Shore jigging

καλημερα στα κοπελια... ενα ψαρεμα που εγεινε σε ενα μακρινο σημειο οπου αν και δε πειστεβω στο ματη μαλον εκηνη τη μερα η με ειχαν ματιασει η θα εβλεπα κανενα μητσοτακη δεν μπορω να φανταστω κατι αλλο με τοσες αναποδιες
Ανδρέα έπρεπε να παίξεις τζόκερ φίλε. Εγώ στη θέση σου θα είχα σπάσει το καλάμι .hair.
 
Το πρωτο πραγμα που στηνουμε και το τελευταιο που μαζευουμε στο ψαρεμα ειναι η αποχη.
Δίκιο έχεις και ειχα στησει γατζο απλα ψαρια μεχρι 4-5 κιλα τα σηκώνω με το καλαμη ..
Το μερος εκει ειναι πολυ περίεργο
 
Οταν σηκωνουμε στην ψυχρα ψαρια ειτε με καλαμι ειτε με τα χερια οι αντοχες
στις μπετονιες και τα νηματα πανε περιπατο.Ενα τιναγμα του ψαριου εξω απο
το νερο ειναι Χ10 φορες πιο ισχυρο.Πολλα τα κοψιματα χωρις λογο.Αν καποιος
παει να αποχιασει-γατζωσει ψαρι πρεπει να γινει οταν ειναι τελειως σκασμενο
το ψαρι η ακομα μεσα στο νερο,ποτε με κεφαλι εξω.
 
Οταν σηκωνουμε στην ψυχρα ψαρια ειτε με καλαμι ειτε με τα χερια οι αντοχες
στις μπετονιες και τα νηματα πανε περιπατο.Ενα τιναγμα του ψαριου εξω απο
το νερο ειναι Χ10 φορες πιο ισχυρο.Πολλα τα κοψιματα χωρις λογο.Αν καποιος
παει να αποχιασει-γατζωσει ψαρι πρεπει να γινει οταν ειναι τελειως σκασμενο
το ψαρι η ακομα μεσα στο νερο,ποτε με κεφαλι εξω.
Οταν φέρνεις μεγάλα ψαρια εξω σε αποτομα βραχια καλο ειναι να του βγαζεις το κεφάλι εξω απο το νερο περνει αερα και παραδίδεται αμέσως..
Το να σηκώνεις ψαρια εξω χωρις γατζο η αποχη περνεις το ρισκο και εχεις δικιο..
Απλα σε αυτα τα κιλα εισαι οκ..
Και αυτα που μου έφυγαν τα συκοσα τα επιασα τα ξαγγιστροσα και μου εφηγαν απο τα χερια..
Απλα σε εκείνο το ψαρεμα ηταν λες και με χαιρέτησε ο Μητσοτάκης..
 
Οταν φέρνεις μεγάλα ψαρια εξω σε αποτομα βραχια καλο ειναι να του βγαζεις το κεφάλι εξω απο το νερο περνει αερα και παραδίδεται αμέσως..
Ποσα ηρθαν στα ποδια μας με κεφαλι εξω και πηραν αλλα 20 μετρα φρενα....
Αμα δεν δω την φουσκα στο στομα η κοιλια τουμπανο δεν πιανω γατζο με τιποτα.
 
Μπράβο Ανδρέα! Στο μαγιάτικο πήρε τέτοια παραβολή το καλάμι σου που νόμισα ότι θα ακουμπήσει στη θάλασσα! Από περιέργεια πώς τα μαγειρεύεις τα μαγιάτικα και τις ντάσκες;
Μαγιάτικο: φέτα ψητή στα κάρβουνα και πάνω της ένα βουναλάκι από τζατζίκι, ροδέλες ντομάτας, κρεμμύδι, μουστάρδα και κέτσαπ !!
.very shoked.

Αυτή την μ@λακία μας έφτιαξε ένας φίλος σουβλατζής.
Θα μου πεις τώρα από σουβλατζή τι περίμενες να φτιάξει ;
Τουλάχιστον δεν κάρφωσε περιμετρικά προτηγανισμένες πατάτες για ντεκόρ.
 
Μαγιάτικο: φέτα ψητή στα κάρβουνα και πάνω της ένα βουναλάκι από τζατζίκι, ροδέλες ντομάτας, κρεμμύδι, μουστάρδα και κέτσαπ !!
.very shoked.

Αυτή την μ@λακία μας έφτιαξε ένας φίλος σουβλατζής.
Θα μου πεις τώρα από σουβλατζή τι περίμενες να φτιάξει ;
Τουλάχιστον δεν κάρφωσε περιμετρικά προτηγανισμένες πατάτες για ντεκόρ.
Δεν έχω πιάσει ποτέ και δεν χρειάστηκε να το ψάξω. Ένας φίλος μου είπε ότι το καλοκαίρι θα με πάει Κορινθιακό να πιάσω ένα :cool:
 
Μπράβο Ανδρέα! Στο μαγιάτικο πήρε τέτοια παραβολή το καλάμι σου που νόμισα ότι θα ακουμπήσει στη θάλασσα! Από περιέργεια πώς τα μαγειρεύεις τα μαγιάτικα και τις ντάσκες;
Τις ντασκες η στο τηγανη με πανκο παναρισμενες σε καυτο λαδι για 40 δευτερα το πολυ ψησημο και κοματια 2 φορες μεγαλητερα απο τα παγακια που περνεις σε σακουλες..
Το μαγιατικο εγω κραταω ραχοκοκαλια κεφαλη ουρά και πτεριγια για σούπα και τα φιλετα ψυσταρια...
Λιγο ψήσιμο για να ειναι ζουμερο....
Στο επομενο ψαρι θα βαλω και βιντεο με το

ψησημο γενικα τις ντασκες τις ψηνουμαι οπος τους τόνους η τις κάνουμε λακερδα.
Παντος αυτο το ψαρι για να αναδείξει τη νοστιμιά του θέλει ελάχιστα ψήσιμο
 
Last edited:
Back
Top