Spinning

Θα έλεγα ότι στο Μεσολόγγι υπάρχει μεγάλη παράδοση στο καμάκι τόσο από βάρκα όσο κ απο στεριά. ...και μάλιστα εκεί τα κοντάρια των καμακιων είναι από φυσικό καλάμι κ οχι ξυλο όπως συνηθίζεται σε άλλες περιοχες της Ελλάδας κ ενας λόγος είναι γιατι σαν ελαφρυτερο πεταγεται καλυτερα αν χρειαστεί κ βουλιάζει γρηγορότερα με το βάρος του καμακιού μπροστα....

Μια που είπες για το Αιτωλικό...

Όλα καλά με το βίντεο αλλά γιατί έβαλαν μουσική υπόκρουση τον Τιτανικό; .very funny.
 
Αλλά δυο απελευθερώθηκαν χτες βράδυ...
Και ήταν ξεκάθαρο ότι όλα επιτέθηκαν για να φάνε σε δυσανάλογα για το μέγεθος τους τεχνητά...Ενα που ήταν γυρω στα 300γρ είχε μπουκωσει κ τα τρία αρπαδια απο σαλαγκια ν2....εχουν κ στοματάρα.....
Δηλαδη αν κάποιος ήθελε να παιξει με αυτά θα χρησιμοποιούσε εξοπλισμό lrf σαν το πιο ιδανικό....
Βεβαια όλα τα ψάρια κυνηγοί δεν κωλώνουν σε ανάλογες περιπτωσεις.....
Και οσοι έχουμε ανοίξει στομάχια από λαβράκια έχουμε δει ψάρια που με το ζόρι χωραγαν στο στομάχι τους...
Και υπάρχουν κ λαβράκια που έχουν πιαστει σε μοναγκιστρα κ περισσοτερο σε παραγάδια χωρίς να τα έχει καρφώσει το αγκιστρι,γιατι δεν κατάφεραν να ξεράσουν από το στομάχι τους "μεγάλα" ψάρια............
 
Last edited:
Οι ευχές σας έπιασαν τόπο απόψε στο spinning ! :)
Αφού κατάφερα να χάσω πάλι ένα καλό λαβράκι, που ξεκαρφώθηκε αφού μου πήρε πρώτα καμιά δεκαπενταριά μέτρα φρένα...μετά από λίγο τσάκωσα το εικονιζόμενο γοφαράκι ...
Δεν είμαι πολύ προληπτικός, αλλά την ώρα που έχασα το ψάρι με καλούσε συγκεκριμένος φίλος για χρόνια πολλά...:rolleyes:
 

Attachments

  • DSC07932.JPG
    DSC07932.JPG
    311,6 KB · Προβολές: 40
  • DSC07930.JPG
    DSC07930.JPG
    330,1 KB · Προβολές: 40
Μπραβο!
Ωραίο δωράκι για την γιορτή σου Γιώργο...!
Αν την έχεις ξαναπαθει κ άλλες φορές με το συγκεκριμένο άτομο τότε θα είναι σιγουρα γκαντεμης χαχα....
Ένα θα σου πω, με έπαιρνε τηλέφωνο όταν έπιανα θέση στη φέρμα!!!:D
... έτσι άρχισα να βάζω το τηλ. στο αθόρυβο :cool:
 
Προχωρημένος Μάιος, η θερμοκρασία της θάλασσας πέρασε τους 19 0C, και οι "ζαργανόσαυροι" πιστοί στο ραντεβού τους ...
Μια χαρα!Να ζεσταινεται το θεμα!Τι εργαλεια χρησιμοποιησατε;

Υ.Γ.Καλο ειναι να γραφουμε ολοι,τι σεταρισμα χρησιμοποιουμε σε καθε εξοδο (καλαμι,μηχανακι,τεχνητο,νημα,παραμαλα),τροπους ανακτησης,βαθη,ειδη βυθου(αν γνωριζουμε),ουτως ωστε να αποκτουμε μια εικονα για το τι αποδιδει,τι δουλευει,σε ποια μερη κλπ.Γενικα οτι πληροφοριες μπορει να παρεχει ο καθενας μας.(οχι το ιδιο το μερος φυσικα!!!.big smile.)
 
Μια χαρα!Να ζεσταινεται το θεμα!Τι εργαλεια χρησιμοποιησατε;

Υ.Γ.Καλο ειναι να γραφουμε ολοι,τι σεταρισμα χρησιμοποιουμε σε καθε εξοδο (καλαμι,μηχανακι,τεχνητο,νημα,παραμαλα),τροπους ανακτησης,βαθη,ειδη βυθου(αν γνωριζουμε),ουτως ωστε να αποκτουμε μια εικονα για το τι αποδιδει,τι δουλευει,σε ποια μερη κλπ.Γενικα οτι πληροφοριες μπορει να παρεχει ο καθενας μας.(οχι το ιδιο το μερος φυσικα!!!.big smile.)
Στην συγκεκριμένη περίπτωση όλο το "κόλπο" είναι το σημείο! κάθε χρόνο από εκεί περνούν αυτές οι ζαργάνες, αν τις πετύχει κάποιος το πιθανότερο είναι να πάρει χτύπημα αλλά σπάνια σωστό κάρφωμα (οι μύτες είναι πολύ σκληρές).
Εγώ σήμερα πήρα 5 χτυπήματα οι τρεις καρφώθηκαν για λίγα δευτερόλεπτα και ξεψάρισαν και μία την κράτησα.
Αργή ή μέτρια σταθερή ανάκτηση αλλά και με jerk και παύσεις έχω πάρει χτυπήματα. (τυπικές ανακτήσεις όπως για τους λούτσους)
Καλάμι Major craft c.w. 10-50 μηχανάκι Daiwa fuego 20LT4000CXH, νήμα Gosen W8 1,5 pe (25lb), παράμαλλο Yyki Neox Seaguar Fluorocarbon 0,37mm, τεχνητό strike pro shlingshot minnow χρώμα 566-G2 (αλλά δεν παίζουν ρόλο το καλάμι, το σετάρισμα και το τεχνητό για αυτά τα ψάρια όσο ο τόπος και οι μέρες που περνάνε).
 
Στην συγκεκριμένη περίπτωση όλο το "κόλπο" είναι το σημείο! κάθε χρόνο από εκεί περνούν αυτές οι ζαργάνες, αν τις πετύχει κάποιος το πιθανότερο είναι να πάρει χτύπημα αλλά σπάνια σωστό κάρφωμα (οι μύτες είναι πολύ σκληρές).
Εγώ σήμερα πήρα 5 χτυπήματα οι τρεις καρφώθηκαν για λίγα δευτερόλεπτα και ξεψάρισαν και μία την κράτησα.
Αργή ή μέτρια σταθερή ανάκτηση αλλά και με jerk και παύσεις έχω πάρει χτυπήματα. (τυπικές ανακτήσεις όπως για τους λούτσους)
Καλάμι Major craft c.w. 10-50 μηχανάκι Daiwa fuego 20LT4000CXH, νήμα Gosen W8 1,5 pe (25lb), παράμαλλο Yyki Neox Seaguar Fluorocarbon 0,37mm, τεχνητό strike pro shlingshot minnow χρώμα 566-G2 (αλλά δεν παίζουν ρόλο το καλάμι, το σετάρισμα και το τεχνητό για αυτά τα ψάρια όσο ο τόπος και οι μέρες που περνάνε).
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Μια ερωτηση θελω να κανω,πιο πολυ σαν απορια.Πατε συγκεκριμενα για τις ζαργανες ή αναμενετε και αλλα κυνηγιαρικα?
Εχω την εντυπωση οτι ειναι λιγο χοντρα τα εργαλεια για το ψαρεμα αυτο.
Επισης τι αποσταση βολης εχετε?Ειδα οτι ειναι χοντρα η μανα και το παραμαλο και το βαρος του τεχνητου ειναι στα ελαχιστα του c.w.
Φιλος τις προαλλες απο βαρκα,εβγαλε δικιλη στηρα απο τα 50-60 μετρα βαθος,με νημα 0,06 mm για μανα και παραμαλο fluorocarbon 0,16....!!!
Προσωπικα μου αρεσει να παιζω με ψιλα εργαλεια,στα ορια.Ισως αν δοκιμαζατε ψιλοτερα εργαλεια,να εχετε περισσοτερα χτυπηματα και περισσοτερες συλληψεις λογω καλυτερου και αισθησης του τεχνητου.
 
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Μια ερωτηση θελω να κανω,πιο πολυ σαν απορια.Πατε συγκεκριμενα για τις ζαργανες ή αναμενετε και αλλα κυνηγιαρικα?
Εχω την εντυπωση οτι ειναι λιγο χοντρα τα εργαλεια για το ψαρεμα αυτο.
Επισης τι αποσταση βολης εχετε?Ειδα οτι ειναι χοντρα η μανα και το παραμαλο και το βαρος του τεχνητου ειναι στα ελαχιστα του c.w.
Φιλος τις προαλλες απο βαρκα,εβγαλε δικιλη στηρα απο τα 50-60 μετρα βαθος,με νημα 0,06 mm για μανα και παραμαλο fluorocarbon 0,16....!!!
Προσωπικα μου αρεσει να παιζω με ψιλα εργαλεια,στα ορια.Ισως αν δοκιμαζατε ψιλοτερα εργαλεια,να εχετε περισσοτερα χτυπηματα και περισσοτερες συλληψεις λογω καλυτερου και αισθησης του τεχνητου.
Όταν είναι πορεία το καράβι,πέτα πίσω μια μάνα με 10 ματασινες να γεμίσει ζαργανες το κατάστρωμα.
 
Όταν είναι πορεία το καράβι,πέτα πίσω μια μάνα με 10 ματασινες να γεμίσει ζαργανες το κατάστρωμα.
Το εχουμε κανει αυτο στο καραβι.
Σε ανοιχτες θαλασσες,αλλα και σε πιο κλειστες,ορμους κλπ...
Τονο πιασαμε...ζαργανε δεν...
Αλλα θα μου πεις,ειχαμε πολυ χοντρα εργαλεια..
Το τεχνητο ηταν η μιση ζαργανα!
 
Back
Top