Pointer

Διαφωνω φιλε μου
Εχεις ενα μεγαλο δικαιο αλλα δεν ειναη παντα ετσι
Απο την οπτικη στην οσφρητικη
Κι έχεις και κάποιους να λένε,έχει πάει ενός και δύο χρόνων,ο σκύλος και δεν φερμάρει ή δεν φερμάρει σταθερά...
Λυμένα θέματα για το Πόιντερ,απ'την κοιλιά ακόμη.
Φερμα ειναι μεγαλη η διαφορα
Και πολλοι δυστυχως εκπαιδευτες μοστραρουν τετοια στον κυνηγο οπτικα κανουν και λιγο στημενο ορτυκι περνει ο αλλος το σκυλι και νομιζει θα μενει καγγελο και θα περνει μετρα, και βλεπει ενα σκυλι να μενει διπλα του και να φερμαρει μερικως η και καθολου στο αγριο επειδη ο κυνηγος πληρωσε εκαπιδευση και αυτη ηταν απλα ´´εικονική´´


Και ολα ξεκινουν απο την αγνοια εμας των κυνηγων
 
Διαφωνω φιλε μου
Εχεις ενα μεγαλο δικαιο αλλα δεν ειναη παντα ετσι
Απο την οπτικη στην οσφρητικη

Φερμα ειναι μεγαλη η διαφορα
Και πολλοι δυστυχως εκπαιδευτες μοστραρουν τετοια στον κυνηγο οπτικα κανουν και λιγο στημενο ορτυκι περνει ο αλλος το σκυλι και νομιζει θα μενει καγγελο και θα περνει μετρα, και βλεπει ενα σκυλι να μενει διπλα του και να φερμαρει μερικως η και καθολου στο αγριο επειδη ο κυνηγος πληρωσε εκαπιδευση και αυτη ηταν απλα ´´εικονική´´


Και ολα ξεκινουν απο την αγνοια εμας των κυνηγων
Σωστός... του φίλου που έχει μια σκυλα ποιντερ 5 ετών καταπίνει το βουνό σε έρευνα και δεν έχει φερμαρι ΠΟΤΈ.
πειρε ένα σερνικο που έχω ανεβάσει φωτογραφίες φερμαρι σταθερά.. αλλα είναι σαν την σκυλα μου τον 50μ και εμενα φερμαρι σταθερά αλλά δεν έχει έρευνα πέρα τα 50μ
 
Σωστός... του φίλου που έχει μια σκυλα ποιντερ 5 ετών καταπίνει το βουνό σε έρευνα και δεν έχει φερμαρι ΠΟΤΈ.
πειρε ένα σερνικο που έχω ανεβάσει φωτογραφίες φερμαρι σταθερά.. αλλα είναι σαν την σκυλα μου τον 50μ και εμενα φερμαρι σταθερά αλλά δεν έχει έρευνα πέρα τα 50μ
Ουτε να μην φερμαρει πρεπει ουτε να μαθαινει μονο στο στημενο πρεπει Νικολα
Πχ το σκυλι που λες 5ετων με μεγαλη ερευνα που δεν φερμαρει ειναι εκτελως ακαταλληλο για εμενα
Ενω αυτο που φερμαρει και ψαχνει στα 50 ειναι αποδεκτο οχι ομως έπιθυμητο για πολυ κοσμο (και άπολυτως επιθυμητο για αλλο τοσο κοσμο)

Το παραξενο με εσενα ειναι αλλο
Εχεις δουλεμενα σκυλια και βγαινεις συχνα
Θα επρεπε να παρουν μετρα τα σκυλια σου
Ειναι αφυσικο πραμα ενα σκυλι να εχει παθος και ερευνα και φερμα και να μενει κοντα ενω ειναι συνεχεια στα θηραματα
(Συνηθως το κανουν ευαισθητα σε χαρακτηρα ζωα πολυ δεμενα με το αφεντικο τους οταν υπαρχει παρουσια ξενων ατομων η σκυλων)
Συνηθως το αναποδο σγμβαινει
Κανουν αμαν να τα μαζεψουν

Και μου λες οτι αυτο συμβαινει συνεχεια εκτος απο ενα αρσενικο που ειχες αν θυμαμαι σωστα

Φιλε;
Μπας και κανεις τιποτα εσυ λαθος εν αγνοια σου?
Και μαζευονται;
Τα καλεις συχνα;
Τα μαλλωνεις σπιτι εαν απομακρυνθουν για θεματα ασφαλειας;
 
Ουτε να μην φερμαρει πρεπει ουτε να μαθαινει μονο στο στημενο πρεπει Νικολα
Πχ το σκυλι που λες 5ετων με μεγαλη ερευνα που δεν φερμαρει ειναι εκτελως ακαταλληλο για εμενα
Ενω αυτο που φερμαρει και ψαχνει στα 50 ειναι αποδεκτο οχι ομως έπιθυμητο για πολυ κοσμο (και άπολυτως επιθυμητο για αλλο τοσο κοσμο)

Το παραξενο με εσενα ειναι αλλο
Εχεις δουλεμενα σκυλια και βγαινεις συχνα
Θα επρεπε να παρουν μετρα τα σκυλια σου
Ειναι αφυσικο πραμα ενα σκυλι να εχει παθος και ερευνα και φερμα και να μενει κοντα ενω ειναι συνεχεια στα θηραματα
(Συνηθως το κανουν ευαισθητα σε χαρακτηρα ζωα πολυ δεμενα με το αφεντικο τους οταν υπαρχει παρουσια ξενων ατομων η σκυλων)
Συνηθως το αναποδο σγμβαινει
Κανουν αμαν να τα μαζεψουν

Και μου λες οτι αυτο συμβαινει συνεχεια εκτος απο ενα αρσενικο που ειχες αν θυμαμαι σωστα

Φιλε;
Μπας και κανεις τιποτα εσυ λαθος εν αγνοια σου?
Και μαζευονται;
Τα καλεις συχνα;
Τα μαλλωνεις σπιτι εαν απομακρυνθουν για θεματα ασφαλειας;
Ναι κάνω το ίδιο λάθος τα γυρνάω κάτι ολοήμερα και μετά κάνουν 2 μέρες να βγουν από το κουμασι τους.. μετά από της 5 6 ώρες τα παθενουν όλα.. ε τους το κάνω και μικρά λογικά αυτό είναι 😅
 
Διαφωνω φιλε μου
Εχεις ενα μεγαλο δικαιο αλλα δεν ειναη παντα ετσι
Απο την οπτικη στην οσφρητικη

Φερμα ειναι μεγαλη η διαφορα
Και πολλοι δυστυχως εκπαιδευτες μοστραρουν τετοια στον κυνηγο οπτικα κανουν και λιγο στημενο ορτυκι περνει ο αλλος το σκυλι και νομιζει θα μενει καγγελο και θα περνει μετρα, και βλεπει ενα σκυλι να μενει διπλα του και να φερμαρει μερικως η και καθολου στο αγριο επειδη ο κυνηγος πληρωσε εκαπιδευση και αυτη ηταν απλα ´´εικονική´´


Και ολα ξεκινουν απο την αγνοια εμας των κυνηγων
Αφού έχω ένα μεγάλο δίκιο,γιατί μου πιάνεις κάποιες περιπτώσεις,που εκμεταλλεύονται τους αδαείς;
Ποιός μίλησε,για μάτι;
Κυνηγάω με Πόιντερ,εικοσιπέντε χρόνια,τα σκυλιά μου τα βγάζω από μικρά,στο άγριο,πλήν δύο σκύλων που τους έβαλα στημένο,για να τους μάθω ακινησία,επειδή ήταν πολύ ορμητικοί,για να μην μου φύγουν στα γκρέμια.
Απ'όσα σκυλιά είχα,ποτέ δεν είχα θέμα με τη φέρμα.
Δυστυχώς υπάρχουν κι άσχετοι,που έχουν χαλάσει τη φέρμα,του σκύλου τους,είτε πιέζοντας το,είτε βγάζοντας το με άλλο σκύλο, που κοντράρεται,είτε ντουφεκόντας, χωρίς να έχει προηγηθεί, φέρμα.
Και μετά βρίζουν,τον σκύλο.
Και το ξαναλέω:Μιλάω για Πόιντερ,όχι μαϊμούδες.
 
Αφού έχω ένα μεγάλο δίκιο,γιατί μου πιάνεις κάποιες περιπτώσεις,που εκμεταλλεύονται τους αδαείς;
Ποιός μίλησε,για μάτι;
Κυνηγάω με Πόιντερ,εικοσιπέντε χρόνια,τα σκυλιά μου τα βγάζω από μικρά,στο άγριο,πλήν δύο σκύλων που τους έβαλα στημένο,για να τους μάθω ακινησία,επειδή ήταν πολύ ορμητικοί,για να μην μου φύγουν στα γκρέμια.
Απ'όσα σκυλιά είχα,ποτέ δεν είχα θέμα με τη φέρμα.
Δυστυχώς υπάρχουν κι άσχετοι,που έχουν χαλάσει τη φέρμα,του σκύλου τους,είτε πιέζοντας το,είτε βγάζοντας το με άλλο σκύλο, που κοντράρεται,είτε ντουφεκόντας, χωρίς να έχει προηγηθεί, φέρμα.
Και μετά βρίζουν,τον σκύλο.
Και το ξαναλέω:Μιλάω για Πόιντερ,όχι μαϊμούδες
Να μην ελεγα οτι εχεις δικαιο;
Αφου εχεις
Τα ποιντερ τα σωστα φερμαρουν αμεσως

Εβαλες ενα βιντεο με φτερο και κουταβακια σωστα;
Που φερμαρουν σωστα;


Να μην ελεγα ουτε την περιπτωση που ειπα και που ειδικα τον τελευταιο καιρο με τα αυξημενα κοστη πολλοι ´´εκπαιδευτεσ´´ εφαρμοζουν;(κύπρο ειμαι για εδω λεω)
Να μην ελεγα οτι οι πληστοι βλεπουν υο κουταβι να φερμαρει οπτικα με φτερο και νομιζουν οτι ειναι ολα ετοιμα;

Οπως καταλαβες δεν στοχοποιουσε εσενα σαν μελος η αναρτηση μου
Αν αυτο καταλαβες, ειναι λαθος
Αντιθετα εισαι απο τα ατομα που συμπαθω και εκτιμω για τις γνωσεις σου και την προσφορα σου εδω μεσα


Στοχοποιουσε
Πρωτον την αγνοια μας η αρνηση μας σαν κυνηγοι να μαθουμε για υον σκυλι και να δουλεψουμε σωστα η να ζητησουμε καθορισμενα πραματα απο εναν εκάιδευτη
Και την ταση απο εκπαιδευτες να πλασαρουν απο φωτο και βιντεο (ξανατονιζω μιλω για κυπρο)
Σκυλια που πληρωθηκαν να εκπαιδευσουν , τα εδειξαν σε οπτικη φερμα, τα εβαλαν και 2 ημερα ορτυκια και εδειξαν το βιντεο και τα παρεδωσαν σε αφεντικα ´´ολοκληρωμενά´´ κυνηγετικα

4 διαφορετικες περιπτωσεις αυτο το μηνα σε διαφορους εκπαιδευτες γνωριζω αυτο τον μηνα προσωπικα ΣΤΗΝ Κυπρο!

Το λαθος ειναι στους ιδιοκτητες των σκυλων και αυτο τους εξηγησα

Οχι στα ποιντερ

Ποιντερ εχω!!!
 
Να μην ελεγα οτι εχεις δικαιο;
Αφου εχεις
Τα ποιντερ τα σωστα φερμαρουν αμεσως

Εβαλες ενα βιντεο με φτερο και κουταβακια σωστα;
Που φερμαρουν σωστα;


Να μην ελεγα ουτε την περιπτωση που ειπα και που ειδικα τον τελευταιο καιρο με τα αυξημενα κοστη πολλοι ´´εκπαιδευτεσ´´ εφαρμοζουν;(κύπρο ειμαι για εδω λεω)
Να μην ελεγα οτι οι πληστοι βλεπουν υο κουταβι να φερμαρει οπτικα με φτερο και νομιζουν οτι ειναι ολα ετοιμα;

Οπως καταλαβες δεν στοχοποιουσε εσενα σαν μελος η αναρτηση μου
Αν αυτο καταλαβες, ειναι λαθος
Αντιθετα εισαι απο τα ατομα που συμπαθω και εκτιμω για τις γνωσεις σου και την προσφορα σου εδω μεσα


Στοχοποιουσε
Πρωτον την αγνοια μας η αρνηση μας σαν κυνηγοι να μαθουμε για υον σκυλι και να δουλεψουμε σωστα η να ζητησουμε καθορισμενα πραματα απο εναν εκάιδευτη
Και την ταση απο εκπαιδευτες να πλασαρουν απο φωτο και βιντεο (ξανατονιζω μιλω για κυπρο)
Σκυλια που πληρωθηκαν να εκπαιδευσουν , τα εδειξαν σε οπτικη φερμα, τα εβαλαν και 2 ημερα ορτυκια και εδειξαν το βιντεο και τα παρεδωσαν σε αφεντικα ´´ολοκληρωμενά´´ κυνηγετικα

4 διαφορετικες περιπτωσεις αυτο το μηνα σε διαφορους εκπαιδευτες γνωριζω αυτο τον μηνα προσωπικα ΣΤΗΝ Κυπρο!

Το λαθος ειναι στους ιδιοκτητες των σκυλων και αυτο τους εξηγησα

Οχι στα ποιντερ

Ποιντερ εχω!!!
Η εκτίμηση,είναι αμοιβαία.
Δεν έχει σημασία,αλλά δεν το έβαλα εγώ το βίντεο.

Χρύσανθε,λαμόγια θα υπάρχουν πάντα,που θα εκμεταλλεύονται την άγνοια και το "Το θέλω έτοιμο".
Θυμώνω όχι μ'εσένα,αλλά με κάποιους που με την ασχετοσύνη τους,κάνουν κακό στη φυλή,στην όποια φυλή.
 
Back
Top