Remington Team

Πέρσυ μου έδωσε ένας φίλος ιδιογομωτης δύο κουτιά φυσίγγια .... για το Baikal μου...
Ένα 28 gr διασποράς με ελικοειδή διασπορεα και ένα 32 gr για δεύτερη τουφεκιά....το πρώτο δοκίμασα...... πέντε φυσίγγια.... πέντε πουλιά...... όταν το έριξα σε χαρτί δεν μου έδωσε την εικόνα που έβλεπα στα πουλιά..... όλα ακαριαία καταβολή με πολλαπλά τραύματα.... σπασμένα φτερά, πόδια..... στο χαρτί όμως έδινε την εντύπωση ότι δεν ήταν τόσο αποτελεσματικό.... οπότε Άρη πιστεύω αυτό που λες ότι σκοτώνει διαβολεμενα
Μπαααααα .....δεν σας πηστευω ο πινακας λεει παντα την αληθεια
 
Μπαααααα .....δεν σας πηστευω ο πινακας λεει παντα την αληθεια
Υπαρχει δηλαδη η πιθανοτητα ενα φυσιγγι που δινει κεντημα στον πινακα , φυσικα με σωστη διατρηση να μην σκοτωνει διαβολεμενα φιλε Ηλια ;;;
 
Ο πινακας δειχνει την κατανομη κ μονοδιάστατα .Δεν δειχνει ομως δυστυχως το μηκος της ατρακτου και ετσι αλλο κανει στην πραξη μια ντουφεκια με ατρακτο 1.5 μετρ και αλλο μια ντουφεκια με 4 μετρα στην ιδια αποσταση .Στην αποτυπωση μπορει να ναι ιδιες αλα ατο σκοτωμα με τιποτα .Ο πινακας είναι ενας σοβαρος μπουσουλας αλλα οχι πανακειος μη γελιέστε.
 
Εγώ κύριοι κυνηγάω κυρίως μπεκάτσα και πέρδικα..... λίγο ορτύκι, τσίχλες και ακόμη λιγότερο γουρούνια....οι τουφεκιές που θέλω είναι σαν αυτή που ανέβασε ο Άρης....ν 9 στα 40 μέτρα για τσίχλες...... Ομοιόμορφη κατανομή και σταθερή απόδοση....κολωφαρδια υπάρχει σε πολλές περιπτώσεις.... αλλά αν είναι επαναλαμβανόμενη παύει να είναι κολωφαρδια.... και ονομάζεται εμπειρία και σταθερή απόδοση
 
Ο πινακας δειχνει την κατανομη κ μονοδιάστατα .Δεν δειχνει ομως δυστυχως το μηκος της ατρακτου και ετσι αλλο κανει στην πραξη μια ντουφεκια με ατρακτο 1.5 μετρ και αλλο μια ντουφεκια με 4 μετρα στην ιδια αποσταση .Στην αποτυπωση μπορει να ναι ιδιες αλα ατο σκοτωμα με τιποτα .Ο πινακας είναι ενας σοβαρος μπουσουλας αλλα οχι πανακειος μη γελιέστε.
Έχεις δίκιο αλλά δεν ισχύει σε όλες τις τουφεκιές και επίσης δεν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά όσο νομίζεις.
Ουσιαστικά αφαιρείς ένα μικρό ποσοστό από την συγκέντρωση.
Δεν το λέω εγώ, έχουν γίνει τέστ.

https://www.trapshooters.com/threads/the-effect-of-a-shot-string-by-ed-lowry.58089/
 
@ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΥΝΗΓΟΣ

Γιάννη, παράδειγμα για υπολογισμό ποσοστών μείωσης συγκέντρωσης λόγω ατράκτου.

Πχ φυσίγγι που το 80% της ατράκτου του είναι 80" (2,03m) στις 40 γιάρδες (36,5m) με 75% συγκέντρωση (σε χαρτί) στον κύκλο το 30" (36,5m).
Επίσης η μέση ταχύτητα της ατράκτου είναι 700fps (213 m/s) και ο στόχος κινείται κάθετα με ταχύτητα 70fps (= 21.3 m/s = 76 km/h).

Untitled 1.jpg

Συντελεστής ατράκτου = 80" * (70fps/700fps) = 8
Άρα για συγκέντρωση 75% (σε χαρτί) έχουμε μια μείωση της συγκέντρωσης λόγω τραβέρσας κατά 4,8 %.

Ο Ed Lowry τα γράφει όχι εγώ :)
Πρώην επικεφαλής βλητικός της Winchester.

https://randywakeman.com/EdLowryOnShotshellBallistics.htm

Θα καθόμουν να το περάσω σε excel αλλά το θεωρώ ανώφελο.

Untitled 1.jpg

Επίσης το τσοκ δεν επηρρεάζει το μήκος ατράκτου μετά από τα πρώτα 10 μέτρα.
 

Attachments

  • Shot String _ Ed Lowry.PDF
    1,2 MB · Προβολές: 4
Last edited:
Το οτι το τσοκ δεν επηρεαζει το μηκος της ατρακτου και ο αγιος πετρος να κατεβει να μου το πει δεν θα τον πιστεψω οπως αμφιβαλω και για πολλα γραφομενα πολλων ειδικων πιυ δενμας εχει πει κανεις τι πανεπηησστημιο τελειωσαν ποιοι τους διδαξαν και ποσσους παραμετρους εχουν αλαξει στο καθε φυσιγγι η οπλο για να βγαλουν συμπερασματα που ειναι αξιοπιστα επαναλαμβανομενα χωρις ουσιωδης αποκλισεις .Ολοι ειναι ειδικοι και γραφουν και ειναι πισω εταιριες μκαι τους στηριζουν για ευνοητους λογους .Εδω δε μπορουν να φτιαξουν ενα φυσιγγι της προκοπης και ενα αξιολογο εργοστασιακο τσοκ για την εταιρρια τους και εχουν γινει μεγα βλητικοι επιστήμονες. Επειδή η βλητικη ειναι ενα κεφάλαιο για εμένα πολυσύνθετο και απαιτει τεραστιες γνωσεις διαφορετικων επιστημων καθως αλαζουν τα παντα με μια μικρη διαφορά ακομη και σε ποιοτητα υλικού κραταω μικρό καλάθι για όλους. Δεν γνωρίζω τίποτα σε σχεση επηστημονικα με αυτους που αναγράφονται ως βλητικοι αλλά η πορεία η εμπειρία με κανει να κρατάω επιφυλαξεις και επειδη τρεχουν όλα τεχνολογικά κάποιοι εχουν μείνει πίσω.
 
Το οτι το τσοκ δεν επηρεαζει το μηκος της ατρακτου και ο αγιος πετρος να κατεβει να μου το πει δεν θα τον πιστεψω
Είναι ψιλοαπίστευτο.
Αλλα αυτό δεν είναι υπολογιστικό, είναι φωτογραφία.
Δεν τα γράφω για να σε πείσω.
Τα γράφω για να τα έχουμε υπόψη όλοι.

Θα φανεί αν ισχύουν.
 

Attachments

  • Screenshot_2021-07-21-07-19-22-351_org.mozilla.firefox.jpg
    Screenshot_2021-07-21-07-19-22-351_org.mozilla.firefox.jpg
    192,4 KB · Προβολές: 37
Last edited:
To καπνισα λιγο σημερα το Smoke Light Full να παρει το βαφτισμα...



Περιμενα κατι καλυτερο ειναι η αληθεια αν και επιτηδες επελεjα 4-5 φυσιγγια που δεν φημιζονται για τη συγκεντρωση τους αλλα εχουν αρχικη απο 420 μεχρι 440 για να παρω μια εικονα... Ειδικα αυτο το 30αρι ειναι με μια παρτιδα Csb5 που σκορπαει για πλακα για καποιο λογο, δεν μου εχει ξανατυχει αυτο ποτε να μην μπορω με τιποτα να μαζεψω οσο θελω μια τουφεκια...

Η θερμοκρασια ηταν 31 βαθμοι...

40 μετρα 30γρ ν9



50 μετρα 39 γρ ν4 με μπαφερ



40 μετρα 33 γρ ν6



45 μετρα 33 γρ ν4




Το τσοκ ειναι 7-7,5/10, δυο αστρα δηλαδη και για να ειναι "σωστο" πρεπει να δινει συγκεντρωσεις 55% στα 40 μετρα, 45% στα 45 και 40% στα 50 μετρα...

Αν και οι συνθηκες δεν ηταν οι καταλληλες και τα φυσιγγια ηταν επιτηδες σερτικα, λιγο πανω απο το ¨σωστο¨ κυμανθηκε, περιμενα κατι περισσοτερο...
Η επομενη δοκιμη με ποιο καταλληλες συνθηκες....

Στο Sporting ηταν αρκετα πιο φιλικο σκοπευτικα απο το αντιστοιχο της Μ2, η Μ2 ειναι πολυ πιο αυστηρη με το συγκεκριμενο τσοκ...



Καλημερα Αρη!!!! Αυτο το τσοκ ειναι ιδιο με το δικο σου....που εκανες τις βολες ????
Ρωταω γιατι ειμαι ασχετος απο εξτρα τσοκ. :confused:

εικόνα_Viber_2021-07-21_07-43-32-969.jpgεικόνα_Viber_2021-07-21_07-39-30-307.jpgεικόνα_Viber_2021-07-21_07-43-03-100.jpgεικόνα_Viber_2021-07-21_07-43-15-837.jpg
 
Αυτό είναι λίγο πιο ανοιχτό Νίκο, λογικά 6/10 θα βγαίνει, ανάμεσα σε 3 κ 2 άστρα...

Το δικο σου εννοεις ποιο ανοιχτο Αρη ??? Αυτο που εχω....μου το εχουν ''πει'' για 2,5* αστρα....σωστα το ειπαν ??
18,3 αυλο εχω Αρη.
 
Πιο πολλα δεδομενα τωρα...
Το δικο σου Νικο γραφει επανω 0,698 το οποιο αντιστοιχει σε 17,73 χιλιοστα εξοδο στομιου... Αν το οπλο σου ειναι στην πραγματικοτητα 18,3 λοιπον, το τοσκ ειναι 6/10 οπως σου ειπα, αναμεσα σε 3 κ 2 αστρα, πεστο κ 2,5*, καλα στο ειπαν πανω κατω...
 
Το δικο σου εννοεις ποιο ανοιχτο Αρη ??? Αυτο που εχω....μου το εχουν ''πει'' για 2,5* αστρα....σωστα το ειπαν ??
18,3 αυλο εχω Αρη.
Νίκο το τσοκ σου γράφει
0.723 = 18.3642mm
0.698 = 17.7292mm

Διαφορά 0.635mm.
Τα 3* θα είχαν διαφορά 0.5mm και τα 2* θα είχαν 0.75mm.
Άρα είσαι περίπου ανάμεσα στα 2 και 3 άστρα.

Όλα αυτά θεωρητικά ... Υπάρχουν ανοχές στην κατεργασία, σκαλί στο πίσω μέρος κτλ
Θα μπορούσε καποιος να πεί οτι το σωστό είναι να αφαιρέσεις τον αυλό κτλ.
Δεν διαφωνώ.

Αν δεν μετρήσεις με τσοκόμετρο, αυλόμετρο όλα είναι στο περίπου.
Το θέμα είναι τι κάνει το τσοκ στην τουφεκιά σου.
Ακόμα και αυτό που λέμε ότι το στενότερο τσοκ κλείνει την τουφεκιά, μπορεί να ισχύει για το 99.9% των περιπτώσεων.
Ούτε αυτό δεν ισχύει πάντα και με οποιοδήποτε φυσίγγι.
 
Πιο πολλα δεδομενα τωρα...
Το δικο σου Νικο γραφει επανω 0,698 το οποιο αντιστοιχει σε 17,73 χιλιοστα εξοδο στομιου... Αν το οπλο σου ειναι στην πραγματικοτητα 18,3 λοιπον, το τοσκ ειναι 6/10 οπως σου ειπα, αναμεσα σε 3 κ 2 αστρα, πεστο κ 2,5*, καλα στο ειπαν πανω κατω...


ΟΚ . Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.....Πες μου και κατι αλλο. Το εχω ξανα γραψει....
Αυτο το τσοκ .....μου ''διαλεγει'' σκαγια....
Τι εννοω....μεχρι Ν5 σκαγια εχει καλη αποδοση....Απο Ν5 και κατω..δλδ Ν4 -Ν3 -Ν2 το παιρνει ο ΔΙΑΟΛΟΣ
και το σηκωνει.....Οι τουφεκιες του δεν ''βλεπονται''.....Βαζω 2* αστρα μαμα με τι ιδιο φυσιγγιο και η
τουφεκια γινεται κεντημα....
Που μπορει να οφειλεται αυτο ??
 
Νίκο το τσοκ σου γράφει
0.723 = 18.3642mm
0.698 = 17.7292mm

Διαφορά 0.635mm.
Τα 3* θα είχαν διαφορά 0.5mm και τα 2* θα είχαν 0.75mm.
Άρα είσαι περίπου ανάμεσα στα 2 και 3 άστρα.

Όλα αυτά θεωρητικά ... Υπάρχουν ανοχές στην κατεργασία, σκαλί στο πίσω μέρος κτλ
Θα μπορούσε καποιος να πεί οτι το σωστό είναι να αφαιρέσεις τον αυλό κτλ.
Δεν διαφωνώ.

Αν δεν μετρήσεις με τσοκόμετρο, αυλόμετρο όλα είναι στο περίπου.
Το θέμα είναι τι κάνει το τσοκ στην τουφεκιά σου.
Ακόμα και αυτό που λέμε ότι το στενότερο τσοκ κλείνει την τουφεκιά, μπορεί να ισχύει για το 99.9% των περιπτώσεων.
Ούτε αυτό δεν ισχύει πάντα και με οποιοδήποτε φυσίγγι.


Βρε Βασιλη μου.....με μπερδεψες....Τι ειναι τελικα το γαμηδι ?? Αναμεσα 2 και 3 αστρα....ή αναμεσα στα 2*
και το φουλ τσοκ ??
 
Το σίγουρο είναι ότι όποιο σκάγι είναι σε επαφή με το τσοκ καταστρέφεται.
Μικρό νούμερο άρα λίγα σκάγια άρα εμφανής διαφορά.
Τα υπόλοιπα ο ειδικός.
Άρη φρένου δεν είναι αυτό ;
 
Αναμεσα σε 2 και 3 αστρα

Βασιλη μου....ΜΙΑ δοκιμη εχω με αυτο το ''μπουρδελο''.....και το λεω μπουρδελο γιατι μου διαλεγει
σκαγια. Εννοω αποθηκευμενη δοκιμη.
Για φρενου το ''εχω''....δεν ξερω σιγουρα ομως....το εγραψα...ειμαι ασχετος απο τσοκ...τα βυσματα τα
κανει σωβρακο....
Το κακο ειναι οτι δεν αποθηκευσα τις δοκιμες του .....γιατι δεν το κανω κεφι...το μπουρδελο.
Μου ''ακυρωνει'' τις μαλλινες ταπες....Τις κανει σκονη....Πρεπει να βρω τις αποτυπωσεις απο τις
δοκιμες με μαλλινη....ουτε ξερω που ειναι....
Εαν μπορεσω θα ανεβασω αυτην την δοκιμη που εχω με Ν6 μηπως κα βγαλουμε ''ακρη''...φιλε!!!
 
Back
Top