Spinning

Αλλο ενα χτυπημα γυρω στις 6,30 το απογευμα εξαφανισε το yokozuna απο την επιφανεια..Γρηγορο κεφαλι αριστερα κ αντιο με στεγνο κοψιμο της πετονιας..Η πετονια ηταν τριμμενη στην ακρη κ ελειπε καλο κομματι απο το παραμαλλο αρα το ψαρι(σιγουρα γοφαρι) καταπιε το τεχνητο..Καλα να παθω,μεγαλο ρισκο τα μικρα τα τεχνητα,αλλα ελπιζα σε καμια ζαργανα..
Πηρα ενα ακομα καλο χτυπημα σε ενα 165αρι μολις νυχτωσε αλλα δυστηχως δεν πιαστηκε..
Ετσι εληξε το σερι,το περιμενα οτι θα γινοταν γιατι καθε μερα δεν είναι Κυριακη,Αλλα με στενοχωρησε οχι η απωλεια του ψαριου η του τεχνητου (συμβαινουν κ θα συμβαινουν αυτα..) αλλα το γεγονος οτι μαλλον πηγε χαμενο..
ΥΓ Στον γυρισμο ακουσα κ δυο τρια τσιν τσιν..:)
 
Ξανα στο ιδιο σημειο κ σημερα..
Μετα απο πολλες βολες με τα"μακριναρια"τεχνητα που δεν απεδωσαν,περασα στην παραμανα το yokozuna fcm 105 σε χρωμα ροζ μπλε να δοκιμασω μηπως κ υπαρχει καμια ζαργανα..
Μετα απο πολλες ριψεις βλεπω μεγαλα απονερα πισω απο το δολωμα,ξανα βολη κ παλι το ιδιο,τριτη βολη το ιδιο..την τεταρτη το ψαρι μουνταρε εξαφανιζοντας το τεχνητο απο την επιφάνεια(φοβερο θεαμα οταν έχουμε οπτικη επαφη με το τεχνητο..).
Μεγαλη ζαργανα ο δραστης της επιθεσης,το θεαμα απιστευτο,το ψαρι να πετάγεται συνέχεια κατακορυφα με το κεφαλι προς τα πανω προσπαθωντας να απελευθερωθει,Απίστευτη μαχητικοτητα..Τελικά η τυχη κ αυτη την φορά ηταν με το μερος μου κ οδηγηθηκε στην αγκαλιά της αποχης..Η 34αρα πετονια ειχε ξεφτισει απο τα ψιλα δοντακια της..καινούργιο παραμαλλο κ ξανά βολες αλλα χωρις αποτελεσμα..
Ας μην είμαστε κ πλεονεκτες ομως..
Μια χαρα τα παμε τωρα τελευταια..
Η ζυγαρια εδειξε 1250γρ..



Είσαι παίχτης ! Μπράβο !
 
Σήμερα ήταν για γέλια...hair.
Και ξεκίνησε από νωρίς που ξέχασα τον φακό σπίτι..:rolleyes:
Ένας λουτσος χτύπησε λίγο πριν το σούρουπο,όχι τίποτα σπουδαίο γύρω στο κιλό..Μόλις τον αποχιασα ξαγκιστρωθηκε κ αρχισε να κάνει τον δαιμονισμένο,βρήκε μια τρύπα(από τις δυο τρεις..)που αμελησα να μπαλωσω που ίσα κ τον χωραγε πέρασε το κεφάλι του μέσα ,έπεσε στα βράχια κ bey bey..όλα αυτα σε δευτερόλεπτα..
Αύριο μπάλωμα τώρα που το έπαθα έμαθα..:D
Δεν πτοουμαστε ομως,θα συνεχίσουμε δριμύτεροι..ha haaa
 
Last edited:
Για καλαμαρια σημερα και επιστροφη πριν λιγο. 6 μικρα πηραμε με τον Μανο. Ειναι νωρις ακομα για αυτο το μερος!
Εμένα φέτος ο πατέρας μου μετά από πολλά χρόνια έβγαλε καλαμάρια αρκετά, με βάρκα βέβαια, Ν.Ευβοϊκό. έχει καμιά 5-6 κιλά τώρα η κατάψυξη...:cool:ffff
 
Χθες λοιπόν μάγκες μετά το ολοήμερο διάβασμα κανόνισα με δύο φίλους να πάμε για κανένα καλαμάρι μιας και είχε ωραία βραδιά και για να ξελαμπικάρει λίγο το μυαλό μου από τους αριθμούς. 19.45 έριξα την πρώτη καλαμιά. Μέσα σε λίγες ριξιές μου χτυπάει ένα καλαμάρι αλλά δεν το πιάνω, λέω ελπίζω να ήταν τυχαίο και να έχουν όρεξη σήμερα. Αμ δεν, με το ζόρι έτρωγαν πάλι. Μετά από λίγο κατάφερα και έβγαλα ένα ωραίο καλαμάρι. Στο καπάκι βγάλαμε άλλα 3 και μια σουπιά. Η ώρα πήγε 10 και λέμε να την κάνουμε για ένα κοντυνό λιμανάκι μήπως και παίζει κανά λαβράκι. Με το που φτάνουμε βλέπουμε κυνήγια στον αφρό. Ρίχνω wtd και παίρνω δύο απανωτά χτυπήματα χωρίς να καρφωθεί. Ο φίλος δίπλα παίρνει ένα χτύπημα σε σιλικόνη και δεν καρφώνει ούτε αυτός. Μου λέει πάμε πιο κει για να ηρεμήσουν. Πράγματι μετά από μισή ώρα που γυρίσαμε ρίχνει ο φίλος και βγάζει ένα μικιό λαβράκι. Δεν προλαβαίνει να το ρίξει πίσω στη γαλανή και καρφώνω εγώ ένα λίγο μεγαλύτερο αλλά και αυτό πήγε πίσω στη μαμά του. Μετά ο τρίτος της παρέας έβγαλε άλλο ένα στο ίδιο μέγεθος και αφού επέστρεψε και αυτό την κάναμε κατά τις 12 για σπίτι. Φωτογραφία τράβηξα μόνο από το ένα λαβρακάκι το δικό μου...Καιρός, άπνοια με 8 βαθμούς ξαστεριά και βοριά! ότι πρέπει δηλαδή για καλαμάρια αλλά δεν...

 
Λατρεία το σπινακι
Κι εγω πολλά χρόνια τώρα,ειναι η μόνη παράκτια τεχνική που κάνω.
Θα επανέλθω με φωτο λαβρακίων, γοφαρίων, καλαμαρίων και λοιπών αλιευμάτων
.lazy.

Αρκετά ωραία ψαρέματα με ωραία ψάρια ,ένα μέρος αυτές οι 2 φωτό με δυνατούς αντιπάλους.




 
Σπύρο τα πας καλά με τους λύκους βλέπω!!!.shake hands.
Η αλήθεια Τάκη είναι ότι τα κυνηγάω φανατικά , έχω περάσει πολλές ώρες σε ήσυχα λιμανάκια.
Είναι χρονιές που μου το κάνει το χατίρι με ωραία ψάρια,με ανταμείβει η υπομονή και η επιμονή αλλά δεν σου κρύβω ότι δεν έχω κρατήσει ποτέ ψάρι κάτω του κιλού , χωρίς όμως να σημαίνει ότι θα κατακρίνω κάποιον που θα το κρατήσει. Απλά έτσι με μύησε ένας φίλος όταν ξεκίνησα και από τότε το έχω ευαγγέλιο
 
Η αλήθεια Τάκη είναι ότι τα κυνηγάω φανατικά , έχω περάσει πολλές ώρες σε ήσυχα λιμανάκια.
Είναι χρονιές που μου το κάνει το χατίρι με ωραία ψάρια,με ανταμείβει η υπομονή και η επιμονή αλλά δεν σου κρύβω ότι δεν έχω κρατήσει ποτέ ψάρι κάτω του κιλού , χωρίς όμως να σημαίνει ότι θα κατακρίνω κάποιον που θα το κρατήσει. Απλά έτσι με μύησε ένας φίλος όταν ξεκίνησα και από τότε το έχω ευαγγέλιο
Μπραβο Σπύρο για το ήθος σου. Οι στεριανοι ψαράδες δεν μπορούν να κάνουν κακό στους πληθυσμούς των ψαριών. Παρ´όλα αυτά είναι με διαφορά οι πιο σωστοί απέναντι στο θήραμα!
 
Η αλήθεια Τάκη είναι ότι τα κυνηγάω φανατικά , έχω περάσει πολλές ώρες σε ήσυχα λιμανάκια.
Είναι χρονιές που μου το κάνει το χατίρι με ωραία ψάρια,με ανταμείβει η υπομονή και η επιμονή αλλά δεν σου κρύβω ότι δεν έχω κρατήσει ποτέ ψάρι κάτω του κιλού , χωρίς όμως να σημαίνει ότι θα κατακρίνω κάποιον που θα το κρατήσει. Απλά έτσι με μύησε ένας φίλος όταν ξεκίνησα και από τότε το έχω ευαγγέλιο
.RESPECT..RESPECT..RESPECT.
 
Back
Top