Shore jigging

Έχω επιλογές στα ανατολικά του νησιού που θα δοκιμάσω αύριο.Θα έχω τον αέρα πλάτη οπότε θα βολεψει, αλλά έχει και αρκετα μεγάλα βάθη που δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορώ να δουλέψω 60αρηδες πλανους.Λογικα μέχρι να πατώσει και αν...θα κάνω κάνα τσιγάρο για διάλειμμα
Για τι βάθος μιλάς περίπου;
 
Έχω επιλογές στα ανατολικά του νησιού που θα δοκιμάσω αύριο.Θα έχω τον αέρα πλάτη οπότε θα βολεψει, αλλά έχει και αρκετα μεγάλα βάθη που δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορώ να δουλέψω 60αρηδες πλανους.Λογικα μέχρι να πατώσει και αν...θα κάνω κάνα τσιγάρο για διάλειμμα
Ωραίο ακούγεται αυτό με τα βάθη. Ίσως να μην φτάσεις πάτο, γιατί θα σε βρει κάνα πελαγίσιο στα μεσόνερα
Έχεις και κάτι needle πλάνους που πέφτουν ονειρεμένα
 
Ωραίο ακούγεται αυτό με τα βάθη. Ίσως να μην φτάσεις πάτο, γιατί θα σε βρει κάνα πελαγίσιο στα μεσόνερα
Έχεις και κάτι needle πλάνους που πέφτουν ονειρεμένα
Καλά θα δοκιμάσω εννοείτε και ότι γίνει.Απλα ήθελα να ψάξω από χαμηλά.
 
Εδώ παιδιά πάντως πέρα από το lrf που βγηκαν κάποια μπαρμπούνια από την αραπιά
και κάτι λιθρινια γενικά επικρατεί νέκρα.Εχει γεμίσει ο τόπος φιστουλαριά η αλλιώς τρομπέτες όπως τις λένε εδώ.
Δεν κυκλοφορεί ούτε χάνος ούτε πέρκα.Κοιτας τον βυθό και δεν βλέπεις τιποτα παρά μόνο αυτά.
Τα ξενικά είδη έχουν προγκιξει τα παντα
 
Καλά θα δοκιμάσω εννοείτε και ότι γίνει.Απλα ήθελα να ψάξω από χαμηλά.
Δοκιμασε- αυτο πιστευω και εγω
Αυτη την εποχη που τα ρευματα ειναι αρκετα δυνατα (θολουρα εντονες διακυμανσεις θερμοκλινους και εποχη) καμια φορα τα μεγαλα βαθη με πιο μικρους πλανους κανουν τα ψαρια να ξεπατωνουν για να τους αρπαξουν
Ακριβως γιατι κανουν πολυ ζωντανο το αργο βυθισμα του πλανου
 
Πρωινό σαββατου σε νέο πάλι μέρος για shore όμως τώρα.
Δυστυχώς πρέπει να εχασα την ευκαιρία μου με μια συναγρίδα, δείλιασα να καρφωσω και αρκέστηκα στην κόντρα και το πρώτο κεφάλι που έκανε το ψάρι. Πιθανολογώ ότι το ψάρι ήταν συναγρίδα, σίγουρα πάντως τονοειδη δεν ήταν. Βάθος 35-40 μέτρα ,στις πρώτες 5-10 μανιβελιες ήρθε το σταμάτημα του πλάνου, κάνει δυο χτυπήματα και αμέσως ένα δυνατό κατέβασμα και εκεί που πάω να το κοντραρω και να του πάρω τα πρώτα μέτρα, ξεψαρισε. Ξεκάθαρα λάθος μου αφού δεν κάρφωσα, πήρα ξανά το μάθημα μου.
Πάντως η περιοχή είχε λουτσους, έκοβαν βόλτες μπροστά στα πόδια μας ,μικροι αλλα σίγουρα στο νυχτωμα η το ξημέρωμα θα παίζουν και μεγαλύτεροι.
Μεσημέρι πλέον και λίγο πριν φύγουμε έπαιξα με το σπιν και σιλικόνη ,όπου με την πρώτη βολή πήρα έναν μικρό λουτσακο, ο οποιος δυστυχώς κατάπιε την σιλικόνη και δεν κατάφερα να τον σώσω.
 
Καλημέρες λεβέντες.Δοκιμη και στα ανατολικά του νησιού με απόλυτη αποτυχία.3 μέρες σερί πήγα και χτυπιόμουν κάνα 3ωρο.
Ούτε ένα strike τίποτα απολύτως.
Πήγα να φάω και μια σαβούρα στα βράχια ακόμα θα με ψάχνανε.
Απέναντι η Τουρκία.Ο οικισμός kas.
IMG_20240330_193911.jpg
 
Back
Top