Springer Spaniel

Για το μπαλάκι που του λες πάρε 2 μπαλάκια.Ενα θα το πετάς και το άλλο θα το έχεις στο χέρι σου ώστε να το προτρέψεις να έρθει αφου του παρεις το μπαλάκι του πετάς το άλλο ξανά και πάει λέγοντας
Περίεργη μέθοδος, χρησιμοποιείται συνήθως από εκπαιδευτές σκύλων εργασίας και όχι κυνηγίου. Σε σκυλιά εργασίας δεν σε ενδιαφέρει αν το φτύσει ,σε εμάς όμψως είναι πολύ σημαντικό. Οτιδήποτε χρησιμοποιηθεί ως δέλεαρ είτε ντάμι είτε μπαλάκι είτε άλλο θήραμα είτε λιχουδιά προτρέπει στο σκύλο να φτύσει αυτό που έχει στο στόμα .
 
Εγώ επειδή δεν βρήκα κ μεγάλη ποικιλία σε μια αναζήτηση που έκανα έφτιαξα μόνος μου από μπλούζα... Στην ουσία κόβεις ένα τετράγωνο κομμάτι κ το διπλώνεις σε ότι μεγέθος θες... Στο τέλος ράβεις τις άκρες κ είσαι έτοιμος... Φυσικά μπορείς να κάνεις ότι μεγέθος κ σχήμα θες... Επειδή σε φωτογραφίες είδα ότι πολλά είχαν κ μια "χειρολαβή" για να το πετας εγώ έκοψα το ραντακι από μια αμανικη φανέλα κ δίπλωσα από εκεί κ κάτω το υπόλοιπο κομμάτι....
Αυτό που είδα είναι ότι στην αρχή τα πιο έντονα χρώματα του άρεσαν περισσότερο... Επίσης εγώ το ψεκαζα κ με λάδι ψαριού για σκύλους ώστε να έχει μια πιο έντονη μυρωδιά κ να το βοηθάει όταν θα ξεκινήσει να το ψάχνει με τη μύτη κ όχι με το μάτι...

Καλησπέρα Άρη. Περιττό το ψέκασμα ,όχι ότι είναι κάτι κακό αλλά είναι περιττό. Η πιο πυκνή βλάστηση βάζει αυτόματα τον σκύλο την διαδικασία να χρησιμοποιήσει την μύτη του και όχι το ντάμι. Τα ντάμι έχουν το πλεονέκτημα ότι δεν σκίζονται εύκολα λόγω πιο σκληρού υφάσματος, και επίσης διαθέτουν και διαφορετικά βάρη ώστε να διαλέξεις το ιδανικό για κάθε ηλικία.
 
Καλησπέρα κ. Τσαμπούκο. Στο κτηνίατρο πήγα την δεύτερη μέρα. Έκανε το εμβόλιο και πήρε τα χάπια για παράσιτα στο έντερο και τσιμπούρια. Μου είπε ότι πρόκειται για νεαρό σκύλο από 2 έως 4 χρονών. Μου είπε ότι βλέπει ένα υγιές σκύλο. Στις 10 μέρες που είναι μαζί μου ο σκύλος έχω παρατηρήσει τα εξής: 1ο είναι ότι έχει τρελό πάθος με το κυνήγι σε σημείο να θέλει να πηδήξει από το αμάξι (παρ' ότι κινείται) όταν βλέπει πουλί στον αέρα. 2ο είναι ότι απομακρύνετε πάρα πολύ από εμένα και κάποιες φορές ούτε τον ακούω. Όταν τον φωνάζω να έρθει δεν ακούει καθόλου. 3ο είναι ότι χθες που ξεκίνησα να του πετάω μπαλάκι στα 1 -2 μέτρα (πάντα με σχοινί 5 μέτρων) πήγαινε με πάθος προς αυτό και ενώ το έπαιρνε στο στόμα μετά ή το πήγαινε όπου νά 'ναι ή το άφηνε αμέσως κάτω.
Σήμερα στη βόλτα δοκίμασα το εξής: όταν πήγαινε με πάθος μπροστά (δεμένος με σχοινί 2 μέτρα) τον φώναζα με το όνομά του και όταν γύριζε και με κοίταζε τον καλούσα να έρθει κοντά μου και έρχονταν. Φυσικά τον χάιδευα και τον επαινούσα και όταν του έλεγα πάμε έφευγε μπροστά. Αυτό το επανέλαβα 5 φορές κάθε 10 λεπτά περίπου και είχε επιτυχία 100%. Αυτά μέχρι τώρα. Κάθε άποψη και βοήθεια σεβαστή και ευπρόσδεκτη Ευχαριστώ.
Η εκπαίδευση του σκύλου μια διαδικασία που έχει αρχή μέση και τέλος! Πάει από το Α στο Ω , και πρέπει να πάμε σιγά σιγά βήμα βήμα! Το Α για εμένα είναι η σχέση μας με το σκύλο και το χτίσιμο της εμπιστοσύνης. Έπειτα υπάρχει μια αλληλουχία που πρέπει να ακολουθήσουμε ανάλογα την μέθοδο που θα χρησιμοποιήσουμε ,και όχι να κάνουμε δοκιμές. Θα πρέπει μέσω των εντολών της βασικής συνεργασίας να χτιστεί αρχικά η καλή σχέση και έπειτα να προχωρήσετε στην κυνηγετική εκπαίδευση. Είναι δύσκολο μέσω ενός ποστ να αναλυθεί μία μέθοδος. Θα πρέπει για εμένα να διαβάσετε πρώτα κάποιο βιβλίο, ίσως και να δείτε κάποια βίντεο εκπαιδευτικά ώστε να αποκτήσετε μια πρώτη αίσθηση του τι πρέπει να κάνετε και πως. Ιδανικά εαν δεν μπορείτε να προχωρήσετε, θα ήταν να συμβουλευτείτε έναν υπέυθυνο εκπαιδευτή.
 
Προς θεου δεν στο λεο για αυτο ....αυτα τα σκυλια ειναι εγκλημα να τα αφηνεις οπως μαλλον εκανε ο μ@@@@@ που το ειχε,1000 πραβω που το μαζεψες δωστου αγαπη θα στο ανταποδοση να εισαι σιγουρος.Υ.Γ κουρεψε τον
Γιατί να το κουρέψει;
 
Εάν το κουρέψει σίγουρα θα ταλαιπωρηθεί περισσότερο. Με το κούρεμα το τρίχωμα αλλοιώνεται , καλύτερα θεωρώ θα ήταν να το περιποιηθεί με κατάλληλα προϊόντα (εάν και δεν το βλέπω τόσο ταλαιπωρημένο)
 
Τα πλάνα πραγματοποιήθηκαν υπό αρκετή ζέστη και ανεβασμένη υγρασία, σε μέρος με (πολύ σε ορισμένα σημεία) πυκνή θαμνώδη βλάστηση. Ένα επιπρόσθετο εμπόδιο ήταν το αγκάθι που υπήρχε παντού. Θα παρατηρήσετε πως ο σκύλος παρόλο τα παραπάνω ,και την μεγάλη κλίση σε ορισμένα σημεία , δεν ήρθε ποτέ στα πόδια μας!
 
Έκανε και τις πρώτες του βουτιές στο νερό κολυμπαγε καμιά ώρα δεν ήθελε να βγει.2ο εκπαιδευτικο για τον τούρμπο χθες 6μηνων.
Ορτύκια δεν σηκώσαμε αλλά το μπανάκι στο τέλος το έκανε.
best automatic betta fish feeder
Τον έριξες κατευθείαν βάλτο Σχοινιά Σπύρο;
Καλότυχος να είναι και να σε συντροφεύει για πολλά χρόνια στα κυνήγια σου.
 
Σε αυτό το βίντεο θα δούμε πως η μή τυπική εκτέλεση ασκήσεων και η μη διαδοχική ακολουθία των βημάτων εκπαίδευσης ,έχει ως αποτέλεσμα μακροπρόθεσμα κάποια στιγμή να εμφανιστεί σύγχυση στο σκύλο παρόλο που έχει προχωρήσει θεωρητικά σε εκπαίδευση!!!!
 
Back
Top