Remington Team

Νίκο το τσοκ σου γράφει
0.723 = 18.3642mm
0.698 = 17.7292mm

Διαφορά 0.635mm.
Τα 3* θα είχαν διαφορά 0.5mm και τα 2* θα είχαν 0.75mm.
Άρα είσαι περίπου ανάμεσα στα 2 και 3 άστρα.

Όλα αυτά θεωρητικά ... Υπάρχουν ανοχές στην κατεργασία, σκαλί στο πίσω μέρος κτλ
Θα μπορούσε καποιος να πεί οτι το σωστό είναι να αφαιρέσεις τον αυλό κτλ.
Δεν διαφωνώ.

Αν δεν μετρήσεις με τσοκόμετρο, αυλόμετρο όλα είναι στο περίπου.
Το θέμα είναι τι κάνει το τσοκ στην τουφεκιά σου.
Ακόμα και αυτό που λέμε ότι το στενότερο τσοκ κλείνει την τουφεκιά, μπορεί να ισχύει για το 99.9% των περιπτώσεων.
Ούτε αυτό δεν ισχύει πάντα και με οποιοδήποτε φυσίγγι.
To 0,723 που είναι χτυπημένο είναι ο αυλός αναφοράς που γίνεται ο υπολογισμός των συσφίξεων για την εταιρεία... Αν ένα όπλο έχει λίγο λιγότερη η λίγο περισσότερη διάφορα προς τα πάνω ή κάτω υπάρχουν μικροαλλαγές στην πραγματική σύσφιξη...
ΟΚ . Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.....Πες μου και κατι αλλο. Το εχω ξανα γραψει....
Αυτο το τσοκ .....μου ''διαλεγει'' σκαγια....
Τι εννοω....μεχρι Ν5 σκαγια εχει καλη αποδοση....Απο Ν5 και κατω..δλδ Ν4 -Ν3 -Ν2 το παιρνει ο ΔΙΑΟΛΟΣ
και το σηκωνει.....Οι τουφεκιες του δεν ''βλεπονται''.....Βαζω 2* αστρα μαμα με τι ιδιο φυσιγγιο και η
τουφεκια γινεται κεντημα....
Που μπορει να οφειλεται αυτο ??
Σε αυτό δεν μπορω να σου απαντήσω, η μάλλον μπορώ... Η απάντηση είναι γιατί έτσι απλά ταίριαζει με την κάνη σου...
Εμένα από την άλλη αυτό είναι το μόνο τσοκ που δουλεύει από ββ μεψρι 10αρια άψογα
 
Βασιλη μου....ΜΙΑ δοκιμη εχω με αυτο το ''μπουρδελο''.....και το λεω μπουρδελο γιατι μου διαλεγει
σκαγια. Εννοω αποθηκευμενη δοκιμη.
Για φρενου το ''εχω''....δεν ξερω σιγουρα ομως....το εγραψα...ειμαι ασχετος απο τσοκ...τα βυσματα τα
κανει σωβρακο....
Το κακο ειναι οτι δεν αποθηκευσα τις δοκιμες του .....γιατι δεν το κανω κεφι...το μπουρδελο.
Μου ''ακυρωνει'' τις μαλλινες ταπες....Τις κανει σκονη....Πρεπει να βρω τις αποτυπωσεις απο τις
δοκιμες με μαλλινη....ουτε ξερω που ειναι....
Εαν μπορεσω θα ανεβασω αυτην την δοκιμη που εχω με Ν6 μηπως κα βγαλουμε ''ακρη''...φιλε!!!
Φρένου είναι Νίκο ... Τώρα το διάβασα

https://www.kicks-ind.com/pages/why-kicks-choke-tubes-are-better
 
To 0,723 που είναι χτυπημένο είναι ο αυλός αναφοράς που γίνεται ο υπολογισμός των συσφίξεων για την εταιρεία... Αν ένα όπλο έχει λίγο λιγότερη η λίγο περισσότερη διάφορα προς τα πάνω ή κάτω υπάρχουν μικροαλλαγές στην πραγματική σύσφιξη...

Σε αυτό δεν μπορω να σου απαντήσω, η μάλλον μπορώ... Η απάντηση είναι γιατί έτσι απλά ταίριαζει με την κάνη σου...
Εμένα από την άλλη αυτό είναι το μόνο τσοκ που δουλεύει από ββ μεψρι 10αρια άψογα

Αρα....Για εξτρα φουλ τσοκ.....καλυτερα να παω σε αλλη μαρκα....παρα να ρισκαρω να παρω kick's και
μην ταιριαζει στην καννη μου ....
Τα λεω σωστα ??
 
Αρα....Για εξτρα φουλ τσοκ.....καλυτερα να παω σε αλλη μαρκα....παρα να ρισκαρω να παρω kick's και
μην ταιριαζει στην καννη μου ....
Τα λεω σωστα ??
Καλωσόρισες στον κόσμο του καζίνο :)

Εγώ Νίκο όταν ήθελα τσοκ ρώτησα 2 άτομα από εδώ.
Σε συμβουλεύω να κάνεις το ίδιο, για να έχεις λιγότερες πιθανότητες να απογοητευτείς.

Πάντως για τα φρένου ο κατασκευαστής των brain εγραψε δημόσια το παρακάτω.
Ούτε είχα φρένου, ούτε σκοπεύω να αποκτήσω, ούτε συμφωνώ, ούτε διαφωνώ μαζί του.
Απλά το αναφέρω.
Screenshot_2021-07-21-10-37-06-196_org.mozilla.firefox~2.jpg
 
Καλωσόρισες στον κόσμο του καζίνο :)

Εγώ Νίκο όταν ήθελα τσοκ ρώτησα 2 άτομα από εδώ.
Σε συμβουλεύω να κάνεις το ίδιο, για να έχεις λιγότερες πιθανότητες να απογοητευτείς.

Πάντως για τα φρένου ο κατασκευαστής των brain εγραψε δημόσια το παρακάτω.
Ούτε είχα φρένου, ούτε σκοπεύω να αποκτήσω, ούτε συμφωνώ, ούτε διαφωνώ μαζί του.
Απλά το αναφέρω.
View attachment 29751


Oυτε εγω ξερω....Θεωρητικα μπορει να εχει και δικιο....Δεν μπορω να κρινω...εαν δεν κανω δοκιμες φιλε!!

Για την μαλλινοταπα....ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ....το εχω δει το ''εργο'' Βασιλη μου !!!!
 
Για την μαλλινοταπα....ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ
Δεν το συζητάω αυτό.
Καταστρέφει όλα τα περιφερειακά σκάγια (και ίσως όχι μόνο αυτά).
Χρειάζεται σίγουρα πλήρες κυάθιο για να δουλέψει σωστά το φρένου.
Εκεί (λογικά) καταστρέφει τα περιφερειακά στις στοιβάδες που δεν καλύπτονται.
Προφανώς δεν εμβολίζει τα σκάγια.

Εσύ πλήρες κυάθιο (ή όπως σκ@τ@ το λέτε :) ) χρησιμοποίησες ;
 
Δεν το συζητάω αυτό.
Καταστρέφει όλα τα περιφερειακά σκάγια (και ίσως όχι μόνο αυτά).
Χρειάζεται σίγουρα πλήρες κυάθιο για να δουλέψει σωστά το φρένου.
Εκεί (λογικά) καταστρέφει τα περιφερειακά στις στοιβάδες που δεν καλύπτονται.
Προφανώς δεν εμβολίζει τα σκάγια.

Εσύ πλήρες κυάθιο (ή όπως σκ@τ@ το λέτε :) ) χρησιμοποίησες ;

Kανονικο βυσμα....πχ drago 14 - v-zero 23 - Θωδη....και μαλλινο γνησιο....Καπου εχω φωτο...εαν τις βρω
θα βαλω να τις δεις πως κανει το βυσμα Βασιλη μου!!!
 
Έχει και δικιο ο σωτηροπουλος η ταπα συνεχιζει για καποια μετρα να σπρωχνει την γομωση οταν την φρεναρεις σιγουρα κοβεις καποια δυναμη το θεμα ειναι ομως ποση κοβεις και αν επηρεζει την αποδοση που χρειαζεσε για την αποσταση που ντουφεκας .Διοτι μπορει να χανειςλιφο δυναμη αλλα κερδιζεις περισσοτερα σκαγια στο στοχο.Ανισχυε καθαρα το θεμα δυναμης μονο να μετραει δεν θα επρεπε να ριχνουμε μισοταπα η μαλινοταπα.Επομενως εγω κραταω το οτι φρενου χρησιμοποιω για μακρινες βολες εφοσον μπορω να τις υποστηριξω διοτι εχω υπερσυγκεντρωσεις που δεν μπορει κανενα τσοκ αλλο να μου τις δωσει ετσι αν ειμαι καλος σκοπευτης δεν χρειαζομαι στις μακρινες βοηθεια και διορθωμα χρειαζομαι ικανη συγκεντρωση αφου μπορω εγω να στειλω τη ντιυφεκια εκει που πρέπει
 
Αρα....Για εξτρα φουλ τσοκ.....καλυτερα να παω σε αλλη μαρκα....παρα να ρισκαρω να παρω kick's και
μην ταιριαζει στην καννη μου ....
Τα λεω σωστα ??
Σε αυτο δεν υπαρχει απαντηση, ρισκαρεις πληρωνεις, αγοραζεις, δοκιμαζεις κ μαθαινεις.... Η δανειζεσαι αν εχεις αυτη την επιλογη...
Κ το δικο μου Light Full που εχω στη Benelli, το εχω δοκιμασει σε 4-5 ακομα και δινει τελειως διαφορετικες τουφεκιες, καθε κανη ειναι διαφορετικη κ μονο πληρωνοντας κ δοκιμαζοντας εχεις ασφαλη συμπερασματα....

Για μαλλινες οντως δεν κανει το kicks...
 
Last edited:
Σε αυτο δεν υπαρχει απαντηση, ρισκαρεις πληρωνεις κ μαθαινεις....
Κ το δικο μου Light Full που εχω στη Benelli, το εχω δοκιμασει σε 4-5 ακομα και δινει τελειως διαφορετικες τουφεκιες, καθε κανη ειναι διαφορετικη κ μονο πληρωνοντας κ δοκιμαζοντας εχεις ασφαλη συμπερασματα....

Για μαλλινες οντως δεν κανει το kicks...


Να εισαι καλα....Αλλα δεν θα παρω ΤΙΠΟΤΑ Αρη....Ο λογος ειναι οτι εγω δεν σηκωνω οπλο στα 45 + μετρα.
Τα μετρα που κυνηγαω....ειναι το πολυ - πολυ τα 45.....Συνηθως μεχρι τα 40 μετρα εχω επαναλαμβομενες
επιτυχιες....αυτα ειναι τα μετρα ( μου )....Σκοπευταρας δεν ειμαι....ουτε θα γινω τωρα στα γεραματα....οποτε
δεν εχει και νοημα φιλε!!! :)

ΥΓ. Δεν ειναι για τα ''εξοδα''....τα λεφτα τα ειχα και τα εχω ''χεσμενα''....ενα κυβικο χωμα θα παρουμε
ολοι μαζι μας....Αλλα ειμαι καλυμενος απολυτα με τα μαμα τσοκ για τα μετρα που κυνηγαω .;)
Τωρα εαν με αξιωσει ο Θεος....και βρεθω στα παπια....τοτε θα δω τι θα κανω φιλε....και μαλλον τοτε
θα τα ''χωσω'' Χοντρά......:D
 
Βασιλη μου....ΜΙΑ δοκιμη εχω με αυτο το ''μπουρδελο''.....και το λεω μπουρδελο γιατι μου διαλεγει
σκαγια. Εννοω αποθηκευμενη δοκιμη.
Για φρενου το ''εχω''....δεν ξερω σιγουρα ομως....το εγραψα...ειμαι ασχετος απο τσοκ...τα βυσματα τα
κανει σωβρακο....
Το κακο ειναι οτι δεν αποθηκευσα τις δοκιμες του .....γιατι δεν το κανω κεφι...το μπουρδελο.
Μου ''ακυρωνει'' τις μαλλινες ταπες....Τις κανει σκονη....Πρεπει να βρω τις αποτυπωσεις απο τις
δοκιμες με μαλλινη....ουτε ξερω που ειναι....
Εαν μπορεσω θα ανεβασω αυτην την δοκιμη που εχω με Ν6 μηπως κα βγαλουμε ''ακρη''...φιλε!!!
Η ιδιότητα του τσοκ φρένου αυτή είναι. Να φρενάρει την βυσμάτωση στην έξοδο ώστε να νην εμβολίζονται τα σκάγια.
 
Μαλλον κατι αγνοειτε η δεν ξερετε ολοι σας η τουλαχιστον οι περισσοτεροι απο εσας , δεν ειναι το φρεναρισμα του πλαστικου κυαθιου που αυξανει την συγκεντρωση στα τσοκ οπως τα Κικς , για να διαβασω λοιπον , τι αλλο προσφερουν αυτα τα τσοκ που αυξανει τα κεντρα της τουφεκιας ;;;;
 
Μαλλον κατι αγνοειτε η δεν ξερετε ολοι σας η τουλαχιστον οι περισσοτεροι απο εσας , δεν ειναι το φρεναρισμα του πλαστικου κυαθιου που αυξανει την συγκεντρωση στα τσοκ οπως τα Κικς , για να διαβασω λοιπον , τι αλλο προσφερουν αυτα τα τσοκ που αυξανει τα κεντρα της τουφεκιας ;;;;
Τα Κικκς, τα οποία δεν είναι τσοκ φρένου αλλά κανονικά τσοκ, έχουν την ιδιότητα λόγο των 4εκ που εξέχουν από την κάννη με τις πολλές χοντρές τρύπες να εξαλείφουν κατά μεγάλο μέρος την έκριξη στομίου με αποτέλεσμα να μειώνουν τον βιαιο εμβολισμό των σκαγιών από την τάπα! Αυτό και μόνο κάνουν αυτά τα τσοκ. Για πολλούς εξαιρετικά, για άλλους όχι!Κατά τα άλλα έχουν μεγάλο βάρος στο χειρότερο μέρος του όπλου.
 
Τα Κικκς, τα οποία δεν είναι τσοκ φρένου αλλά κανονικά τσοκ, έχουν την ιδιότητα λόγο των 4εκ που εξέχουν από την κάννη με τις πολλές χοντρές τρύπες να εξαλείφουν κατά μεγάλο μέρος την έκριξη στομίου με αποτέλεσμα να μειώνουν τον βιαιο εμβολισμό των σκαγιών από την τάπα! Αυτό και μόνο κάνουν αυτά τα τσοκ. Για πολλούς εξαιρετικά, για άλλους όχι!Κατά τα άλλα έχουν μεγάλο βάρος στο χειρότερο μέρος του όπλου.
Ακριβως αυτο , ο σκοπος ειναι να διωξουμε στα πλαγια οσα αερια μπορουμε πριν βγει η στηλη στον αερα , το φρεναρισμα του συγκεντρωτηρα ειναι η παρενεργεια κ οχι το ζητουμενο δηλαδη
 
Καλωσόρισες στον κόσμο του καζίνο :)

Εγώ Νίκο όταν ήθελα τσοκ ρώτησα 2 άτομα από εδώ.
Σε συμβουλεύω να κάνεις το ίδιο, για να έχεις λιγότερες πιθανότητες να απογοητευτείς.

Πάντως για τα φρένου ο κατασκευαστής των brain εγραψε δημόσια το παρακάτω.
Ούτε είχα φρένου, ούτε σκοπεύω να αποκτήσω, ούτε συμφωνώ, ούτε διαφωνώ μαζί του.
Απλά το αναφέρω.
View attachment 29751


Βασιλη κατα ποσο εχει δικιο ο Κ. Σωτηροπουλος για την μειωση της ταχυτητας του φυσιγγιου με
το τσοκ φρενου,,,,,,,ειναι το μονο ευκολο....να το δουμε. Οχι μονο για το εαν εχει δικιο ο Κ. Σωτηροπουλος...
αλλα για ξερουμε και εμεις βρε αδελφε!!!
Κατα τις 7,30....να χαμηλωσει λιγο ο ηλιος....θα ριξω το ιδιο σεταπ με 3* αστρα μαμα τσοκ....και το τσοκ φρενου
kick's που εχω....και θα σας πω αποτελεσματα....
Τωρα οσον αφορα διατρηση...κτλ κτλ....αυτο θα το δουμε οταν μπορεσω να βαλω και στοχους....Αν και
απο παλαιοτερες δοκιμες.....αναλογα το Νο σκαγιων και την ταχυτητα....την διατρηση την ξερω.

ΥΓ. Σε μενα '''παει''....δουλεια δεν ειχε ο διαολος....επλεκε πουλοβερ!!!! :D
 
Τα Κικς ειναι τσοκ φρενου και το φρεναρισμα του συγκεντρωτηρα κανει την διαφορα στην τουφεκια, συμφωνω οτι γινεται και εκτονωση αεριων αλλα σε συνδιασμο με το φρεναρισμα του συγκεντρωτηρα δινει αυτα τα ωραια αποτελεσματα.

Δεν μειωνεται η δυναμη κρουσης της τουφεκιας απο τα τσοκ φρενου αλλα αυξανεται, οπως επισης και η συγκεντρωση, εχω κανει πολλες δοκιμες και οσο μεγαλυτερο το φρεναρισμα τοσο καλυτερο και το αποτελεσμα!
 
Τα Κικς ειναι τσοκ φρενου και το φρεναρισμα του συγκεντρωτηρα κανει την διαφορα στην τουφεκια, συμφωνω οτι γινεται και εκτονωση αεριων αλλα σε συνδιασμο με το φρεναρισμα του συγκεντρωτηρα δινει αυτα τα ωραια αποτελεσματα.

Δεν μειωνεται η δυναμη κρουσης της τουφεκιας απο τα τσοκ φρενου αλλα αυξανεται, οπως επισης και η συγκεντρωση, εχω κανει πολλες δοκιμες και οσο μεγαλυτερο το φρεναρισμα τοσο καλυτερο και το αποτελεσμα!
Αλεξ στο κυνηγι...πανω στο θηραμα....βλεπεις διαφορα?
 
Αλεξ στο κυνηγι...πανω στο θηραμα....βλεπεις διαφορα?
Εκει ειναι ολο το ζουμι φιλαρακι, το εχω ξαναγραψει, οτι οταν κυνηγησα με το Κικς τις καταβολες που εβλεπα και στα μετρα που τις εβλεπα ηταν κατι αξιο θαυμασμου, τωρα πλεον το εχω συνηθισει αυτο το φαινομενο.
Για μενα ειναι μια κατηγορια πανω αυτο το τσοκ!!
 
Back
Top