Remington Team

Καλημέρα σε όλους

Έχω πολύ καιρό να φανώ αλλά με κάνατε και γέλασα σήμερα που διάβασα τις τελευταίες σελίδες και σας ευχαριστώ.
Φανατικός της Rem και με όλες τις επιλογές στον οπλοβαστό εκτός από V3
Μόνο η 105 CTi II ,με έχει κρεμάσει διότι δούλεψε καλά μόνο από την αγορά 2009- μέχρι το 2015 και μετά όποτε ήθελε γινόταν "μονόκαννο¨
Σε δύο μάστορες που απευθύνθηκα δεν κατάφεραν τίποτα παρά ότι άλλαξαν κάποια πραγματάκια στην σκανδάλη που τα πλήρωσα χρυσάφι.
Έτσι στράφηκα στην παλιά μου 11-87 που την αναβάθμισα για τον βάλτο.
Επειδή η συζήτηση περιστρέφεται στο βάρος , η τύχη έφερε στα χέρια μου μια Browning A5 Light Contour με κάννη 2* 71 πόντους καλή για μακριά πάπια -λαγό αλλά επειδή ήθελα να δουλέψω αυτό το όπλο ορτύκια- μπεκάτσα ψάχνοντας πολύ παρήγγειλα κάνη 65 πόντους χωρίς ρίγα - κύλινδρο.
Το όπλο ήταν αγορασμένο καινουργής απο τον Καναδά το 1978, από Έλληνα που μετοίκησε στην Αθήνα αλλά επειδή ήταν παρατημένο για χρόνια σε παραθαλάσσιο εξοχικό έχρηζε βαφής , έτσι κατ' εντολήν μου βάφτηκε με δυο χέρια Cerakote για να μπορώ να πηγαίνω με την μακριά κάννη στο βάλτο.
Χωρίς να θεωρηθώ ότι διαπράττω απιστία στις REM που μου έχουν χαρίσει πολλά θηράματα , είχα απωθημένο με αυτό το όπλο που έβλεπα παντού στα παιδικά μου χρόνια της δεκαετίας του 70, αν και ο πατέρας μου κυνηγούσε με δίκαννο και λόγω πληθώρας θηραμάτων θεωρούσε την καραμπίνα υπερβολή και πεταμένα χρήματα , έτσι κυνηγούσε κατ' εξαίρεση με καραμπίνα 1100 μόνο υδρόβια (πάπιες -χήνες , χωρίς ραμσαρ-νατούρα και με 5 φυσίγγια- σχεδόν όλες οι χήνες επιτρεπόμενες ) .
Πραγματικά επειδή μέχρι τώρα παρά τα πλέον των 40 έτων στο κυνήγι δεν την είχα δουλέψει , View attachment 62364η Α5 Light Twelve με την κοντή κάννη ήταν απόλαυση και αποκάλυψη τόσο στο χειρισμό και τις βολές , αλλά πολύ περισσότερο στην ενστικτώδη σκόπευση λόγω της καμπούρας ( Τα περισσότερα χρόνια τώρα , αυθόρμητα η σκόπευση μου είναι διόφθαλμη) ,ανάκρουση μηδέν λόγω οπισθοδρόμησης κάννης όπως στα πυροβόλα-οβιδοβόλα.
Μετά από χρόνια περπάτημα στις πέρδικες και στα δάση με 11-87 όλα τα άλλα από βάρος μου φαίνονται featherweight (κατηγορία φτερού)
Παραθέτω αιρετική φωτογραφία.....
Εύχομαι να είστε καλά και να βρίσκεστε εκεί έξω όποτε μπορείτε........

Είδατε η Rem με τιμώρησε ήθελα να γράψω Light Twelve και υποσυνείδητα έγραψα Light Contour....

Καλησπέρα

Ευχαριστώ όλους
Πραγματικά τώρα δυσκολεύομαι να διαλέξω αν αποφασίσω ότι θα βγω με καραμπίνα και είναι ωραίο να έχεις δυο θρύλους που κάνουν πολύ καλά στα χέρια σου αυτό για το οποίο φτιάχτηκαν.
Ενώ την 11-87 την είχα αγοράσει εγώ από Αμερική ( 1995) , χάρηκα γιατί η Α5 ανήκε στον πατέρα μιας οικογενειακής φίλης που απεβίωσε και έπεσαν επάνω της αρπαχτικά για να την εκμεταλλευτούν οπότε κατέληξε σε εμένα με deal win-win δίοτι πέραν των επιφανειακών οξειδώσεων το όπλο ήταν ελαχιστα χρησιμοποιημένο , σχεδόν καιούργιο, και ξαναπήρε ζωή , πιστεύω θα χαίρεται και ο πατέρας της από ψηλά...






Αν δεις τις προηγούμενες αναρτήσεις μου θα βρεις αναλυτικά τις αναβαθμίσεις με λινκς και φωτογραφίες από την νέα μορφή της 11-87

Εν περιλήψει:

1. Κεραμική Βαφή Burnt Bronze όμοιο χρώμα με V3 -Browning Grand Passage.
2. Αντικατάσταση Ξύλινων Μερών με Πολυμερή Original Remington σε παραλλαγή Βάλτου
3. Αντικατάσταση ελατηρίου αποθήκης με Inox
4. Αντικατάσταση Επανατατικού ελατηρίου με Inox Heavy Duty
5. Αντικατάσταση πλαστικού στην αποθήκη με after market κόκκινο αλουμινίου αυτοκαθαριζόμενο
6. Αντικατάσταση των δύο δακτυλιδιών με μονοκόμματο Original Remington

Μια Κοντινή άποψη από την μεταμόρφωσηView attachment 62375
Πολύ ωραία φωτό η browning auto βελγική είναι;αν είναι βελγικη και αναγράφει στην κάννη ** είναι 3*.Για τα browning κατασκευασμένα στο Βέλγιο auto 5 και b25 η αντιστοιχία τσοκ είναι η εξής 1* full *- 2* και ** demi τσοκ.Φωτο από το βιβλιαράκι χρήσης του δικού μου browning b25.sawmill grill kennett squarehomestyle cooking near me
 
Πολύ ωραία φωτό η browning auto βελγική είναι;αν είναι βελγικη και αναγράφει στην κάννη ** είναι 3*.Για τα browning κατασκευασμένα στο Βέλγιο auto 5 και b25 η αντιστοιχία τσοκ είναι η εξής 1* full *- 2* και ** demi τσοκ.Φωτο από το βιβλιαράκι χρήσης του δικού μου browning b25.sawmill grill kennett squarehomestyle cooking near me
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
Ευχαριστώ πολύ το Β 25 είναι άλλος
ένας θρύλος
 
Υπάρχει κανένα link για παραγγελία;
Καλημέρα

Απλά με λίγο Google search αλλά με πολύ τύχη για να βρεις διαθέσιμα διότι έχουν πολύ ζήτηση τώρα που είναι το peak season και τον Ιανουάριο που είναι το Late Season


https://www.google.com/search?q=Rem...i57j33i160.33838j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

https://www.google.com/search?q=Rem...i57j33i160.33838j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ

https://www.ebay.co.uk/itm/123478816714


ΚΑΛΟ ΨΑΞΙΜΟs-l500.jpg
 
Καλημέρα

Απλά με λίγο Google search αλλά με πολύ τύχη για να βρεις διαθέσιμα διότι έχουν πολύ ζήτηση τώρα που είναι το peak season και τον Ιανουάριο που είναι το Late Season


https://www.google.com/search?q=Rem...i57j33i160.33838j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

https://www.google.com/search?q=Rem...i57j33i160.33838j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ

https://www.ebay.co.uk/itm/123478816714


ΚΑΛΟ ΨΑΞΙΜΟView attachment 62425
Ευχαριστώ φίλε.
 
Φρέσκια Χριστουγενιάτικη άφιξη από ΗΠΑ, με συγγενικό μου πρόσωπο. 2 κύλινδροι για το 11-87 μου και το 20άρι BROWNING. Ο κύλινδρος στο 0.730 της ιντσας δηλαδή 18,54 χιλιοστά.
Δυσκολεύτηκα να παραλάβω το ανταλλακτικό πιστόνι (για να βρίσκεται) που πωλείται μαζί με το original λαστιχάκι, που αγόρασα γιατί στην Ελλάδα δεν το βρήκα πουθενά (πιστόνι). Οποιοι νομίζετε ότι θα χρειαστείτε φροντίστε έγκαιρα.
1671141402388.png
1671141420905.png

Οποιος δεί τσίχλα να μου πεί που ζεί να πάω να το δοκιμάσω!!!
 
Φρέσκια Χριστουγενιάτικη άφιξη από ΗΠΑ, με συγγενικό μου πρόσωπο. 2 κύλινδροι για το 11-87 μου και το 20άρι BROWNING. Ο κύλινδρος στο 0.730 της ιντσας δηλαδή 18,54 χιλιοστά.
Δυσκολεύτηκα να παραλάβω το ανταλλακτικό πιστόνι (για να βρίσκεται) που πωλείται μαζί με το original λαστιχάκι, που αγόρασα γιατί στην Ελλάδα δεν το βρήκα πουθενά (πιστόνι). Οποιοι νομίζετε ότι θα χρειαστείτε φροντίστε έγκαιρα.
View attachment 62881
View attachment 62882

Οποιος δεί τσίχλα να μου πεί που ζεί να πάω να το δοκιμάσω!!!
Δηλαδή πλέον ότι σπάσει στη ρεμι δεν βρίσκεις τπτ από ανταλακτικα
 
Δηλαδή πλέον ότι σπάσει στη ρεμι δεν βρίσκεις τπτ από ανταλακτικα
Οχι ακριβώς. Αλλά 2 παραγγελίες μεσω Amazon δεν ολοκληρώθηκαν και χρειάστηκε παραγγελία κατευθείαν σε πωλητή με αρκετά υπόλοιπα κομμάτια. Αλλά δεν ξέρω αν θα είναι διαθεσιμα σε λίγα χρόνια και κοστίζει 40-42$
Το δικό μου δεν έσπασε αλλά μου το έχασε το κατάστημα που είχα πάει το όπλο για κοντάκι.
 
Φρέσκια Χριστουγενιάτικη άφιξη από ΗΠΑ, με συγγενικό μου πρόσωπο. 2 κύλινδροι για το 11-87 μου και το 20άρι BROWNING. Ο κύλινδρος στο 0.730 της ιντσας δηλαδή 18,54 χιλιοστά.
Δυσκολεύτηκα να παραλάβω το ανταλλακτικό πιστόνι (για να βρίσκεται) που πωλείται μαζί με το original λαστιχάκι, που αγόρασα γιατί στην Ελλάδα δεν το βρήκα πουθενά (πιστόνι). Οποιοι νομίζετε ότι θα χρειαστείτε φροντίστε έγκαιρα.
View attachment 62881
View attachment 62882

Οποιος δεί τσίχλα να μου πεί που ζεί να πάω να το δοκιμάσω!!!
σε οποιο περιπτερο πας εχει πολλες
 
Αλλαχτηκε το επανατατικο σημερα στην Rem, κατι που ηθελα να κανω απο καιρο, 6 χρονια εχει φαει μπολικες βροχες το οπλο αλλα δεν υπηρχε ιχνος σκουριας στη σωληνα που μπαινει αλλα ουτε στο παλιο ελατηριο, ειχε μαζεψει ομως λιγο.
Ακους @gvp9000 σαν καλασνικωφ ριχνει τωρα...😝😝😝😝
 
Αλλαχτηκε το επανατατικο σημερα στην Rem, κατι που ηθελα να κανω απο καιρο, 6 χρονια εχει φαει μπολικες βροχες το οπλο αλλα δεν υπηρχε ιχνος σκουριας στη σωληνα που μπαινει αλλα ουτε στο παλιο ελατηριο, ειχε μαζεψει ομως λιγο.
Ακους @gvp9000 σαν καλασνικωφ ριχνει τωρα...😝😝😝😝
Καλή δουλειά έκανες.
Κάθε 10 χρόνια αλλαγή για να ζήσει το όπλο.
 
Καλή δουλειά έκανες.
Κάθε 10 χρόνια αλλαγή για να ζήσει το όπλο.
Ηθελα πολυ καιρο τωρα να το αλλαξω γιατι αυτος που ειχα παρει το οπλο, το αφηνε συνεχως με το κλειστρο οπλισμενο απ το βραδυ μεχρι την επομενη το πρωι και πολλες φορες για ημερες.
Μιλαμε για μεγαλο κεφαλα οχι αστεια.
 
Αν το αφηνε οπλισμενο θες και ενα ελατιριο σφυρας
Αλλαχτηκε το επανατατικο σημερα στην Rem, κατι που ηθελα να κανω απο καιρο, 6 χρονια εχει φαει μπολικες βροχες το οπλο αλλα δεν υπηρχε ιχνος σκουριας στη σωληνα που μπαινει αλλα ουτε στο παλιο ελατηριο, ειχε μαζεψει ομως λιγο.
Ακους @gvp9000 σαν καλασνικωφ ριχνει τωρα...😝😝😝😝
 
Back
Top