Spinning

Εγώ θα πάω για το παραδοσιακό μου απικο.
Το απόγευμα θα ξαναπαω για λιγδες. Δόλωμα μάνα , 20 γραμμάρια μολύβι, αγκίστρι νο5 σε ένα παλιό ελαφρυ σπινοκαλαμο. Ριχνω και αρχίζω να σερνω στον αμμώδη βυθο. Βαρανε λυσσαλεα και επειδή το καλάμι είναι ελαφρύ έχει πολύ πλακα! Κρατάω μερικές και τις πιο πολλές ξανά μεσα! Εχει τυχει να πάρω και 600αρες και 800αρες με αυτό τον τροπο!
 
Το απόγευμα θα ξαναπαω για λιγδες. Δόλωμα μάνα , 20 γραμμάρια μολύβι, αγκίστρι νο5 σε ένα παλιό ελαφρυ σπινοκαλαμο. Ριχνω και αρχίζω να σερνω στον αμμώδη βυθο. Βαρανε λυσσαλεα και επειδή το καλάμι είναι ελαφρύ έχει πολύ πλακα! Κρατάω μερικές και τις πιο πολλές ξανά μεσα! Εχει τυχει να πάρω και 600αρες και 800αρες με αυτό τον τροπο!
Σωστό σε βρίσκω, έτσι κάνει ο μικρός μου και βγαίνει ο μεζές.
 
Σκάρτο 3ωρο spinning και jigging σημερα.
Απο τις 5 μεχρι τις 8 περιπου.

1 τσαουσι στο κιλο,που χτυπησε στο jigging κατα τις 7μιση περιπου και ενα λαβρακι 3κιλο που βαρεσε στο spinning στις 6 παρα 10 το χαραμα.

View attachment 52376

View attachment 52377

View attachment 52378

View attachment 52379

Σε 2 εβδομαδες παλι,στο καθιερωμενο ετησιο ραντεβου μας με τις παλαμιδες,τα λεκατικια,τα καρβουνια και τα συναφη τονοειδη.
Πήγαινε να δεις τι γίνεται με τα τρυγόνια ρε και άσε τα βρωμοψαρα .yel. .
 
Πήγαινε να δεις τι γίνεται με τα τρυγόνια ρε και άσε τα βρωμοψαρα .yel. .
tsoukalas-tsoukalas_old.gif

Βρωμοψαρα???
Αν ερθεις μια φορα για spinning-jigging και πιασεις καμια παλαμιδα ή μαγιατικο ανω των 2 κιλων,θα παει το κυνηγι και η M2 περιπατο...
Μην μου πεις αποκλειεται...Μας τα ειπαν και αλλοι αυτα.

Τρυγονια απο τωρα?Εδω στις 19 πας και την επομενη βλεπεις αλλο εργο.
Ακουσα απο φιλο που κανει αγροτικες εργασιες καθημερινα μεχρι τις 9 το πρωι,οτι εχει πουλια,αλλα αν δεν δω με τα ματια μου........
Κατα τις 15 θα ξεκινησω τις βολτες καλως εχοντων των πραγματων.
2-3 βολτες καλες δηλαδη.
Τις αλλες μερες θα εχει ψαρεμα!!!
.fishing.
 
View attachment 52388

Βρωμοψαρα???
Αν ερθεις μια φορα για spinning-jigging και πιασεις καμια παλαμιδα ή μαγιατικο ανω των 2 κιλων,θα παει το κυνηγι και η M2 περιπατο...
Μην μου πεις αποκλειεται...Μας τα ειπαν και αλλοι αυτα.

Τρυγονια απο τωρα?Εδω στις 19 πας και την επομενη βλεπεις αλλο εργο.
Ακουσα απο φιλο που κανει αγροτικες εργασιες καθημερινα μεχρι τις 9 το πρωι,οτι εχει πουλια,αλλα αν δεν δω με τα ματια μου........
Κατα τις 15 θα ξεκινησω τις βολτες καλως εχοντων των πραγματων.
2-3 βολτες καλες δηλαδη.
Τις αλλες μερες θα εχει ψαρεμα!!!
.fishing.
Ευτυχώς απέχω από το άθλημα. Έχουμε τη τρέλα με το κυνήγι, αν είχαμε και με το ψάρεμα καήκαμε .yel. .
Σίγουρα πάντως και τα δύο έχουν την δική τους μαγεία.
 
Σκάρτο 3ωρο spinning και jigging σημερα.
Απο τις 5 μεχρι τις 8 περιπου.

1 τσαουσι στο κιλο,που χτυπησε στο jigging κατα τις 7μιση περιπου και ενα λαβρακι 3κιλο που βαρεσε στο spinning στις 6 παρα 10 το χαραμα.

View attachment 52376

View attachment 52377

View attachment 52378

View attachment 52379

Σε 2 εβδομαδες παλι,στο καθιερωμενο ετησιο ραντεβου μας με τις παλαμιδες,τα λεκατικια,τα καρβουνια και τα συναφη τονοειδη.
3,6kg τελικα ο "λυκος".
Με αρκετο λιπος στην κοιλια του.
Απο την πολυ ψαροτροφη.
 
@Manos chios
Μεταφερω εδω την κουβεντα

Τι τεχνικες χρησιμοποιεις;
Τι εργαλεια,σετ και εξοπλισμο,τεχνητα δουλευεις;
Για τι ψαρια στοχευεις,σε τι νερα και τι ωρες και μερες;

Μου φαινεται περιεργο να μην εχει ψαρια στην Χιο...
 
@Manos chios
Μεταφερω εδω την κουβεντα

Τι τεχνικες χρησιμοποιεις;
Τι εργαλεια,σετ και εξοπλισμο,τεχνητα δουλευεις;
Για τι ψαρια στοχευεις,σε τι νερα και τι ωρες και μερες;

Μου φαινεται περιεργο να μην εχει ψαρια στην Χιο...
received_1043183176627404.jpeg μωρέ μια χαρά έχει μην ακούς...
 
Είμαι περισσότερο του casting και απικο. Τα τελευταία χρόνια με είχε φάει ο γαμπρός μου πάρε σπινοκαλαμο και πάρε και του shore. Τέλος πάντων του έκανα το χατίρι αγορασα ένα οικονομικό σετ για σπινινγκ της daiwa . Για shore χρησιμοποιώ το δικό του.. ένα έτσι, φτηνό , θα έλεγα και άγνωστο.. zenaq! .my man. γενικά είμαι νέος στην όλη φάση έχω πάρει τα ψαράκια μου κυρίως με τεχνικά της duo και πλάνους της savage gear ,αλλά αν δε με τραβολογισει εκείνος δύσκολα να πάω μόνος μου. Πέρα από την πλάκα δεν έχουμε πάρει φέτος ψάρια σε ότι τεχνική και αν χρησιμοποιούμε..δεν μας έχει πάει γενικά καλά η χρονιά.
 
Back
Top