κύριο Γιάννη.Και οι δύο γονείς κυνηγοί. Ο σκύλος μέχρι σήμερα μου κάνει όλα τα κέφια, αν δεν είχες επαφή με αυτή τη ράτσα θα πάθεις πλάκα. Το μόνο που θέλει είναι να σε κάνει ευτυχισμένο, σε κοιτάει συνέχεια στα μάτια να δεί τι θέλεις. Ενα έχω να σου πω,τα χαρτιά δεν έχουν καμία σημασία, πρέπει να μπείς στον κόπο να του μάθεις τη βασική υπακοή είναι για μένα το Α και Ω για τη μελλοντική σας σχέση θα ήστε και οι δύο ευτυχισμένοι.Στα του κυνηγιού είναι πιο εύκολα τα πράγματα μιάς και έχεις την εμπειρία και η φυλή αυτή τα πιάνει εύκολα, εξόδους θέλει και υπομονή. Σου εύχομαι ολόψυχα να βρείς αυτό που ψάχνεις απλά θέλει λίγη υπομονή.
 
Πιθανόν δεν έγινα αντιληπτός. Δεν αναφέρομαι σε προγόνους πρωταθλητές ούτε στο να αποκτήσεις ΤΟ κουτάβι που θα κερδίσει πρωταθλήματα. Αναφέρομαι σε ένα απλά και μόνο "καλό" κουτάβι, τόσο καλό που δεν θα πάνε χαμένα οι γνώσεις και οι κόποι σου. Προσπάθησα να σου πω πως με τον τρόπο που ψάχνεις δεν προσελκύεις μόνο τον τίμιο πωλητή, προσελκύεις τους πάντες. Με άλλα λόγια, αντί να σκοπεύεις σε αυτό που ακριβώς θα ήθελες να βρεις, βγαίνεις στο πεδίο της μάχης ακάλυπτος φωνάζοντας "εδώ είμαι" , ε.. εκτός από τους συμπολεμιστές υπάρχουν και οι εχθροί, κάποιος θα σε δει και θα πυροβολήσει.
Πάντως σου εύχομαι να βρεις ένα αντιπροσωπευτικό της φυλής σκύλο γιατί πραγματικά αξίζουν.
Το ξερω κυριε γιαννη οτι υπαρχουν και λαμογια στο χορο αλλα πιστεύω οτι δεν θα πεσο κοροιδο εξαλου είμαι αρκετα επιφυλακτηκοσ.και δεν εχω και αλλο τροπο η δυνατότητα να ψαξω διαφορετικά
Φίλε Ηλία.Πρίν 4,5 χρόνια απέκτησα τον gio,spriger spaniel.Τον επέλεξε για μένα ο φίλος που έβαλε τη γέννα, δεν είχε χαρτιά, ήξερα τους γονείς. Ο πατέρας είναι σκύλος από τον κύριο Γιάννη.Και οι δύο γονείς κυνηγοί. Ο σκύλος μέχρι σήμερα μου κάνει όλα τα κέφια, αν δεν είχες επαφή με αυτή τη ράτσα θα πάθεις πλάκα. Το μόνο που θέλει είναι να σε κάνει ευτυχισμένο, σε κοιτάει συνέχεια στα μάτια να δεί τι θέλεις. Ενα έχω να σου πω,τα χαρτιά δεν έχουν καμία σημασία, πρέπει να μπείς στον κόπο να του μάθεις τη βασική υπακοή είναι για μένα το Α και Ω για τη μελλοντική σας σχέση θα ήστε και οι δύο ευτυχισμένοι.Στα του κυνηγιού είναι πιο εύκολα τα πράγματα μιάς και έχεις την εμπειρία και η φυλή αυτή τα πιάνει εύκολα, εξόδους θέλει και υπομονή. Σου εύχομαι ολόψυχα να βρείς αυτό που ψάχνεις απλά θέλει λίγη υπομονή.
Τα ξερω τα σκυλια εχει φιλοσ μου δυο αλλα δεν τα ζευγαρωνει ειναι εξερετικα.
 
Ενα έχω να σου πω,τα χαρτιά δεν έχουν καμία σημασία,
Ο πατέρας είναι σκύλος από τον κύριο Γιάννη.
Οξύμωρο σχήμα. Αν πίστευα και 'γω το ίδιο για τα "χαρτιά" δεν θα είχες αυτό το σκύλο που σε κυττά στα μάτια.
Σκέφτομαι σοβαρά να μη ξανά ασχοληθώ με εκτροφή, έχει γεμίσει η Ελλάδα με "αίματα του Νικολακόπουλου" από πού; πώς; κανείς δεν ξέρει.
Μια και δεν σε ενδιαφέρουν τα χαρτιά, συνάδελφε Birdhunter, αν τύχει και σου ζητήσουν να ζευγαρώσεις τον Gio με μία σκύλα που είδες και σου άρεσε στο κυνήγι θα σε πείραζε αν αυτά τα σκυλιά ήταν στην πραγματικότητα αδέλφια;
Θα έπρεπε να γράψεις: "Ενα έχω να σου πω,τα χαρτιά δεν έχουν καμία σημασία, αρκεί να κάνω εγώ την δουλειά μου. Οι υπόλοιποι από εκεί και πέρα ας κόψουν τον λαιμό τους" Έτσι θα ήταν πιο σωστή η συμβουλή σου και οι ενέργειες που γίνονται για να καταστραφούν κόποι και οράματα αιώνων.
Αν πάρω ένα κουτάβι χωρίς χαρτιά θα είναι επιλογή μου, μου βγει δεν μου βγει καλό, δεν χάθηκε ο κόσμος. Το να συμβουλεύω και άλλους.... είναι ο απόλυτος ζαμανφουτισμός.
 
Οξύμωρο σχήμα. Αν πίστευα και 'γω το ίδιο για τα "χαρτιά" δεν θα είχες αυτό το σκύλο που σε κυττά στα μάτια.
Σκέφτομαι σοβαρά να μη ξανά ασχοληθώ με εκτροφή, έχει γεμίσει η Ελλάδα με "αίματα του Νικολακόπουλου" από πού; πώς; κανείς δεν ξέρει.
Μια και δεν σε ενδιαφέρουν τα χαρτιά, συνάδελφε Birdhunter, αν τύχει και σου ζητήσουν να ζευγαρώσεις τον Gio με μία σκύλα που είδες και σου άρεσε στο κυνήγι θα σε πείραζε αν αυτά τα σκυλιά ήταν στην πραγματικότητα αδέλφια;
Θα έπρεπε να γράψεις: "Ενα έχω να σου πω,τα χαρτιά δεν έχουν καμία σημασία, αρκεί να κάνω εγώ την δουλειά μου. Οι υπόλοιποι από εκεί και πέρα ας κόψουν τον λαιμό τους" Έτσι θα ήταν πιο σωστή η συμβουλή σου και οι ενέργειες που γίνονται για να καταστραφούν κόποι και οράματα αιώνων.
Αν πάρω ένα κουτάβι χωρίς χαρτιά θα είναι επιλογή μου, μου βγει δεν μου βγει καλό, δεν χάθηκε ο κόσμος. Το να συμβουλεύω και άλλους.... είναι ο απόλυτος ζαμανφουτισμός.
Κύριε Γιάννη κάνεις ένα πάρα πολύ μεγάλο λάθος, εγώ κατά πρώτον δεν είμαι εκτροφέας ούτε έμπορος σκύλων ως εκ τούτου δεν σκέφτηκα ποτέ να ζευγαρώσω το σκύλο μου,αυτό είναι δουλειά άλλων. Όσο για τα χαρτιά!!! Έχω άποψη για το πώς βγαίνουν πολλά από αυτά, έχω δει σκύλους με τόνους χαρτιών και παρασήμων να μην έχουν ιδέα τι τους γίνεται. Συνεχίσω να πιστεύω ότι έναν απλό κυνηγό δεν τον ενδιαφέρουν τα χαρτιά.Τώρα στην υπόλοιπη προσωπική επίθεση περί ζαμανφουτισμού,δεν θα σου απαντήσω γιατί σε σέβομαι.Δεν με γνωρίζεις, γι αυτό είναι κρίμα να μου προσάπτεις τα παραπάνω.
 
Ενδιαφερομαι και εγω να αποκτησω ενα springer spaniel απλα εχω βρει ενα εκτροφειο το οποιο το πιθανοτερο οι γονεις δεν θα ειναι κυνηγοι.Θα ηθελα να ρωτησω:
1)Το κουταβι μπορει να εμφανησει προβληματα κροτοφοβιας?
2)Θα γινει φυσικα με την απαραιτητη εκπαιδευση ενας καλος σκυλος απορτ ακομα και αν δεν εχει κυνηγετικα ερεθισματα απο τους γονεις?
 
Η ιδανική επιλογή θα ήταν το κουτάβι επιλεκτικής εκτροφής. Είναι όμως μια ακριβή επιλογή για έναν μέσο κυνηγό με σχετικά περιορισμένες εξόδους...δεν μπορούμε να κάνουμε πάντα τη βέλτιστη επιλογή ούτε να επιδοτούμε τη διαιώνιση μιας φυλής, για το ...honore.. Αυτό είναι "δουλειά" του επιλεκτικού εκτροφέα και είναι και προς τιμή του η προσπάθεια βελτίωσης της φυλής μέσω του επιλεκτικού ζευγαρώματος. Έχει τον χρόνο και διαθέτει το χρήμα να κάνει το "κέφι" του να το φτάσει στο υψηλότερο επίπεδο ! Εξ ´ού και η υψηλή τιμολόγηση του τελικού προϊόντος..
Στις επενδύσεις λέμε συνήθως "πολλά βάζεις, πολλά πέρνεις" και αφού μιλούμε για επαγγελματική απασχόληση, ο ανταγωνισμός έχει τη τιμητική του.....
Είμαι και εγώ ένας μέσος κυνηγός και αποζητώ ένα springer εν δυνάμει φυσιολογικής συμπεριφοράς, απόγονη κυνηγετικών γονέων κι ας μην είναι ποτέ εξαίρετο στο κυνήγι...
Όσον αφορά στα χαρτιά, έχω και εγώ παλαιότερη εμπειρία όπου φιλαράκος εξέδιδε (δεν ξερω πως) χαρτιά για τα σκυλιά του και υπερηφανευόταν γι ´αυτό !
Δύσκολα λοιπόν θα πιστέψω ιδιώτη για τα χαρτιά που θα μου παρουσιάσει αλλά δεν μπορώ και να διαθεσω μια περιουσία (ομιλώ για εμένα) για αγορά/εκπαίδευση/συντήρηση "ακριβού" σκύλου που δεν θα εχει τόσο συχνά την ευκαιρία να μου δειξει τις ικανότητές του..... το θεωρώ λάθος "επένδυση"......
Αυτό όμως δεν θα με αποτρέψει από το να κατέχω σκύλο που θα του φερόμαστε ως 5ο μελος της οικογένειάς μας !
 
Κύριε Γιάννη κάνεις ένα πάρα πολύ μεγάλο λάθος, εγώ κατά πρώτον δεν είμαι εκτροφέας ούτε έμπορος σκύλων ως εκ τούτου δεν σκέφτηκα ποτέ να ζευγαρώσω το σκύλο μου,αυτό είναι δουλειά άλλων.
Το λάθος είναι δικό σου Birdhunter, (συγγνώμη αλλά δεν ξέρω το όνομα σου). Η πρόταση μου είναι υποθετική, ξεκινά μα ΑΝ, δεν έγραψα "Όταν", οι υποθετικές προτάσεις γίνονται για να αναπτυχθεί η συζήτηση. Αν έκανες... θα σε πείραζε;... και εδώ που είναι η ουσία δεν βλέπω απάντηση, δηλαδή την άποψή σου όχι αν θα ζευγαρώσεις ή όχι. Πάντως χαίρομαι που έχεις αυτή την απόφαση, δηλαδή να μη ζευγαρώσεις το σκύλο σου.

QUOTE="Birdhunter, post: 167288, member: 778"]Όσο για τα χαρτιά!!! Έχω άποψη για το πώς βγαίνουν πολλά από αυτά, έχω δει σκύλους με τόνους χαρτιών και παρασήμων να μην έχουν ιδέα τι τους γίνεται.[/QUOTE]
Όσο για την άποψη σου περί γνησιότητας χαρτιών, ναι υπάρχουν σε ορισμένες φυλές. Ήμουν μέλος στον ΟΚΑΔΕ από το '92, και σε 5-6 άλλους κυνοφιλικούς ομίλους, έχω και εγώ την δική μου άποψη. Η δική μου άποψη είναι πως όσο δεν υπάρχουν συνειδητοποιημένοι και γνώστες κυνόφιλοι τόσο τα "χαρτιά" θα είναι παλιόχαρτα. Όταν σταματήσουμε να διαλαλούμε πως τα "χαρτιά" δεν έχουν αξία αλλά πάρουμε το "χαρτί" στο χέρι και αρχίσουμε τις επισκέψεις στους ιδιοκτήτες των προγόνων και ρωτάμε αν είναι σωστά γραμμένα, τι προβλήματα έβγαλαν οι σκύλοι, τι ιδιαίτερα χαρίσματα είχαν, σε τι θηράματα είχαν "έφεση" ήταν κοντινά, μακρινά, απορτάριζαν φυσικά και χίλιες δυο άλλες ερωτήσεις, τότε τα "χαρτιά¨θα γίνουν χάρτες πλοήγησης.
Διακρίνω, όμως, εκτός από την αμφισβήτηση της γνησιότητας των "χαρτιών" και την συνάρτηση "Χαρτιά" - ανάξιοι σκύλοι. Δεν ξέρω αν όντος γνωρίζεις προσωπικά πολλές περιπτώσεις ή απλώς έχεις ακούσει, αλλά δεν έχει σημασία, στο επιβεβαιώνω, αν όχι πολλά, είναι τόσα που ξεπερνούν το ανεκτό όριο. Εδώ είναι άλλο θέμα, εδώ πρόκειται για λάθος κατευθύνσεις της εκτροφής κάποιων φυλών. Εδώ, πάλι τα "χαρτιά" μπορεί να φανούν χρήσιμα. Ο τάδε πρωταθλητής δεν δίνει καλούς απογόνους... σε όποιο πεντιγκρί τον συναντήσεις βάζεις Χ.
Τώρα στην υπόλοιπη προσωπική επίθεση περί ζαμανφουτισμού,δεν θα σου απαντήσω γιατί σε σέβομαι.Δεν με γνωρίζεις, γι αυτό είναι κρίμα να μου προσάπτεις τα παραπάνω.
Κατ' αρχή εκτιμώ και σε ευχαριστώ πολύ για το σε σέβομαι. Και για να καταλάβεις πως ότι γράφω είναι σαν να μιλώ με φίλο, θα πω πως αν ο σεβασμός προέρχεται από τα κυνοφιλικά πιστεύω μου είναι δεκτός. Αν προέρχεται λόγω ηλικίας, πάρ' το πίσω.
Στη πρότασή του τώρα, δεν πρόκειται για προσωπική επίθεση, πρόκειται για αδιαμφισβήτητη άποψή μου που συνάδει με την άποψη της απανταχού επίσημης κυνοφιλίας. Στην προηγούμενη παράγραφο ξεκινώ: Θα έπρεπε να γράψεις.... αναφέρομαι σε σένα.
Στην τελευταία παράγραφο, που αναφέρω τον ζαμανφουτισμό, ξεκινώ: Αν πάρω... να συμβουλεύω... Το γυρνώ σε Α' πρόσωπο, στον εαυτό μου, ακριβώς για να μη θιχτείς. Υποθέτω πως τώρα το καταλαβαίνεις,
 
Η ιδανική επιλογή θα ήταν το κουτάβι επιλεκτικής εκτροφής. Είναι όμως μια ακριβή επιλογή για έναν μέσο κυνηγό με σχετικά περιορισμένες εξόδους...δεν μπορούμε να κάνουμε πάντα τη βέλτιστη επιλογή ούτε να επιδοτούμε τη διαιώνιση μιας φυλής, για το ...honore.. Αυτό είναι "δουλειά" του επιλεκτικού εκτροφέα και είναι και προς τιμή του η προσπάθεια βελτίωσης της φυλής μέσω του επιλεκτικού ζευγαρώματος. Έχει τον χρόνο και διαθέτει το χρήμα να κάνει το "κέφι" του να το φτάσει στο υψηλότερο επίπεδο ! Εξ ´ού και η υψηλή τιμολόγηση του τελικού προϊόντος..
Στις επενδύσεις λέμε συνήθως "πολλά βάζεις, πολλά πέρνεις" και αφού μιλούμε για επαγγελματική απασχόληση, ο ανταγωνισμός έχει τη τιμητική του.....
Είμαι και εγώ ένας μέσος κυνηγός και αποζητώ ένα springer εν δυνάμει φυσιολογικής συμπεριφοράς, απόγονη κυνηγετικών γονέων κι ας μην είναι ποτέ εξαίρετο στο κυνήγι...
Όσον αφορά στα χαρτιά, έχω και εγώ παλαιότερη εμπειρία όπου φιλαράκος εξέδιδε (δεν ξερω πως) χαρτιά για τα σκυλιά του και υπερηφανευόταν γι ´αυτό !
Δύσκολα λοιπόν θα πιστέψω ιδιώτη για τα χαρτιά που θα μου παρουσιάσει αλλά δεν μπορώ και να διαθεσω μια περιουσία (ομιλώ για εμένα) για αγορά/εκπαίδευση/συντήρηση "ακριβού" σκύλου που δεν θα εχει τόσο συχνά την ευκαιρία να μου δειξει τις ικανότητές του..... το θεωρώ λάθος "επένδυση"......
Αυτό όμως δεν θα με αποτρέψει από το να κατέχω σκύλο που θα του φερόμαστε ως 5ο μελος της οικογένειάς μας !
Συμφωνώ απόλυτα, και έτσι πρέπει να γίνεται. Γιαυτό η δεξαμενή που αφήνει πίσω του ο ακριβός επιλεκτικός εκτροφέας θα πρέπει να διατηρείται αλώβητη από τον άγνωστο ιδιώτη και με πολύ τυπικότητα στη συνέχιση των "χαρτιών" για να παραδώσει και αυτός κάτι στους μετέπειτα με πολύ χαμηλότερο κόστος. Το πεντιγκρί στοιχίζει μόνο 21Ε.
Πλαστά χαρτιά δεν βγαίνουν από τον ΚΟΕ, αν ο φίλος σου τυπώνει μόνος του θα πρέπει να του εξηγήσεις και να τον σταματήσεις. Απατεώνες υπήρχαν και θα υπάρχουν στο χέρι μας είναι να τους εξουδετερώσουμε. Πάντως Βασίλη, όταν φτιάξει και πλαστά 50άρικα, ρίξε ένα τηλέφωνο.
 
Το λάθος είναι δικό σου Birdhunter, (συγγνώμη αλλά δεν ξέρω το όνομα σου). Η πρόταση μου είναι υποθετική, ξεκινά μα ΑΝ, δεν έγραψα "Όταν", οι υποθετικές προτάσεις γίνονται για να αναπτυχθεί η συζήτηση. Αν έκανες... θα σε πείραζε;... και εδώ που είναι η ουσία δεν βλέπω απάντηση, δηλαδή την άποψή σου όχι αν θα ζευγαρώσεις ή όχι. Πάντως χαίρομαι που έχεις αυτή την απόφαση, δηλαδή να μη ζευγαρώσεις το σκύλο σου.

QUOTE="Birdhunter, post: 167288, member: 778"]Όσο για τα χαρτιά!!! Έχω άποψη για το πώς βγαίνουν πολλά από αυτά, έχω δει σκύλους με τόνους χαρτιών και παρασήμων να μην έχουν ιδέα τι τους γίνεται.
Όσο για την άποψη σου περί γνησιότητας χαρτιών, ναι υπάρχουν σε ορισμένες φυλές. Ήμουν μέλος στον ΟΚΑΔΕ από το '92, και σε 5-6 άλλους κυνοφιλικούς ομίλους, έχω και εγώ την δική μου άποψη. Η δική μου άποψη είναι πως όσο δεν υπάρχουν συνειδητοποιημένοι και γνώστες κυνόφιλοι τόσο τα "χαρτιά" θα είναι παλιόχαρτα. Όταν σταματήσουμε να διαλαλούμε πως τα "χαρτιά" δεν έχουν αξία αλλά πάρουμε το "χαρτί" στο χέρι και αρχίσουμε τις επισκέψεις στους ιδιοκτήτες των προγόνων και ρωτάμε αν είναι σωστά γραμμένα, τι προβλήματα έβγαλαν οι σκύλοι, τι ιδιαίτερα χαρίσματα είχαν, σε τι θηράματα είχαν "έφεση" ήταν κοντινά, μακρινά, απορτάριζαν φυσικά και χίλιες δυο άλλες ερωτήσεις, τότε τα "χαρτιά¨θα γίνουν χάρτες πλοήγησης.
Διακρίνω, όμως, εκτός από την αμφισβήτηση της γνησιότητας των "χαρτιών" και την συνάρτηση "Χαρτιά" - ανάξιοι σκύλοι. Δεν ξέρω αν όντος γνωρίζεις προσωπικά πολλές περιπτώσεις ή απλώς έχεις ακούσει, αλλά δεν έχει σημασία, στο επιβεβαιώνω, αν όχι πολλά, είναι τόσα που ξεπερνούν το ανεκτό όριο. Εδώ είναι άλλο θέμα, εδώ πρόκειται για λάθος κατευθύνσεις της εκτροφής κάποιων φυλών. Εδώ, πάλι τα "χαρτιά" μπορεί να φανούν χρήσιμα. Ο τάδε πρωταθλητής δεν δίνει καλούς απογόνους... σε όποιο πεντιγκρί τον συναντήσεις βάζεις Χ.

Κατ' αρχή εκτιμώ και σε ευχαριστώ πολύ για το σε σέβομαι. Και για να καταλάβεις πως ότι γράφω είναι σαν να μιλώ με φίλο, θα πω πως αν ο σεβασμός προέρχεται από τα κυνοφιλικά πιστεύω μου είναι δεκτός. Αν προέρχεται λόγω ηλικίας, πάρ' το πίσω.
Στη πρότασή του τώρα, δεν πρόκειται για προσωπική επίθεση, πρόκειται για αδιαμφισβήτητη άποψή μου που συνάδει με την άποψη της απανταχού επίσημης κυνοφιλίας. Στην προηγούμενη παράγραφο ξεκινώ: Θα έπρεπε να γράψεις.... αναφέρομαι σε σένα.
Στην τελευταία παράγραφο, που αναφέρω τον ζαμανφουτισμό, ξεκινώ: Αν πάρω... να συμβουλεύω... Το γυρνώ σε Α' πρόσωπο, στον εαυτό μου, ακριβώς για να μη θιχτείς. Υποθέτω πως τώρα το καταλαβαίνεις,[/QUOTE]
Θα απαντήσω τελευταία φορά στο συγκεκριμένο θέμα γιατί κουράζει τα υπόλοιπα μέλη. Πρώτον σε ότι αφορά το σε σέβομαι δεν είχε την παραμικρή δόση ειρωνείας, κάποτε έτυχε να γνωριστούμε όταν ο φίλος μου πήρε το κουτάβι και από τις συζητήσεις μας κέρδισες τον σεβασμό μου.Δεύτερον το ύφος σου με ενόχλησε, δεν στο κρύβω, μιας και δεν έχω τελειώσει την νομική ώστε να αναλύσω όπως εσύ τα γραφόμενα σου.Όπως και να έχει είμαι απλός κυνηγός, αγαπώ μέχρι υπερβολής τον χωρίς χαρτιά σκύλο μου,δεν θα χαλάσω τα αίματα της φυλής ζευγαρωνοντάς τον Και τελευταίο δεν θα έλεγα εκ του πονηρού την άποψή μου σε κανένα φίλο ή συνάδελφο κυνηγό, αν έτσι φάνηκε από τα γραφόμενα μου ζητώ συγνώμη. Εντελώς φιλικά.
 
Back
Top